Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

15 lei paharul de bere pe litoral

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Probleme turistice in sezonul estival. Eu nu ma mir ca lumea incearca sa se descurce. E saracie...

Quote

Patronii localurilor de pe litoral au ajuns să se plângă că turiștii nu mai ies la terase sau restaurante, acuzând oamenii că au găsit metode de a-i ocoli.
În primul rând, numai în weekend se înghesuie pe plajă, iar atunci, sictiriți de prețurile prea mari, fac cumpărături de la băuturi sau chiar alimente de la supermarket.
”Mi se pare foarte foarte liber. Să ştiţi că preţurile mi s-au părut foarte mari. Noi am sosit luni şi cred că unde stăm noi sunt maxim 3 sau 4 camere pline”, mărturisește un turist.
”E mai puţină lume. Probabil preţurile. Nu ştiu unde o să ajungem, ne permitem numai cinci nopţi”, spune altul.
Unii administratori ai plajelor se gândesc să taie din prețuri: ”Dacă închiriază, e un grup mai mare şi vrea 5 şezlonguri şi ei sunt 7, le dăm 7. Dacă e un grup mai micuţ de 3 le dăm încă unul gratis să fie 4, să fie toată lumea fericită”.
Alții închiriază apartamente în Năvodari și își gătesc. ”Ne luăm, punem la frigider, decât să dau 15 lei pe un pahar de bere îmi iau de aici, pun la frigider şi e mult mai ok”, a spus un astfel de turist.

https://www.stiridec...-s-au-smecherit

Edited by althea, 07 July 2022 - 12:34.
nu mai pune doar link-uri în postarea initială


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asa se regleaza sanatos piata. Cand si unde se intalneste cererea cu oferta.

#3
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
"Nu ştiu unde o să ajungem, ne permitem numai cinci nopţi" Wtf?!

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
"Unii administratori ai plajelor se gândesc să taie din prețuri: ”Dacă închiriază, e un grup mai mare şi vrea 5 şezlonguri şi ei sunt 7, le dăm 7. Dacă e un grup mai micuţ de 3 le dăm încă unul gratis să fie 4, să fie toată lumea fericită”."

Voi care stati pe doua şezlonguri?

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Mai urmeaza si anafu pe capu lor

#6
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Pai sa bea in parcare la Lidl bere ieftina si apoi pe plaja aia de bogati doar fac pipi si poze de pus pe Fb si Insta.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca pune ANAF-ul piciorul pe gatu' astora de inchiriaza ilegal = s-a terminat smecheria
Nu mai vedem bonbardieri cu slana-n traista pe litoral
Doamne Ajuta !
Posted Image

#8
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Titlul topicului e inselator. O fi 15 lei in unele locatii din Mamaia/Navodari, nu "pe litoral". Am revenit de doua zile din Eforie Nord, la terasele de langa plaja este 3 lei paharul de Skol si 4 lei Tuborg.

#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Nu, turistul trebuie să lase mulți bani pe Litoral, că de aia-i concediu! Se plânge de prețul mare al carburantului dar "dă" pe o bere sau pe o cafea cât pe un litru de combustibil, câteodată mai mult.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lumea s-a smecherit si cumpara bere de la magazin acum: ”Ne luăm, punem la frigider, decât să dau 15 lei pe un pahar de bere îmi iau de aici, pun la frigider şi e mult mai ok”

Edited by Friskey, 07 July 2022 - 12:16.


#11
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Poate sa fie și 30 de lei paharul, tot de la supermarket iau și pun in lada frigorifica.

#12
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 l_dan, on 07 iulie 2022 - 12:11, said:

Titlul topicului e inselator. O fi 15 lei in unele locatii din Mamaia/Navodari, nu "pe litoral". Am revenit de doua zile din Eforie Nord, la terasele de langa plaja este 3 lei paharul de Skol si 4 lei Tuborg.
Normal, Skol si Tuborg sunt cele mai rele beri...mai bine bei Neumarkt decat mizeriile alea ,crede-ma..

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
in restul europei nu se rusineaza nimeni ca vine cu mancarea de acasa ..sa vezi italienii cu caserola de paste, si cuu apa si berea rece la frgider portabil,  da la noi nu cumva sa faci asa ceva ca esti numit sarac...evident de ceilalti parveniti invidiosi. care e logica sa consumi ceva la supra pret, si tinut in cine stie ce conditii, daca iti vine usor sa iei de acasa?  speculantii pot sa dispara linistit ca oricum nu fac nimic util

#14
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022
Fiind din Constanta mergeam pe plaja ori de cate ori aveam liber , si in zona vizitata de mine erau cred  peste 100 de sezlonguri, si toate libere. Pret sezlong 40 lei, ei bine nimeni nu se inghesuia pe ele.
Sincer , cred ca era spalare de bani proveniti din spagi, adica un directoras de spital care la angajarea unui asistent medical cere 2 mii euro, apoi posturi ocupate de diversi bugetari ce trebuie sa dea 50-100 mii euro pentru o functie serioasa iar politicianul are odrasla mare afacerist si se apuca de spalat bani.
Eu stiu de unul ce mergea la piata cu legume preturi de 3-4 ori mai mari decat ceilalti, se intorcea cu marfa nevanduta si il auzeai iarna ca a facut o gramada de bani vanzand zarzavaturi, legume, in realitate ma-sa era inspector de credite si cerea 10% din creditul acordat.
Mai e si varianta vanzarii de droguri si apoi "spalarea" banilor prin metodele mai sus amintite.

Edited by Paco_ste1, 07 July 2022 - 12:45.


#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu ultima data am fost pe litoral am fost in 2017, o sa mai merg in 2027 sa vad daca s-a schimbat ceva... daca nu, voi mai merge in 2037... o data la 10 ani e suficient, la ce preturi si conditii avem.

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 smoke, on 07 iulie 2022 - 12:40, said:

in restul europei nu se rusineaza nimeni ca vine cu mancarea de acasa ..

dar la ei nu sunt smecherii nostri ;) iti pune un afis cu "este interzisa consumarea bauturilor din alte surse" - nu mai stiu cum era formularea, dar era hazlie - si te-a rezolvat ;)

#17
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008

 l_dan, on 07 iulie 2022 - 12:11, said:

Titlul topicului e inselator. O fi 15 lei in unele locatii din Mamaia/Navodari, nu "pe litoral". Am revenit de doua zile din Eforie Nord, la terasele de langa plaja este 3 lei paharul de Skol si 4 lei Tuborg.
Exact preturile de anul trecut, cand am fost eu la Eforie Nord, la 20 m de malul marii

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004

 r_murphy, on 07 iulie 2022 - 12:50, said:

dar la ei nu sunt smecherii nostri Posted Image iti pune un afis cu "este interzisa consumarea bauturilor din alte surse" - nu mai stiu cum era formularea, dar era hazlie - si te-a rezolvat Posted Image

asta poate fi valabila doar pe un teritori privat, daca intri acolo se presupuna ca respecti si regulile jocului. in rest pe o plaja libera sau spatiu public consumi de unde vrei...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate