Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

instant sau dus electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sags, on 06 iulie 2022 - 13:55, said:

Iarna apa rece e mult prea inghetata ca termoinstantul sa faca fata, dar daca incalzesti apa caldaPosted Image, care nu e inghetata ci spre temperatura camerei, merge; poate pe maxim alta ar fi situatia, dar cum am zis nu am schimbat instalatia electrica.
Asta da inginerie, să montezi instantul pe circuitul de apă caldă!
FMM CMTEB!

#20
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
:)))))))))) ce e CMTEB? ca FMM stiu :)))

#21
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Nu este nici o inginerie. Instantul poate fi alimentat la iesirea dusului si poti potrivi temperatura de intrare a apei in instant, in asa fel incat sa ai temperatura dorita la iesire. Asa am facut eu la apartamentul de la bloc.
Asta in cazul in care temperatura apei calde este insuficienta pentru un dus.

Edited by johnnickelby, 06 July 2022 - 15:05.


#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 carolinaherera, on 06 iulie 2022 - 14:52, said:

Posted Image))))))))) ce e CMTEB? …
Compania Municipala Termoenergetica Bucuresti, pe numele ei complet. ex-Radet.

#23
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
Am io o chinezarie de 3kw , ceva well chinezarie.
La o presiune de vreo 2.5 bari trebuie tinut robinetul deschis pe jumatate si dat un avans de 10/15 secunde pentru a avea apa calaie.
Asta iarna, apa era foarte rece.

Ca si informatie,, astea de priza au vreo 3kw, alea "in line" au vreo 5.5kw ,iar un instant pe butelie are vreo 14kw.

Daca as avea atata putere electrica disponibila as pune unu inainte de boiler, sa preincalzeasca apa, boilerul doar sa o mentina constanta, fara riscul de oparire.

Sau unu pe butelie care o varsa inainte de boiler si eventual cu un mic "bypass" la chiuveta , poate ai nevoie instant de apa calda fara sa incalzesti boilerul.

Edited by theionutzradu1991, 06 July 2022 - 16:56.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Melteanu, on 06 iulie 2022 - 11:40, said:

De fapt erau doua.Boiler si instant.Boilerul are acumulare de apa pe care o incalzeste.Instantul incalzeste instantaneu apa.Dus electric nu stiu ce reprezinta.
Boilerul mare se incalzeste greu,depinde de cati litri alege proprietarul cu instalatorul care il sfatuieste.
Trebuie instalatie electrica dedicata daca isi monteaza instant, trage mult curent.
Nu am auzit de dus electric

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dacă stai la ultimul/penultimul etaj, cel mai bine ar fi un panou solar presurizat 4 anotimpuri, am mai văzut pe blocuri. Inclusiv două apartamente cuplate la un panou.

#26
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
foarte tare asta cu panoul solar
din pacate, stau la etajul 2

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 johnnickelby, on 06 iulie 2022 - 15:03, said:

Nu este nici o inginerie. Instantul poate fi alimentat la iesirea dusului si poti potrivi temperatura de intrare a apei in instant, in asa fel incat sa ai temperatura dorita la iesire. Asa am facut eu la apartamentul de la bloc.
Asta in cazul in care temperatura apei calde este insuficienta pentru un dus.
Da bre, știu că se poate.
Dar să plătești de 2 ori apa caldă?!?!?!?

#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 ericmario, on 07 iulie 2022 - 09:20, said:

Da bre, știu că se poate.
Dar să plătești de 2 ori apa caldă?!?!?!?
Atunci fa tu dus cu apa calda care-ti vine pe teava si care are 20-22 de grade. Succes!
Poate nu ai inteles ca o apa calda la 22 de grade este mai usor de incalzit si faci si economie de energie electrica si un dus bun.

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 ericmario, on 07 iulie 2022 - 09:20, said:

… Dar să plătești de 2 ori apa caldă?!?!?!?
Obrazu’ (nu zic care Posted Image) curat cu cheltuiala se tine.

 ericmario, on 06 iulie 2022 - 14:34, said:

Asta da inginerie, să montezi instantul pe circuitul de apă caldă!…
Ia sa vezi inginerie si mai si:
  • Iei termoinstant varianta combinata dus + chiuveta, desi il vei folosi doar pentru dus.
  • Aceasta varianta are un racord mic in Y. Il montezi la bateria de la cada in locul furtunului de dus.
  • La una din iesirile acestui Y pui furtunul de dus ‘normal’, la cealalta un racord catre intrarea termoinstantului.
  • La iesirea termoinstantului pui furtunul cu pipa lui, aceea cu debit mic.
  • Cand da Domnu Primar apa calda calda, ca se mai intampla, din Y comuti pe dusul normal, sa ai debit (iar apa nici nu mai trece prin termoinstant). Cand ai apa calda rece sau deloc, comuti din Y sa o incalzesti (pe cea calda rece sau pe cea rece rece, dupa caz)…


#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai loc, boiler.
Totuşi, merge şi un instant, pentru vară sau când e urgent şi nu poţi aşepta după boiler.

#31
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Va salut, am răsfoit topicul să înțeleg cate ceva despre aceste baterii de chiuveta cu încălzire instant a apei și constat că nu sunt prea potrivite ptr o priza normala de apartament. Mă interesa o astfel de baterie cu dus, ptr a o folosi o lună/doua, mai mult ptr  dus, de nevoie, cât ne tin idioții de la Termoficare fara apă caldă, caut o soluție provizorie și mă gândeam să folosesc o astfel de baterie dar din ce am citit nu face fata priza de apartament. Exista vreo firma anume de astfel de baterie care să nu prăjească instalația electrică, și să facă față unui mic dus ??? Mulțumesc anticipat.

#32
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
O firma de boilere, la alegerea ta ( chiar si din ala de 10 litri ). Sau instant din ala pe gaz. Nu poti sa incalzesti apa in timp real fara a pompa o energie foarte mare, astea-s legile fizicii.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cablu dedicat si de putere tras din tablou.Asta ca sa nu risti cu firele prizelor...

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@floryn-dof: Pe timp de vara, daca nu stai la munte sa ‘beneficiezi’ de apa de la izvoru foarte rece, 3-3,5kW sunt suficienti pentru un dus. Si la asemenea putere un circuit obisnuit de prize face fata - normal e de 16A/3680W. Eu am un Atmor Basic <https://www.atmor.ro...combinat-basic/> si e ok folosit pe treapta medie (3kW(*)). Pe maxim (2,5+3kW) nu duc prizele, i-ar trebui un circuit de 25A dedicat. Evident e mai bine sa tragi un circuit dedicat, dar daca nu se poate sau nu merita pentru cat ai nevoie de acel termoinstant, merge si cum am zis.

(*) Ei spun ca rezistentele sunt de 2kW si 3,5kW, dar pe masurate la al meu sunt de 2,5kW si 3kW.

Edited by sags, 30 July 2022 - 14:28.


#35
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
Babeste ma refer aici.
Formula ceva ceva apa something something spune ca , ca sa incalzesti 1l de apa cu 1c este nevoie de 1.16w

Si o luam asa.
sa zicem 15c apa din retea/fantana, debit 10l/min si vrei sa o incalzesti la 30c , acum nustiu de mofturile fiecaruia.

15c dif* 10l min* 1.16w/l *60 min ora egal vreo 10 kw si maruntis (10440kw ).

Tu ai nevoie de un instant de 10kw putere electrica, foarte greu pentru electric dar lejer pentru un instant pe gpl/ gn .

Acum nustiu ce debite si temperaturi la ape se folosesc pentru baie dar na.

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Normativa de montaj la instant pe orice gaz ce zice,unde se monteaza?Nu cumva in afara casei.mai nou?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate