Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Roata de rezerva mai mică, Dacia Logan I

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Adrian8891

Adrian8891

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2022
Bună ziua!
Am o Dacia Logan I, am facut pana la roata din fata, dreapta,  ca sa ma pot deplasa pana la vulcanizare ar trebui sa pun roata de rezerva.
Dar am intalnit o problema. Roata de rezerva este mai mica fata de rotile pe care le am in momentul de fata la masina.

Roata de rezerva are urmatoarea dimensiune: 175/65 R14

Iar roțile pe care le  am la masina au dimensiunile: 185/65 R15.

Din cate  am auzit, nu pot utiliza roata de rezerva deoarece este mai mica fata de celelalte si exista posibilitatea sa se strice planetara sau alte piese, este adevarat?
Pot utiliza roata de rezerva pentru a merge pana la vulcanizare ca sa imi schimbe anvelopa?  Daca utilizez roata de rezerva risc sa mi se strice anumite piese la masina, din cauza ca aceasta are o dimensiune mai mica?

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Diferenta este neglijabila, nu o sa ai probleme din cauza asta.
In curbe o roata nu se invarte mai incet decat cealalta? De ce s-ar strica planetarele?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Merge pe distante scurte si cu viteza mica.

#4
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 Alice, on 07 iulie 2022 - 15:17, said:

Diferenta este neglijabila, nu o sa ai probleme din cauza asta.
In curbe o roata nu se invarte mai incet decat cealalta? De ce s-ar strica planetarele?

As fi curios cum ai calculat...

@initiator
Diferența de înălțime este de 2 cm per raza anvelopei, ceea ce e mult.
Daca o pui pe față diferențialul mașinii n o să fie deloc încântat.

O poți folosi strict ca rezervă până la prima vulcanizare.

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Desfaci roata spate de pe aceeasi parte(ca sa fie mai usor)(daca este vorba de o pana pe puntea fata)pui roata de pe spate in locul panei,iar pe spate,in locul liber pui rezerva.Si mergi linistit pana la o vulcanizare. Si asa nu "omori" nicio planetara...(evident ca nu se intampla nimic nici in cazul in care lasai "rezerva" pe puntea fata,ci doar asa pentru linistea dumitale faci mutarea asta).

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
poti calcula diferentele aici: https://tiresize.com...ize-calculator/ (in tabul Tyre Comparison)

diferenta mi se pare si mie cam mare. sigur astea sunt anvelopele cu care a venit masina? poate avea initial roti de 14, cineva a pus pe 15 dar n-a actualizat si roata de rezerva.
solutia pe termen lung e sa cauti o roata de rezerva mai potrivita. pe termen scurt, mergi incet cu ea doar pana la vulcanizare (pe ea scrie, de obicei, "maxim 80 km cu maxim 80km/h", dar in locul tau eu n-as depasi 50).

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Mergi, nene, pana la vulcanizare ca nu se strica nimic.
Mergi, faci pana si ai terminat balciul.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
La Sanderoul meu rotile-s de 16, rezerva de 15. Azi am halit un cui pe autostrada, am pus rezerva (mi-au cam rupt carca suruburile; urcati-va pe coarba la desfacere daca aveti probleme cu spinarea) si-am venit cu 110 pana-n Bucuresti. Da, era pe spate. Bine c-am oprit sa investighez, ca-n afara de pocnitura initiala si un falfait vag nu sesizam nimic deosebit. Spotify-ul nu era dat prea tare.
P.S. Pentru ca la singura vulcanizare deschisa din Lehliu i se indreptau si echilibrau jantele unui Audi minoritar, dupa o asteptare inutila de 30 minute am plecat cu anvelopa neremediata. Totu-i bine cand se termina.

Edited by __Dan__, 07 July 2022 - 16:12.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Adrian8891, on 07 iulie 2022 - 14:47, said:

Din cate  am auzit, nu pot utiliza roata de rezerva deoarece
Crezi ca producatorul iti da o rezerva sa nu o poti utiliza?!

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Sunt altii care nu dau deloc roata de rezerva Posted Image
PS cu gume bune pe roti sigur ajungi cu pana la prima vulcanizare.
Daca faci offroad e f. buna aia mai mica.. vezi ca scrie pe ea la ce viteza maxima poti sa o folosesti si nu e specificat fata- spate, stanga- dreapta.

Edited by mihaiC1, 07 July 2022 - 16:46.


#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 neagu_laurentiu, on 07 iulie 2022 - 16:25, said:

Crezi ca producatorul iti da o rezerva sa nu o poti utiliza?!
Dacă samsaru' ce i-a vândut masina poate fi considerat " producator", eu nu mai zic nimic.

 __Dan__, on 07 iulie 2022 - 16:07, said:

La Sanderoul meu rotile-s de 16, rezerva de 15.
Pentru corectitudinea informației, pune și celelalte "numere" ale ambelor roti. Vei constata ca NU sunt identice, dar dintre echivalente (conform oricarui configurator pentru ... asa ceva),

 mihaiC1, on 07 iulie 2022 - 16:33, said:

Sunt altii care nu dau deloc roata de rezerva ...
De ce oare ? Ca sa te dai tu amuzant ?

 Adrian8891, on 07 iulie 2022 - 14:47, said:

Bună ziua!
Am o Dacia Logan I, ...

Roata de rezerva are urmatoarea dimensiune: 175/65 r 14.
Producătorul (a se citi "samsaru'") ti-a făcut "apgreid"  la masina cu o roata de Clio. Ca aia a ta, de Logan, a vondut-o mai scump.

#12
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 mihaiC1, on 07 iulie 2022 - 16:33, said:

Sunt altii care nu dau deloc roata de rezerva Posted Image
PS cu gume bune pe roti sigur ajungi cu pana la prima vulcanizare.
Daca faci offroad e f. buna aia mai mica.. vezi ca scrie pe ea la ce viteza maxima poti sa o folosesti si nu e specificat fata- spate, stanga- dreapta.

Dar dau kit de pană.

Vezi tu, chiar dacă pui "gume" premium, nu merge să ai o roată pe 13 și una pe 18. Diferența de diametru nu te lasă.
Practic nu te lasă, nu mai zic de omologări și alte alea...

In rest, da, se știe că off road se face cel mai bine cu roti cât mai mici, de trotinetă, dacă se poate, doar să ții cont de v max, că la off road se depășesc lejer 250 de km/h.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Unde ai differential nu strici nimic. Ce stiti voi din folclor se refera la cutiile de transfer care sunt un ceva care cupleaza fata de spate *fara* un diferential central.

#14
Adrian8891

Adrian8891

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2022

 _Smiley_, on 07 iulie 2022 - 15:52, said:

poti calcula diferentele aici: https://tiresize.com...ize-calculator/ (in tabul Tyre Comparison)

diferenta mi se pare si mie cam mare. sigur astea sunt anvelopele cu care a venit masina? poate avea initial roti de 14, cineva a pus pe 15 dar n-a actualizat si roata de rezerva.
solutia pe termen lung e sa cauti o roata de rezerva mai potrivita. pe termen scurt, mergi incet cu ea doar pana la vulcanizare (pe ea scrie, de obicei, "maxim 80 km cu maxim 80km/h", dar in locul tau eu n-as depasi 50).
Am cumparat masina cu roti de  185/65 R15 (masina a fost cumparata la mana a doua).

#15
Adrian8891

Adrian8891

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2022

 Admiral_Thrawn, on 07 iulie 2022 - 15:36, said:

As fi curios cum ai calculat...

@initiator
Diferența de înălțime este de 2 cm per raza anvelopei, ceea ce e mult.
Daca o pui pe față diferențialul mașinii n o să fie deloc încântat.

O poți folosi strict ca rezervă până la prima vulcanizare.
Doar pana la vulcanizare vreau sa o folosesc, dar ma gandesc sa nu cauzeze masinii

#16
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 mihaiC1, on 07 iulie 2022 - 16:33, said:

Sunt altii care nu dau deloc roata de rezerva[...]

 Admiral_Thrawn, on 07 iulie 2022 - 18:12, said:

Dar dau kit de pană.
...sau nu. Unii dau runflat și nimic altceva.

Quote

Vezi tu, chiar dacă pui "gume" premium, nu merge să ai o roată pe 13 și una pe 18. Diferența de diametru nu te lasă.
Practic nu te lasă, nu mai zic de omologări și alte alea...[...]
Dacă discuți principial da, pentru că de obicei mașina e gândită în ansamblu. Dacă mașina e gândită pentru roți mici, roțile mari or să aibă probleme să încapă sub aripă sau pot atinge diverse subansambluri la virajele strânse. Dacă mașina e gândită pentru roți mari, în roțile mici e posibil să nu încapă sistemul de frânare (roți mari>mașină mai sportivă>frâne mari).
Dacă discutăm de roți de rezervă, situația e nițel mai diferită pentru că roțile alea temporare sunt de obicei cu jantă foarte mare (17 sau 18) dar cu balon îngust și relativ înalt. Una peste alta, rezerva temporară poate fi lejer pe 18 chiar dacă mașina e încălțată default cu 16 (caz practic A4 2014-așa am avut eu)

 Adrian8891, on 07 iulie 2022 - 20:42, said:

Doar pana la vulcanizare vreau sa o folosesc, dar ma gandesc sa nu cauzeze masinii
Până la vulcanizare nu o să aibă nimic, mergi liniștit. Bine, presupunem că nu mergi 200km până la vulcanizare totuși...

#17
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Mergi linistit, nu se intampla nimic, poate doar sa "traga" masina putin intr-o parte.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

 Admiral_Thrawn, on 07 iulie 2022 - 15:36, said:

Diferența de înălțime este de 2 cm per raza anvelopei, ceea ce e mult.

De fapt e de aproape 4 cm. Pe langa 1 inch la diametrul jantei, e diferenta si de inaltime a anvelopei (flanc?), pentru ca acel "65" reprezinta procent din diametru, adica 9.1" in cazul celei de 14" si 9.75" in cazul celei de 15". In total 1.65" in plus, give or take. :)
Si da, nu as merge cu o roata mai mica cu 4 cm decat restul, poate doar pana la prima vulcanizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate