Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Cum pot sa-mi asigur pensia daca experienta mea in domeniu nu a fost inregistrata social?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua. Am o experienta de 13ani intr-un domeniu. Lucrez la negru intr-un domeniu foarte important, management. Lucrez pentru companii private, din strainatate, dar fara contract (fiindca se castiga mai bine).

De asemenea, am scris mai multe carti in domeniu, am un website + blog cu vechime de peste 13 ani, cu peste 800 articole in acest domeniu, in limba engleza. Am peste 6.000 abonati la newsletter.

Stiu ca pe vremuri era o lege care iti permitea sa declari experienta si sa cumperi puncte pentru pensie, ceva de genul.

Oricum, nu ma pricep la finante/contabilitate, desi locuiesc in Romania si lucrez totul pe internet de multi ani.

Cum pot sa-mi asigur pensia (sau o suma mai mare) daca experienta mea in domeniu nu a fost inregistrata social nicaieri? Pot folosi cartile si articolele scrise (se poate oricand verifica vechimea lor) ca parghie pentru a-mi asigura puncte mai bune la pensie?

#2
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Eu nu inteleg, cand ''declari'' experienta, nu e ca si cum declari ca ai facut ilegalitati?

#3
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,217
  • Înscris: 15.03.2013
In Romania, vei avea o pensie (pentru cei 13 ani) in acord cu banii cu care ai contribuit la asigurarile sociale sau la eventualele fonduri de pensie privata.Adica zero.Nu incetez sa ma mir de inconstienta senina a unora care se trezesc dupa ani buni dintr-un fel de criogeneza a creierului... Posted Image. Dar nu e timpul pierdut.Daca vei incepe sa cotizezi de acum inainte minim 15 ani, vei putea beneficia de pensie (conform legilor actuale din Ro).E alegerea ta.

Edited by calincosma, 10 July 2022 - 08:20.


#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ce poti face este sa incepi sa platesti de acum taxele, articolele pe blog sunt fix pix, cat timp nu ai contribuit atatia ani la sistemul de pensii. Nu poti cumpara nici vechime, asta o pot face doar cei care ies la pensie acum si au nevoie de ani in plus.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Care-i eficienta managementului remote, pentru companii din alte tari? Foarte tare, la noi sefii se simt inutili fara sedinte interminabile cu prezenta fizica intrerupte de pauze dese de fumat si barfa.

#6
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Legea nu permitea declararea de experienta, ce naiba o fi si aia.
Legea permitea sa contribui la asigurarile sociale ca si cum ai avea venituri inregistrate cu forme legale desi nu ai. In principal legea se adresa persoanelor ce mai aveau putin pana faceau pragul de pensionare dar nu gaseau loc de munca sa poata ajunge la prag. Asadar le permitea celor in situatia asta sa faca un imprumut si sa plateasca asigurari sociale pe perioada lipsa si apoi sa intre in plata cu pensia, asigurand acestora astfel un venit lunar din care sa supravietuiasca. Nu era mare afacere, dar totusi era un ajutor, decat sa nu vezi nimic din pensia la care ai contribuit mai bine dai jumatate la rate.

In situatia ta, acei 13 ani de munca la negru nu pot fi echivalati vreodata cu perioada de vechime in munca sau contributivitate. Poti doar de acum incolo sa gasesti cea mai eficienta metoda pentru tine sa incepi sa strangi perioada de vechime in munca sau contributivitate.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
La ce spui tu management?
Mie mi se pare socant ca lucrezi in management, nu stiu ce domeniu, si nu realizezi ca nu trebuie sa te bazezi pe pensia de la stat.

#8
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Management, la negru, firme straine. Lucrezi pentru Pablo Escobar?

#9
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,462
  • Înscris: 21.04.2014
Din moment ce nu platesti nici o contributie in tarile in care lucrezi ilegal, de unde vrei sa scoti puncte pentru o pensie legala ? Ai sa traiesti ca greirasul din ce ai strins pina acum. Daca n-ai economisit bani vreme de 13 ani, ar fi timpul sa te apuci. :yes:

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
Te-ai astepta ca cineva care lucreaza in management si castiga suficient de bine sa fie capabil sa-si gestioneze singur fondul de pensii, de ce ai avea nevoie de un stat incapabil si hot care sa faca asta?

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
uite ce zice gugalu
https://cpmb.ro/cont...m-oug-163-2020/

#12
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Retroactiv se poate pe ultimii 6 ani dar costă între 638 lei si 638*12*6 lei.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
fa-ti pensie privata, las-o naibii pe aia de la stat ca nu iei nici praful de pe toba.

View Postcalincosma, on 10 iulie 2022 - 08:11, said:

In Romania, vei avea o pensie (pentru cei 13 ani) in acord cu banii cu care ai contribuit la asigurarile sociale sau la eventualele fonduri de pensie privata.Adica zero.
Si nu numai in Romania...ci asa functioneaza orice sistem de pensii din orice tara. Platesti putin , ai pensie mica la sfarit, platesti mult ai pensie mai mare

View Postafacerist, on 10 iulie 2022 - 09:25, said:

Retroactiv se poate pe ultimii 6 ani dar costă între 638 lei si 638*12*6 lei.
La banii lui de manager de la distanta...asta e o problema?

Edited by cuculea, 10 July 2022 - 09:37.


#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Posibil sa gresesc, dar din putina mea intelegere deduc faptul ca o sa ai o pensie minima egala cu ajutorul social, care acum este de 1,000 ron parca.

Nu stiu daca suma asta o primeste asa, oricine, ca a lucrat sau nu.

Si eu sunt in situatia ta, si multi multi altii pe care ii cunosc.

Varianta de backup este sa iti creezi singur pensia. Fie ca este vorba de imobiliare, etf-uri, bani la saltea, whatever.

Bine, la tine e aiurea, ca nu poti justifica sumele depuse pentru un ETF, caci tu nu inregistrezi venituri.

Desi nu imi dau salariu, macar inregistrez banii pe srl si platesc taxele aferente, dividende, etc. Atat macar poti face si tu. Te angajezi cu 2 ore, dai 1% pe incasari si 5% dividende.
Cand vezi ca te apropii de suma limita pentru TVA, mai faci un SRL pe numele sotiei.

Stiu ca nu vrei sa le dai nimic, si eu gandeam la fel, dar in functie de cat castigi, treci peste o limita unde e mai bine sa platesti CEVA si sa te lase in pace, decat nimic.

Stiu ca nu iti raspunde direct la intrebare, dar are oarecum sens sa iei in considerare plata unor taxe sa poti sa te misti un pic.

Noi in ro avem noroc ca ne cam lasa in pace, daca ar fi sa ne trezim asa aiurea cu cate un audit, am plange multi in pumni.

View Postcuculea, on 10 iulie 2022 - 09:37, said:

fa-ti pensie privata, las-o naibii pe aia de la stat ca nu iei nici praful de pe toba.

postase un coleg pe forum, nu mai stiu pe unde, zilele trecute performantele pensilor private pe anul asta. majoritatea erau negative.

#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Daca esti manager, da-o incolo! Mareste-ti salariul, ce mama ei de treaba! Apoi apuca-te investitii imobiliare, cumpara actiuni, dezvolta o afacere a ta. Cu ce strangi la ciorapel o sa ai bani de pensie. Sau invata sa pescuiesti, pune un lan de grau si un solar de rosii. Te-ai scos, este independent. Mama lor de banditi!

Apropos, "Avem peste tot exemple de șmecheri care sfidează cu opulența și luxul pe care îl afișează (poate nu e cazul tau), care cheltuie sume de bani exorbitante sfidând pe omul de rând și care în viața lor n-au plătit niciun impozit, iar când verifici veniturile pe care le au constați că ele sunt aproape inexistente", a afirmat Heiuș - seful ANAF.

Te incadrezi, muncesti la negru... Ai cont pe SP din 2007, gata te-au dibuit deja.

Ar ma fi o varianta: sa devii SUVERAN!

Edited by lucianburjuiul, 10 July 2022 - 10:08.


#16
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postvictor29cr, on 10 iulie 2022 - 10:06, said:

Desi nu imi dau salariu, macar inregistrez banii pe srl si platesc taxele aferente
Poate ne explici si noua ce legatura are pensia cu faptul ca un srl plateste niste taxe?
El dorea sa isi asigure pensie, nu sa plateasca taxe pe un srl care nu se intoc inapoi sub nici o forma la el.

View Postvictor29cr, on 10 iulie 2022 - 10:06, said:

Stiu ca nu vrei sa le dai nimic, si eu gandeam la fel, dar in functie de cat castigi, treci peste o limita unde e mai bine sa platesti CEVA si sa te lase in pace, decat nimic.
Aici ai descris perfect concepul de taxe inca de la infiintarea acestuia. E o taxa de protectie platita sa te lase in pace cel mai organizat grup infractional.

#17
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrazzzv, on 10 iulie 2022 - 10:11, said:

Poate ne explici si noua ce legatura are pensia cu faptul ca un srl plateste niste taxe?
El dorea sa isi asigure pensie, nu sa plateasca taxe pe un srl care nu se intoc inapoi sub nici o forma la el.

Aici ai descris perfect concepul de taxe inca de la infiintarea acestuia. E o taxa de protectie platita sa te lase in pace cel mai organizat grup infractional.
Stiu ca am deviat, insa consider ca a fost cu un scop.

Sfatul initial a fost sa isi asigure singur pensia prin alte mijloace, cum ar fi imobiliare sau ETF-uri.

Ori, daca tu nu ai absolut niciun RON pe numele tau in ultimii 13 ani, este foarte greu sa justifici 5 apartamente si $50,000 in ETF-uri. Plus ca la ETF-uri trebuie declarate dividendele, etc.

De aici sfatul sa isi faca un SRL. Acele taxe platite pe dividende il acopera intr-o oarecare masura sa justifice banii.

Si cum bine ai zis si tu, o poate vedea ca pe o taxa de protectie. Corupt, necorupt, tot mergi pe trotuar o data pe an macar.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

View Postme_suzy, on 10 iulie 2022 - 07:54, said:

Pot folosi cartile si articolele scrise (se poate oricand verifica vechimea lor) ca parghie pentru a-mi asigura puncte mai bune la pensie?
poți folosi BANI pentru asta.plătești și ai vechime

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate