Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

cea mai potrivita banca pentru cei cu PFA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !

Am infiintat un PFA pe numele meu si urmeaza sa aleg o banca la care sa fac contul intrucat Prefer sa am cont separat de cel personal
As vrea sa aflu parerile voastre despre diversele oferte bancare pentru cei cu PFA. Eu voi primi banii de la colaboratorii mei din strainatate in EUR
Ceva sfaturi ?

Multumesc

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Folosește un cont separat, dar fă-l pe persoană fizică, daca vrei comisioane zero. LibraBank e o variantă. Cont de lei și de euro fara comision la transfer bancar, de pe acele conturi.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Unicredit, ING, Raiffeisen, BCR au comisioane zero dacă încasezi lunar peste o anumita sumă. Verifica dacă se aplica și la PFA.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
La orice banca se poate deschide cont de persoana fizica pentru PFA. E rubrica la inregistrare: Venituri din activitati independente / profesii liberale, unde intra si PFA.
Daca deschizi cont de persoana juridica, te pricopsesti cu comisioane.

#5
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
La ing e 25 lei/luna contul pfa. La raiffeisen e 29 lei/luna. Pe langa taxa lunara vei avea si comision la transfer.
La ambele, in banii astia, ai si card de debit inclus.
- La ing, aplicatia arata foarte rau. + Raspund repede la telefon
+ La raiffeisen aplicatia e mai buna dar tot cu probleme daca ai si cont de persoana fizica la ei. - Raspund foarte greu la telefon.

View Postwertyck, on 07 iulie 2022 - 06:45, said:

Folosește un cont separat, dar fă-l pe persoană fizică

Ing ti-l inchide daca il folosesti pentru pfa. Posted Image

Conturile curente deținute de persoane fizice sunt exclusiv pentru uz personal
Conturile curente deținute de persoane fizice se folosesc pentru tranzacții în nume propriu, și nu pentru tranzacții aferente unor activități economice, comerciale sau profesionale desfășurate prin societăți, PFA sau alte forme de organizare a activității economice sau a profesiilor respective. Nerespectarea modului de utilizare poate avea drept consecință încetarea relației contractuale.


View Postgeorge_alexandru, on 07 iulie 2022 - 08:18, said:

Unicredit, ING, Raiffeisen, BCR au comisioane zero dacă încasezi lunar peste o anumita sumă. Verifica dacă se aplica și la PFA.
La ing si raiffeisen nu se aplica.

Edited by trandafirdoru, 07 July 2022 - 10:55.


#6
gicul

gicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 11.06.2006
Eu am cont la ING. mi s-a parut cel mai convenabil, se plateste doar 5 lei/luna. Cand am ales banca, era cel mai ieftin

#7
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postwertyck, on 07 iulie 2022 - 06:45, said:

Folosește un cont separat, dar fă-l pe persoană fizică

View Postwertyck, on 07 iulie 2022 - 08:51, said:

La orice banca se poate deschide cont de persoana fizica pentru PFA. E rubrica la inregistrare: Venituri din activitati independente / profesii liberale, unde intra si PFA.
Daca deschizi cont de persoana juridica, te pricopsesti cu comisioane.
In unele cazuri se impune ca acel cont in care se vireaza banii sa fie deschis pe PFA.
Ca exemplu indemnizatia din pandemie unde se impunea de catre agentia de plati ca sa fie virata in contul de PFA, nu in contul de presoana fizica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate