Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Constructie garaj cu elevator auto. 0/

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Buna ziua,

Pentru ca in parcul auto avem undeva la 12masini care necesita intretinere aproape zilnica, as dori sa imi construiesc un garaj ca sa nu ma mai tavalesc pe sub ele si sa ma chinuiesc cu cric.

Aud si din stanga si din dreapta pareri diferite despre cum ar trebui sa fac. Am gasit niste documentatie pe undeva unde scrie ca spatiul minim pentru un post de lucru intr-un service auto ar trebui sa fie de 5m x 8m. E la fix. Eu dispun de 6x8m.
Cat de groasa sa fac fundatia? Am citit ca o centura de 70cm + o placa de 20cm ar fi suficient. Elevatorul se va monta pe cuzineti de 1m3. Betonul trebuie elicopterizat? De ce? Si ce presupune asta? Beton o sa comand tip B250 la cifa. Ce fier sa bag la fundatie si cat?
La pereti as folosi panouri senvis/isopan, dar cat de gros? Merge si alt material? Stalpii din ce sa ii fac si cum si cat de grosi? La inaltime cred ca mi-ar trebui 4-5m.
As vrea sa mai fac si un canal/groapa, tot pentru reparatii (avem o autoutiliara lunga care nu se poate pune pe elevator normal). Dar unde sa o amplasez si pe asta (groapa)?

Sunt nedumerit pentru ca am intrebat 3 mesteri si fiecare mi-a spus altceva.. Am mai facut o constructie acum 2 ani, care m-a costat mult mai mult decat trebuia si a fost risipa de material... Nu as vrea sa iau teapa din nou. As vrea sa fiu informat

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da' o chestie d'asta n-ar fi mai buna ?
Plus ca se monteaza instant Posted Image
https://www.casaprac...otel-rosu-49852

#3
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Nu este. Sunt satul de tavalit. Un elevator grabeste si usureaza munca foarte mult.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 scrisit, on 05 iulie 2022 - 14:28, said:

Buna ziua,
...
Sunt nedumerit pentru ca am intrebat 3 mesteri si fiecare mi-a spus altceva.....
Pe forum sunt mai multe persoane, stai sa vezi cate pareri vor fi.

 scrisit, on 05 iulie 2022 - 14:28, said:

...
Elevatorul se va monta pe cuzineti de 1m3. ..
Asa trebuie, ai MARE grija la acest aspect, nu te zgarci la acel metru cub DE FIECARE PARTE.

 scrisit, on 05 iulie 2022 - 14:28, said:

...
.. Betonul trebuie elicopterizat? De ce? Si ce presupune asta? ...
Nimic nu trebuie. Dar este recomandat. Gandeste-te ca vor fi /cadea tot felul de lichide, in cazul unui beton elicopterizat va fi mai usor de curatat.
Presupune sa  gasesti o firma sau meserias ce face pardoseli elicopterizate, adica ei iti dau nivelul, toarna betonul, il "trag" la drept si, dupa un timp, minute sau ore, deci nu zile, il finiseaza cu  acea scula numita "elicopter". In beton, in cifa, se baga fulgi de fibra. Dupa ce este indreptat betonul, pe deasupra se pune "cuartz" ce este finisat cu elicopterul.

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Proiectantul poate răspunde tuturor întrebărilor, nu cei impropriu numiţi meşteri.
O maşină de ridicat are nevoie de o fundaţie dimensionată corespunzător solicitărilor la care va fi supusă.

Fă un efort, plăteşte un inginer, iar el îţi va furniza proiectul. Nu te juca cu maşini şi construcţii care pot pune viaţa în pericol.

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 terratec, on 05 iulie 2022 - 16:47, said:

Proiectantul poate răspunde tuturor întrebărilor, nu cei impropriu numiţi meşteri.
O maşină de ridicat are nevoie de o fundaţie dimensionată corespunzător solicitărilor la care va fi supusă.

Fă un efort, plăteşte un inginer, iar el îţi va furniza proiectul. Nu te juca cu maşini şi construcţii care pot pune viaţa în pericol.
1 m3 este ok, o spun din experienta, acum cativa ani s-au montat elevatoare noi de 4.5t la garajul unde lucrez si a trebuit sa se refaca baza ca nu era corespunzatoare, solutia fiind 1m3 armat

#7
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

 terratec, on 05 iulie 2022 - 16:47, said:

Proiectantul poate răspunde tuturor întrebărilor, nu cei impropriu numiţi meşteri.
O maşină de ridicat are nevoie de o fundaţie dimensionată corespunzător solicitărilor la care va fi supusă.

Fă un efort, plăteşte un inginer, iar el îţi va furniza proiectul. Nu te juca cu maşini şi construcţii care pot pune viaţa în pericol.
Unde gasesc acesti ingineri si proiectanti? Ca nu stiu ce imi trebuie

#8
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Va salut, si eu sunt in aceeasi situatie asemenea titlului.Vreau sa construiesc un garaj pe dimensiunea 6x8 si inaltime de 3,5m, am facut demersurile necesare pentru avizele care trebuie, dupa care sa primesc si autorizatia.
Si acum intrebarea mea se indreapta catre cei care au construit sau construiesc garaje si nu numai, nu stiu cu ce sa l ridic cu caramida bca sau panouri sandwich, intentia mea este sa ies cat se poate mai ieftin, printre altele motivul este ca il voi construi intr o gradina intravilan fara nici o constructie pe el, deci nu tin neaparat sa fie bibelou, sunt plecat de peste 20 de ani si vreau sa ma reintorc acasa si el va fi painea din care voi trai.
Nu am un buget foarte mare pentru garaj de aceea va rog frumos sa imi dati un pic de ajutor, daca se poate.
Multumesc.

#9
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Panouri senvis.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Fa înălțimea de cel puțin 4 m . Asa vei putea pune tuburi radiante pentru incalzire, sunt foarte eficiente.

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

 scrisit, on 18 iulie 2022 - 13:47, said:

Unde gasesc acesti ingineri si proiectanti? Ca nu stiu ce imi trebuie

 terratec, on 05 iulie 2022 - 16:47, said:

Proiectantul poate răspunde tuturor întrebărilor, nu cei impropriu numiţi meşteri.
O maşină de ridicat are nevoie de o fundaţie dimensionată corespunzător solicitărilor la care va fi supusă.

Fă un efort, plăteşte un inginer, iar el îţi va furniza proiectul. Nu te juca cu maşini şi construcţii care pot pune viaţa în pericol.
Multumesc frumos pentru sfat!
Cu 1500lei mi s-a facut proiectul.. Aproape.. CA nu am am teren pe care sa construiesc.. Trebuie sa cumpar teren.

#12
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Va salut, am autorizatie cu proiect totul la gata pentru un garaj de 8x6 m2, inaltimea de aprox. 4m atasez o imagine cu detalii fundatie, poate cineva ma poate lamuri cum
trebuie construita fundatia. Daca inteleg bine are 1,75 adancime? Mi se pare foarte adanca daca e asa, nu sunt deloc priceput in acest domeniu si avea nevoie va rog frumos de cei priceputi daca se poate o interpretare a fundatiei.

Attached Files



#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Pe scurt, da, trebuie "intrat" în pământ pana la 1,75 m adancime, o groapa de 1,2 × 1,4 m. Acolo, pe fundul gropii, ai un "beton mort" sau "slab". După aia ai beton armat.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
2 chestii imi par ciudate:
1. egalizarea de la cota -0.55 . Probabil se incearca o economie de bani, in teorie merge, insa nu stiu daca costurile efective merita.
2. stalpii metalici bagati in grinda de fundare. Cum propune proiectantul executia ?

#15
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Multumesc de raspuns, cu toate ca nu stiu nimic pe acest domeniu, dar din ce am tot citi pe internet si am tot masurat acele cote parca ceva  nu se leaga, de aceea am apelat la cei priceputi in acest domeniu pe forum, poate ma pot lumina cu privire la fundatie.

#16
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

 kmyson, on 10 septembrie 2023 - 16:58, said:

Va salut, am autorizatie cu proiect totul la gata pentru un garaj de 8x6 m2, inaltimea de aprox. 4m atasez o imagine cu detalii fundatie, poate cineva ma poate lamuri cum
trebuie construita fundatia. Daca inteleg bine are 1,75 adancime? Mi se pare foarte adanca daca e asa, nu sunt deloc priceput in acest domeniu si avea nevoie va rog frumos de cei priceputi daca se poate o interpretare a fundatiei.

Cel care ti-a proiectat fundatia (si a semnat pentru ea) a primit un studiu geo ca s-o calculeze pe datele concrete ale locului de amplasare?

Ca daca nu a avut te poti astepta sa fie supradimensioonata, ca doar el semneaza si vrea sa se stie acoperit.

 kmyson, on 10 septembrie 2023 - 16:58, said:

Daca inteleg bine are 1,75 adancime? Mi se pare foarte adanca daca e asa, nu sunt deloc priceput in acest domeniu si avea nevoie va rog frumos de cei priceputi daca se poate o interpretare a fundatiei.

Sapatura trebuie sa fie la -1.50 m, atata este de la CTN (cota terenului neamanajat) pana la fundul gropii.

Cotele din desen sunt date fata de CTA (cota terenului amenajat, adica de obicei nivelul pardoselii finale).

#17
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Multumesc Eminescian, am absolut toate avizele si studiu geo; am tot ce spune legea cu privire la constructii, garajul îl voi face cu panouri sandwich deci nu are o greutate considerabila, zic eu. Nu vreua sa contrazic un proiectant, pentru ca sunt habarnist, dar sa fac 6 gauri de 1,75 adancime am zis ca este exagerat.

Attached Files



#18
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Poate deschizi un subiect si ne povestesti sau lasi detalii pe aici.. CA eu inca nu am construit... Ar fi de mare ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate