Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Care a fost cea mai performanta armata din istorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 14:42, said:

Sa se arunce la pamant ar fi putut....

Nu mai puteau reincarca pustile atunci - trebuia sa stai in picioare, muschetele se incarca pe la gura tevii, trebuie sa stea verticale cand se toarna praful de pusca, se foloseste o vergea pentru apasat bila de plumb, etc. Armatele stateau unele in fata altora in linie dreapta, se apropiau mergand, trageau si reincarcau din mers, iar cand ajungeau unele langa altele se lupta la baioneta si cu sabiile.
Daca o armata s-ar fi aruncat la pamant atunci inamicul nu ar mai fi tras ci ar fi marsaluit inainte pana ar fi ajuns aproape de dusmani, ar fi tras apoi de la cativa metri unde n-ar fi facut nicio diferenta faptul ca sunt la pamant iar apoi i-ar fi luat la baioneta.

#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Oltene,daca ai avea intre cohlee ce am eu, ai inebuni de cate intrebari ti-ai pune.   Dar vad ca in continuare canti iar cu ciocanul la pian.

#39
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Raspunsul este unul singur - armata romana din perioada Octavian - Traian.

De la drumuri si poduri pan' la ras orase de pe fata pamantului(vezi asediul Ierusalimului) legionarii erau insii pe care-i chemai. Iar logistica lor a fost impresionanta - cu teatre de operatiuni intinse din Egipt pana in Scotia si infruntand fie salbatici despuiati, fie armate la fel de sofisticate, romanii au reusit sa se adapteze si sa o scoata, de cele mai multe ori, la liman.

#40
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Chuck Norris, urmat la mica distanta de Bruzlea si Cikicean. Nu-l uitam nici pe Vandam.

#41
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
armata lui Ștefan cel Mare care sunt toţi bărbaţi viteji, ageri.
Avem si noi cei 300 de spartani la dealul Spirii de la 1848 care a scos la iveală curajul românilor, aproximativ 750 de ostaşi români ţinând pe loc aproape 4 ore, peste 9000 de soldaţi turci, provocându-le pagube semnificative.

Edited by p0rtalu, 04 July 2022 - 23:08.


#42
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Armata consemnata in istoria gradinitelor... :D

"Ceata lui Pitigoi,
Trece mindra prin zavoi.
Toti luptatori de soi
Dai intr-unul, tipa doi."



#43
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012

View PostMikeSpike, on 04 iulie 2022 - 17:18, said:

Oltene,daca ai avea intre cohlee ce am eu, ai inebuni de cate intrebari ti-ai pune.   Dar vad ca in continuare canti iar cu ciocanul la pian.

Prostata marita, sau ce ai tu si n-au ailalti? Posted Image

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 08:22, said:

O alta chestie pe care nu o inteleg este de ce atunci cand s-a trecut la pusti, trupele stateau pur si simplu in calea gloantelor

hai să vă zâc o „snoavă” :(
am între cunoștințe un fost soldat amerecan: afganistan, kuweit, germania, românia
în lista lui de pretini de pe FB am dat peste un tip - coleg de arme - care a fost rănit în afganistan, iar momentul atacului l-a filmat cu camera de pe cască

amerecanii erau pe un versantul unui deal, iar talibanii pe versantul dealului de vis-a-vis (ambele tabere „apărau” drumul dintre dealuri)
încep schimburile de focuri, iar tipul nostru se ridică-n picioare, trage, apoi o ia la fugă în lungul versantului
gloanțele ricoșau peste tot
în filmare se văd și alți amerecani care fac același lucru: trag din picioare, alergând
dealul are foarte mulți bolovani mari, după care poți sta ascuns și trage înspre dealul alăturat

POȚI SĂ MĂ PICI CU CEARĂ, dar nu am înțeles de ce soldații se expuneau tirului afgan!!! :o :o :o

bineînțeles că pretenul nostru este atins de un glonte într-un picior și-ncepe să urle: „i'm hit, i'm hit!”

mă mănâncă-n cur să-l întreb (în comentariile aferente videoclipului): cine i-a învățat să facă o asemenea prostie?
au tăbărât toți pe mine, că ce știu io... :(

tot videoclipul era plin de militari antrenați pe platformă de CS1.6 :(

#45
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 06.03.2021
Armata lui Alexandru Macedon a fost cea mai performantă din toate timpurile (ținând cont de perioada fiecăreia), înfruntând armate din zone necunoscute, dotate diferit de armata lui... pe care le-a învins până la urmă.
Și n-a cunoscut nicio înfrângere.

#46
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Peste 2000 de ani au dominat trupele de calareti asiatici ..sciti, huni, avari, mongoli au fots nec plus ultra .... si dpv al tacticii aici trebuiesc inregistrati si dragonii polonezi, si cazacii si codrenii (aia din Tighina si Soroca), care au invatat la aspra scoala tatarasca arta razboiului de cavalerie .
Inaintea  lor au fost indoeuropenii (arienii sau kurgani) care in carele lor de lupta s-au extins pana la oceanul Atlantic si pana in India ...

#47
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Ca perioada de timp in care a dominat campurile de batalie, in mod clar legiunile romane.
Vorbim de sute de ani in care au facut legea peste tot.

#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostFriskey, on 04 iulie 2022 - 12:35, said:

Stefan cel Mare a fost primul european care a avut tunuri.
asta de unde-i scoasa? :huh:
englezii au folosit tunuri la Crecy in 1346
cam tot pe atunci tunuri incepeau sa apara in flotele engleze, franceze, spaniole sau venetiene.

#49
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 08:22, said:

Stiu ca ar fi o comparatie ipotetica, totusi, ce face ca o armata sa fie mai performanta decat o alta? Legiunile romane au fost vreodata surclasate de o alta forta militara? Tehnicile si echipamentele militare din evul mediu erau superioare celor mai vechi? Noi, romanii, tot cu furci si topoare ne luptam cu turci...
O alta chestie pe care nu o inteleg este de ce atunci cand s-a trecut la pusti, trupele stateau pur si simplu in calea gloantelor(vezi scene de lupta din filmul https://www.imdb.com/title/tt0187393/ .
Inclusiv în perioada de glorie a Romei, legiunile române au suferit înfrângeri.
În final,imperiul român de apus, a dispărut pentru ca nu mai exista o armata capabila sa îl protejeze de invadatori.Este adevărat ca în momentul dispariției imperiului român de apus, grosul armatei romane era format din germanici.
De-a lungul istoriei, în anumite epoci, au existat mai multe armate care în acel moment au fost cele mai performante.
Pe termen lung, armata romană a fost cea mai performanta însă în final,a dispărut și ea.

#50
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 08:22, said:

Legiunile romane au fost vreodata surclasate de o alta forta militara?
Hannibal i-a nimicit la Trebia, Trasimene si Cannae.

#51
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 08:22, said:

Stiu ca ar fi o comparatie ipotetica, totusi, ce face ca o armata sa fie mai performanta decat o alta?.... Noi, romanii, tot cu furci si topoare ne luptam cu turci...
Bag sama ca ai chiulit de la orele de istorie si acum ai vrea sa o afli de la noi...

NU poti face comparatia propusa asa cum nu poti compara merele cu perele, lamaiele cu portocalele, s.a.m.d.
Poti sa compari doar pentru perioade delimitate: antica, ev mediu, secolele 18-19, sec. 20,

La fel si pentru romani. In timp, si acestia au evoluat in dotare. In razboiul zis de Independenta armata romana a avut pusti si tunuri.

Apropo de armata germana. In primul rand Germania s-a inarmat stiind ca va urma sa atace. Apoi, Hitler a reusit sa manevreze si sa manipuleze guvernele occidentale si
pe cel sovietic. Inclusiv guverne ve vor deveni satelitare(ungar, roman, bulgar). Nici alianta cu Italia nu trebuie neglijata.
Franta a mizat exagerat pe Linia Maginot iar UK pe insularitate.  Sovieticii, desi aflasera ca vor fi atacati, au mizat pe teritoriul imens, numarul de soldati si pe
invatamintele razboiul napoleonian. Si inca, Germania a fost "sabotata" de Japonia, atragand USA in conflagratia mondiala.

#52
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostConstantinDriga, on 04 iulie 2022 - 17:48, said:

Chuck Norris

Nici nu știi ce noroc ai, pentru că Chuck Norris nu citește forumul ăsta, din fericire, nu-ți poți închipui ce s-ar fi putut întâmpla dacă afla că-l iei la mișto.

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,522
  • Înscris: 30.10.2003
Lista

- romanii (nu noi, aia din Italia)
- armata lui Macedon
- Gingis Han
- armata lui Bonaparte
- germanii din 1939

Din pacate stim foarte putin despre istoria Chinei, Japoniei sau a Indiei. Cine stie ce razboaie au mai fost si pe acolo si ce armate invincibile au existat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate