Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Conectarea panouri fotovoltaice in retea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
unbasrabean

unbasrabean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.06.2022
Salutare.

Casa e in constructie.
La moment ne lamurim cu lumina, numai ca electricianul meu  nu cunoaste ce cablu (si pe unde) trebuie rezervat ca in viitor sa pot instala panouri fotovoltaice (pana la 10 kW).
Deci:
1. Unde se face conexsiunea? (la contor afara; in panoul central sau ....)?
2. Ce cabluri trebuie rezervate?
3. Ce momente trebuiesc implementate azi, ca ulterior sa nu intorc casa cu fundul in sus?

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Pai in proiect ce scrie? Unde sunt figurate?

#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 unbasrabean, on 07 iulie 2022 - 16:43, said:

Salutare.

Casa e in constructie.
La moment ne lamurim cu lumina, numai ca electricianul meu  nu cunoaste ce cablu (si pe unde) trebuie rezervat ca in viitor sa pot instala panouri fotovoltaice (pana la 10 kW).
Deci:
1. Unde se face conexsiunea? (la contor afara; in panoul central sau ....)?
2. Ce cabluri trebuie rezervate?
3. Ce momente trebuiesc implementate azi, ca ulterior sa nu intorc casa cu fundul in sus?

1.in "panoul central" daca e vb de putere mare (10k se încadrează)

Ptr pct 2. - unde le montezi, pe casa? Rezerva-ti un tub de cablu relativ gros, ptr ca poate nu mergi pe inalta tensiune, depinde ce charger vei avea..

3. Cu baterie mare, cu baterie mica? Rezerva spatiu consistent ptr agregate, uita-te la pozele colegilor, estimeaza ce vei avea...

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
stai asa. Electricianul nu stie ce ai postat tu aici? E sigur "electrician"?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt niste intrebari bune, pt ca adesea electricienii nu stiu nimic despre fotovoltaice.

Schema este cam asa:

Panouri - cabluri curent continuu speciale -> Invertor -> tabloul general (inainte de contorul de bransament)

Asadar, depinde unde ai tu contorul (in casa sau la limita de proprietate) + unde doresti sa pui invertorul (recomand afara, cu o copertina sa nu ploua direct pe el).

Daca pui afara invertorul, de pe casa coboara cablurile fotovoltaice pana la invertor, iar de acolo pleaca un cablu (trifazat, banuiesc, la 10 kw) de 5x4mmp pana la tabloul general.

Personal am facut asa:

1. Am contorul la gard
2. am sectionat cablul de bransament dintre Contor si TG din casa si am inserat acolo o cutie BMPT unde am pus protectiile si smartmeterul.

#6
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Instalatia arata, in mare, cam așa:
- circuit de la tabloul general (TG) catre invertor
- impamantare separata de 4 ohmi sau legatura la impamantarea casei
- invertorul on-grid este IP 65, montabil afara, pe o parte umbrita a casei (nord, preferabil)
- tablou de curent continuu in care vin cablurile de la stringurile de panouri si fir de la impantare
- la invertor vin așa: circuit de la TG, cabluri solare de la tabloul de curent continuu (cate 2 per string); optional cablu de date (STP, ecranat) catre smart meter montat la intrarea in TG pentru a monitoriza tot consumul casei

Daca vrei sa backup, recomand sa iti duci un circuit catre locul unde pui UPS-ul si un circuit inapoi in tablou de la UPS.
UPS-ul ar putea avea si el nevoie de smart meter-ul lui ca sa incarce bateriile din surplusul solar. Așa ca mai trage un cablu de date ecranat intre TG si UPS.
Pe circuitul de UPS o sa legi toate prizele/becurile esentiale, gen frigider, iluminat, centrala termica, pompa de apa, etc.
Daca nu stii de acum care circuit sunt esentiale, poti sa duci un circuit de la UPS in fiecare doza de legatura si sa-l lasi acolo, astfel incat sa poti sa mai schimbi cate o priza pe viitor.

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
1. stabilesti unde pui invertorul
2. De pe casa aduci doua perechi de cablu solar de 4 mm si un cablu de 10 mmp de impamantare pana in zona unde vine invertorul.
Daca nu ai cablul solar, baga prin izolatie doua-trei tuburi prin care sa intre cele 5 fire. Grosimea cablului solar este comparativa cu cea a cablui de TV (coaxial). Daca acoperisul are mai multe orientari, posibil sa fie nevoie de mai multe stringuri, deci mai multe cabluri.
3. de la tabloul general aduci pana la invertor un utp pe care o sa il folosesti sa legi senzorii de curent sau smart meterul.
4. tot de la tabloul general sa mai aduci cablul de 5x4 sau 5x6 mmp pana la invertor.
5. lasi o "mustata" de impamantare unde vine invertorul

 sparkyson, on 07 iulie 2022 - 20:35, said:


Pe circuitul de UPS o sa legi toate prizele/becurile esentiale, gen frigider, iluminat, centrala termica, pompa de apa, etc.
Daca nu stii de acum care circuit sunt esentiale, poti sa duci un circuit de la UPS in fiecare doza de legatura si sa-l lasi acolo, astfel incat sa poti sa mai schimbi cate o priza pe viitor.


Cel mai simplu este sa faca un tablou general de vitali si unul de consumatori mari.
Daca pe viitor isi pune o baterie cu un back-up box il ajuta

#8
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Nu prea face nimeni proiect electric pe bune la o casa.

Fiind un domeniu relativ nou, sunt putini proiectanti de electrice care sa includa si fotovoltaicele.

De anul asta au inceput firmele de instalatii electrice sa intre si pe fotovoltaice.

Nu exista legislatie dedicata sistemelor fotovoltaice.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCourage, on 07 iulie 2022 - 20:29, said:

Sunt niste intrebari bune, pt ca adesea electricienii nu stiu nimic despre fotovoltaice.

aici ai dreptate!
electricianul cu care am colaborat mi-a executat o instalație, aș zice io „brici”
la momentul începerii cochetării cu ideea de fotovoltaice, întâi l-am întrebat pe el
răspunsul a fost: „la curent continuu nu mă pricep foarte bine, mai bine căutăm pe cineva specializat!”

iar io consider că nu-i rușine! fiecare ramură profesională își are specialiștii ei
există sudori de cornier și sudori de țevi petroliere/gaze - nu-i tot aia!
contabili și contabili
etc și etcaetera :)

#10
unbasrabean

unbasrabean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.06.2022
Multumesc de sfaturi si scuze ca ma retin cu raspunsul, sunt mereu in fuga - serviciu, casa in constructie.

Ce am inteles eu, e ca:
1. de pe acoperis si pana la invertor in pod, cablurile le trag cei cu fotovoltaica, si eu acum nu prea am ce prevede;
2. din pod imi montez un copex gros pana la tabloul general;
3. contorul va fi la drum, unde il montez pe asta simplu.

Ramane intrebarea cu impamantarea. Fotovoltaicii vor putea sa se conecteze la impamantarea de la tabloul general sau trebuie ceva aparte, ca in caz de fulgere?
La casa inca n-am prevazut o inpamantare aparte.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
In functie de cum stai cu lucrarile, pot folosi impamantarea naturala. Citeste despre ea si intreaba pe cine trebuie sa te ajute sa o faci, daca nu e deja tarziu.
Esti sigur ca vrei sa pui invertorul in pod? El nu are eficienta 100%, iar ce nu reuseste sa transforme electric, devina caldura si trebuie racit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate