Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
shinoda13

shinoda13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2018
Buna ziua! Sunt in proces de constructie casa parter cu pod nelocuibil, cu acoperis in 4 ape peste care deja am pus tigla metalica. Planseul peste parter este realizat din lemn, grinzi cu sectiune 20x10 cm, coaste 20x5 cm de unde au rezultat goluri de 1,20x0.6m pentru izolatie. Peste planseu deja am montat OSB de 20mm. Pentru izolatie m-am gandit la urmatorul sistem: rigips, spatiu aer neventilat in care va fi sistemul de profile de sustinere, bariera de vapori aluminizata cu un sd=150m, un strat de vata bazaltica Rockwool Multirock 10cm, inca un strat de Multirock de 15cm intre grinzi, spatiu de 5cm si apoi vine placajul de OSB. Podul este neventilat si de aici si intrebarea mea, credeti va voi avea probleme cu condesul?

#2
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
https://www.ubakus.c...ue-calculator/?

Foloseste simulatorul asta. Da la DEMO

Dar asa, la ochi, nu ar trebui sa ai probleme de condens

Edited by Cyanid3, 13 July 2022 - 15:44.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
ubakus nu te ajuta in cazul asta. ok o sa ti arate ca punctul de roua o sa se formeze afara. plus ca el termoizoleaza si planseul si capriorii\grinzi, ceea ce e foarte bine. dar realitatea e alta, chiar vb cu un tip ca facuse mucegai si izolase si el, dar na, lucrurile nu se fac perfect.

#4
shinoda13

shinoda13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2018
Am ales sa fac simulare pentru 2 cazuri cu niste cunostinte minore de configurare Ubakus. In primul am simulat o temperatura in pod de 50 grade si a reiesit un condens sub bariera de vapori de 0.12kg/mp. In al 2lea caz am ales o temperatura de -15 grade cu o cantitate de condens formata sub OSB de 0.007 kg/mp. Legat de interpretarea rezultatelor, nu stiu nici daca valorile de condens sunt mari si nici daca temperaturile setate sunt conforme cu realitatea.

Attached Files



#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Cantitatea de condens este mica, si in plus nu sunt -15 grade zilnic in pod, probabil si el va fi incalzit de etaj si de exemplu la -15 afara in pod for fi 0 grade.
De asemenea si pentru cele 50+

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg, sincer, cum vei monta straturile. Zici ca OSB-ul este fixat deja deci lucrarea se face prin interior, nu?
La stratul de 15 dintre grinzi e clar, sta intre ele sau mai pui ceva sfoara in zig-zag.
Dar urmatorul strat, cel de 10? Folia aia?
Nu ar trebui intai montate profilele? Apropo, strucura e dubla?

View Postmihai93, on 13 iulie 2022 - 19:29, said:

Cantitatea de condens este mica, si in plus nu sunt -15 grade zilnic in pod, probabil si el va fi incalzit de etaj si de exemplu la -15 afara in pod for fi 0 grade.
De asemenea si pentru cele 50+
Care etaj?
Care incalzit, daca omul izoleaza plafonul?

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
mai gasesti si aici info, n am mai putut edita: https://forum.softpe...d/page__st__540

oricum la ce dorei avem noi, sigur o sa daci ceva si o sa l ventilezi.

Edited by bobitad, 13 July 2022 - 19:43.


#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
fara sa fiu constructor, peste ocean se poarta niste "vent cap"-uri de diferite modele in acoperis pe care nu le-am remarcat in Romania. Ele ajuta la racirea podurilor si nu lasa aerul cald sa se acumuleze in poduri. Mai multe detalii la https://staydryroofi...a-roof-vent-do/

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Unii spun ca si cand izolezi planseul, tot e bine ca iarna sa nu ai ventilatie sau sa o tii inchisa. Pe site-ul ala zice ca trebuie si iarna, ca sa nu se faca turturi de la zapada topita si scursa, dar pe la noi sunt ceva experti (nu stiu cat de buni) care spun ca ar conta si putina izolatie a podului, sa faca un tampon intre planseu si exterior. Eu unul voi adopta o solutie mixta, o sa am 2 venturi, in capete diferite, unul jos, altul sus, iar iarna o sa il inchid pe cel de jos doar.

#10
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Un pod similar cu initiatorul am si eu, in functiune sa zic asa de 10 ani. Singura deosebire este ca eu am scandura in loc de osb. Nu am avut nici o problema. Folia sa fie montata cu simt de raspundere si nu vor fi probleme.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

View PostCyanid3, on 13 iulie 2022 - 22:31, said:

Unii spun ca si cand izolezi planseul, tot e bine ca iarna sa nu ai ventilatie sau sa o tii inchisa. Pe site-ul ala zice ca trebuie si iarna, ca sa nu se faca turturi de la zapada topita si scursa, dar pe la noi sunt ceva experti (nu stiu cat de buni) care spun ca ar conta si putina izolatie a podului, sa faca un tampon intre planseu si exterior. Eu unul voi adopta o solutie mixta, o sa am 2 venturi, in capete diferite, unul jos, altul sus, iar iarna o sa il inchid pe cel de jos doar.
vent-urile se calculeaza la suprafata acoperisului si am vazut raport-uri la inspectii de casa (sunt facute de regula cand vrei sa cumperi sau sa vinzi o casa ca sa sti ce cumperi si daca sunt probleme cu casa) unde se recomanda sa mai faci un vent. Atunci cand se fac turturi zapada se topeste, ingheata, se dilata si intra intre solzii acoperisurilor si le distruge prematur. Peste ocean majoritate acoperisurilor sunt dintr-un fel de carton bituminos si dureaza in jur de 20 de ani. Un acoperis de metal dureaza 50 de ani, dar costa dublu si cum majoritatea oamenilor nu stau atata timp intr-o casa (se muta la o casa mai mare sau mai mica in functie de perioada in care esti) majoritatea prefera ce-i mai ieftin.

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Bun, si aia cu mansarda incalzita ce fac? Ca la aia se topeste zapada automat. Sau acolo e atat de cald incat nu mai apar turturi?

#13
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
Va salut!

Ca sa nu deschid alt topic tot pe aceeasi tema, expun si eu dilema mea aici:

Casa P+M la rosu, in asteptarea tamplariei. Pe timp de iarna am zis sa mai fac ceva.

Achizitionat vata Rokwool Multirok de 10 cm pentru izolare pod  de la mansarda..acel pod mic ce ramane...

Si m-am gandit asa de clestii de 20 cm din dulapi din imagine o sa prind OSB dedesubt de 8 mm ca sa am strat suport stabil pentru vata.

vin cu 10+10 cm de vata in prima faza dupa care peste dulapii de 20 , pun o scandura de 10 cu grosime de 3 cm pe cant si mai vin cu inca 10 cm de vata bazaltica.
peste pun folie anticondens ca mi-a mai ramas de la acoperis si peste o sa vin cu scandura .

Toata operatiunea se face prin pod dupa ce montez osb-ul dedesubt.

din camera pe osb o sa pun folia antivapori..

cum o prind de OSB? - eu am capsator si ma gandeam sa o prind cu capse si apoi peste capse sa trag banda aluminizata...


e ok?

ce variante mai am?

Attached Files



#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Ce distanta este intre clesti si coama? Pare sub un metru si este destul de greu de lucrat, iar cu bazaltica se lucreaza mai greu decat cu cea de sticla.
De ce nu pui sarma in locul OSB-ului? Acesta este greu permeabil la vapori. Daca trec vaporii de apa de folia bariera, cum se realizeaza ventilatia intre OSB si folie? Cum se elimina? Ca, daca nu se elimina, e bai mare!
Eu as pune caroiaj din sarma in locul OSB-ului.

Edited by sacos, 23 November 2022 - 23:01.


#15
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogdanhbc, on 23 noiembrie 2022 - 08:19, said:

Si m-am gandit asa de clestii de 20 cm din dulapi din imagine o sa prind OSB dedesubt de 8 mm ca sa am strat suport stabil pentru vata.
vin cu 10+10 cm de vata in prima faza dupa care peste dulapii de 20 , pun o scandura de 10 cu grosime de 3 cm pe cant si mai vin cu inca 10 cm de vata bazaltica.
peste pun folie anticondens ca mi-a mai ramas de la acoperis si peste o sa vin cu scandura .
Toata operatiunea se face prin pod dupa ce montez osb-ul dedesubt.
din camera pe osb o sa pun folia antivapori..
cum o prind de OSB? - eu am capsator si ma gandeam sa o prind cu capse si apoi peste capse sa trag banda aluminizata...

eu zic ca este ok, doar ca va fi foarte greu de lucrat in spatiul ala atat de mic.
in pod, intre capriori nu ai de gand sa izolezi ?

#16
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsacos, on 23 noiembrie 2022 - 22:59, said:

Ce distanta este intre clesti si coama? Pare sub un metru si este destul de greu de lucrat, iar cu bazaltica se lucreaza mai greu decat cu cea de sticla.
De ce nu pui sarma in locul OSB-ului? Acesta este greu permeabil la vapori. Daca trec vaporii de apa de folia bariera, cum se realizeaza ventilatia intre OSB si folie? Cum se elimina? Ca, daca nu se elimina, e bai mare!
Eu as pune caroiaj din sarma in locul OSB-ului.
merg pe principiul ca folia anticondens trebuie sa isi faca treaba, de asta intreb cum o peticesc in locurile in care o gauresc cu capse.

Am luat initial in calcul sa iau plasa de rabitz, dar am renuntat caci doua suluri de plasa inseamna 350 de lei, asa de banii astia iau OSB caci mai am ceva OSB ( cam jumatate din cat imi trebuie) si ma voi folosi de osb ca suport pentru folie.

Sa fac cu sarma impletita e prea migalos si mai apoi o sa fie greu de pus folia, caci cuiele cu care prind sarma trebuie sa fie batute in intregime.
si OSB-ul e greu de prins dar si cuiele sunt greu de batut in sus :)

View Postrazvan-softpedia, on 24 noiembrie 2022 - 05:31, said:


eu zic ca este ok, doar ca va fi foarte greu de lucrat in spatiul ala atat de mic.
in pod, intre capriori nu ai de gand sa izolezi ?


da, va fi greu de lucrat dar aici ma ajuta statura si faptul ca nu sunt voluminos :)

in pod intre capriori nu am luat in calcul sa izolez decat daca ramane vata..da nu ramane.

decat sa izolez in pod intre capriori mai degraba pun vata aia pe pod, dar la cum o sa ma ridic cu caroiajul..nu cred ca o sa mai am loc..decat pe burta.

Clerstii au 20 cm si mai ramane un metru si un pic, iar peste clersti ma ridic cu 10 cm odata +scandura de 2 cm la final...acolo o sa fie greu ( folie de acoperis+scandura...)

#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Folia - de acoperis - difuzie de vapori - anti-condens - trebuia pusa deasupra lemnariei capriorilor sub invelitoare, acolo are rol anti-condens sau protectie la eventualele infiltratii la defecte. Daca nu o ai monteaza urgent acum pe sub capriori pentru ca va fi jale la infiltratii.

Podul acela e bine sa-l burdusesti cu vata peste tot, pune cea semi-rigida intre capriori ca e mai usor de fixat cred, si pune intre clesti chiar si de sticla fiindca e ieftina si nu o calca nimeni acolo. Peste clesti pui vata fata caroiaj inutil de lemn, circuli la montaj pe ceva scandura sau osb nefixat pe care il retragi pe masura ce umpli acel pod, poti umple linistit 30-40-50 cm de izolatie in zona de clesti plus capriori deoarece sunt o gramada de punti termice si e o zona dificila de a mai fi accesata, verificata, masurata.

#18
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
Am folie pusa la acoperis de 140 de la bilka, dar mi-a mai ramas ceva folie, si am zis sa o pun la clesti peste vata ca eventualul condens sa treaca prin folie si sa se duca...
plus sa nu intre praf in vata de sus..

De umblat prin pod, exclus..spatiu va fi prea mic, insa las totusi un soi de trapa sa am acces sa verific ceva vreodata daca va fi nevoie

luat semirigida de la rockwool iar pe sapt viitoare 1,2,3 decembrie sper sa o pot pune in opera.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate