Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#37
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMindArchitect, on 05 iulie 2022 - 09:37, said:

Numai nene, m-am vaccinat, m-am simtit ca naiba dupa amandoua vaccinuri.
Eu cu inima purtam masca si pe altul nu-l interesa.

Nu mai port nici masca, nici nu mai ma vaccinez.

Îți dau dreptate, să știi. Eu cu 3 doze de vaccin și mască, tot l-am luat. Și stiu că vine și ep. 2, aia e. Așa e viața, mergem înainte.

View Postglassofwine, on 05 iulie 2022 - 09:40, said:

Așa e ordinul venit de la Șefii la Lume.

A fost ședință la Ocultă ieri. Făceau ăștia live pe Facebook de la poartă, nu au fost lăsați să intre.

#38
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cei mai multi se infecteaza si nu prezinta nici cel mai mic simptom. Datele oficiale pot reprezenta chiar si 2% din infectari. La inceputul pandemiei se spunea ca sunt de 10 ori mai multi infectati. Pentru o tulburare gastro-intestinala de moment nu dai fuga sa-ti faci testul covid. A doua zi ai si uitat. Practic esti asimptomatic.
In famile toti s-au imbolnavit de gripa in iunie. Eu n-am avut nimic. Acum cateva zile am intrat in farmacie si persoana din fata mea a cumparat  produse antigripale.
In acest moment sunt 46 pacienti internati la ATI din care 41 nevaccinati si cu siguranta sunt la prima infectare.

#39
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostLeo2006, on 05 iulie 2022 - 09:43, said:

Cei mai multi se infecteaza si nu prezinta nici cel mai mic simptom. Datele oficiale pot reprezenta chiar si 2% din infectari. La inceputul pandemiei se spunea ca sunt de 10 ori mai multi infectati. Pentru o tulburare gastro-intestinala de moment nu dai fuga sa-ti faci testul covid. A doua zi ai si uitat. Practic esti asimptomatic.
In famile toti s-au imbolnavit de gripa in iunie. Eu n-am avut nimic. Acum cateva zile am intrat in farmacie si persoana din fata mea a cumparat  produse antigripale.
In acest moment sunt 46 pacienti internati la ATI din care 41 nevaccinati si cu siguranta sunt la prima infectare.

Eu știu oameni care nu s-au testat, deci nici nu știu 100% că au avut COVID. Eu 3 zile am umblat cu COVID, crezând că am un episod de gastrită mai sever. Aveam usturime în cerul gurii și un pic de febră. Am zis că e de la mască, că e prea strânsă pe figură. Am făcut și două teste rapide, ambele negative. Abia când am transpirat leoarcă într-o noapte, am bănuit că am COVID. Și dacă mă gândesc mai bine, s-ar putea să fi avut și în primul val, că și atunci am avut o transpirație similară, dar fără alte simptome.

Edited by miki07, 05 July 2022 - 09:48.


#40
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmiki07, on 05 iulie 2022 - 09:37, said:

Nu cred că vor mai fi campanii de vaccinare în masă, sau restricții. Probabil, doar obligativitatea măștii în spațiile publice aglomerate, care de fapt s-ar putea să fie o recomandare.

Ei nu? Trebuie consumate cumva si vaccinurile ramase, mai ales ca trebuie sa vina si altele. Macar sa justifice risipa facuta, v-am oferit, de ce nu v-ati vaccinat? Uite ca trebuie sa le aruncam. Plus multe altele: izolete, chiuvete plimbarete, scaune speciale de vaccinare & shit! Restrictiile vor fi ele, crede-ma! Se impute treaba din punctul de vedere al preturilor. Gloata trebuie tinuta in casa. Mastile vor deveni din nou obligatorii, e foame de bani! De unde vrei sa sustina guvernul plafonarile, reducerile la carburanti, voucherele si 700 de lei ajutor pentru un pensionar care are o pensie de maxim 2000 de lei?

Edited by un_el, 05 July 2022 - 09:45.


#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Dupa 3 doze de vaccin si o expunere de 2 ani la virus...ar trebui sa fim cat de cat ok cu valul asta.

#42
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postun_el, on 05 iulie 2022 - 09:45, said:

Ei nu? Trebuie consumate cumva si vaccinurile ramase.

Eu nu cred că vor mai fi, deja centrele sunt închise, nu ne mai întoarcem acolo. Probabil vor veni vaccinuri actualizate și vor mai deschide centre de vaccinare punctuale și cam atât.

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 09:47, said:

Dupa 3 doze de vaccin si o expunere de 2 ani la virus...ar trebui sa fim cat de cat ok cu valul asta.

Așa ar trebui. Eu am 3 doze și un Omicron OG la activ. Dar am amic cu 3 doze, a făcut COVID acum câteva zile, cu febră, dureri pulmonare, lipsă gust și miros. Nu pare Omicron.

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 09:47, said:

Dupa 3 doze de vaccin si o expunere de 2 ani la virus...ar trebui sa fim cat de cat ok cu valul asta.
Vaccinurile erau pentru virusul vechi. Virusul nou e bland ca un mielusel, nu trebuie intepatura. Daca nu vrei sa risti, te intepi oricum.

#44
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmiki07, on 05 iulie 2022 - 09:52, said:

Probabil vor veni vaccinuri actualizate și vor mai deschide centre de vaccinare punctuale și cam atât.


Sunt vaccinuri cu cip, vine actualizarea wireless :D

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postoptimus prime, on 05 iulie 2022 - 09:53, said:

Interesant ca tot aud de cauri de tineri care cad secerati cu infarct sau avc fara sa fi avut
Unde auzi?

Nu stiu cum a fost in Romania, dar cand am primit vaccinurile in DE mi s-a zis clar: o saptamana sa nu fac sport, ca face rau la inima. Am respectat cu strictete recomandarea.

Edited by Bursul, 05 July 2022 - 09:56.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 09:54, said:

Unde auzi?

Crede-ma, nu vrei sa stii la ce tampenii sunt abonati astia...

Altfel, orice val nou aduce cu el si un nou set de covidioti.

Edited by george_alexandru, 05 July 2022 - 09:57.


#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 09:55, said:


Crede-ma, nu vrei sa stii la ce tampenii sunt abonati astia...
Nu ma intereseaza, vreau si eu :D

#48
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postoptimus prime, on 05 iulie 2022 - 09:53, said:



Toată lumea când a căzut secerat Eriksen, ziceau că e vaccinat și de asta a pățit ce-a pățit. S-a dovedit că nu era vaccinat, dar a dat apă la moară unora.

Revenind la vaccinuri, Rafila e la fel ca restul. Nu e 100% sigur pe ce spune, iar după 2 ani, ar trebui să știe câte ceva. De recomandat vaccinare, e OK să o recomande, dar cu vaccinurile specifice pentru Omicron, care deocamdată nu există. Când vin alea (dacă vor mai veni), atunci merită să faci doza 4.

View Postgeorge_alexandru, on 05 iulie 2022 - 09:54, said:

Sunt vaccinuri cu cip, vine actualizarea wireless Posted Image

La mine are un bug, a făcut upgrade la Windows 11 cip-ul și prin Europa Liberă.

View PostBursul, on 05 iulie 2022 - 09:53, said:

Vaccinurile erau pentru virusul vechi. Virusul nou e bland ca un mielusel, nu trebuie intepatura. Daca nu vrei sa risti, te intepi oricum.

Da, nu prea are efect. Ajută într-o mică măsură (s-a mai explicat pe aici) și la Omicron, dar nu previne infectarea, doar formele grave.

Dacă 3 zile am umblat cu COVID și nu am suspectat că am, eu zic că e destul de bun. Făceam glume, că dacă așa arată Omicron, nu e rău deloc.

Știu pe cineva care a stat zile bune cu Omicron și a crezut că are o răceală banală.

BTW, eu știam că în contractele alea făcut de tanti Ursula, scria că în 3 luni de la noua variantă de COVID, trebuie să avem vaccinuri noi. Avem o laie.

Aici explică DW de ce nu avem vaccinuri noi și cum e treaba cu BA.5:

https://www.dw.com/r...-ba5/a-62137268

Edited by iladi, 05 July 2022 - 10:06.


#49
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Problema e ca se inmultesc cazurile de covid..deci?

#50
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
AVERTISMENT

Experții, cei cu cunoștințe de (și amatorii de) virusologie, genetică, biologie, medicină, terapie & the like sunt politicos invitați pe ariile de specialitate ale forumului, așa cum prevede Regulamentul nostru.

O precizez de la bun început, ca să nu fie cu supărare pe urmă.

Bref: orice postare care se referă la domenii specializate va fi eliminată ca fiind offtopic, iar insistențele se penalizează ca FLAME.

#51
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View PostTatomir, on 04 iulie 2022 - 22:11, said:

Eu inteleg, tu nu intelegi fenomenul. Romania si Bulgaria ( "idiotii europei" cum ne alintau nemtii de la inaltimea celor 300000 de cazuri zilnice ) au avut si au mai putine cazuri decat tarile super vaccinate din vest.

Expresia idiotii Europei a fost a unui medic bulgar.

Quote

Hamburger Morgenpost, o publicație din Germania, îi critică dur pe români, bulgari și ucrainieni pentru că refuză vaccinarea într-un material care poartă titlul de „Idioții Europei”, citându-l pe Angel Kuntschew, inspector bulgar pe sănătate


#52
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostMindArchitect, on 05 iulie 2022 - 09:37, said:

Numai nene, m-am vaccinat, m-am simtit ca naiba dupa amandoua vaccinuri.
Eu cu inima purtam masca si pe altul nu-l interesa.

Nu mai port nici masca, nici nu mai ma vaccinez.
Asa,sa moara dusmanii de necazPosted Image

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Rafila ziceca varful va fi in August ?
Da si ceva explicatii ?

Ca eu zic ca va fi la sf lui septembrie si ma bazez pe inceperea scolilor - revenirea din vacante - pana acum n-a dat gres. :D

Si oricum nu se mai agita nimeni - acum m-am intors din concediu din Grecia - la ei valul e in plina amploare - mult mai multe cazuri si internari la ATI decta la noi si populatia sub jumate din a noastra . Nu se agita nimeni.

#54
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlucian123, on 05 iulie 2022 - 09:36, said:

Sunt curios cati ani le va lua prostilor alora sa inteleaga ca virusul asta nu va disparea vreodata si ca trebuie tratat fix la fel cum sunt tratati si alti virusi corona.
Nu le ajunge cate probleme economice au cauzat in doi ani, mai vor si altele.
intentia lor e sa suspende cat mai multe dreptuui si libertati, ca deh in pandemie sunt necesare restrictiile.
De fapt Noua Ordine Mondiala vrea ca cetatenii sa fie atent monitorizati, supravegheati, stresati, infricosati . . .  dar stai ca aceste reguli duc la scaderea sistemului imunitar si implicit imbolnavirile, si astfel ei vor invoca alte restrictii. Posted Image
Si se pricep de minune atata timp cat majoritatea covarsitoare nu cunosc biologie la nivel inalt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate