Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Copiii si obezitatea

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Intr-adevar, educatia este pe primul loc.
Dar despre "natura" otravurilor denumite alimente nimic, nimic?
Pentru ca in primul rand aici e problema, organismul omenesc inca nu stie sa descompuna chimicalele. Cred insa ca peste doua-trei generatii se va rezolva si acest lucru, pe cale naturala.

#56
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Nu ma pricep, dar cred ca esti cam optimist cu alea 2-3 generatii.

Edited by Phobos, 06 July 2022 - 16:39.


#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadisz, on 06 iulie 2022 - 16:37, said:

organismul omenesc inca nu stie sa descompuna chimicalele.

Ha?
Toate substantele sunt 'chimicale'

#58
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 12.09.2019

View PostAlexEn, on 06 iulie 2022 - 13:16, said:

Si parintii ce fac sa corecteze comportamentul copilului?
Care ar fi soluția?ce trebuie făcut?

#59
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
abia am trecut pe langa o covrigarie, stii ce coada de copii era? si covrigii sunt ok, multi dintre copiii din intervalul de varsta mentionat merg la socializare la mc si kfc.


si intr-adevar, unde altundeva sa socializeze? terenurile de sport ale scolilor au lacatul pus, de aici pleaca toata nenorocirea.

Edited by horhescu, 06 July 2022 - 17:22.


#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View Poststefians, on 06 iulie 2022 - 17:03, said:

Care ar fi soluția?ce trebuie făcut?

Pe bune ca nu pricep. Parintii vad ca e obeza, vad ca mananca numai tampenii si nu ii zic nimic?

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTsunnnami, on 06 iulie 2022 - 15:53, said:

Da, o scoala anume din Suceava e elocventa la JUMATATE DIN COPIII LUMII
Normal. Scoala din Suceava e reprezentativa in judetul Suceava, Romania, Europa, in lume si in Univers.

View Poststefians, on 06 iulie 2022 - 17:28, said:


Nu-i explica pe intelesul ei. Cu tinerii se comunica altfel.

View Posthorhescu, on 06 iulie 2022 - 17:20, said:

abia am trecut pe langa o covrigarie, stii ce coada de copii era? si covrigii sunt ok, multi dintre copiii din intervalul de varsta mentionat merg la socializare la mc si kfc.
Produsele de panificatie nu-i o problema mare la copii. Evident ca o problema mica si cu inca un mica si cu inca una se aduna.
Eu am fost slab pana pe la 25 ani si mancam la greu paine goala. Dar am facut si foamea din cand in cand, mai ales cand eram departe de casa. Atunci nu aveam bani sa-mi iau ceva, dar nici nu se prea gasea ce sa-ti cumperi.

Edited by argonaut, 06 July 2022 - 18:03.


#62
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 12.09.2019
Mda..dc s a sters nene postul pentru ca chiar eram curios care era solutia  văzută de alexen..
Ca asa toti sunt experti si emit pareri si sunt oripilați de fenomen..si totuși ai un caz ca cel de mai sus?deci ce faci dacă nu te ascultă???

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Al meu are aproape 5 ani si mananca tone de dulciuri, totusi e fix pe mijlocul graficului de greutate. Singura explicatie este ca fuge aproape non-stop si nu are ce sa se puna. Cind incep sa mearga copiii la scoala ma gindesc ca activitatea fizica se reduce, mai ales ca in ziua de azi nu stau in general decit cu ochii beliti in ceva ecran. Eu eram slab ca un ogar inainte de 90 si nu era nici un obez pe nicaieri pe la bloc. In toata scoala de vreo 1000 de copiii poate erau 2-3 mai umflatzei. Si mancam  dulciuri in prostie, maica-mea era vinzatoare la dulciuri, oricum erau dulciuri destule de cumparat, nu erau in general alea de soi. Pe vremea aia cind plecam din casa nu ma mai intorceam pina nu urla maica-mea din toti bojocii de pe geam :lol:

Si daca duci acuma copilul la ceva sport o ora pe zi, nici nu se compara cu ce miscare se facea pe vremuri. Cind ma duc cu copilul in parc nu vad aproape nici un grasunel, poate 1%, ma gindesc ca astia is din aia 50% care nu-s grasunei si ceilalti sint acasa la o consola pe canapea :first:

#64
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Poststefians, on 06 iulie 2022 - 18:03, said:

Mda..dc s a sters nene postul pentru ca chiar eram curios care era solutia  văzută de alexen..
Ca asa toti sunt experti si emit pareri si sunt oripilați de fenomen..si totuși ai un caz ca cel de mai sus?deci ce faci dacă nu te ascultă???

In nici un caz nu te pui cu bataia medievala pe un copil si nici nu indemni pe altcineva sa procedeze asisderea. Aia cu "bataia rupta din rai" e obscurantism curat in secolul XXI.
Nu-i vina lui ca parintele are capacitati ultralimitate de comunicare si persuadare.

#65
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 12.09.2019
Dar nu m am pus eu cu bataia,omul spunea in postul în care a expus cazul .

#66
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Nu dulciurile alea cu care e "bombardat" o sa-l faca obez. Totul tine de cate calorii consuma.
Mai mare grija as avea la dantura. Bomboanele alea raman ceva timp pe dinti daca nu-i cureti, iar in timp se dezvolta cariile.

#67
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Crezi ca au mai putine calorii daca le facu tu cu miere si nu cu zahar ?

#68
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postceanu1980, on 06 iulie 2022 - 12:31, said:

Cine sta bine financiar mananca calitativ.
Ce educatie sa faci daca omul nu are bani

Nu are legatura cu banii, e vorba ca se consuma multe chestii cu zahar si grasime. Poti sa eviti zaharul si grasimea si daca nu ai bani multi

#69
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMosotti, on 06 iulie 2022 - 18:04, said:

Si daca duci acuma copilul la ceva sport o ora pe zi, nici nu se compara cu ce miscare se facea pe vremuri.

Asta asa-i, de chestia asta nu-s constienti multi copii iar parintii au uitat si nu le mai explica.

2-3 ture de sala pe saptamana sunt egal cu zero fata de cata miscare facea un copil pe vremea lui Ceasca, practic atunci in vacanta de vara eram afara de dimineata pana seara aproape in fiecare zi. Bateam cartierul toata ziua ca si cainii vagabonzi. :)

#70
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlexEn, on 06 iulie 2022 - 17:24, said:

Pe bune ca nu pricep. Parintii vad ca e obeza, vad ca mananca numai tampenii si nu ii zic nimic?

View Poststefians, on 06 iulie 2022 - 18:03, said:

Mda..dc s a sters nene postul pentru ca chiar eram curios care era solutia  văzută de alexen..
Ca asa toti sunt experti si emit pareri si sunt oripilați de fenomen..si totuși ai un caz ca cel de mai sus?deci ce faci dacă nu te ascultă???

In niciun caz nu folosesti bataia.
Ii tai accesul la alimentele nocive si ii pui la dispozitie alimente corecte. Da, se poate face si treptat trecerea.
Exista si alte moduri de a impune pedepse.

#71
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Organismul sa stiti ca se mai si obisnuieste. Daca nu esti obisnuit de mic cu dulciuri si mancaruri grase, e mai usor sa rezisti dupa si nu simti nevoia asa mult. Chiar si daca a inceput cu dulciuri, se poate re-adaptata dupa o perioada de abtinere

#72
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Pe vremuri se zicea "grasi si frumosi", acum s-a schimbat paradigma?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate