Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Criză alimentara, criza apei, criza energiei...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Seaca Jiul

https://www.digi24.r...2017613-2017613

#110
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Știu ce spuneți, dar eu fac apel către voi, cei de la oraș, sa va salvați.
Nu o sa fie apocalipsa, dar o sa fie foarte greu.
Greu pentru voi și ceidragi.
Sunt zeci de sate părăsite este loc pentru toți care vor cu adevărat sa trăiască.
După cum am spus, dacă e sa fie, atunci sunteți pregătiți, dacă nu, atunci aveți o căsuța de vacanta, cu posibilitatea de a o transforma într-o mica pensiune, sau o puteți închiria.

Problema cu apa în zona, nu este asa drastic.
E putina, dar nu de speriat.
Anul trecut a plouat destul de bine iar pânză freatica e ok.
Suprafața iarăși se prezintă bine.
Chiar acum am luat o pauza de la adunatul fanului, dar trebuie sa plec ca cred ca vine ploaie și îl strica.

Edited by PNX, 19 July 2022 - 13:46.


#111
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Man, tu ai dreptate in esenta insa uiti inca un lucru.   Cu cat va fi mai greu de trait , va creste si infractionalitatea. Atat in mediul urban cat si in cel rural sau periurban.  Esti pregatit sa faci fata unor hoti care nu au mama , nu au tata ?

Eu stiu ca la bunica-mea (Dumnezeu sa o ierte), acum vreo 15 ani au vizitat-o hotii noaptea si i-au furat niste porumb. Saraca de ea, de speriata ce era nici nu a avut curaj sa iasa din casa macar.

Iar acum astia au si pistoale cu gaze sau bastoane telescopice sau chiar mai rau....  plus c amulti sunt trecuti deja prin puscarii din Romania sau strainatate. Eu nu as avea curaj sa ma pun cu astfel  de specimene.

#112
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nu mai am nevoier sa ma uit la stiri ca sa ma panichez. Citesc topicul asta si gata panica :scared:

Nu va mai smiorcaiti atata, ca sunt multe chestii pe care nu le putem controla si la care va trebui sa ne adaptam. Dar, sincer, nu vad vreun exod major din confortul orasului in salbaticia de la tara.

Mai ales ca am o cunostinta care a facut exact cherstia asta, si acum isi plange de mila. Nu umbla cainii cu covrigi in coada nici la tara, de multe ori viata e mai grea decat la oras, iar agricultura de subzistenta e exact cum ii sopune numele: de subzistenta. Nu pentru un trai decent, nu ca sa traiesti biner din ea. Doar sa supravietuiesti.

#113
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Nu știu în ce zona exista probleme, dar recunosc ca la noi, nu este asa ceva.
Am trecut mai în primăvara dinspre Sinaia spre Târgoviște, și mia atras atenția câțiva kilometri de albie de rău, super murdara.
Exista o etnie pe acolo, asa ca să cam răspuns la întrebare.
Numai ca în zona, sau mai bine spus în localitatea mea, nu exista asa ceva.
În oraș, mi-a căzut o suta de lei din buzunar, când intram într-o farmacie.
Era pregătită pentru medicamente.
Mi-sa atras atenția de către un tânăr.
Sa gasit chei, plăcute de înmatriculare, carduri, portofele, sau tot felul de obiecte.
Spun asta, pentru ca e plin FB de ele.
Ma mândresc cu oamenii din zona.

În urma cu 8-9 luni, ieșind de la tura de noapte, am văzut pe drum o domnuca, care făcea semn la o mașină de ocazie.
Era la 7 dimineața.
Am oprit sa o iau, ca mai aveam 5 km pana acasă.
De obicei, nu prea trag cu ochiul la femei.
Si nici nu m-am uitat la ea.
Zicea ca merge pana la o mănăstire care se afla sus pe munte și vrea sa meargă la o cariera care se afla în apropiera mănăstirei.
Am realizat ca nu știe nimic din zona, și i-am explicat ca de la cariera și pana sus, mai are 2-3 ore de mers pe jos prin pădure.
Ma rugat sa o duc pana sus, asa ca am dus-o.
Mi-a povestit ca e din București și ca, cauta un loc de refugiu pentru ca o sa urmeze sa ii vaccineze copiii.
Ca muncește în domeniul medical și are informații ca va urma asta.
Nu ma interesat prea tare.
Eram grăbit.
Asa ca am dus-o pana în poarta mănăstirei, pentru ca, spunea ea, vroia sa ceara sfatul unui călugăr.
Mi-a întins o suta de lei, dar am refuzat sa o iau.
În schimb, am cerut numărul de telefon, ca urma sa cobor înapoi în oraș, și sa o duc la tren.

Când am dat sa plec de acasă, am sunat sa vad pe unde este, dar era deja în oraș.
Apoi miga explicat ca vrea sa plece cu copiii în munți.
Nu avea habar de nimic.
Efectiv nimic de a trăii în mediul rural, darămite în munți.
Am sa caut conversația pe wastsap și o sa va pun aici sa înțelegeți în ce situație se afla doamna din București.

Acum vorbim despre subzistenta.
Când raftul se va golii, iar tu o sa stai în fata lui gol, o sa fie bine gradinuta cu câteva cele și morcovi ori cartofii decât nimic.
Un boiler pe lemne, e mai bun decat promisiunea lui Nicușor Dan ca se va reabilita apa calda.

Înțeleg ca e greu la tara, dar credeți-mă, o sa fie mult mai greu la oraș, dacă totul decurge în felul acesta.
Criza energiei este reala, criza apei sau seceta, este vizibilă și începe a se simți.
Asa ca inevitabil va fii o criza alimentara.

Apoi nu știu cât va creste infracționalitatea în orașe în cazul acesta.
La sate nu cred ca va fii asa de drastic, pentru ca nu ne-am îndepărtat prea mult de viata rustica.
Încă mai sunt părinții noștri care nu au prin în copilărie electricitatea.

Eu am început să-mi achiziționez scule ca, joagare, dălți, ciocane, topoare, cam tot ce trebuia sa ai la casa în urma cu 50 de ani.

Spunea niște bătrâni de pe aici ca, oricât ar fii de greu, nu o sa fie asa de greu cum au trăit ei.
Sa ne ferească Dumnezeu de seceta și război.
Si nu știu cum, le avem pe amândouă la poarta.



#114
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPNX, on 19 iulie 2022 - 22:24, said:

Când am dat sa plec de acasă, am sunat sa vad pe unde este, dar era deja în oraș.
Apoi mi-a explicat ca vrea sa plece cu copiii în munți.


Tipa cred eu ca nu prea avea toate tiglele pe casa ......   Ce sa-ti zic. Vroia ea sa plece singura cu copiii in munti de teama vaccinului.  Doamne.... mare ti-e gradina.

#115
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
După cum v-am promis, am pus conversația dintre mine și doamna din București.
Acuma spuneți voi, cât de pregătit este un orăsean pentru impact.

Attached Files



#116
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
deci domnita asta n-o sa moara de vaccin, ci de foame. Pacat de copiii ei, care meritau o sansa mai buna in viata.

Apropo, stii cum se numeste povestea aia a lui Creanga, in care femeia plange ca s-ar putea sa cada drobul de sare in capul copilului?












Exact. Prostia omeneasca...

#117
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,011
  • Înscris: 04.03.2014
In multe tari ar ramane fara copii.

#118
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Lacul de acumulare Belis arata si el dezastruos

https://www.digi24.r...3-metri-2020421

View Postionutzitaly, on 20 iulie 2022 - 22:11, said:

In multe tari ar ramane fara copii.


Pai chiar ar merita . Nu e sanatoasa.

#119
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022

View Postglassofwine, on 06 iulie 2022 - 23:03, said:

Hai să-ți spun un secret! Crizele reale nu se anunță, ele pot fi doar speculate. Crizele, prin natura lor au un caracter subit, te iau prin surprindere, tocmai asta le face eficiente.
Toate informațiile alarmiste care se propagă în mass-media, au rolul de a induce anumite tendințe / comportamente, pentru a influența politica și economia lumii, sau a unor regiuni de pe planetă.
De pildă - criza energetică - dacă oamenii pot fi convinși că există o criză a energiei, atunci producătorii și furnizorii de energie vor avea pretextul perfect pentru a mări prețurile, respectiv ca unii să se îmbogățească. Probabil ai auzit de sintagma ”crizele sunt noi oportunități”.
In zonele rurale din Luxemburg și până la Pârlita de Jos din Republica Moldova, iarna asta, în mod excepțional, se pot folosi lemne și cărbuni! Da, nu vine apocalipsa dacă anul asta se taie mai mult lemn care se găsește din belșug în Europa. Europa exporta lemn la greu in Asia și nu vorbim de Romania vorbim de Franța și alte țări occidentale. In felul asta mai scădem umpic cererea pe gaze și șantajul lui Putin căci gaze sunt din belșug dar nu sunt disponibile acum

#120
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ipocrizie maxima, ce sa zic. Carbunele e bun, dar nuclearul e cah...

#121
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,141
  • Înscris: 30.08.2017
Doar pentru Germania. Altfel, Uniunea Europeană considera energia nucleara ca fiind energiei verde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate