Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Parintii si cariera copiilor - care mai e atitudinea in ziua de azi?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,478
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdani.user, on 07 iulie 2022 - 09:41, said:

Din pacate multi/majoritatea copiilor habar n-au pe ce lume traiesc cand ar trebui sa-si aleaga o cariera. Iar parintii nu-s nici ei departe.
Aia e cel mai grav!

ON: io am spus ca cea mai tare meserie e aia de musafir.
Lasand gluma la o parte, nu poti nici sa lasi adolescentu' chiar pe nicaieri, da' nici nu tre' sa-l fortezi sa faca ce nu-i place.
Capoteaza, le face de mantuiala si nu se alege nimeni cu nimic.

#20
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Prin zona pe la mine e plin de masini cu numere de UA. Le-am folosit sa ii explic ca, indiferent daca e Opel sau X6, ii foloseste cel mult sau fuga din tara si eventual il converteste in bani, cu care traieste o perioada scurta. De restul...se va intretine tot din ceea ce stie sa faca - cu mainile sau cu capul.

Deocamdata nu ma bag. O duc sa vada cum e viata si in tarile cu apa calda Posted Image , in speranta ca o va ambitiona suficient cat sa-si croiasca viata...altundeva. Insa nu traiesc eu viata ei, si nici viceversa, sper. Aia cu atarnatul de parinti pana la 30 de ani din ce am vazut e specifica baietilor, fetele sunt mai descurcarete Posted Image

"Pe vremea noastra nu se implica careva in viata noastra, greseala." - la unii s-au mai bagat, si tare bine au facut.

Edited by Alka10, 07 July 2022 - 11:09.


#21
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008

View Postflorinellll, on 07 iulie 2022 - 08:44, said:

[/color][/size]
Te contrazic""putin""....s-ar putea sa sa ii tii in carca pana mori .
Sunt foarte multi care la 30 de" primaveri" nu stiu de capul lor,dar stiu de pensia parintilor

La 18 ani, voiam să mă fac sociolog. Am fost ”consiliat” să nu mă duc acolo, să fac inginerie. Am făcut din părți, pentru că nu îmi plăcea deloc. Și după doi ani, am renunțat. Am mai stat un an și jumătate acasă și apoi, muncă.

Probabil că dacă făceam sociologia, pe aia o terminam, dar job nu aveam sigur. Greu s-o dai jos de pe scaun pe Monica Tatoiu.

View Postdani.user, on 07 iulie 2022 - 09:41, said:

Din pacate multi/majoritatea copiilor habar n-au pe ce lume traiesc cand ar trebui sa-si aleaga o cariera. Iar parintii nu-s nici ei departe.

Știu eu o ”mămică” care nu intrase la medicină și-și f***e la cap odrasla să dea la medicină. Practic, să se realizeze prin copil. A fugit ăla de acasă, tocmai în Canada.

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 07 iulie 2022 - 07:17, said:

Eu mi-as pune problema daca copilul meu ar alege religia, e clar ca am gresit EU undeva



Am un fost coleg de liceu, are un baiat care nici bacul nu si l-a dat.
Fi-su pe la 30 de ani.
Are apartament in Baneasa si se da cu un X6.
Ce zici? Conteaza sau nu "bacul"?
EU zic ca pentru oameni normali, da, pentru genii, pentru oameni cu un scop si tenacitate.. nu are importanta
Zau daca inteleg*. Posted Image Am citit de 2-3 ori. Fiul cui? Cine are apartamentul?
* - De banuit da, dar...

---

Bai, eu vad asa:

1. Degeaba iti place tie o meserie, daca nu e cautata pe piata muncii sau platita corespunzator (statistic, nu exceptiile) - ceva gen profesor de istorie, antropolog, curator, biolog, artist etc
2. Degeaba iti place o meserie daca nu ai bani sa te dezvolti, baza materiala, oameni, tot ecosistemul (sau aia care ajung, ajung mai mult pe pile) - gen sportiv, chiar medic (nu intri sa iti faci mana ca chirurg daca nu stii pe cineva etc) etc
3. Te duci la o meserie din {ce imi place, m-as pricepe sa fac (atentie, prospectiv, niciodata nu iti dai seama la 18 ani!)} intersectat cu {ce e lucrativ si cautat pe piata muncii}, deci deja plaja de meserii scade dramatic
4. Degeaba te pregatesti tu pentru meseria cutare conf. peisajului din anul 2007, daca tu termini in 2013 si peisajul e complet altul, firmele din domeniu nu mai merg etc.
5. Degeaba ma apuc de ceva conf. a ceea ce imi imaginez eu ca s-ar putea face conf., gura lumii si 2-3 experiente personale (de genul: vecini, colegul de munca a lui tata) cand de fapt realitatea pe teren e alta si aia nu mi-au spus tot, sau constat ca mi se potriveste altceva etc
6. Degeaba faci tu meseria care iti place, daca nu iti pune bani suficienti pe masa, vei avea de luptat cu problemele materiale, preoconceptiile (ia uite-l p-ala nu are masina, casa etc), vei nevoit in cele din urma sa iti cauti ceva mai lucrativ. Idem daca iti aduce venituri instabile, nu poti creste o familie etc. (ceva gen turism, alimentatie publica, artist etc). Nu poti fi antreprenor vesinic (de fapt, mici incercari), caci ai facturi de platit, copii de crescut. Nu poti spune: incer de 7 ori pana la 45 de ani etc.

si altele...

Iese o brambureala, ceva de genul :vazand si facand in sensul rau al cuvantului. Ceva de genul: m-am apucat sa fac cozonaci, dar nu am decat 2,4, si 7 in frigider. Las ca fac niste prajituri mai altfel. Ma apuc, dar sa vezi ca si branza era de fapt stricata, lasa naibii facem fara branza. Stai sa vezi ca si cuptorul nu merge pe faza mare si atunci ma apuc sa fac o inghetata, dar stai ca nu am loc in congelator etc etc.

Nu degeaba vedem azi ca vreo... 60, sau 70% (?) din absolventii de studii superioara lucreaza in alte domenii decat cel studiat.

View Postmiki07, on 07 iulie 2022 - 12:05, said:


La 18 ani, voiam să mă fac sociolog. Am fost ”consiliat” să nu mă duc acolo, să fac inginerie. Am făcut din părți, pentru că nu îmi plăcea deloc. Și după doi ani, am renunțat. Am mai stat un an și jumătate acasă și apoi, muncă.

Probabil că dacă făceam sociologia, pe aia o terminam, dar job nu aveam sigur. Greu s-o dai jos de pe scaun pe Monica Tatoiu.


Chiar asa, cam ce lucreaza un sociolog? In afara de emisiuni TV, desigur, unde le stiu pe toate... :D

Edited by aaaa4567, 07 July 2022 - 12:29.


#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
Sa faca ce vrea si ce ii place, la fel m-au lasat si ai mei sa fac. Am incercat cat mai multe chestii , care oarecum aveau putina legatura intre ele.
Nu o sa incep sa insir acuma exemple & shit ca vor venii aia cu "da ba dar astea sunt exceptii" , insa cam orice faci din placere, e imposibil ca la un moment dat sa nu iti gasesti locul si sa vina si incasarile , mici sau mari cum or fi ele.
Eu vad in jur ca sunt persoane care sunt mai fericite facand ceea ce fac, si persoane care merg la lucru in scarba pe bani mai multi decat cei care fac ceea ce le place, dar din nou , sunt exceptii , nu ?

Partea cu tinerii cu facultate dar care lucreaza in alte domenii e ceva normal . Cati din Romania isi permit sa plece de langa parinti la 18-20 de ani ? Foarte putini ( "exceptiile" Posted Image ) iar atata timp cat ei locuiesc cu parintii , majoritatea joaca dupa cum canta ei, iar din disperarea de a pleca de acasa, merg la o facultate din alt oras doar ca sa studieze domeniul propus de parinti.

Am prieteni care au mers la facultate in domeniul dorit pentru ca acolo si-au dorit , si am prieteni care au fost impinsi de la spate de catre parinti. Toti care au mers pentru ca au vrut, lucreaza in prezent in domeniu, fie in companii mari sau mici , fie freelanceri.
Cei impinsi de parinti lucreaza in cu totul alt domeniu sau nu si-au terminat-o

PS : am mai zis, si eu m-am inscris in urma cu 3 ani si m-am lasat dupa 1 an si jumatate pentru ca nu aveam nevoie. Pentru mine era o pierdere de vreme, eu lucrand deja in domeniu de mai bine de 10 ani dar am vrut sa vad si eu cum e. In schimb, inca pastrez legatura cu fostii colegi , si nu ii vad sa fie capabili de a lucra in domeniu (Informatica Industriala) . Recent m-am intalnit cu unii dintre ei si i-am intrebat daca au ramas cu ceva pana acuma, dupa acesti 3 ani si au zis ca nimic . Vorbeau doar de cum "se trec" examenele si ca au ceva restante. Dupa facultate unii vor sa plece pe dincolo (alte domenii) ... na bravo !

LE : chiar aveam o colega cu 2 ani mai mare ca mine, ea avand 31 cand m-am inscris si a zis ca a venit la facultate pentru ca nu a terminat-o pe cea din Timisoara si a venit la insistentele lu maica-sa

Edited by Andreysc7, 07 July 2022 - 15:22.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 07 iulie 2022 - 12:31, said:

Zau daca inteleg*. Posted Image Am citit de 2-3 ori. Fiul cui? Cine are apartamentul?

Am un fost coleg de liceu, are un baiat care nici bacul nu si l-a dat.
X are pe y care nu a dat bacalaureatul

Fi-su pe la 30 de ani.
y are 30 de ani, fara bacalaureat

Are apartament in Baneasa si se da cu un X6.
y are apartament si BMW X6


Ce zici? Conteaza sau nu "bacul"?
EU zic ca pentru oameni normali, da, pentru genii, pentru oameni cu un scop si tenacitate.. nu are importanta

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am vazut si eu destui analfabeti cu vile si Lamborghini. O fi ceva normal ?

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 07 iulie 2022 - 12:31, said:

Bai, eu vad asa:

1. Degeaba iti place...
2. Degeaba iti place...
3. Te duci la o meserie din {ce imi place, m-as pricepe sa fac (atentie, prospectiv, niciodata nu iti dai seama la 18 ani!)} ...
4. Degeaba te pregatesti...
5. Degeaba ma apuc de ceva conf. a ceea ce imi imaginez ...
6. Degeaba faci tu meseria care iti place...

Fara sa-ti dai seama vorbesti de cazuri cat de cat fericite. Ce faci insa cu cei (probabil majoritari) carora nu le place nimic si care aleg meseria pe principiul "asta fac si colegii mei"?

#27
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013

View Postaaaa4567, on 06 iulie 2022 - 21:34, said:


De exemplu: multi copii fac astazi cursuri de calculatoare. Sa fie dorinta exclusiva a copiilor? Nu stiu ce sa zic...

sunt cateva optiuni in ziua de azi :)
  • iutuber, tictocher, instagramer
  • angajat la stat
  • onlyfans
  • it
in rest ori lucri de-ti sar capacele, ori traiesti de pe o luna pe alta
enjoy 2022 :)

#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
https://stirileprotv...ratia-neet.html
Poate nu s-a vazut stirea de ieri, generatia NEET intre 15 si 24 ani nu are nici o ocupatie, nici un plan de studiu, nici o perspectiva sa faca ceva vreodata in viata.
Partea dramatica este ca la noi sunt 400 000 de tineri in situatia asta!
Nu sunt exceptii, sunt regula.
Legislativul ar putea modifica legislatia sa ii incalte pe toti astia in armata, in 6 luni am avea cea mai mare armata din EU, de 3 ori mai mare decat efectivele rusesti mobilizate la granita si in Ucraina...sau de 4 ori mai mare din ce a mai ramas pe front.

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostFC72, on 08 iulie 2022 - 13:08, said:

https://stirileprotv...ratia-neet.html
Poate nu s-a vazut stirea de ieri, generatia NEET intre 15 si 24 ani nu are nici o ocupatie, nici un plan de studiu, nici o perspectiva sa faca ceva vreodata in viata.

Sa nu o dam aiurea , ca si mass-media mananca rahat. Avem multi tineri cu capul pe umeri dar ei o ard mai "underground" iar generatia de care zici tu se face remarcata prin cei mentionati de tine.
Mai devreme sau mai tarziu, vor trebui sa contribuie in societate ... fie ca le place sau nu. In plus, o mare parte din cei care nu isi bat capul sa faca ceva, probabil vor pleca "pe dincolo" la munci sezoniere sau perioade relativ scurte si nu vor ramane aici la program pe 310euro / luna.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTsunnnami, on 07 iulie 2022 - 18:16, said:



Am un fost coleg de liceu, are un baiat care nici bacul nu si l-a dat.
X are pe y care nu a dat bacalaureatul

Fi-su pe la 30 de ani.
y are 30 de ani, fara bacalaureat

Are apartament in Baneasa si se da cu un X6.
y are apartament si BMW X6


Ce zici? Conteaza sau nu "bacul"?
EU zic ca pentru oameni normali, da, pentru genii, pentru oameni cu un scop si tenacitate.. nu are importanta
Sunt foarte rare cazurile astea, chiar daca sunt mai vizibile fiindca devin de poveste si e bine ca la varsta potrivita sa faci o scoala macar si pt viata de student si prieteniile ce-ti raman.

#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postdani.user, on 08 iulie 2022 - 09:51, said:



Fara sa-ti dai seama vorbesti de cazuri cat de cat fericite. Ce faci insa cu cei (probabil majoritari) carora nu le place nimic si care aleg meseria pe principiul "asta fac si colegii mei"?
La cine te referi cand zici "ce te faci cu cei..."? La parinti, nu? Pai ce sa zic, cam tarziu s-au trezit...

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 08 iulie 2022 - 15:21, said:

Sunt foarte rare cazurile astea, chiar daca sunt mai vizibile fiindca devin de poveste si e bine ca la varsta potrivita sa faci o scoala macar si pt viata de student si prieteniile ce-ti raman.

La cei tenace si cu scop clar, cu creier in cap, nu se mai aplica ce merge la multi... normali

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 07 iulie 2022 - 18:16, said:


Am un fost coleg de liceu, are un baiat care nici bacul nu si l-a dat.
X are pe y care nu a dat bacalaureatul

Fi-su pe la 30 de ani.
y are 30 de ani, fara bacalaureat

Are apartament in Baneasa si se da cu un X6.
y are apartament si BMW X6


Ce zici? Conteaza sau nu "bacul"?
EU zic ca pentru oameni normali, da, pentru genii, pentru oameni cu un scop si tenacitate.. nu are importanta

OK, inteles.

Conteaza. Mai ales in societatile mai formale, sa zic asa. La noi, de exemplu, am impresia ca si pentru scolile de bucatari, soferi, ti se cere bacul, in fine. Eu, unul n-am avut probleme, insa multi din colegii mei n-ar fi luat bacul pe bune (zic de probele dificile), sau l-ar fi luat cu 5-6, poate 7.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 10 iulie 2022 - 14:38, said:

OK, inteles.

Conteaza. Mai ales in societatile mai formale, sa zic asa. La noi, de exemplu, am impresia ca si pentru scolile de bucatari, soferi, ti se cere bacul, in fine. Eu, unul n-am avut probleme, insa multi din colegii mei n-ar fi luat bacul pe bune (zic de probele dificile), sau l-ar fi luat cu 5-6, poate 7.

Cand iti propui ceva, faci o lista cu ce ai nevoie
Daca diploma nu intra in cerinte... la ce ai nevoie de ea?
Dar asta inseamna sa ai un scop precis si sa fii tenace

#35
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
sa va zic cateva lucruri traite de mine in calitate de parinte. nu sunt litere de lege, nu sunt idei pentru altii, nu reprezinta decat strict ce am vazut eu, asa cum am gandit eu/noi.
1. limba straina: engleza de la gradi, germana din clasele primare. ambele i-au modelat interactiunile, explic mai tarziu. a ajuns effortlessly la C1 (8-a si 12-a)
2. scoala cat mai buna. nu ma refer la profi si cladire ci la intelegerea conceptelor in special in clasele primare. asta inseamna implicare extrema din partea parintelui/parintilor. asta a dus la usurinta cu care s-a descurcat in cladirea numita scoala. eleva de top, fara tocilarie, ulterior. de jur imprejur, copii foarte buni - adica pasionati. bilingv - asta i-a ridicat si mai mult stacheta, desi tine de noroc in special la germana. in liceu invatarea depinde de mixul de profi. clasele venite din gimnaziile colegiilor tind sa aiba profii cei mai buni din liceu. gimnaziul e un timp bun pentru a-l face pe copil sa fie serios cu invatura. sat(us) si ompt(nl) sunt examene de admitere la care foarte mult inveti in gimnaziu si in primii doi ani de liceu.
3. debate - engleza si ulterior romana. a invatat despre argumentatie, a fost extrem de folositoare. a invatat sa vorbeasca cu publicul si sa o faca fara trac.
4. implicare extracuriculara. a inceput cu lucruri usoare in gimanziu, dupa care in liceu a facut parte din grupele mici de la un ong raspandit prin lume. interactiune cu mentori, cu personalitati la nivel executiv din companii, cu alti copii din alte tari (aici limba straina stapanita bine i-a adus foloase). a trecut de la 'rusinea' de a da un telefon, pana la 'las' ca rezolv eu'. a condus grupele de copii de varsta ei.
5. citit - inceput in clasele mici (ladybug - engleza, jurnalele unui/unei in romana), apoi in gimanziu agatha cristie si ce ii dadeau suplimentar profii (care faceau ore gratuite de lectura la scoala). la liceu a inceput sa citeasca despre business leaders si alte chestii under guidance.
6. orientare in cariera cu prof care se ocupa de admiteri. a inceput in clasa a 9-a sa mearga sa se intalneasca cu un prof britanic care a indemnat-o sa citeasca ce-i place, apoi au discutat pe marginea cartilor. ulterior a ajutat-o, contra cost la definitivarea scrisorii de aplicatie. (4 wins din 5 la ucas, 3 elite univs, 1 near elite, 1 elite respingere, 1 din 1 in NL - aici cu admitere)
7. concedii vara abroad. sa inteleaga lumea vestica, cultural si personal. nu pot sa uit cum a invatat despre renasterea italiana dupa un concediu in italia, in clasa a 6-a.
8. discutii precum cu un adult. a trecut de la banii cheltuiti de la bursa intr-o zi pana la 'nu-mi iau asta ca gasesc mai ieftin dincolo'.

esential in anii astia: seriozitatea. chiar daca nu e innascuta poate fi educata, pana la un punct.
habar nu am daca ii va placea in strainatate sau daca drumul ales e bun.
ceea ce am facut, a fost urmarirea telului cu mult timp inainte. cand intra in clasa a 5-a (prin examen) eu ma uitam la admiterile la licee. cand intra la liceu, ma uitam deja la facultati, burse, programe, etc.
incercati sa vizitati targurile educationale si sa stati de vorba cu altii care au facut diverse scoli. nu amanati. o sa fie multa neghina dar si cateva boabe de aur.
targuri mai organizeaza si british council si cred ca goethe, in afara celor private de la noi. inscrieti-va la newsletter-e si o sa fiti conectati la diversele evenimente. asa l.am cunoscut pe acel prof cu care a facut pregatirea si scrisoarea.
burse in liceu: flex la american council si hmc la asociatia tine de noi. ambele ofera cate un an sau doi abroad si poate fi life-changing, daca aveti curaj. si noroc :)
asta e valabil pentru europa. pentru us e alta poveste, mai dura, si trebuie inceput mai devreme. nu dezvolt, nu cred ca cei cu bani de us citesc pe aici :)

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Holy shit. Se pare ca a avut o copilarie plina de chestii fun. Cine nu si-ar dori in clasa a 6-a sa invete despre renasterea italiana?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate