Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#73
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postlucian123, on 05 iulie 2022 - 09:36, said:

Sunt curios cati ani le va lua prostilor alora sa inteleaga ca virusul asta nu va disparea vreodata si ca trebuie tratat fix la fel cum sunt tratati si alti virusi corona.
Nu le ajunge cate probleme economice au cauzat in doi ani, mai vor si altele.
Tu pleci de la prezumția falsă că doar noi știm, dacă mă înțelegi.

#74
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postmiki07, on 05 iulie 2022 - 09:15, said:


Era clar că vor crește și la noi cazurile, că și în vest cresc. Am vorbit cu cineva din Franța și mi-a zis că deși sunt multe cazuri, nu e ca în valurile precedente și a scăzut presiunea pe sistemul sanitar. Aștept să văd dacă apare un vaccin ”v2”, cum zice domnul ministru.
Posted Image  .I. Rafila... Dacă nu e covid e război. Apoi sunt creșteri de prețuri. Apoi e încălzire globală. Apoi vine foametea. Apoi apare kktu de variantă 22 de guvid. Apoi apare valul x. În pauze manele și seriale turcești.
Bravo!

#75
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Memorie selectivă, huh?
https://m.digi24.ro/...cinarea-1718231
Și direct în limba maternă, să nu zici că e discriminare:
https://www.mopo.de/...llig-eskaliert/

Edited by garett, 05 July 2022 - 13:38.


#76
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008
Repet:

Quote

citându-l pe Angel Kuntschew, inspector bulgar pe sănătate

Ziaristii au prostul obicei de a-i cita pe cei pe care-i intervieveaza.

Edited by Imperathor, 05 July 2022 - 13:42.


#77
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaoto, on 05 iulie 2022 - 10:23, said:

AVERTISMENT

Experții, cei cu cunoștințe de (și amatorii de) virusologie, genetică, biologie, medicină, terapie & the like sunt politicos invitați pe ariile de specialitate ale forumului, așa cum prevede Regulamentul nostru.

O precizez de la bun început, ca să nu fie cu supărare pe urmă.

Bref: orice postare care se referă la domenii specializate va fi eliminată ca fiind offtopic, iar insistențele se penalizează ca FLAME.


Revin: aici NU este aria MEDICALĂ - Boli infecțioase.

Aveți simptome? cereți opinia specialiștilor!

#78
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,355
  • Înscris: 21.04.2014

View Postlupini, on 05 iulie 2022 - 14:13, said:



Da. Foarte sigur. Câtă vreme am fost în Luxemburg, între 12 Decembrie 2021 - 12 Ianuarie 2022, câţiva s-au tot chinuit să tragă de timp pentru a nu se vaccina, dar au fost ameninţaţi cu concedierea. Ştiu un caz care a reuşit să fenteze, dar era riscant. Mai ştiu un caz al unei franţuzoaice, care fiind amanta unui director de sucursală, a reuşit să eludeze obligativitatea vaccinării.


Eu vorbesc despre legea din iarnă, tu vorbeşti despre cea din primă(vară). Să luăm aminte la vorba Băsescului: "(primă)vara nu-i ca iarna". Posted Image Între timp s-a scos şi acolo acest şantaj cu vaccinul. A mai rămas masca obligatorie doar în mijloacele de transport public, când fusesem eu ultima oară, în 31 Mai anul acesta.


Wow, aflu lucruri noi! Legile se dau dupa anotimpuri, iar Constitutia din Luxembourg e ca o revista de moda. Schimbatoare de la un an la altul. :D

N-am inteles deloc faza cu frantuzoaica, ce angajator ii punea capul sub ghilotina? Sa fii amanta unui director de sucursala,  presupune sa nu te spetesti muncind ca ajungi obosita la rendez-vous. :P :lol:


#79
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthoneybee, on 05 iulie 2022 - 14:42, said:

Wow, aflu lucruri noi! Legile se dau dupa anotimpuri, iar Constitutia din Luxembourg e ca o revista de moda. Schimbatoare de la un an la altul.

Păi nu aşa fost şi la noi ? În iarnă era obligatorie masca, acum nu mai e. Dar eu sunt convins că nu anotimpurile au contribuit la asta. :)

#80
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlupini, on 05 iulie 2022 - 00:50, said:

"Freedom Convoy" s-a "stins" când în Vest s-au eliminat stările de alertă la începutul primăverii. Fără "Convoy" poate că aveam şi acum în vigoare starea. Sunt convins că se va "aprinde" iar dacă politicienii fac figuri. Dar, nu vor face, le e frică.
Nu se refereau la alerta.In UE nu au facut nimic, le-a oprit aia masinile inca de la centura capitalei UE, in SUA a murit pe drum samd... nu merge intr-o societate moderna cum e in UE sa propagi nestiinta. Ma asteptam sa tina la americani dar a rasuflat si acolo repede, cum ziceam n-au mai facut nimic decat au luat donatii de la cei slabi. Cel mai frumos a fost la canadieni, cand s-au plictisit autoritatile de circ iar lumea a cerut masuri (peste 70% sunt contra circului) i-au luat pe sus si gata, restrictiie la nevaccinati au ramas o vreme chiar s-au intetit pana s-a calmat pandemia.
Cu alte cuvinte, rezumat intr-o propozitie scurta... n-au facut nimic. Hai sa revenim la topic.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 16:00.


#81
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

View Postradumiki, on 05 iulie 2022 - 11:10, said:

Mi-am facut doza 3 fix in 1 decembrie 2021. Ma bate gandul sa fac si doza 4 mai ales ca in august plec in concediu. Preventiv, nu am nimic de pierdut...
Trebuie sa ma interesez unde pot sa o fac. Din ce am inteles nu prea mai exista centre de vaccinare prin TM doar la spitalul judetean.

Uite aici in articol cu link la LISTA pe tara. E un fisier PDF,spre sfarsit la TM e si Timisoara, sunt si unele clinici si cabinete asociate.

Trebuie sa scrolezi un pic, din oacate nu pot pune link aici, nu stiu de ce. "200 de medici de familie din Timiș vor administra vaccin anti-Covid prin contract cu Casa de Asigurări de Sănătate. LISTA poate fi consultată de oricine, iar efectuarea vaccinului se poate face indiferent dacă sunteți sau nu înscriși la medicul respectiv. Aici se găsesc adresele și contactele pentru a lua legătura cu medicii de familie din apropiere..."

https://www.tion.ro/...-iunie-1607061/



Sora mea s-a vaccinat la o mica clinica cu medici de fam asociati din Sibiu. E mai usor asa decat la un medic de fam singur, acela trebuie sa astepte dupa 6 persoane care sa vina la vaccinare. La clinica aceea sora mea nu a asteptat deloc, s-a dus cand a vrut in timpul programului. Cum a ajuns acasa cum a si printat certificatul de pe platforma, in aceeasi zi.(s-a vaccinat acu 2 saptamani )

Edited by tipareth, 05 July 2022 - 16:20.


#82
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Cine mai da importanta covid ului?
Sa bage restrictii e imposibil acum. 2 ani au fost suficienți ca aceasta generație sa nu se mai supună restrictiilor.

#83
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 05 iulie 2022 - 12:19, said:

Asa cred si eu. Daca n-ai facut deloc boala sau vaccin ar fi un risc... dar daca ai facut in trecut cred ca nu mai e o problema. "Usurinta" variantelor pare sa fie legata de vaccinare sau imunitate anterioara, chiar daca nu e neultralizanta, da forme usoare. Nu e din oficiu usoara, a se vedea in Taiwan la 50-70k cazuri au avut cate 200-300 decese pe zi.
Cum ai reusit? Sa nu faci boala? sansele sa fi scapat cineva neinfectat sunt minime

#84
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View PostTatomir, on 04 iulie 2022 - 19:40, said:



Daca te uiti pe Worldometer  o sa vezi cat de benefic a fost vaccinul in franta si italia, in ultima saptamana.
Aia sunt vevaccinati,asta e poezia

View Postionutzitaly, on 04 iulie 2022 - 19:48, said:

Poate chiar a fost benefic.
E un alt val aici destul de serios, cred ca 10-14% din persoanele pe care le cunosc au avut covid in ultimele 2,3 sapt. E varianta Omicron5, mai contagioasa decat pojarul

In schimb nu cunosc absolut nici un caz serios. Probabil vaccinul a ajutat la prevenirea cazurilor serioase.

In Romania nu are cum sa nu ajunga. Probabil intr-o luna doua. Sper sa nu se vada o diferenta mare la spitalizari si terapii intensive.
A ajuns deja

#85
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Rafila: "Dacă vom avea o creștere importantă vom reveni la raportarea zilnică".

Afirma ca este posibil sa ajungem iarasi la mii de cazuri pe zi (si, probabil, zeci de morti/zi zic eu), iar SINGURA "masura" despre care vorbeste domnul medic este "raportarea zilnica"?

Alo, ministeru'!  Vedeti ca iar va prinde covidu'
nepregatiti...

Edited by gabicen, 05 July 2022 - 17:15.


#86
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postun_el, on 05 iulie 2022 - 09:45, said:

Ei nu? Trebuie consumate cumva si vaccinurile ramase, mai ales ca trebuie sa vina si altele. Macar sa justifice risipa facuta, v-am oferit, de ce nu v-ati vaccinat? Uite ca trebuie sa le aruncam. Plus multe altele: izolete, chiuvete plimbarete, scaune speciale de vaccinare & shit! Restrictiile vor fi ele, crede-ma! Se impute treaba din punctul de vedere al preturilor. Gloata trebuie tinuta in casa. Mastile vor deveni din nou obligatorii, e foame de bani! De unde vrei sa sustina guvernul plafonarile, reducerile la carburanti, voucherele si 700 de lei ajutor pentru un pensionar care are o pensie de maxim 2000 de lei?
cum de unde? dinvinzarea mastilor, desigur!

#87
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
În 2 ani de covid datoria țării s-a dublat. Io zic să facem ca Suedia de data asta. În spitale știm cu toții că mori cu zile, indiferent de diagnostic.

#88
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006
In Franta, "doar" 200 000 de noi cazuri in ultimele 24 de ore. Slabut, slabut...


"Al șaptelea val de COVID-19 este așadar foarte prezent în Franța. Peste 200.000 de cazuri pozitive au fost înregistrate în 24 de ore, a anunțat noul ministru al Sănătății, François Braun, care a înlocuit-o pe Brigitte Bourguignon.
  Numărul contaminărilor cu COVID-19 „ar trebui să depășească ușor 200.000” în ultimele 24 de ore, a anunțat marți, 5 iulie, ministrul Sănătății François Braun, în cadrul unei audieri."

  SURSA

E clar ca vor bubui in curand si la noi cazurile.

#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMicroEdge, on 05 iulie 2022 - 16:17, said:

Cine mai da importanta covid ului?
Oamenii responsabili si rationali. Retorica asta cu cine mai face da sau nustiu ce e depasita deja cu 2 ani.

View Postshiva, on 05 iulie 2022 - 19:24, said:

În 2 ani de covid datoria țării s-a dublat.
Prioritatea nu e datoria ci sanatatea publica. Oricum la ce criza vine o sa mai creasca bine ca sa o putem trece.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 22:22.


#90
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Mai bine bolnav de covid și izolat fortat în casă, decât săracit de inflație și liber pe străzi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate