Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cum pot sa-mi asigur pensia daca experienta mea in domeniu nu a fost inregistrata social?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr pensie ai nevoie de 2 lucruri:
- vechime in munca - practic contractul de munca si conditiile aferente - program de lucru, etc
- cotizarea la fondul de pensii

Tu se pare ca nu indeplinesti nimic cu munca la negru. Macar daca te ducea mintea sa-ti faci PFA cum mai practica unii in situatia ta. Contract pe PFA cu firma respectiva din afara si iti plateai tu dcotizatiile.
Cand vei iesi la pensie vei iesi cu cea ma imica pensie posibila - ca ptr cei care nu au lurat niciodata.

Practic nici asigurare medicala nu cred ca ai - nu stiu cum te-ai descurcat pana acum - privata ceva ?

Nu ai ce umpara - puncte, ani, etc... DOar sa te apuci sa platesti cotizatiile si in functie de varsta care o ai sa faci ceva vechime in munca si cotizatii.

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Asta este un exemplu perfect de nesimtire (nu ca nu ar fi multi ca el in tara asta) care nu vrea sa plateasca taxe (ca nu merita statul) dar are pretentia la pensie pe viata cand va fi momentul (platita tot de cei care platesc corect taxele).

#21
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Posteiffel, on 10 iulie 2022 - 11:05, said:

Practic nici asigurare medicala nu cred ca ai - nu stiu cum te-ai descurcat pana acum - privata ceva ?
A evitat bolile. Majoritatea oamenilor nu utilizeaza servicii medicale, tocmai asta face sistemul social medical viabil.
Cunosc oameni trecuti de 40 de ani si care n-au fost la spital decat sa scoata apendicele cand erau mici. In rest singurele contacte cu un medic au fost cele care oricum se platesc, adica acele adeverinte de apt de munca, apt de condus, etc si care indiferent ca ai asigurare sau nu, tot scoti bani din buzunar pentru ele. Poate doar la pensie sa isi mai recupereze din banii dati atatia zeci de ani pe asigurarea medicala... macar atunci sa primeasca macar un medicament compensat sau ceva.

View Postjm2010, on 10 iulie 2022 - 11:23, said:

Asta este un exemplu perfect de nesimtire (nu ca nu ar fi multi ca el in tara asta) care nu vrea sa plateasca taxe (ca nu merita statul) dar are pretentia la pensie pe viata cand va fi momentul (platita tot de cei care platesc corect taxele).
Nu e chiar nesimtire. In timp s-au dat tot felul de legi prin care s-au asimilat ca perioade de vechime si/sau contributivitate unora care n-au platit nimic la sistemul de pensii. Ca exemplu putem da pensionarii speciali de la MApN care n-au avut contributivitate si dupa aia prin lege li s-au dat pensii, si nu orice fel de pensii, ci pensii speciale, mai mari decat daca ar fi contribuit. Si nu e singurul caz, daca studiezi legile ce au legatura cu pensiile o sa vezi ca se dau tot felul de pensii si beneficii legate de pensii si pentru simplul fapt ca te-ai nascut si ai trait intr-un anumit sat.

#22
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postrazzzv, on 10 iulie 2022 - 11:49, said:

A evitat bolile. Majoritatea oamenilor nu utilizeaza servicii medicale, tocmai asta face sistemul social medical viabil.
Cunosc oameni trecuti de 40 de ani si care n-au fost la spital decat sa scoata apendicele cand erau mici. In rest singurele contacte cu un medic au fost cele care oricum se platesc, adica acele adeverinte de apt de munca, apt de condus, etc si care indiferent ca ai asigurare sau nu, tot scoti bani din buzunar pentru ele. Poate doar la pensie sa isi mai recupereze din banii dati atatia zeci de ani pe asigurarea medicala... macar atunci sa primeasca macar un medicament compensat sau ceva.

Nu e chiar nesimtire. In timp s-au dat tot felul de legi prin care s-au asimilat ca perioade de vechime si/sau contributivitate unora care n-au platit nimic la sistemul de pensii. Ca exemplu putem da pensionarii speciali de la MApN care n-au avut contributivitate si dupa aia prin lege li s-au dat pensii, si nu orice fel de pensii, ci pensii speciale, mai mari decat daca ar fi contribuit. Si nu e singurul caz, daca studiezi legile ce au legatura cu pensiile o sa vezi ca se dau tot felul de pensii si beneficii legate de pensii si pentru simplul fapt ca te-ai nascut si ai trait intr-un anumit sat.

Te compari cu MAPN? prietene... aia nu au voie sa faca ce ai facut tu. Si nu au cotizatii fiindca nu au salarii. Si nu, MAPN nu are pensie speciala Posted Image are pensie de serviciu ce nu depaseste cu nimic pensia ce o voi avea eu pe aportul meu de cotizatie.

In primul rand, nu ai 15 ani de carte de munca nu ai drept la pensie. Daca te incadrai la altceva crede-ma nu intrebai pe aici.

Ce ai drept in schimb, cat o mai dura si sistemul asta falimentar, venitul minim garant care astazi are fabuloasa suma de 1000 RON. Sa o stapanesti sanatos... o meriti... o mare smecher in domeniu. Si eu sunt smecher in domeniul meu... dar eu am de gand sa imi donez pensia ce o voi avea.... ca am bani din ceea ce fac sa hranesc 3-5 familii.

Edited by MooF2010, 10 July 2022 - 18:47.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postme_suzy, on 10 iulie 2022 - 07:54, said:

buna ziua. Am o experienta de 13ani intr-un domeniu. Lucrez la negru intr-un domeniu foarte important, management. Lucrez pentru companii private, din strainatate, dar fara contract (fiindca se castiga mai bine).

De asemenea, am scris mai multe carti in domeniu, am un website + blog cu vechime de peste 13 ani, cu peste 800 articole in acest domeniu, in limba engleza. Am peste 6.000 abonati la newsletter.

Stiu ca pe vremuri era o lege care iti permitea sa declari experienta si sa cumperi puncte pentru pensie, ceva de genul.

Oricum, nu ma pricep la finante/contabilitate, desi locuiesc in Romania si lucrez totul pe internet de multi ani.

Cum pot sa-mi asigur pensia (sau o suma mai mare) daca experienta mea in domeniu nu a fost inregistrata social nicaieri? Pot folosi cartile si articolele scrise (se poate oricand verifica vechimea lor) ca parghie pentru a-mi asigura puncte mai bune la pensie?

Poti sa fii salahor o viata cu salariu de 100.000 de euro si cotizatia corespunzatoare catre BASS sau sa fii manager de supertop cu salariu de 2.500 de lei cu cotizatia corespunzatoare catre BASS. Exemplele sunt fortate , bineinteles, dar sunt convins ca ai prins ideea. Adica primesti in functie de cat cotizezi, in cazul tau nimic.
Cele 800 de articole in acest caz reprerzinta strict maculatura, adica au valoare zero, la fel ca si "experienta". Nu au nici o relevanta in stabilirea punctajului.
De asemenea, puteai/poti sa cumperi ani, nu puncte, pentru pensie, dar nu este cazul tau. Studiaza legislatia ca sa vezi de ce. Gasesti foarte repede pe internet ceea ce te intereseaza.

ps.
Abonatii tai pe newsletter platesc o anumita suma, banuiesc ca platesti impozit dupa banii aia, nu?Posted Image
Sau si asta-i la negru?
Daca vei continua tot asa si pensia ta va fi la fel: neagra, adica la negru.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvictor29cr, on 10 iulie 2022 - 10:06, said:


postase un coleg pe forum, nu mai stiu pe unde, zilele trecute performantele pensilor private pe anul asta. majoritatea erau negative.
Si tu iesi maine la pensie ...sau care e faza?

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postme_suzy, on 10 iulie 2022 - 07:54, said:

dar fara contract (fiindca se castiga mai bine).


Cat cotizezi, atat primesti.

Faci frauda fiscala >> nu o sa ai pensie.

Similar cu aia care lucreaza pe contract minim pe hartie si mai primesc inca pe atat pe sub masa si o sa se smiorcaiasca la pensie peste 20 de ani ca sunt la 1/4 din nivelul tarii.

Solutia ta e B2B si sa iti platesti asigurarile sociale si impozitul. Dar pentru trecut... l-ai pierdut.

Edited by Lex404, 10 July 2022 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate