Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Decaderea litoralului romanesc - statiunea Mamaia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#1081
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmarius.bunu, on 09 august 2022 - 10:25, said:

Mai omule, nu stiu ce tragi , dar e de calitate Posted Image


Alea expirate primele, daca se poate Posted Image
Nu stiu ce visezi tu, dar chiar crezi ca toti ajung in apa de bunavoie? De ambarcatiuni scufundate ai auzit? De alunecat de pe vreun pod/podet? Dar de farse cu luat si aruncat sau impins pe cineva in apa? Uite mie imi e frica sa intru in apa de mare/piscina/strand/rau/lac deci caut sa pastrez distanta de ele dar cu toate astea am ajuns de cateva ori bune in apa datorita unor farse (imbracat evident), prietenii stiind ca imi e frica - sa rada un pic.

Da si expirate, cu afis/semnaturi de luare la cunostinta ca cine mananca isi asume riscurile si asta e. Sunt tari unde e permisa vanzarea de alimente expirate, nu peste tot e interzisa ca la noi:

Grecia: https://www.ziarulde...cia--21333.html
Germania: https://bzb.ro/stire...xpirate-a133495
https://www.canal3.m...rate_42326.html

De observat ca afacerea din Germania are succes, nicivorba sa fuga lumea de alimente expirate. Si la noi ar fi la fel probabil daca nu ar fi interzis prin lege.

Edited by LunaCrystal, 09 August 2022 - 11:27.


#1082
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,720
  • Înscris: 12.08.2008
Nu valurile sunt problema la marea Neagra! Ci curentii marini f. puternici aproape de tarm !

Edited by mihaiC1, 09 August 2022 - 11:17.


#1083
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Efect de hula. Mi-a povestit de el proprietarul apartamentului la care am fost cazat in 2020, fost salvamar. La Marea Neagra pe plaja poti muri de cald si langa mare sa ai un vant rece dinspre nord.

Cred ca prin 2006 m-am speriat putin, ajunsesem cam prea in larg, nu atingeam pamantul cu picioarele (ceea ce e un must in Marea Neagra, optional in Mediterana, senzatia aia de plutire este unica) si apoi constat ca nu pot inainta spre tarm. Salvamarul ce mi-a zis, tai curentul in lateral, nu in fatza. Dar in Marea Neagra stau mai la mal si pe vine ca sa am apa pana la gat ca in Mediterana sau piscina. Cat mai la mal si esti safe. Dar teribilistii nostri se duc in larg nestiind ce curenti pot fi acolo.

Mi-a placut cand in 2001 citeam pe balcon la mare faptul ca Anca Badiu, de la trupa Class (imi placea de tipa), s-a dus in larg si "Era cat pe aci sa ma inec, m-am speriat ingrozitor".

#1084
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,509
  • Înscris: 13.06.2004

View PostdaniMMM, on 09 august 2022 - 10:22, said:

Inotul, învățat mers pe bicicletă cu regulile de circulație +practică în poligon, primul ajutor, hrănire sănătoasă le-aș face lege începând cu clasa 0.  O jumătate de oră din fiecare pe săptămână până la terminarea liceului .

La mine la şcoală a existat bazin de înot. Nefuncţional din anul în care m-am născut (1982). Terenul a fost retrocedat şi şi-a făcut Pro Tv studiouri acolo. Visul meu e să-i expropriez pe cei de la Pro Tv şi să refac bazinul. În Bucureşti mai sunt doar 2-3 şcoli cu bazin de înot.

#1085
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Bazin de inot la scoala? Scoala era ca o puscarie unde nici sa mananc, sa beau apa si sa merg la WC nu prea puteam. Abia in facultate s-au rezolvat astea, doar dusul mai lipsea. Posted Image

Daramite sa avem piscina la scoala. Pe unele fete da, as fi vrut sa le vad in costum de baie. Dar cred ca nu facea baie nici dracu chiar daca aveam bazin/piscina.

La sala de sport erau obligatorii tricoul si pantalonii scurti iarna :drac:

#1086
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Mai bine asa, tu iti imaginezi ce ar fi fost la sport sa primesti nota pentru inot aaa inec? Cati ati fi trecut anul? Si cati s-ar fi inecat? Cine stie si daca nu s-ar fi ajuns imbracat in piscina daca era in scoli. Defapt aproape sigur asta.

Edited by LunaCrystal, 09 August 2022 - 11:28.


#1087
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Dar nasol ca nici in mai-iunie nu aveai voie la ore cu pantaloni scurti. Fetele isi luau pantaloni mulati, nu era problema.

View PostLunaCrystal, on 09 august 2022 - 11:26, said:

Mai bine asa, tu iti imaginezi ce ar fi fost la sport sa primesti nota pentru inot aaa inec? Cati ati fi trecut anul?
Chiar ar fi fost proba la sport care chiar mi-ar fi placut. Eu sa ma scald, pe unele fete sa le vad in tinuta sumara. Dar nu am avut, nu m-am scutit de sport, dar era o ora care nu-mi placea. Sau era ora la care puteam merge la WC. De chiulit doar de la sport am chiulit.

Ar fi trecut anul destui, stai linistit, in Slatina nu stiu pe nimeni sa fuga de balaceala.

#1088
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,509
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am dus fără nici o problemă cu pantaloni scurţi din generală (clasele gimnaziale) până la A.S.E. La Istorie nu, că începuse să-mi placă moda veche şi voiam să fiu un pic mai cochet.

#1089
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Revenind la litoralul romanesc, mergand continuu la toate hotelurile sale de cand am facut ochi pana in 2000-2002, l-am mancat pe paine si merg numai in afara tarii incepand cu 2007, pe la noi mai dau cand nu pot pleca in Turcia.

View Postdjl, on 09 august 2022 - 11:32, said:

Eu m-am dus fără nici o problemă cu pantaloni scurţi din generală (clasele gimnaziale) până la A.S.E. La Istorie nu, că începuse să-mi placă moda veche şi voiam să fiu un pic mai cochet.
Ce cochet, comoditatea e viata mea, daca am blugi este iarna. Nu am avut voie la pantaloni scurti nici in gimnaziu nici in liceu. La facultate parca plecam acasa pana sa se puna caldura si oricum 2004 si 2005 au fost ani racorosi.

E o tragedie daca nu ma lasi la pantaloni scurti intre mai si octombrie.

Nu inteleg pensionarii in loc sa se bucure ca nu mai au dress code-ul de la serviciu, ii vezi numai la cravata pe strada.

Si avem oricum decadere si la statiunile montane, poftim Calimanesti Caciulata, incepand cu 2013 nu ai voie vara la pantaloni scurti in restaurant, patronii aia merita sa ramana fara clienti.

Nici nu au aer conditionat tampitii aia.

Pai vezi la turci vreodata dress code la restaurant? No way, m-am dus numai in papuci, facand dusuri lungi si intarziind la masa, numai de incaltat mai aveam eu timp.

Caciulata e capitala bataii de joc, urmata de litoral unde macar poti manca si in slip.

#1090
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,720
  • Înscris: 12.08.2008
Mie mi-a placut Techirghiol inca de mic copil .. aerosoli, namol, liniste, sanatate la orice varsta, curatenie , mancare turceasca/ tatareasca , si nu prea ai cum sa te ineci Posted Image , aici am invatat cand aveam 7 ani sa fac "pluta" Posted Image

Edited by mihaiC1, 09 August 2022 - 11:40.


#1091
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Doar ca nu-mi place mie sa mananc iesit din apa marii si nedusat.

Asa ca fac dus, ma imbrac decent si vin la restaurant. Mi-e dor deja de Antalya, abia am venit.

#1092
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,720
  • Înscris: 12.08.2008
Corect! La marea Neagra mai ales ce e in zona Navodari- Mamaia- Eforie cam trebuie detergenti pt. motorina, uleiuri, pesticide, ierbicide ..cand iesi din mare.

#1093
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View PostNeaceasca85, on 09 august 2022 - 11:05, said:

Eu sunt mort dupa balaceala, daca nu e cu scaldat, nu plec de acasa.

Nu cobi Nea!

#1094
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Bun, pasionat, disperat, ahtiat dupa scaldat. Dupa actul scaldarii ies fericit din apa.

Doar ca alte mari sunt mult mai calitative la scaldat decat Marea Neagra. Odata ce incerci alte mari nu mai vrei la Mer Noir.

#1095
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 14.10.2004

View Postdjl, on 09 august 2022 - 11:32, said:

Eu m-am dus fără nici o problemă cu pantaloni scurţi din generală (clasele gimnaziale) până la A.S.E. La Istorie nu, că începuse să-mi placă moda veche şi voiam să fiu un pic mai cochet.

Pantaloni scurti la ASE?Posted Image

#1096
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cand acolo trebuie sa te invete cu tinuta scortoasa de finante banci. Posted Image

#1097
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,030
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 09 august 2022 - 11:37, said:


Pai vezi la turci vreodata dress code la restaurant? No way, m-am dus numai in papuci, facand dusuri lungi si intarziind la masa, numai de incaltat mai aveam eu timp.

La Royal Wings, in Antalya, era un singur afis, in limba romana, la intrarea in restaurant- va rugam tinuta decenta <> venit in slip, costum de baie, genul de costumatie apreciata la Costinesti la
coada la impinge-tava/shaormerie

#1098
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
In 2009 la Amara Side nu iti dadeau voie in slapi la restaurant, dar nu aveau pretentii asupra pantalonilor precum Cacaciulata din 2013. Totusi sa fiu fair play, la Caciulata daca mananci la restaurant Cozia, nu te intreaba nimeni, la restaurant Caciulata da, se pazeste intrarea pentru asa ceva fiindca mai vine cate o somitate-personalitate acolo, gen primarul din Calimanesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate