Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 07 decembrie 2022 - 20:07, said:

.... dar imi e mila de clientii tai.

In alta ordine de idei, sa nu iti mai fie mila de clientii mei ! De fiecare data cand am avut o lucrare, si am constatat ceva in neregula ( care nu era facut de mine ), am remediat cat am putut. In pozele de mai jos poti sa vezi cum am tratat situatia in cazul foliei la care faci referire. In plus l-am anuntat pe beneficiar, si i-am recomandat sa faca o inspectie a invelitorii.

Sa sti ca nu toti care lucreaza in constructii sunt sarlatani, prosti, hoti, sau ignoranti !!!

Attached Files



#56
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

 razvan-softpedia, on 07 decembrie 2022 - 22:16, said:


Sa sti ca nu toti care lucreaza in constructii sunt sarlatani, prosti, hoti, sau ignoranti !!!

Or fi doar ca sunt greu de gasit!
Experienta multor cunoscuti spune despre constructori si meseruiasi ca : "nu ii pasa nicunuia de ceea ce a facut cel dinainte, si nici nu o sa ii pese de ce va trebui sa faca urmatorul dupa el in alta etapa"


Daca tu poti sa oferi consultanta beneficiarului si sa il ajuti sa ia o decizie buna , jos palaria.

#57
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 bogdanhbc, on 08 decembrie 2022 - 08:05, said:

Daca tu poti sa oferi consultanta beneficiarului si sa il ajuti sa ia o decizie buna , jos palaria.

Eu incerc de fiecare data sa fac asta, dar trebuie sa aveti in vedere ca si noi ne bazam pe niste date ( fise tehnice ), pe care le primim de la producatori/importatori.
Daca unul dintre acestia spune ca folia lui rezista 50 ani, si ca se preteaza intre -40 C si + 80 C, cum pot eu sa-l contrazic ? Mai ales ca vorbim despre producatori importanti, unii dintre ei lideri mondiali in domeniul asta.

#58
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 razvan-softpedia, on 07 decembrie 2022 - 21:55, said:

1 - Ce-ai fi vrut tu sa faca montatorii invelitorilor daca beneficiarul si constructorul au cazut de acord asupra acestei solutii ???

2 - ... m-am uitat putin la datele tehnice, si folia aia de la Tyvek se pare ca o bate la cur pe asta a ta pe care o tot lauzi...

3 - imi este foarte greu sa cred ca o folie care a stat doi ani expusa la UV, la inghet-dezghet, si a fost calcata in picioare, mai poate fi folosita sa pui tu in ea si sa ridici " zeci de kile" !

4 - Faptul ca imi tarai pe jos o folie mie nu imi spune mare lucru despre calitatea ei...

1 - Oameni suntem! Se pune in vedere beneficiarilor ce folii putrezesc in 10 ani si care nu, eu nu "am cautat foliile la fise", am avut noroc de un om cu bun simt si experienta iar folia la jgheaburi e tipla si acu chiar daca o bat toate cele, nu demult am taiat niste fasii din aceasta zona expusa si e ca in prima zi, nu se rupe la mana. Posted Image

2 - pacat ca doar pe hartie o bate, chiar nu cred ca am folia cea mai tare si nici nu vreau, imi e suficient ca nu stau cu ligheanu in casa pana schimb invelitoarea Posted Image

3 si 4 - well, te-ai impuscat singur in picior, uite ca exista si folie rezistenta si practic nu doar pe hartie, si la cum se prezinta nu va putrezi in 10 ani sub invelitoare ca delta vent de care montai tu, acum nu mai ai scuza ca nu sti, si ca nu gasesti ceva bun si ieftin in tara Posted Image

PS - parca tu nu ai mai reusit sa incepi constructia unei case, macar lasa-i pe altii sa primeasca si sfaturi utile indiferent ca sunt de la soflete sau chiar de pe nzeb, repet - n-am cotizat la astia dar decat sa puna colegii gunoaie pe casa (la care le tot iei cu indarjire apararea) mai bine sa nu puna deloc si sa bage banii in altceva Posted Image


 bogdanhbc, on 08 decembrie 2022 - 08:05, said:

Or fi doar ca sunt greu de gasit!
Experienta multor cunoscuti spune despre constructori si meseruiasi ca : "nu ii pasa nicunuia de ceea ce a facut cel dinainte, si nici nu o sa ii pese de ce va trebui sa faca urmatorul dupa el in alta etapa"


Daca tu poti sa oferi consultanta beneficiarului si sa il ajuti sa ia o decizie buna , jos palaria.

Ai sumarizat perfect cum trebuie sa fie modelul de abortare a profesionistilor, dar deocamdata cei din domeniu sunt celebri in inventarea scuzelor. "asa face toate" Posted Image

#59
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 08 decembrie 2022 - 21:05, said:

1 - Oameni suntem! Se pune in vedere beneficiarilor ce folii putrezesc in 10 ani si care nu, eu nu "am cautat foliile la fise", am avut noroc de un om cu bun simt si experienta iar folia la jgheaburi e tipla si acu chiar daca o bat toate cele, nu demult am taiat niste fasii din aceasta zona expusa si e ca in prima zi, nu se rupe la mana. Posted Image

2 - pacat ca doar pe hartie o bate, chiar nu cred ca am folia cea mai tare si nici nu vreau, imi e suficient ca nu stau cu ligheanu in casa pana schimb invelitoarea Posted Image

3 si 4 - well, te-ai impuscat singur in picior, uite ca exista si folie rezistenta si practic nu doar pe hartie, si la cum se prezinta nu va putrezi in 10 ani sub invelitoare ca delta vent de care montai tu, acum nu mai ai scuza ca nu sti, si ca nu gasesti ceva bun si ieftin in tara Posted Image

PS - parca tu nu ai mai reusit sa incepi constructia unei case, macar lasa-i pe altii sa primeasca si sfaturi utile indiferent ca sunt de la soflete sau chiar de pe nzeb, repet - n-am cotizat la astia dar decat sa puna colegii gunoaie pe casa (la care le tot iei cu indarjire apararea) mai bine sa nu puna deloc si sa bage banii in altceva Posted Image
Ai sumarizat perfect cum trebuie sa fie modelul de abortare a profesionistilor, dar deocamdata cei din domeniu sunt celebri in inventarea scuzelor. "asa face toate" Posted Image

Sincer sa fiu, incep sa cred ca ai ceva probleme in a pricepe cum stau lucrurile.
Incerc sa te mai lamuresc inca o data, punctual:

1. Atunci cand s-au facut montajele respective, nimeni nu stia ca se poate intampla ca foliile respective sa aiba probleme. Crezi ca era cineva tampit sa vanda si/sau sa monteze produse cu probleme ? Te-ai gandit ca poate au fost doua probleme punctuale, la cele doua marci ? Nu cred ca exista vre-un mare producator in lumea asta ( indiferent ca ne referim la masini, calculatoare sau orice altceva ), care sa nu fi avut probleme cu anumite loturi sau componente. Gandeste-te la producatorii de masini care chemau in service anumite loturi sau modele.
Eu am avut ocazia sa vad problemele respective ( ma refer la foliile anticondens ), pentru ca m-am dus sa instalez niste ferestre VELUX, si am dat jos invelitoarea, altfel nu s-ar fi sesizat nimeni.

2. Faza cu “am avut noroc de un om cu bun simt si experienta”, nu prea sta in picioare, si sa iti spun si de ce: daca respectivul mester ar dezinstala constant invelitori, astfel incat sa vada cum se comporta acestea dupa diverse perioade ( 2,5,10,20 ani ), ti-as da dreptate. Dar sunt sigur ca nu o face ! In momentul asta, din cate stiu eu, suntem doar patru insi in tara care traim EXCLUSIV din instalarea ferestrelor de mansarda, si avem ocazia sa vedem frecvent cum se comporta anumite sisteme de invelitoare, dupa niste perioade de timp.  Eu nu cred ca el a venit si ti-a spus tie “ pune folia asta ( de care fie vorba intre noi nu auzise nici naiba ), ca la restul am vazut eu probleme in timp”. Daca ar fi fost asa, sunt sigur ca ai fi trambitat aici pe forum chestia asta, la fiecare jurnal de casa pe care il urmaresti! Arata-mi si mie un post de al tau in care sa-i atragi atentia initiatorului sa fie atent ce folie isi pune pe acoperis ( ca ai fi auzit tu ca foliile X,Y, si Z au probleme ). Pur si simplu cu folia aia lucra el ( sau distribuitorul care ti-a vandut invelitoarea ), si de asta ai pus-o.

3. Daca ai fi corect nu ai arunca-o pe aia cu “ stau cu ligheanul in casa”, pentru ca nu stiu unde ai vazut tu infiltratie in pozele respective. Pun aici pozele pe care ti le-am trimis si tie in privat, si sa imi spui si mie unde ai vazut tu urme de apa. Gandeste-te ca podul ala sta asa ( neizolat ), de cand s-a schimbat invelitoarea, si daca ar fi fost infiltratii se vedeau urme pe astereala. Deci, nu mai exagera atat, si nu mai face din tantar armasar. De aici poti sa vezi ce inseamna un montaj bine executat: chiar daca produsele ( ne referim aici la folie ), au avut probleme, nu au aparut infiltratiile. Deci, ce poti sa imi reprosezi tu mie ???

4. Nu m-am impuscat in nici un picior. Tu nu intelegi ca temperaturile de sub invelitoare sunt mult mai mari decat cele de la sol, si ca este posibil ca tocmai aceste temperaturi sa fi deteriorat foliile respective ? Tu compari rezistenta unei folii care a stat 2 ani la maxim 40 de grade Celsius, cu una care a stat 12 ani sub invelitoare, unde vara temperatura ajunge si la 70-80 de grade Celsius ??? Foliile anticondens nu sunt facute sa traga cineva de ele sau sa plimbe cu ele pietris, si din cauza asta videoclipul ala al tau este irelevant pentru mine.

5. Nu am inceput constructia unei case pentru ca am analizat mai bine, si ne-am cumparat un apartament mai mare. Nu trebuie sa iti dau tie nici o explicatie, dar atunci cand ai copii in scoala generala este mai dificil sa locuiesti la 15 km in afara orasului. Ei au fost principalul motiv pentru care eu am amanat constructia casei. Stai linistit, voi face si casa peste cativa ani.

6. A cataloga produse precum Delta Vent N, sau Tyvek Solid ca fiind gunoaie, denota cunostintele tale reduse in domeniu.

7. Eu nu m-am scuzat in fata nimanui, pentru ca nu cred ca am gresit cu ceva. Asa cum ti-am spus si in postul anterior ( si ti-am aratat si poze ca sa te convingi ), cand am putut sa indrept o problema ( chiar daca a fost facuta de altii ), am facut-o.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 08 December 2022 - 22:27.


#60
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Relaxeaza-te! Nu are rost sa o iei pe offtopic personal, ideea e ca initiatorul are nevoie de folie bariera de vapori de calitate ce tine cat casa.

Lasa-i pe oameni in pace cu foliile acelea, mai bine zi-le sa nu puna nimic ca tot aia e si mai fac si-un ban.
Nu da cu noroi in alti producatori sau youtuberi care ajuta sau magazine online, doar ca ti-s tie strugurii acri.
Cand iti faci casa sa ne zici si noua ce folie iti pui. Posted Image

Edited by danciusergiu84, 08 December 2022 - 22:42.


#61
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 08 decembrie 2022 - 22:41, said:

Relaxeaza-te! Nu are rost sa o iei pe offtopic personal, ideea e ca initiatorul are nevoie de folie bariera de vapori de calitate ce tine cat casa.

Lasa-i pe oameni in pace cu foliile acelea, mai bine zi-le sa nu puna nimic ca tot aia e si mai fac si-un ban.
Nu da cu noroi in alti producatori sau youtuberi care ajuta sau magazine online, doar ca ti-s tie strugurii acri.
Cand iti faci casa sa ne zici si noua ce folie iti pui. Posted Image

Relaxeaza-te tu, pentru ca tu ai fost cel care a inceput aceasta discutie aprinsa, prin afirmatiile pe care le-ai facut la adresa mea.

Sincer, la cat de prost se lucreaza, foliile alea ii salveaza pe multi de infiltratii ( datorita sistemelor incomplete si a montajelor slabe ), deci nu renuntati la foliile anticondens !!! Posted Image

Eu nu am dat cu noroi nici in producatori, nici in youtuberi, si nici in magazinele online ( te rog sa nu imi pui chestii de genul asta in carca ). Daca tu consideri ca am aruncat cu noroi, te rog sa pui aici cateva citate din care sa reiasa asta !

Incerc sa fiu cat se poate de impartial, si sa ajut cat pot de mult userii de pe acest forum, pentru ca si eu am primit ajutor de aici.  Ca idee, doar azi, discutia cu Conu71 referitoare la termopane ( caruia ii multumesc inca odata pentru discutia de aproape o ora si jumatate Posted Image  ), mi-a “salvat” vreo 2300 euro, deci este normal ca si eu sa incerc sa ii ajut pe altii. Eu imi spun parerea pe forum, incercand sa si argumentez ( asa cum o faci si tu, si cum o fac si altii ), cei interesati citesc, trec informatiile prin filtrul gandirii lor, si aleg ce solutie sa implementeze.

Cand o sa imi fac casa, cred ca o sa deschid un jurnal. Daca ma intrebi acum, raspunsul este Delta Foxx. Posted Image  Dar pana atunci voi mai “ deschide” cateva zeci de acoperisuri, si poate imi schimb parerea.

#62
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 razvan-softpedia, on 06 decembrie 2022 - 07:18, said:

Tare sunt curios cum si-ar fi facut Soflete casa daca nu "traia" din chestia asta cu NZEB ! Unele chestii sunt chiar exagerate, si cu un randament mic, sau sunt din genul "drobul de sare" !

Intr-o casa poti sa bagi bani cu nemiluita daca vrei ( pe tot felul de produse si solutii care de care mai " moderne", sigure, si " eficiente" ), dar asta nu inseamna ca ai facut si cea mai buna alegere ! Posted Image

 razvan-softpedia, on 06 decembrie 2022 - 19:22, said:

Daca citesti pe site-ul lor, zici ca este o nava spatiala ! Posted Image  Nu cunosc produsul, deci nu pot sa imi dau cu parerea. Oricum, din experienta, am observat ca la mijloc este si foarte mult marketing, mai ales in cazul produselor la care nu prea mai ai acces ( in categoria asta intra si barierele de vapori, si foliile anticondens ). Daca ai o poveste buna, si mai adaugi si putina teama, produsul se va vinde bine. Am "muscat-o" si eu ani de zile. Posted Image

 razvan-softpedia, on 08 decembrie 2022 - 22:25, said:

Sincer sa fiu, incep sa cred ca ai ceva probleme in a pricepe cum stau lucrurile.
Incerc sa te mai lamuresc inca o data, punctual:

1. Atunci cand s-au facut montajele respective, nimeni nu stia ca se poate intampla ca foliile respective sa aiba probleme.

5. Nu am inceput constructia unei case pentru ca am analizat mai bine

6. A cataloga produse precum Delta Vent N, sau Tyvek Solid ca fiind gunoaie, denota cunostintele tale reduse in domeniu.

 razvan-softpedia, on 08 decembrie 2022 - 23:11, said:

Relaxeaza-te tu, pentru ca tu ai fost cel care a inceput aceasta discutie aprinsa, prin afirmatiile pe care le-ai facut la adresa mea.

Sincer, la cat de prost se lucreaza, foliile alea ii salveaza pe multi de infiltratii ( datorita sistemelor incomplete si a montajelor slabe ), deci nu renuntati la foliile anticondens !!! Posted Image

Eu nu am dat cu noroi nici in producatori, nici in youtuberi, si nici in magazinele online ( te rog sa nu imi pui chestii de genul asta in carca ). Daca tu consideri ca am aruncat cu noroi, te rog sa pui aici cateva citate din care sa reiasa asta !

Incerc sa fiu cat se poate de impartial, si sa ajut cat pot de mult userii de pe acest forum, pentru ca si eu am primit ajutor de aici.  Ca idee, doar azi, discutia cu Conu71 referitoare la termopane ( caruia ii multumesc inca odata pentru discutia de aproape o ora si jumatate Posted Image  ), mi-a “salvat” vreo 2300 euro, deci este normal ca si eu sa incerc sa ii ajut pe altii. Eu imi spun parerea pe forum, incercand sa si argumentez ( asa cum o faci si tu, si cum o fac si altii ), cei interesati citesc, trec informatiile prin filtrul gandirii lor, si aleg ce solutie sa implementeze.

Cand o sa imi fac casa, cred ca o sa deschid un jurnal. Daca ma intrebi acum, raspunsul este Delta Foxx. Posted Image  Dar pana atunci voi mai “ deschide” cateva zeci de acoperisuri, si poate imi schimb parerea.

Mda!
Bine ca ai renuntat la Delta Vent N dupa ce ai montat si s-a ciuruit si ai evoluat la Foxx. Speram sa fie cu noroc.
Poate ti-ar prinde bine sa astepti sa-ti faci casa pe banii tai pana mai dai unele sfaturi pe banii altora. Cei drept la problema financiara a lucarnelor te pricepi.
Sa vina jurnalul! Pana atunci vezi ce faci cu termopanele. Ai multa treaba.

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019
In citatele de mai sus ti se pare tie ca am dat cu noroi in youtuberi, producatori si magazine online ??? Posted Image Adica, daca imi spun parerea, inseamna ca dau cu noroi ??? Cred ca exagerezi !!!

 danciusergiu84, on 08 decembrie 2022 - 23:44, said:


Poate ti-ar prinde bine sa astepti sa-ti faci casa pe banii tai pana mai dai unele sfaturi pe banii altora.


Poate ar fi mai bine ca tu, care cred ca ai vazut un singur acoperis ( pe al tau ), sa fi mai retinut in afirmatii. ! De sfaturi vad ca esti plin si nu te intrece nimeni, dar din punct de vedere al experientei ( ma refer strict la acoperisuri, restul nu ma intereseaza ), cred ca esti 0 barat ! Vorbesti doar din teorii, si din ce citesti pe net.

De curiozitate, ce experienta ai in acoperisuri ( invelitori ), astfel incat sa putem pune baza pe ceea ce spui ? Spune-ne si noua daca lucrezi in domeniu, de cand, cam cate invelitori ai instalat, ce tip de invelitori, etc. , astfel incat sa ne dam seama de pregatirea ta in domeniul asta !

Faptul ca faci niste afirmatii aiurea, pe care nu le poti proba, nu inseamna ca tu deti adevarul absolut.

#64
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Dragu' de tine!

Ai comportamentul tipic al mesterului roman.

https://youtu.be/lA0jU0yftAg?t=80

https://youtu.be/J1YmMKF-ph4?t=137

Posted Image

#65
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 09 decembrie 2022 - 11:04, said:

Dragu' de tine!

Ai comportamentul tipic al mesterului roman.

https://youtu.be/lA0jU0yftAg?t=80

https://youtu.be/J1YmMKF-ph4?t=137

Posted Image

Sergiu, fara suparare, dar te comporti exact ca un copil de 12-13 ani. Cam asa face si fiu-miu: eu il intreb ceva, si el raspunde altceva !!! Posted Image
Te-am intrebat de experienta ta in domeniul asta, ca sa vedem cata baza putem pune pe ceea ce spui, si tu ai raspuns prin doua videoclipuri care nu au nici o legatura cu ce te-am intrebat.
Din faptul ca eviti sa raspunzi, eu tind sa cred ca nu ai nici o legatura cu invelitorile, si ca singurul acoperis pe care l-ai vazut este al tau, dar ca incerci sa iti validezi alegerile pe care le-ai facut ( fata de altii, sau chiar fata de tine ). Foarte bine, daca asta te face fericit, sa sti ca tu ai facut cele mai bune alegeri ! Bravo ! Posted Image

Si pentru ce deja m-ai plictisit si pentru ca exista o vorba care spune ca " cel mai destept cedeaza", te las pe tine sa ai dreptate !!! Posted Image  Mult succes in continuare !

Edited by razvan-softpedia, 09 December 2022 - 12:42.


#66
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu continui sa dau curs discutiilor cu tine fiindca oricum ai chef de contradictii ontopic si offtopic, nu sunt genul nepovestit doar te-am atentionat sa nu mai dai cu noroi in altii mai buni (paiul - barna), contradictiile cu tine nu sunt din sfera mea de interes si oricum se pare ca nu vrei sa evoluezi profesional cel putin, putem lasa latura personala deoparte pe un forum tehnic.
Si nu in ultimul rand nu caut validare ci corectitudine, cei pe care i-ai hulit dau sfaturi mai bune decat tine si aduc beneficii celor ce construiesc inimaginabile pentru tine.

Sunt doua zicale:
"e bine sa fi cu 5 minute mai destept"
"e bine si mai tarziu decat niciodata"

Si cu asta gata cu offtopicul! Posted Image

#67
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut !

Din ciclul „Iarna nu-i ca vara”, cum o dau și o întorc, tot nu-i bine...

Variantă izolație, de la interior la exterior: - polistiren expandat 20mm/ EPS 80, placă de beton armat de 200mm, polistirent extrudat 100mm și urmează vata de sticlă de 100mm. Între căpriori este izolat cu polistiren expandat, EPS 80, prins cu lațuri, deci nu bate vântul, este o temperatură stabilă, chiar și când temperaturile afară  sunt negative.

Buba-i simularea pe https://www.ubakus.com/ :

- iarna-i bine, cu temperaturile setate corespunzător, respectiv la interior 25 grade și umiditate 60%, exterior 0 grade și umiditate 80%, fără condens sau alte probleme.
- vara-i nasol, cu temperaturile setate la interior 25 de grade și umiditate 60%, exterior 50 de grade și umiditate 80%, apare condensul ... 22 kg/ m2.

Soluția pentru vară este folia barieră de vapori - SD 100 - dispare condensul, darrrr  ... când temperaturile sunt setate pentru iarnă, apare condes, dar mult mai puțin, respectiv 0,089 kg/m2, dar durează 202 de zile să se evapore ...
Iarna, indiferent de umiditatea din pod/ temperatură, tot se formează condens dacă e pusă folia barieră de vapori, dar vara, dacă temperatura este maximum 40 grade și umiditatea 70%, nu mai apare condensul/ sau 45 grade cu 60% umiditate/ sau 50 grade cu 50% umiditate.

Probabil singura modalitate de a împăca și capra și varza, e ca vara să am un dezumidificator în pod, care să țină temperatura în jurul valorii de 40-45 grade, iar umiditatea în jurul valorii de 50-60%.

Alte idei ?

Attached Files



#68
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Stai calm, tot ca tine am pățit și eu cu Ubakus. Ce puneam ca să rezolv iarna stricam vara și invers.
Asa ca o sa merg pe o logica simpla. În camere pe tavan o sa pun bariera de vapori sa nu urce nimic în planșeu (mai bine decât sa o pun în pod pe planseu ca n-am cum sa o bag sub tălpile de la popi). Tavanul camerelor vor fi de rigips, deci cativa cm pana la folie spațiu cu aer o sa existe.
În pod 10 + 10 cm vata de sticla, al doilea strat perpendicular sa acopere si tălpile de lemn măcar un strat de 10 cm.
Deasupra scandura distanțata 1cm sa respire vata.
Și gata. In rest, geamurile deschise din aprilie pana în noiembrie (am acoperis în 2 ape). Altfel nu vad ce as putea face.

#69
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc de răspuns! Dar eu deja am totul făcut la interior + izolația cu 10 extrudat. Dacă las doar așa, nu se face condens, dar coeficientul termic e de CCA. 0, 390 W/ m2K - dacă mai pun 10 cm vată de sticlă, acesta devin 0, 171 W/ m2K. Izolație mai bună, costuri de întreținere mai mici ..

#70
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 cain2k, on 15 decembrie 2022 - 23:03, said:

Salut !

Din ciclul „Iarna nu-i ca vara”, cum o dau și o întorc, tot nu-i bine...

Variantă izolație, de la interior la exterior: - polistiren expandat 20mm/ EPS 80, placă de beton armat de 200mm, polistirent extrudat 100mm și urmează vata de sticlă de 100mm. Între căpriori este izolat cu polistiren expandat, EPS 80, prins cu lațuri, deci nu bate vântul, este o temperatură stabilă, chiar și când temperaturile afară  sunt negative.

Buba-i simularea pe https://www.ubakus.com/ :

- iarna-i bine, cu temperaturile setate corespunzător, respectiv la interior 25 grade și umiditate 60%, exterior 0 grade și umiditate 80%, fără condens sau alte probleme.
- vara-i nasol, cu temperaturile setate la interior 25 de grade și umiditate 60%, exterior 50 de grade și umiditate 80%, apare condensul ... 22 kg/ m2.

Soluția pentru vară este folia barieră de vapori - SD 100 - dispare condensul, darrrr  ... când temperaturile sunt setate pentru iarnă, apare condes, dar mult mai puțin, respectiv 0,089 kg/m2, dar durează 202 de zile să se evapore ...
Iarna, indiferent de umiditatea din pod/ temperatură, tot se formează condens dacă e pusă folia barieră de vapori, dar vara, dacă temperatura este maximum 40 grade și umiditatea 70%, nu mai apare condensul/ sau 45 grade cu 60% umiditate/ sau 50 grade cu 50% umiditate.

Probabil singura modalitate de a împăca și capra și varza, e ca vara să am un dezumidificator în pod, care să țină temperatura în jurul valorii de 40-45 grade, iar umiditatea în jurul valorii de 50-60%.

Alte idei ?

Salut, Ubakus asta stie sa ia in considerare si ventilarea naturala ? Intreb in ideea in care ai instala doua ferestre de mansarda, in zone diametral opuse, care sa iti asigure o ventilare a podului. Nu am folosit niciodata Ubakus, de asta te intreb.

Eu am avut un client caruia i-am instalat o fereastra intr-un pod tocmai datorita faptului ca la etaj il "lovise" mucegaiul. Podul era extrem de mic ( eu am 1,88 m inaltime, si nu puteam sta drept in nici o zona), si termoizolase cu spuma poliuretanica. La doua luni dupa ce a facut termoizolatia i-a aparut mucegaiul. Deocamdata, vad ca nu a mai zis nimic ( ramasese sa mai instalam o fereastra mai mica in alta zona, in cazul in care problema persista ), deci este posibil ca fereastra respectiva sa-i fi rezolvat problema ( scara de pod nu era foarte etansa, si este posibil sa se fi creat un flux de aer suficient cat sa rezolve problema ).

#71
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@razvan-softpedia:

În pod am două velux-uri, pe aceeași parte, la distanță de 5m. Ideea e că nu le pot lăsa deschise non-stop - intră diverse insecte.

Mă gândesc să fac niște găuri de aerisire care să ventileze tot timpul, sau pe tabla să montez ceva specific.

Anul acesta, când a fost sezonul ploios, în casă aveam și 70-77% umiditate după ce aeriseam, doar cu AC scădea la 60% . Nu a durat mult, doar CCA 2 săptămâni, dar în acest caz, fac piscina în pod dacă nu am barieră de vapori.

#72
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
PS: sau cumpăr un dezumidificator și -l setez să mențină maximum 60% umiditate în pod - case solved ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate