Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Transfer GBP din cont .RO in UK

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Buna seara, dragi colegi!

Am o rugaminte la  voi daca ma puteti ajuta cu sfaturi.

Fac o achizitie imobiliara. Moneda: GBP (proprietarul locuieste in UK si doar in moneda aceasta doreste banii). Pana aici nicio problema.

Ce as dori eu ar fi sa gasesc o solutie optima dpdv al costurilor si comisioanelor.

Dispun de 25 000 GBP cash.
Mai trebuie sa schimb aproximativ 30 000 lei in GBP.

Ce banca ar fi okay pentru depunerea GBP fara comision? Am intrebat la Libra si ei au comision si la depunere si la transfer.

Ce varianta okay de curs ar fi pentru schimbatul leilor in GBP? Am facut niste simulari in Orange Money. La suma mai mica se apropie de cursul BNR. La suma ce depaseste 1k se schimba variabilele.

Pe Revolut parca mi-e putin frica sa schimb banii. Folosesc Revolut doar pt bani de buzunar si concediu.


Un coleg recomanda Raiffeisen pentru transferul GBP din contul din Romania catre contul din UK.

Va multumesc!

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Faci revolut premium, schimbi banii si trimiti unde ai nevoie. Daca era o alta paritate (EUR-RON sau USD-RON) mai puteai sa gasesti banci in ro care sa-ti faca transferul fara (prea mari) taxe, insa la GBP as apela cu incredere la revolut.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,512
  • Înscris: 13.03.2005
Și celelalte bănci au comisioanele apropiate la GBP, pentru că nu e transfer SEPA. BT  sau ING daca nu îți place la LibraBank

Edited by wertyck, 04 July 2022 - 21:50.


#4
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Alizeu: folosesc Revolut de ceva timp, am si cateva mii de £ la bursa, plus tranzactii de o mie, doua lunar, si nu am avut niciodata probleme cu ei, daca poti dovedi provenienta banilor in caz de cer ei detalii….nu vad de ce ai avea ingrijorari.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Eu folosesc Revolut pentru sume mici....la sume mari e riscant....au mai blocat in trecut conturi cerand sa demonstreze provenienta banilor. Problema e ca nu au un customer support prea grozav si daca te-au blocat, o sa ai de asteptat.

Eu as intreba la mai multe banci...as expune problema si as cere o oferta, adica curs valutar + comision depunere + comision transfer.

Edited by george_alexandru, 04 July 2022 - 23:08.


#6
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Te blocheaza si la 1 leu daca li se pare suspect , deci robotul ala al lor te blocheaza.

#7
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Andupustiu: nu stiu cum sunteti voi blocati pentru un leu, am facut in cateva luni tranzactii de zeci de mii de dolari la bursa, ca nu am fost pe plus e alta poveste, dar nu am avut nici o problema..
george-alexandru: daca ai alt plan la ei, fata de cel standard, ai customer support mai bun.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,512
  • Înscris: 13.03.2005
Blocarea de catre sistemul de monitorizare AI al Revolut, la fel ca  si la alte banci sau fintech-uri, se realizeaza cand detecteaza un anumit tipar de folosire a acelui cont. De aceea nu conteaza suma, ci succesiunea de  tranzactii. E cunoscut tiparul carausului de bani (money mule), adica alimentezi contul Revolut, spre exemplu, si apoi in secunda 2, ii scoti la bancomat sau ii redirectionezi spre alt cont bancar (am vazut zeci de plangeri de blocare cont Revolut/Monese pe acest tipar) la oameni care "nu au incredere in Revolut" si de aceea scot imediat banii din cont, cazand in capcana blocarii contului, tocmai prin acest comportament.
PS: nu e cazul lui @andupustiu.

Edited by wertyck, 05 July 2022 - 06:28.


#9
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
transfergo sau wise

Edited by juGGaKNot, 05 July 2022 - 08:00.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,512
  • Înscris: 13.03.2005
Omul are NUMERAR... deci e nevoie de o banca, unde sa aiba cont GBP pentru ii introduce in sistemul bancar. Cu ce il ajuta Wise sau Transfergo, Revolut?
Prima data are nevoie de un cont GBP la o banca unde sa depuna la caserie acel numerar.

Edited by wertyck, 05 July 2022 - 08:02.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Pai el poate sa isi depuna gratis banii in cont-ul sau. Ulterior face top-up pe Revolut/Wise si de acolo ii schimba in GBP si ii transfera mai departe.
O chestie care dureaza 10 minute in total.

Conturi GBP nu mai gasesti la banciile romanesti. Si daca il gasesti o sa ai comisoare mari, pentru ca SEPA la ei nu mai este regulat de comisia UE cum era inainte, ci ei decid ce si cum.

Foarte multe optiuni nu are:
1) Ori merge la banca si depune banii intr-un cont RON si de acolo aia ii fac transfer, unde va pierde cel putin 30-50EUR comisioane.
2) Merge printr-un fintech.
3) Schimba numerarul in GDP la curs valutar si ii da toti banii in cash.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...pt siguranță:
-vb la mai multe bănci (io am utilizat BT, dar în 2017..., am luat o mașină)
-faci cont și de lei și de lire
-alimentezi contul de lei, ceri transfer în lire
-transferi lirele vânzătorului

DA, vei plăti comision, dar atunci când achiziționezi un imobil, mai contează 50 de lire? :o

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

 business11, on 05 iulie 2022 - 08:12, said:


Conturi GBP nu mai gasesti la banciile romanesti. Si daca il gasesti o sa ai comisoare mari, pentru ca SEPA la ei nu mai este regulat de comisia UE cum era inainte, ci ei decid ce si cum.


GBP nu a fost niciodată în SEPA, pentru că SEPA acceptă doar plăti în euro.
Altfel, UK e in continuare in SEPA iar dacă beneficiarul ar fi acceptat euro, rezolva lejer.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu spun de UK, nu de GDP.
UK este in continuare in SEPA. El poate transfera EURO catre contul GBP care vor fi automat schimbati in GBP dar nu cunosc comisionul.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Comisionul e de SEPA, dar nu cunoaște cursul de schimb la care banca beneficiarului va face conversia EUR - GBP. Apoi, există și riscul ca acea bancă să nu accepte transferuri SEPA în alt cont decât euro, și să returneze automat banii.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
uita de Revolut, nici nu o lua in consideratie pentru asa ceva....
toata lumea - si aia ma refer cei care nu sunt rezidenti in UK - il foloseste pentru sume mici pina in 4 cifre.
Cauta alta solutie !

#17
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
asa cum s-a spus mai sus wise.com sau ai putea incerca si cec-ul pentru schimbul valutar si sa-i trimiti direct in contul tau din Anglia. In orice caz fii pregatit sa raspunzi de unde ai 25K pounds in cash( extras de cont de unde i-ai scos, etc)

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Orice tranzactie mai mare de 5K ajunge la ANAF (si la institutia din tara respectiva). De la 10K in sus se da declaratie pentru prevenirea sustinerii terorismului si a spalarii de bani.

La 25K nu este mare problema, dai declaratie ca sunt economii. Daca vorbeam de 250K in cash era alta problema, atunci mai greu sa justifici.

Wise functioneaza chiar ok.

Cel mai sigur si serios mergi la banca si vezi ce comisioane se cer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate