Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Parcã vãd cã iar i se pune pata lui lui Bill Gates pe români și bulgari :D

Totusi, pentru cã de niște zeci de ani se tot vorbește de "Noua ordine mondiala"... dupã atâta timp încã mai e nouã? Mie mi se pare destul de rulatã.

Edited by george_alexandru, 05 July 2022 - 11:04.


#56
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Mi-am facut doza 3 fix in 1 decembrie 2021. Ma bate gandul sa fac si doza 4 mai ales ca in august plec in concediu. Preventiv, nu am nimic de pierdut...
Trebuie sa ma interesez unde pot sa o fac. Din ce am inteles nu prea mai exista centre de vaccinare prin TM doar la spitalul judetean.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Odata cu anuntarea noului val, cel mai probabil vor redeschide o parte din centre.

#58
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPaco_ste1, on 05 iulie 2022 - 11:00, said:

intentia lor e sa suspende cat mai multe dreptuui si libertati, ca deh in pandemie sunt necesare restrictiile.
De fapt Noua Ordine Mondiala vrea ca cetatenii sa fie atent monitorizati, supravegheati, stresati, infricosati . . .  dar stai ca aceste reguli duc la scaderea sistemului imunitar si implicit imbolnavirile, si astfel ei vor invoca alte restrictii. Posted Image
Si se pricep de minune atata timp cat majoritatea covarsitoare nu cunosc biologie la nivel inalt.


Recitește:

https://forum.softpe...ake-news-urile/


și ia aminte!

Data viitoare nu mă rezum la atenționare.

#59
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Sper ca noul covid sa fie noua raceala si cu asta basta. Asta sa fie atitudinea - vaccin pt cine vrea sau are recomandare, concedii medicale pt cine are nevoie, masca daca ai probleme dar mai bine stai acasa decat umblat brambura.

Sper sa nu mai aud de QR code vreodata. Daca se mai insista cu prostia aia de QR code incep sa ma satur de UE. Din vot pro UE, orientare pro occident o sa ajung gigi contra  cate voteaza pe invers a razbunare.

De cand nu am mai purtat masca,nu am mai racit DELOC. Anu trecut cu masca aia am fost din raceala in raceala - 7 raceli + 1 un covid in iarna. Credeam ca sunt intr-un cosmar perpetuu.

Sora mea a facut a 3-a doza de curand. A gasit usor la o clinica  privata de medici de familie, nu a costat nimic. Ii trebuie pt calatorie in Franta. Eu una nu mai fac, am avut niste reactii secundare f urate, mai sa imi plezneasca o vena in cap, niste migrene groaznice, vomitaturi, frisoane... Ea nu a avut nici o reactie, ma bucur pt ea, as fi vrut si la mine sa fie la fel.

Edited by tipareth, 05 July 2022 - 11:36.


#60
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 05 iulie 2022 - 10:37, said:

Rafila ziceca varful va fi in August ?
Da si ceva explicatii ?

Ca eu zic ca va fi la sf lui septembrie si ma bazez pe inceperea scolilor - revenirea din vacante - pana acum n-a dat gres. Posted Image

Si oricum nu se mai agita nimeni - acum m-am intors din concediu din Grecia - la ei valul e in plina amploare - mult mai multe cazuri si internari la ATI decta la noi si populatia sub jumate din a noastra . Nu se agita nimeni.

Ãla e al doilea scenariu, cicã ar fi douã. Și eu mã pregãtesc de concediu în august și dacã gazda mã primește (are anumite patologii și se mai ferește), mã duc.

View Postradumiki, on 05 iulie 2022 - 11:10, said:

Mi-am facut doza 3 fix in 1 decembrie 2021. Ma bate gandul sa fac si doza 4 mai ales ca in august plec in concediu. Preventiv, nu am nimic de pierdut...
Trebuie sa ma interesez unde pot sa o fac. Din ce am inteles nu prea mai exista centre de vaccinare prin TM doar la spitalul judetean.

Da, și eu vreau pentru toamnă. Voi vorbi la MF. Păcat că nu au lăsat măcar un centru deschis. Nu cred că era pagubă așa mare la buget. La MF dacă te duci, blochezi cabinetul 15 minute (cât trebuie să stai după vaccin). Și e clar că nu mai poate intra nimeni în timpul ăla. Eu, de exemplu, dacă merg să-mi iau rețeta, stau 5 minute, nu 15. Dar na... Logică marca Rafila.

View Posttipareth, on 05 iulie 2022 - 11:31, said:

Eu una nu mai fac, am avut niste reactii secundare f urate, mai sa imi plezneasca o vena in cap, niste migrene groaznice, vomitaturi, frisoane... Ea nu a avut nici o reactie, ma bucur pt ea, as fi vrut si la mine sa fie la fel.

Fiecare om reacționează diferit. Eu la primele două doze nu am avut nimic. În afară de puls 150 de la emoție. În rest, am fost OK după ce am plecat acasă. La doza 3 am avut febră 39-40 o zi și ceva. După, eram a ca nou.

#61
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,044
  • Înscris: 03.07.2008

View Posteiffel, on 05 iulie 2022 - 10:37, said:

Rafila ziceca varful va fi in August ?
Da si ceva explicatii ?

Ca eu zic ca va fi la sf lui septembrie ...

In septembrie va fi cea de-a doua cocoasa a celui de-al saselea val... :D

#62
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostImperathor, on 05 iulie 2022 - 11:38, said:

In septembrie va fi cea de-a doua cocoasa a celui de-al saselea val... Posted Image

Acum am realizat, titlul este greșit. Domnul ministru l-a denumit ”mini-val”...

#63
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 09:54, said:


Unde auzi?

Nu stiu cum a fost in Romania, dar cand am primit vaccinurile in DE mi s-a zis clar: o saptamana sa nu fac sport, ca face rau la inima. Am respectat cu strictete recomandarea.

Unii merg la sala si iau tot soiul de concentrate pt sport, pt masa musculara.-> vaccin + asa ceva = probleme.

Iar pt unele femei - anticonceptionale + vaccin - pot da probleme.

Efortul fizic ar trebui evitat vreo 2 saptamani. Acuma as evita si statul soare si dezhidratarea.

Mie mi-e ciuda ca am avut reactii atat de urate la vaccin. Daca nu in toamna m-as fi vaccinat iar.

Edited by tipareth, 05 July 2022 - 11:46.


#64
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttipareth, on 05 iulie 2022 - 11:45, said:

Unii merg la sala si iau tot soiul de concentrate pt sport, pt masa musculara.-> vaccin + asa ceva = probleme.
...
Tanti doctor a explicat: au fost trecuti sub obesrvatie, dupa vaccin, soldatii israelieni. Se pare ca acolo a fost terenul de testare :D. Ca la soldatii respectivi s-a constatat nu stiu stiu ce probleme cu inima. N-am dat importanta la ce zicea.

Intrebare: cercetarile astea, au fost cunoscute si in Romania?

#65
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postlupini, on 04 iulie 2022 - 14:27, said:

Şi unde să lucreze ? Cetăţenii n-au acceptat vaccinul, şi din cauza asta au fost şantajaţi cu pierderea locului de muncă. Peste tot în Occident era obligatoriu ca omul să se împungă dacă vrea bani să trăiască.
Acesta a fost cel mai urât şantaj al statelor vestice la adresa cetăţenilor lor. Un şantaj ce a durat până la..."Freedom Convoy", care a speriat virusul. Posted Image


Posted Image Posted Image
de tare ce s-a speriat, ne bantuie din nou...

View PostTatomir, on 04 iulie 2022 - 22:11, said:

Eu inteleg, tu nu intelegi fenomenul. Romania si Bulgaria ( "idiotii europei" cum ne alintau nemtii de la inaltimea celor 300000 de cazuri zilnice ) au avut si au mai putine cazuri decat tarile super vaccinate din vest.
cand te-au alintat nemtii??

#66
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 11:12, said:

Odata cu anuntarea noului val, cel mai probabil vor redeschide o parte din centre.

Dar, ar fi o idee bunã. 1-2 pe oraș, nu mai multe. Dar sã fie.

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmiki07, on 05 iulie 2022 - 09:15, said:

Era clar că vor crește și la noi cazurile, că și în vest cresc. Am vorbit cu cineva din Franța și mi-a zis că deși sunt multe cazuri, nu e ca în valurile precedente și a scăzut presiunea pe sistemul sanitar. Aștept să văd dacă apare un vaccin ”v2”, cum zice domnul ministru.
E anuntat de cateva zile. Nu va apare V2 pentru ultimele variante, e aparut si in teste abia cel pentru BA/BA1. Asa cum zicea si anul trecut seful Pfizer nu se vor grabi cu variante penntru ca va fi inutil, e suficient cel existent pentru prevenirea formelor grave, lumea nu asculta ce s-ai faci Posted Image Variantele BA5/6 nu tin cont de imunitatea anterioara.

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 11:49, said:

N-am dat importanta la ce zicea.
In general se abera mult, peste tot in tarile dezvoltate s-au facut dozele 4 deja fara probleme.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 12:10.


#68
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca BA5 si BA6 nu tin cont de imunitatea anterioara (data de vaccin sau boala)...atunci ce rost are doza 4, care este fix acelasi vaccin de a carui imunitate BA5 si BA6 nu tin cont?

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradumiki, on 05 iulie 2022 - 11:10, said:

Mi-am facut doza 3 fix in 1 decembrie 2021. Ma bate gandul sa fac si doza 4 mai ales ca in august plec in concediu. Preventiv, nu am nimic de pierdut...
Trebuie sa ma interesez unde pot sa o fac. Din ce am inteles nu prea mai exista centre de vaccinare prin TM doar la spitalul judetean.
Da, deocamdata ca institutii doar la spitalele mari in capitala (vreo 4 la numar) si cele judetene pentrui provincie plus unii medici de familie, nu toti. Dar sunt sigur ca vor reincepe sa deschida de teama noului val.

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 12:12, said:

Daca BA5 si BA6 nu tin cont de imunitatea anterioara (data de vaccin sau boala)...atunci ce rost are doza 4, care este fix acelasi vaccin de a carui imunitate BA5 si BA6 nu tin cont?
Exact, doza 4 doar reitereaza (rapel) adica tine in alerta sistemul imunitar pentru prevenirea formelor grave (imunitate celulara), nu previne infectarea (imunitate neultralizanta). E recomandata in special celor cu risc ridicat / cunoscut, boli cronice cunoscute samd sau care au mai facut covid si au avut forme mai serioase.
Eu n-am apucat sa fac nici doza 3 pentru ca am facut direct covid-ul...

Edited by andreic, 05 July 2022 - 12:17.


#70
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Fiind o varianta usoara, eu unul cred ca doza 3 facuta in iarna e suficienta.

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Asa cred si eu. Daca n-ai facut deloc boala sau vaccin ar fi un risc... dar daca ai facut in trecut cred ca nu mai e o problema. "Usurinta" variantelor pare sa fie legata de vaccinare sau imunitate anterioara, chiar daca nu e neultralizanta, da forme usoare. Nu e din oficiu usoara, a se vedea in Taiwan la 50-70k cazuri au avut cate 200-300 decese pe zi.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 12:20.


#72
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postandreic, on 05 iulie 2022 - 12:19, said:

Asa cred si eu. Daca n-ai facut deloc boala sau vaccin ar fi un risc... dar daca ai facut in trecut cred ca nu mai e o problema. "Usurinta" variantelor pare sa fie legata de vaccinare sau imunitate anterioara, chiar daca nu e neultralizanta, da forme usoare. Nu e din oficiu usoara, a se vedea in Taiwan la 50-70k cazuri au avut cate 200-300 decese pe zi.

Eu mai aștept, poate face un rapel la toamnă. Asta dacă nu-l fac/l-am făcăt deja natural.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate