Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vecinul de vis-a-vis si-a montat camere care bat la mine in curte

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 althea, on 12 iulie 2022 - 08:25, said:

Cine mai propune soluții ilegale trece pe tușă. Serios zic.

imi cer scuze domnule moderator, doar intreb si eu de unde reiese ca ar fi ilegal ce am sugerat eu, multumesc anticipat

#56
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 MindArchitect, on 11 iulie 2022 - 20:54, said:

Nu are cum, am zid inalt, am porti.
Camerele sunt montate peste nivelul gardurilor, si al boltei de vita de vie.

Nu cred ca am pe strada vreun vecin cu porti din policarbonat sau ceva gard de metal sa poti vedea in curtea cuiva.
Aia nu e boltă, la mine din iunie nu se mai vede mare lucru prin frunzele viţei!Posted Image

#57
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 althea, on 12 iulie 2022 - 08:12, said:

Nu e dispozitiv de supraveghere cu filmare non-stop cum sunt camerele și cred că nici cu stocare, nu? N-au cum să intre sub incidența GDPR.
O camera la care e activata inregistrarea doar la detectia de miscare e cu filmare non-stop sau nu? Dar daca e setata sa traga doar noaptea?

#58
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 HAL9000, on 12 iulie 2022 - 08:35, said:



imi cer scuze domnule moderator, doar intreb si eu de unde reiese ca ar fi ilegal ce am sugerat eu, multumesc anticipat

Ar fi doua probleme:

-laserul poate distruge senzorul camerei video
-bruiezi un sistem de supraveghere

#59
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 odastramosilor, on 11 iulie 2022 - 20:43, said:

in mod normal trebuie firma autorizata, poti linistat face plangere la politie sau da injudecata pt ca e interzis prin lege sa filmezi cu camera de securitate domeniul public sau curtea vecinului, ele trebuie sa bata numai pe raza proprietatii respective.
Cum este interzis sa filmezi domeniul public? Tocmai ca este public il poti filma. Adica poti personalitatile publice dar nu poti cladiri si terenuri? Tocmai am fost intr-un "city break" in mai multe orase am pozat si filmat pe afara si pe dinauntru de m-am saturat - si nimeni nu s-a legat de mine - si nu am facut selfies ci intentionat am pozat cladiri, strazi, interioare de cladiri etc etc
Ba mai mult la noi in fata firmei un camion a agatat o masina si a plecat. Avem doua camere ce bat pe strada si filmeaza tot. Politia ne-a cerut filmarea si l-au identificat pe ala cu camionul. Nu s-au legat deloc de noi. Mentionez ca strada apartine de primarie nu e proprietate privata sunt pe ea companii si localuluri unde sa bea muncitorii cand ies de la lucru.

Edited by AztecWarrior, 12 July 2022 - 09:21.


#60
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 HAL9000, on 12 iulie 2022 - 08:35, said:

Ți-a răspuns george_alexandru.

Reminder: regulamentul spune că lămuririle despre mesaje editate/șterse se cer prin PM.

#61
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 odastramosilor, on 11 iulie 2022 - 22:48, said:

asta penca vecinul nu te-a dat si-n judecata.
in mod normal n-ai voie sa prinzi pe camera trotuarul, strada...
acuma fiecare isi asuma, dar chestiile astea pe gdpr sunt cu dus-intors.
si costisitoare... ca amenda...
Ale mele bat si pe trotuar, si pe strada.
O venit si politia si le-am dat ceva inregistrari, vroiau sa vada niste ''baetzi'' care or sarit gardu' la vecini.
Mi-o zis ca s-o modificat legea (sau e interpretabila) in sensul ca este interzis sa public filmarile.
In cazul in care le tin doar pentru mine, sau le dau la politie (care este autorizata gdpr), nu-i bai.

#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AztecWarrior, on 12 iulie 2022 - 09:19, said:

Ba mai mult la noi in fata firmei un camion a agatat o masina si a plecat. Avem doua camere ce bat pe strada si filmeaza tot. Politia ne-a cerut filmarea si l-au identificat pe ala cu camionul. Nu s-au legat deloc de noi.  
Nu se autosesizează, trebuie să reclame cineva ca să verifice dacă-s camerele montate legal. La fel e și la ANSPDCP.
Are dreptate george_alexandru:

 george_alexandru, on 12 iulie 2022 - 08:25, said:

In realitate nu aplica nimeni ce scrie acolo. Polițiștii sunt fericiți că le faci munca mai ușoară cu acele camere. Vecinii sunt și ei mulțumiți pentru că descurajeaza hoții.

Legat de pozele pe domeniul public iar nu e problemă. Poate fi doar dacă se distribuie și în ele apar oameni care nu vor asta - la cererea lor trebuie făcut ceva: blurat fețe sau șterse pozele. Nu faci și se apucă de sesizări la ANSPDCP te poți trezi cu amendă.

#63
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Vreau sa va zic ca v-am citit toate mesajele.
Althea isi face treaba, cu toate ca, desi am cerut sfat juridic si asta ma interesa sa citesc sau experienta cuiva, sunt ok si sfaturile alea cu laserul pe camera.

Pana la orice varianta, ce poti face inafara de un disclaimer atasat la mesaj, cred ca sunt sfaturi la obiect. Cine face asa ceva isi asuma consecintele. Financiar imi permit sa-i cumpar tot sistemul de supraveghere. Imi asum si vreo amenda. Cum ziceam, ce sa faca? Sa ma reclame cu filmare in care filma ce nu trebuia? Si daca sunt dummy nu are ce sa se arda.
M-am uitat si nu pare dummy camera dar nici nu pare ceva de calitate, o sa incerc sa ma uit cand am timp mai aproape.

Ce o sa aplic.
O sa montez si eu o camera de supraveghere dummy, ca am 2 xiaomi care nu au mai mers pe europa, sunt camere de interior dar nici nu conteaza, bag o mufa usb in spatele lor si trag un cablu sa para ca merg. Le pun pe un bat de 4 metri si indreptat fix spre ei.

O sa cumpar un pointer laser. Are dreptate cel care zice, ce poate sa reclame? Sa arate filmare de la mine din curte cand puneam eu laserul pe camera? Deci are dreptate cine a scris treaba respectiva.
Si am un reflector. O sa montez reflectorul ca are deja suport.

Deci legal trebuie facut o plangere la sectia de politie, nici nu stiu unde este sectia de politie dar o sa ma interesez.

Nu am treaba cu vecinul respectiv si va zic, ca om care am lucrat ani de zile in sistem, nu va mai duceti la ala la usa sau poarta, nu are ce sa iasa bine. Voi credeti ca un om sanatos la cap nu isi da seama cand indreapta o camera spre geamul altcuiva?
Nu va mai sicanati aiurea ca politia, jandarmeria, locala, primul lucru pe care o sa-l intrebe este daca v-ati mai certat cu ei. Ceva sa se lamureasca daca faceti reclamatia sa va sicanati.

Momentan cam atat, eu va citesc sfaturile in continuare.
Si mi-ar placea si voi daca v-ati exprima cu un disclaimer cand scrieti anumite mesaje. Cum fac si aia pe youtube si aia pe tv.
Este ok sa dai un sfat cat timp intelegi consectintele legale si avertizezi persoana respectiva asupra consecintelor faptelor lui.

Althea - Ca de obicei, jos palaria.

Edited by MindArchitect, 12 July 2022 - 10:08.


#64
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

 MindArchitect, on 12 iulie 2022 - 10:06, said:

Sa arate filmare de la mine din curte cand puneam eu laserul pe camera?

Yup. Intra la vandalism, cred. Si el isi ia avertisment ceva si-l pun sa reorienteze camerele sau ceva.
Si chiar daca nu ajunge la chestii legale, tu i-ai stricat ceva, o sa vrea sa-ti strice si el ceva... chiar vrei sa mergi pe drumul asta?

Ziceam in postul care a fost sters - nu ai posibilitatea sa montezi niste placi d-alea de plastic/vinil semi-transparente care se pun de obicei pe garduri fix ca sa nu vezi prin ele? Pui 2-3 bucati fix in dreptul camerelor ca sa nu mai bata peste gard, poate se prinde ca nu-ti convine ce face. :)

#65
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 MindArchitect, on 12 iulie 2022 - 10:06, said:

O sa cumpar un pointer laser. Are dreptate cel care zice, ce poate sa reclame?

Poate sa reclame ca i-ai stricat camera cu acel pointer laser. Si se vede foarte clar raza laser si directia din care vine. Deci daca faci asta, iti asumi faptul ca poate face plangere penala. Si cel mai probabil te alegi cu o amenda si te vor puen sa-i platesti camera. Apoi cu banii tai isi ia alta si o luati de la capat.

Eu zic sa faci o poza acelor camere si sa mergi la politie, vezi ce parere au si domnii politisti. Poate se duc la el si ii cer sa le orienteze catre curtea lui.

Edited by george_alexandru, 12 July 2022 - 10:12.


#66
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

 TehCube, on 12 iulie 2022 - 10:10, said:

Ziceam in postul care a fost sters - nu ai posibilitatea sa montezi niste placi d-alea de plastic/vinil semi-transparente care se pun de obicei pe garduri fix ca sa nu vezi prin ele? Pui 2-3 bucati fix in dreptul camerelor ca sa nu mai bata peste gard, poate se prinde ca nu-ti convine ce face. Posted Image
Nu inalt gardul ca si asa este inalt. Daca era pe inaltat gardul puneam metal sau policarbonat si inaltam dar la ce rost.

Vreau mai intai sa ma conving ca sunt camere adevarate si nu dummy.
Ce am observat ca noaptea nu au lumina de noapte.
Ledul stiu ca se poate dezactiva am si eu camere de surpaveghere dar eu am de interior, nu se vad de la poarta, sunt camere de interior. Si pot dezactiva lumina de noapte, ledul de pe camera. Eu pe ale mele dezactivez lumina de noapte ca este lumina de pe strada si lumina ca este un bec in curte.

 george_alexandru, on 12 iulie 2022 - 10:11, said:

Eu zic sa faci o poza acelor camere si sa mergi la politie, vezi ce parere au si domnii politisti. Poate se duc la el si ii cer sa le orienteze catre curtea lui.

Nu cunosc politia si nici nu stiu unde este sectia de politie din cartier, o sa ma interesez.
Sunt curios cum o sa reactioneze la camerele mele fake.
Momentan am ceva treaba ca ma ocupam mai atent de problema.

Edited by althea, 12 July 2022 - 10:36.


#67
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 TehCube, on 12 iulie 2022 - 10:10, said:

chiar vrei sa mergi pe drumul asta?

Aparent ii este mai la indemana decat o tentativa de dialog civilizat.

#68
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Tipul este un nebun, nu am avut vreodata treaba cu el, stiu ca s-a certat cu vecini de pe strada care ca prosti s-au dus sa discute cu el.
Si cum ziceam, daca am invatat ceva din ani petrecuti la stat, este ca niciodata nu ai ce cauta tu de nebun la ala la poarta.

Ce sa ii zic? Eu asta va intreb pe cei care insistati de parca aveti mai multa experienta ca mine pe treaba, eu care am lucrat ani de zile in sistem.
Va intreb pe voi? Voi chiar vreti sa ziceti ca persoana respectiva nu si-a dat seama cand a montat camerele alea ca bat la altul in curte?
Este o discutie aberanta.
Au incercat vecini sa discute cu el si s-a lasat cu scandal, injuraturi. Si stiam deja, ma gandeam ce tampiti ca se duc ca prosti la el la el la poarta.
Ce sa faca? Sa iasa el cioflengar, sa zica ca nu sunt camere adevarate si eu sa zic, a, ok, vecine. M-am convins.
Sau va asteptati, da, ai dreptate, vecine, acum ma urc pe scara si dau camerele jos, suporti jos.
Sau ce sa fac? Sa-l amenint cu politia? Sa ma porcaiesc cu romaneste cu scandal si apoi sa chem politia sa-l amendeze la razbunare.

De ani de zile de cand am citit subiecte cu vecini, pe subiectul asta si pe google, NICIODATA nu am citit sa rezolve careva vreo discutie discutand cu nebunul care cauza probleme.

Solutia este sa te documentezi, sa rezolvi problema nu sa te astepti ca un nebun scandalagiu o sa intelaga de vorba frumoasa sau ca te dai tu la el, ca la o adica pot sa-l bat pe prost. Dar cum ziceam? Ma duc eu care am o situatie financiara destul de buna, sunt om calumea, ma duc sa bat un prost inutil.

Edited by MindArchitect, 12 July 2022 - 11:46.


#69
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai este nimic cu adevărat util de spus, deci nu se mai poate discuta cum ar trebui pe ariile profesionale.
Închid topicul.

Edited by althea, 12 July 2022 - 13:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate