Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postmircea812, on 19 decembrie 2022 - 09:14, said:


De ce la interior? Nu am nimic cu polistirenul Posted Image

De ce NU la interior ( în pod ) ?

#92
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcain2k, on 15 decembrie 2022 - 23:03, said:

Salut !

Din ciclul „Iarna nu-i ca vara”, cum o dau și o întorc, tot nu-i bine...

Variantă izolație, de la interior la exterior: - polistiren expandat 20mm/ EPS 80, placă de beton armat de 200mm, polistirent extrudat 100mm și urmează vata de sticlă de 100mm. Între căpriori este izolat cu polistiren expandat, EPS 80, prins cu lațuri, deci nu bate vântul, este o temperatură stabilă, chiar și când temperaturile afară  sunt negative.

Buba-i simularea pe https://www.ubakus.com/ :

- iarna-i bine, cu temperaturile setate corespunzător, respectiv la interior 25 grade și umiditate 60%, exterior 0 grade și umiditate 80%, fără condens sau alte probleme.
- vara-i nasol, cu temperaturile setate la interior 25 de grade și umiditate 60%, exterior 50 de grade și umiditate 80%, apare condensul ... 22 kg/ m2.

Soluția pentru vară este folia barieră de vapori - SD 100 - dispare condensul, darrrr  ... când temperaturile sunt setate pentru iarnă, apare condes, dar mult mai puțin, respectiv 0,089 kg/m2, dar durează 202 de zile să se evapore ...
Iarna, indiferent de umiditatea din pod/ temperatură, tot se formează condens dacă e pusă folia barieră de vapori, dar vara, dacă temperatura este maximum 40 grade și umiditatea 70%, nu mai apare condensul/ sau 45 grade cu 60% umiditate/ sau 50 grade cu 50% umiditate.

Probabil singura modalitate de a împăca și capra și varza, e ca vara să am un dezumidificator în pod, care să țină temperatura în jurul valorii de 40-45 grade, iar umiditatea în jurul valorii de 50-60%.

Alte idei ?

Nici in pod nu am o problema cu polistirenul.

Dar ai scris mai sus ca ai pus si la interior, pe tavanul camerei...acolo te intrebam de ce ai ales varianta aia.

PS: Acum vad ca este ''varianta izolatie''. Daca nu ai pus deja evita varianta asta.

Edited by mircea812, 19 December 2022 - 10:26.


#93
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postmircea812, on 19 decembrie 2022 - 10:23, said:

Nici in pod nu am o problema cu polistirenul.

Dar ai scris mai sus ca ai pus si la interior, pe tavanul camerei...acolo te intrebam de ce ai ales varianta aia.

PS: Acum vad ca este ''varianta izolatie''. Daca nu ai pus deja evita varianta asta.

Din păcate, te dezamăgesc - deja am pus polistiren expandat la interior (2 cm). A fost varianta optimă pentru a „nivela” micile imperfecțiuni ale plafonului, astfel încât să fie „drept”. Se evidențiau în unele locuri dungile cofrajelor, și ar fi trebuit încârcat pe toată suprafața, sau varianta rigips - pe care am exclus-o din start (mai puțin la unele grinzi). Posted Image

#94
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
De ce ai exclus varianta rigips?

#95
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postkretzu77, on 19 decembrie 2022 - 12:53, said:

De ce ai exclus varianta rigips?

Profiluri, costuri, zona unde putea condensa. Am preferat că pereții să fie încărcați în mod clasic, iar tavanul "îndreptat" cu polistiren expandat, de 20mm

#96
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Au patit-o unii pe la blocuri ce au izolat pe interior sa le mucegaiasca in spatele izolatiei, acolo fiind punctul de roua fiind mult mai rece. De aceea nu e o idee buna izolarea pe interior niciodata.
Dar daca izolezi acum bine in pod, astfel incat placa de beton sa fie calda nu vrei avea probleme. Atentie la puntile termice generate din cauza ca nu poti izola cum trebuie pe unde e structura de lemn: grinzi, popi, cosoroabe... incearca sa faci izolatia continua de pe fatada in pod si sa o prelungesti in sus unde ai scaune/popi.

#97
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@dadedon:

Podul este "cald", iar izolația exterioară este până la asteri-ala/ grinzi de lemn. În pod sunt izolate toate centurile de beton/ cărămizi, nu există zonă descoperită. Deci nu are unde să facă condens sub polistiren, eventual doar sus, la acoperiș, unde am tablă/ lemn/ folie anticondens, asteri-ala pe toată lățimea/lungimea, de 25mm și polistiren, ce nu este lipit de lemn, ci între căpriori, deci circulă aerul deasupra.

Edited by cain2k, 19 December 2022 - 13:17.


#98
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdadedon, on 19 decembrie 2022 - 13:12, said:

Au patit-o unii pe la blocuri ce au izolat pe interior sa le mucegaiasca in spatele izolatiei, acolo fiind punctul de roua fiind mult mai rece. De aceea nu e o idee buna izolarea pe interior niciodata.

Nici eu nu sunt un fan al izolarii pe interior, dar vom avea ocazia sa vedem efectele in timp, la inceputul anului viitor. Apartamentul pe care l-am cumparat, si pe care-l il voi renova integral, are doi pereti placati la interior cu polistiren de 5 cm ( camera respectiva este pe colt ). Voi da jos polistirenul de pe pereti, si voi face niste poze pe care le voi pune aici. Posted Image

#99
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Multumim pentru intentie dar daca nu ai vazut urmele condensului la exterior sunt mai putine sanse sa gasesti probleme sub izolatie, mai ales la blocurile izolate si la exterior.

Fiecare caz e unic si trebuie tratat ca atare, nu se poate merge pe o regula de aur, nu in toate cazurile esueaza tentativa de izolatie la interior, dar riscurile sunt foarte mari si nu trebuie incurajate persoanele in acest demers mai ales ca sunt unii ce nu au vazut fata neagra a mucegaiului.

#100
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
dadedon, eu nu incurajez pe nimeni sa isi faca o izolatie de tipul asta. Asa cum am spus si mai sus, nu sunt un fan al izolarii pe interior, acesta fiind si motivul pentru care dau jos termoizolatia de pe cei dou pereti.
Din cate am inteles eu, peretii au fost termoizolati pe interior, cu vreo 3-4 ani inainte ca blocul sa fie amvelopat, deci, s-ar putea ca intre polistiren si perete sa gasim urme de mucegai.

Parerea mea este ca din observatii si contradictii se naste progresul. Deci, nu vad cu ce ar putea sa dauneze colegilor de forum doua poze, si o parere personala ! Posted Image Cine este interesat de "subiect" se uita, analizeaza, isi face o parere si eventual lasa un comentariu, cine nu este, poate trece mai departe. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 20 December 2022 - 14:48.


#101
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Chiar sunt curios daca e ceva sub el, mai ales ceva eventual uscat (format inainte de anvelopare)

#102
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Vom vedea dupa Sarbatori. Posted Image

#103
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am pățit-o la garso unde am stat cu chirie 1 an. Bloc neizolat pe afară, proprietarul a izolat pe interior. A ieșit mucegaiul printre placile de polistiren, am dat cu hipoclorit, în 2 luni s-a făcut la loc. Noroc ca m-am mutat la timp.

#104
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Aici nu se vede nimic de genul asta. Vedem dupa ce dam jos polistirenul.

#105
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare, si " La multi ani ! " Va doresc spor in toate, si un an nou foarte bun ! Posted Image

Azi am fost la apartament si am dat jos polistirenul de pe cei doi pereti despre care va spusesem la sfarsitul anului trecut. Spre surprinderea mea ( si cred ca si a altora ), peretele nu avea nici macar o pata de mucegai ! Tot peretele ( inclusiv bucatile de adeziv care au ramas prinse de polistiren ),  era super ok.

Deci, chestia cu " daca izolezi pe interior sigur vei avea probleme cu mucegaiul ), nu este valabila intodeauna. Posted Image

LE. Din pacate, vad ca pozele apar intoarse 90 de grade spre stanga, desi la mine erau ok. Daca le poate " indrepta" cineva, ar fi super. Posted Image

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 03 January 2023 - 15:35.


#106
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut& La mulți ani !

Eu am mai "întins" un strat de polistiren EPS 80, 10 cm, ce mi-a rămas de la izolația dintre căpriori - perimetral, cam 2m către interior, în special în zonele unde sunt camerele de dormit - varianta de vată minerală sau polistiren a picat, deoarece oricum doar în acea zonă doream să pun.

Partea mai puțin ok a fost că sub o folie cu care erau prinse bucățile de polistiren rămase (folia cu care au venit inițial prinse), era umed/ apa, pe XPS - chiar o mică "baltă" cam cât podul palmei. Iar deasupra lemnul era umed - la mâna așa părea, mai rece decât celelalte.

În zona respectivă estr învelitoarea îmbinată - e posibil să se poate infiltreze apa pe la îmbinări, sau la un șurub. O să mai verific ...

Edited by cain2k, 03 January 2023 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate