Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Criză alimentara, criza apei, criza energiei...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#91
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Lucrurile astea cu aprovizionarea, sade bine oricărui om gospodar.
Se cam termina timpul când ne putem baza pe raftul plin.
Asta e o certitudine.
Sau cu buzunarul plin de bani ca erau ieftine pe raft produsele.
Unele produse sau dublat și chiar triplat.
De exemplu, eu ma uit după carne de porc la promoție.
În jur de 15 lei kg.
O iau, o spăl și o zvant puțin, apoi ii dau drumul în lada la înghețat.
Bucăți de un kg, cât sa fac mâncare pentru o zi.
Apoi scot cate o bucata, și o fac, ori tochitura, ori chiftele, ori la grătar, etc.
Alături de o garnitura, orez, cartofi, mămăligă, etc.
De obicei, strâng bonuri de masa și cumpăr la 3-4 luni o carcasa de porc.
Nu mai știu cât este acum, dar era 12 lei kg.
Cam 50 de kg o data.
O luam dimineața și pana seara era pusa și la afumat, și la lada frigorifica.
Plus câteva kg de cârnați.

O alta chestie este sa ai ustensile și scule pentru bucătărie.
Cuțite, masina de tocat, oale și tigai de calitate, mașina de vidat, etc.

Se poate conserva mâncarea în diferite moduri.
Uscarea e cea mai buna în momentul asta în care se anunță și o criza energetica.

La noi în zona, aproape de mine, este o stâna turistica cu o doamna care face produse din carne și preparate, fără euri, doar sare și condimente, care țin și 6 luni la rece, sau într-o cămară.
Si eu știu câteva rețete de cârnați uscați și conservarea lor pentru jumătate de an.
Era o tradiție cândva, când nu erau încă frigidere, ca la tăierea porcului sa se amestece cu oaie și un vițel.
După ce se făceau preparatele, se afumau la fum rece, apoi se topea untura de la porc, se mai adaugă câțiva litri de ulei, iar slănina, mușchiul și carnatul se prajeau puțin în untura, se pune în borcane, apoi untura calda se turna în borcanele cu carne, fierbinte.
Țineau și câte un an.
Asa ne dădeau când mergeam la munca cu ziua, copil fiind, cu câteva oua, prăjite în untura aia, și o salata de roșii cu telemea.
La sfârșit o afinata, groasa de la pulpa afinelor.
Cum au trăit moșii și strămoșii noștri, va trebui să trăim și noi.
Chiar mai sănătos decât acum.


#92
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cu carnea la fel procedez si eu, iau cand sunt promotii si portionez cam la 1 kg, apoi la congelator.

Aud ca mai zic multi ca nu dispar produsele de la raft, ele se vor gasi in continuare. Asa o fi, insa preturile au crescut si continua sa creasca foarte mult si daca nu te gospodaresti, sa ai si cand e posibil sa nu ai bani din diverse cauze  cum sunt facturile de iarna, posibil sa faci foamea.


E bine chiar sa nu te bazezi numai pe gatitul la aragaz alimentat cu gaz... in caz ca se opreste sa ai si alta varianta, poate o plita electrica sau oala electrica.

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Aha, exact. Provizii de gaz cum facem? Ca degeaba economisesti 5 lei cu cartofii sau te miri ce alimente, cand gazul se scumpeste peste imaginatia noastra.  Nu merge aia cu plantat copaci, ca le ia vreo 10 ani sa creasca ceva util  ca sa poti sa te incalzesti cu lemne.

#94
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Acolo e naspa ca nu e posibil sa faci nimic. Economisirea e singura solutie. Sau ca pe vremuri, cu butelia de aragaz.

Edited by tiestodj20, 16 July 2022 - 14:53.


#95
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Una e sa te reloci.
Lași orașul pe localitățile cae îți oferă o autonomie.
În zona muntoasa, unde stau eu, sa strângi vreascuri sau bucăți de lemn, nu îți are nimeni baiul.
Sunt sute de metri cubi care putrezesc în pădure.
Asa ca eu de câțiva ani, adun lemne de foc doar asa.


#96
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@PNX, ce facem noi, astia care stam la bloc? Eu n-as avea loc sa pun o lada frigorifica, si-asa sunt inghesuit si as vrea sa "reorganizez" din mobila ca sa am mai mult spatiu.

Plus ca toate proviziile din lada se vor duce pe plua daca se intrerupe curentul mai mult de 24 de ore si daca nu ai un generator. Din punctul asta de vedere, cele mai sigure sunt conservele de carne sau preparate (fasole cu ciolan/costita, ciorbna de burta etc). Nu sunt ieftine si nu stiu nici cat sunt de sanatoase, dar daca tot am dat-o in scenarii apocaliptice, cred ca subnt cea mai buna solutie :P

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Imi si imaginez tot Bucurestiul sau Iasiul cu balcoanele blocurilor pline cu crengi culese de aiurea, apoi sobe din care sa fumege focuri de lemn sau carbuni.

Sau de ce nu sa vine cateva milioane de oraseni "la munte" si sa faca ce?

#98
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Pai cum am spus. Se poate reloca câteva milioane de oameni prin tara.
Din delta Dunării pana în vârful muntelui, este loc pentru toti.
Dar na, trebuie să se renunțe la comoditatea blocului.
La casa cu curte, ai treaba zilnica.
Conservele de fasole cu cârnați sunt scumpe pe raft, dar nu și dacă le faci tu.
Poți încerca să faci câteva borcanase la început, apoi dacă îți iese și stau câteva luni fără ca să se strice, faci cantități mari.

O sa mai vina încă o criza, cea a locului de munca.
Disponibilizări în masa sunt pregătite în mai toate companiile.
Se estimează ca vor fii 500 de mii de șomeri.
Asa ca sunt șanse ca unii dintre noi, sa ne pierdem locul de munca sau afacerea din care trăiți.


#99
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Poți să pui o sursă cu acele estimări de 500 mii șomeri?

#100
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@PNX, daca ne pierdem locurile de munca, de unde bani pentru case la tara? Intreb si eu pentru un prieten...

#101
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
"Analistul financiar Adrian Negrescu, la TVR Info: Problemele se acutizează de la o lună la alta. Inflația va aduce peste 500 de mii de șomeri, iar ratele cresc semnificativ" http://m.stiri.tvr.r...tiv_909441.html

Da pana veți fii șomeri, încă mai puteți sa începeți relocara.
Dacă la anul viitor, nu se rezolva problema energiei, iar stocurile și rezervele se vor epuiza, o sa fie clar ca, companiile se vor închide și vor trimite angajații acasă.

Atunci este buna o căsuța undeva pe la tara, cu câteva găini în curte, cu o capra, sau o vacuta, un put în curte, sau o sursa de apa, cu o soba pe lemn, și sa stai sa îți bei cafeaua/ceaiul la ușa sobei, sau de ce nu, tastând pentru SP.
Asa ca ori cât am fi noi de influenți, orice am putea face noi pentru a schimba lucrurile în bine, o putem face strict personal.
La nivel macro, nici o șansă.
Asa ca cel mai bine e să-ți faci niște planuri și rezerve din timp.
Dacă stai și aștepți sa fie bine, nu, nu o sa fie bine.
Nu exista nici un fir de speranță.

Am văzut ieri la biserica, cum se întorc acasă cei care au fost în Germania la muncă.
Au venit și au nceput sa facă stocuri de lemne, sa își munceasca pământul, semn clar ca la iarna nu se mai duc.
De ce?
Nu cred ca o sa răspund retoric la întrebarea aceasta, sperând ca știți răspunsul deja.

Asa ca, cine se pregătește pentru a depășii crizele, o sa le depășească, cine nu...



#102
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Man,, cand nu ai bani, e greu sa traiesti si la tara.  Nu cresc bancnote in pomi si nici nu ii gasesti in curte, la intamplare .....

Si crede-ma , multi oameni nu au bani sau nu reusesc sa puna deoparte de la un salariu la altul. Ori au familii grele, ori venituri mici, ori diverse vicii.

#103
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
@PNX in ce zona locuiesti ca si pe mine ma bate gandul sa...
https://forum.softpe.../#entry29153619

#104
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPNX, on 17 iulie 2022 - 12:31, said:

Pai cum am spus. Se poate reloca câteva milioane de oameni prin tara.
Se poate, dar doar in visele noastre. Pentru asta trebuie o planificare nationala, imposibil de realizat de catre autoritatile romane.

#105
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@PNX, e clar ca tu nu stii cum e la tara, n-ai vazut ce saracie e in Romania rurala. Ce rost are sa mai aduci acolo zeci de mii de opraseni care nu stiu sa tina sapa in mana? Aia o sa moara de foame. Sau cum sa faca naveta 100 km pe zi daca se mai scumpesc combustibilii? Mai gandeste si tu inainte sa scrii, fa niste calcule...

#106
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Posttfmercedez, on 17 iulie 2022 - 00:20, said:

Imi si imaginez tot Bucurestiul sau Iasiul cu balcoanele blocurilor pline cu crengi culese de aiurea, apoi sobe din care sa fumege focuri de lemn sau carbuni.
Apoi aerul pe care trebuie sa-l respiri, mai ales cand fumul nu se ridica...

#107
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Locul unde vrei sa te muti, contează mult.
Îl alegi tu, și locul te alege pe tine.
În nordul tarii, sunt oameni de treaba.
Eu aici m-am născut și trăit în cea mai mare parte a vieții.
Nu suport și nici nu am suportat orașul.
Acolo e o goana nebuna după bani.
Nu ai bani, mori.
Acum sa facem un scenariu sumbru pentru la iarna.
Sa zicem ca vine un aer rece extrem asupra României, ca tot trăim cu clima extrema și nu ca nu a mai fost.
Îngheață tot, pana și gazul care mai este prin conducte, transportul cărbunelui ar fi o problema, etc.
Câți oameni supraviețuiesc la bloc, și câți la sate?
Dar hai sa revenim la realitate.
Criza energetica e cât se poate de reala.
Ce facem la iarna cu criza asta, dacă o sa scadă temperatura sub 0?
Atunci se golesc stocurile și rezervele pana când o sa dea doar spitalelor.
Hai ca poate anul asta nu, dar anul viitor nu știu zau.

Relocarea nu tine de guvern.
Disii ar putea sa facă o strategie naționala de relocare.
Dar la ce conducători avem, ei încă nu sau trezit la realitate.
Nu anticipează nimic.
Sa votat legea exportului de gaze.
Dar nu spune nimic despre necesarul tarii.
Se închid fabrici din cauza lipsei de gaz.
Puteam cu ocazia asta sa mai scăpăm de câteva miliarde de euro din datorii, sau chiar relansarea economiei.
Dar cum am spus, noi nu avem conducători, ci doar grupuri de interese politice.
Dar asta-i alta poveste.

Eu va spun încă pe de-acum, cine nu își face niște planuri mici, nu contează cât de mici sunt ele, o sa aibe de suferit.
Ironia nu are ce cauta și nici răutatea în situațiile astea.
Am eu o vorba, dacă o sa fie, o sa fie, dar dacă nu, atunci e win-win.

#108
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Tu esti o exceptie. Te-ai nascut si ai crescut in natura, departe de mediul urban. Nu toti am avut norocul asta. Stam in trafic , respiram noxe, etc. Oricum speranta de viata in mediul urban este mai mica decat in mediul rural.  Nu murim din cauza crizei, o sa murim din alte cauze, probabil multe chiar psihice pentru ca astia ne insemineaza anxietate la fiecare buletin de stiri. Sa bagi frica in oameni este o arta si se pare ca mai marii Europei o cunosc la perfectie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate