Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum isi mai petrec romanii vacantele?...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Asa, din ce ati observat, ca tendinte in ultimii 3-5-10-15 ani, excluzand perturbatiile date de pandemie etc.

Cam ce mai fac romanii in vacante, concedii? pe unde se mai duc, in afara de enumitele destinatii (Grecia, Turcia, Bulgaria)? Cu ce se mai ocupa? Renovari, bricolaj etc. Ce sporturi mai practica?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ne evitam

#3
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Tendinta s-a schimbat! Romanii din Romania se duc in vacante mai exotice decat romanii din Strainezia!

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postaaaa4567, on 04 iulie 2022 - 01:04, said:

Ce sporturi mai practica?

Halbere, Coniac-Canoe.

#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sporturi nu prea mai servesc,plimbari prin natura eventual doar.Am o casa modesta la mare la care merg in plin sezon.Intentionez sa iau similar la munte,sa vedem daca reusesc.Weekend pe Valea Prahovei nu mai practic de 30 de ani.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
4 zile Bulgaria

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Anul asta am impresia ca toti au plecat in Egipt si Valencia.

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Ca si n altii ani, .... factiuni se 3 - 4 zile (de preferat fara we)... pe la Bulgari (la mare zona Kaliakra, munte/citybrake - Veliko, sipka, etc) .... 2 festivaluri rock la cort (in we), 1 - 2 we cu Aro pe munti (strategica, iezer, lacul vulturilor, etc) ... pe toamna un we prelugit prin tara (clisura semenic, etc) ....

Nu am inteles si nu am agreeat niciodata concediitle mai lungi de cateva zile ... si mai ales toate acele zile sa "zaci" intrun singur loc.

Edited by Tarzy, 04 July 2022 - 06:47.


#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Anul acesta am cedat insistentelor nevestei si fortat oarecum si de pretul benzinei nu o sa mai bagam niste tururi de foarte multi kilometri ci o sa zacem cat mai mult pe plaja.
Baza este in Costinesti dar o sa ne cautam in fiecare zi o destiatie fie la noi fie la bulgari. Anul trecut am tot ajuns pe plaja de la Ezeret dupa ce la noi cu toate restrcitiie in vigoare nu aveai loc de om cu persoana. Basca preturile de la noi in plin sezon. ma conversam cu un amic ajuns in Grecia care radea de mine ca eu dau 50 de lei pe sezlong adica 10 euro adica cat dadea si el dar in pretul ala, el mai primea o bere, un suc.

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postvalirex, on 04 iulie 2022 - 04:02, said:



Halbere, Coniac-Canoe.

Sticlism de fond.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostTsunnnami, on 04 iulie 2022 - 06:09, said:

4 zile Bulgaria

cu tot cu soacra?

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Concediu in Tunisia cu excursiile la Sidi Bou Said si in Sahara. Vreau sa merg in Veliko Tarnovo, Sofia si la Belogradchick rocks luna viitoare. Anul trecut am fost in Egipt, cu excursiile la Cairo si la Luxor, am vizitat Belgradul, Ciucarul mare, Cazanele, statuia lui Decebal, am fost la Tyulenovo cu caiacele si SUP-urile, pe lacul Snagov cu caiacele, plus excursiile saptamanale pe munte, cascade, pesteri, dinastea...
Incerc pe cat posibil sa nu stau acasa in weekend.

Edited by 2Unlimited, 04 July 2022 - 08:01.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCronos1, on 04 iulie 2022 - 07:46, said:

cu tot cu soacra?

Nu e vorba despre vacanta?
Atunci ce cauta soacra aici in text?

Plecam luni ne intoarcem vineri ca samabta trebuie sa fim la ea sa-i alimentam cutiutele cu medicamente

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View PostKokoshmare, on 04 iulie 2022 - 07:05, said:

Baza este in Costinesti dar o sa ne cautam in fiecare zi o destiatie fie la noi fie la bulgari.

Tyulenovo, castelul si gradina botanica din Balchick, capul Kaliakra, plajele din Albena, orasul Varna, toate sunt aproape de Vama...

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu revin acasa si ma dau bengos la terasele de bere. Partea proasta e ca nu am masina la fel de bengoasa ca mine (o Skoda amarata) sa o parchez alaturi. Trebuie sa caut o tigaie care sa arate bine.
In rest Croatia pentru mare si Elvetia.pentru munte.

In familie, o pereche cu copil merge in Grecia si asta e tot concediu pe tot anul, cam trist, dar macar vad si ei ceva. Restul stau acasa ... asta e si mai trist.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru mine destinatiile standard sint România, Hawaii și America latina. Europa e la exotice. Îmi plac orașele frumoase (care la un moment dat devin cam la fel), îmi place urcatul pe munți (dar nu cu miii alții) dar nu prea înțeleg cum fac unii vacante in care stau întinși pe plaja cu orele.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Zi si tu ca stai un US ca altfel te iau coforumistii la misto cu Europa exotica Posted Image

On topic: in februarie fu Mexic (2 sapt jumate), prin noiembrie-decembrie sper sa fie Patagonia.
In rest o fuga in Atena de o sapt pt escape room-uri. In vreo 2 sapt avem vreo 4 zile prin vestul tarii. Pe valea Prahovei rezida socrii, deci aia nu se pune la socoteala. Marea nu ne atrage in mod special.

Edited by AlexEn, 04 July 2022 - 09:12.


#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Noi preferam scurte si dese.
Vara asta minim 2-3 ori pe litoral Bulgaresc, 1 data litoral romanesc, iar in cateva zile plec la Gura Portitei.
Maxim 4 nopti fiecare... nu as putea trai un an intreg cu un singur concediu mai mare.

Pentru iarna sunt in cautare de destinatie exotica in tarile calde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate