Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

UPB: ACS, Energetica, Inginerie Electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018
Salutare. Urmeaza sa ma inscriu la examenul de admitere la UPB la automatica si vreau sa trec si alte facultati pentru redistribuire in caz ca nu intru aici. Eu ma gandeam la facultatea de energetica si la facultatea de inginerie electrica. Prima mea optiune de rezerva este totusi unibuc mate-info CTI. Pe langa ce tine de comp. eng., resursele regenerabile de energie reprezinta un alt domeniu care mi se pare interesant. E careva care a terminat sau e student la energetica sau la inginerie electrica si ar putea spune daca se gasesc la noi in tara joburi ca inginer in domeniul resurselor regenerabile si daca se castiga bine in domeniu. Alta intrebare ar fi daca merita mai mult energetica(care se potriveste mai mult pentru acest domeniu) sau ingineria electrica(care pare sa ofere o deschidere mai larga). Care dintre cele doua "e mai buna"(e vazuta mai bine si e mai cautata de angajatori,e mai serioasa, are un colectiv pasionat etc.)? In cazul in care ajung la energetica sau la inginerie electrica iau in calcul si optiunea de a pleca in strainatate dupa ce termin pentru a lucra in domeniu. Am inteles ca ingineria electrica e destul de cautata in afara, dar de energetica n-am idee.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Nu va mai alegeti viitorul la plesneala! Intri la anul unde vrei, nu unde dai cu banul acum!

Ai la "Facultatea de Inginerie Electrică" specializarea "Informatică aplicată în inginerie electrică", la "Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică" sectia "Informatică industrială", la "Facultatea de Inginerie în Limbi Străine" specializarea "Ingineria informaţiei", la "Facultatea de Ştiinţe Aplicate" sectia "Matematică şi informatică aplicată în inginerie".
Sau, de ce nu, la UTCB, "Facultatea de Hidrotehnică", specialzarea "Automatică şi informatică aplicată".

Toate astea-s echivalente cu Automatica de la AC UPB. Macar alegi ceva ce urmaresti, nu creanga (raportat la dorintele tale)!

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2022 - 09:11.


#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 R3dP4nda, on 10 iulie 2022 - 08:52, said:

Salutare. Urmeaza sa ma inscriu la examenul de admitere la UPB la automatica si vreau sa trec si alte facultati pentru redistribuire in caz ca nu intru aici. Eu ma gandeam la facultatea de energetica si la facultatea de inginerie electrica. Prima mea optiune de rezerva este totusi unibuc mate-info CTI. Pe langa ce tine de comp. eng., resursele regenerabile de energie reprezinta un alt domeniu care mi se pare interesant. E careva care a terminat sau e student la energetica sau la inginerie electrica si ar putea spune daca se gasesc la noi in tara joburi ca inginer in domeniul resurselor regenerabile si daca se castiga bine in domeniu. Alta intrebare ar fi daca merita mai mult energetica(care se potriveste mai mult pentru acest domeniu) sau ingineria electrica(care pare sa ofere o deschidere mai larga). Care dintre cele doua "e mai buna"(e vazuta mai bine si e mai cautata de angajatori,e mai serioasa, are un colectiv pasionat etc.)? In cazul in care ajung la energetica sau la inginerie electrica iau in calcul si optiunea de a pleca in strainatate dupa ce termin pentru a lucra in domeniu. Am inteles ca ingineria electrica e destul de cautata in afara, dar de energetica n-am idee.
Intr-un final, daca nu esti pasionat, tot la McDonalds si KFC ajungi.

#4
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
Mergi pe inginerie electrica.
Ai mai multe oportunitati. Viitorul v-a fi electric.

#5
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

 neagu_laurentiu, on 10 iulie 2022 - 09:07, said:

Nu va mai alegeti viitorul la plesneala! Intri la anul unde vrei, nu unde dai cu banul acum!

Ai la "Facultatea de Inginerie Electrică" specializarea "Informatică aplicată în inginerie electrică", la "Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică" sectia "Informatică industrială", la "Facultatea de Inginerie în Limbi Străine" specializarea "Ingineria informaţiei", la "Facultatea de Ştiinţe Aplicate" sectia "Matematică şi informatică aplicată în inginerie".
Sau, de ce nu, la UTCB, "Facultatea de Hidrotehnică", specialzarea "Automatică şi informatică aplicată".

Toate astea-s echivalente cu Automatica de la AC UPB. Macar alegi ceva ce urmaresti, nu creanga (raportat la dorintele tale)!

M-am gandit la stiinte aplicare si la fils, dar despre FILS CTI engleza am citit multe pareri proaste, iar despre stiinte aplicate, care desi imi pare interesanta, nu stiu cat de mult se pune accentul pe programare. FIIR informatica industriala am inteles ca e o sectie destul de noua care pare interesanta, dar astept pareri aici.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Daca te iei dupa pareri, nu o mai scoti la capat. Gasesti pareri proaste si despre AC, nu-i problema, chiar aici pe forum daca sapi mai adanc. Tu pune in balanta ce vrei, cine te formeaza, ce cursuri ai nevoie. Si n-ai ce face, trebuie sa le urmezi.
Un absolvent de liceu crede ca facutatea e ceva maret si acolo dai de izvorul cunoasterii! Nu e asa. Nici macar dadaceala din liceu nu mai exista aici. In facultate tu centrezi, tu dai cu capul, ca sa citez o vorba celebra. Adica nu astepta de la altcineva, indiferent de facultate, ci ia cursurile drept introducere si finalul e dat de munca ta de descoperire, de studiu al bibliografiei.
Ia programa de studiu de la cele enumerate (si nu numai), pune-le in paralel, vezi ca semana ori nu, vezi care te atrage, intreaba ce nu intelegi si bafta. Vorbele de la colt de bloc te tin in loc.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2022 - 10:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate