Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colonoscopie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cine de pe aici a facut o colonoscopie?
Ma intereseaza partea de hrana.
Inteleg ca cu cateva zile inainte nu trebuie sa mai mananci alimente cu samburi.
Si cu o zi inainte, de la 14 sau 16:00 nu mai mananci nimic inafara de lichide.

Acum intrebarea mea este cum naiba rezisti atata timp nemancat?

Compoturi, supe? Cum procedezi sa nu lesini nemancat sau sa te apuce tremuratul?

Cine a facut o colonoscopie daca este dragut sa explice nitel treburile astea legat de alimentatie.
Dupa colonoscopie inteleg ca poti manca normal, cred ca iti trebuie ceva fructe, sandvish.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Substanța aia de curățire - Fortrans taie pofta de mâncare și nu-ți mai trebuie nimic.
Reziști fără mâncare 40 de zile. (https//playtech.ro/stiri/cat-timp-poate-trai-un-om-fara-mancare-ce-se-intampla-de-fapt-in-corpul-nostru-cand-nu-mancam-172272)   [după https pune : două puncte]

Attached Files


Edited by Mircel, 03 July 2022 - 19:38.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Mai si dormi in noaptea aia. Inghite Pepsane daca te roade stomacul.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
când bei 4L de fortrans de la 5 seara până la 12 noaptea îți simți burta ca toba.litrul 3-4  nu mai intră de parcă ai da p-afară.numai de mâncat nu-ți mai arde

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 MindArchitect, on 03 iulie 2022 - 19:26, said:

Si cu o zi inainte, de la 14 sau 16:00 nu mai mananci nimic inafara de lichide.

Acum intrebarea mea este cum naiba rezisti atata timp nemancat?

Compoturi, supe? Cum procedezi sa nu lesini nemancat sau sa te apuce tremuratul?
Asta este doar in mintea ta, si tu iti induci starea asta.
Am avut cateva perioade in care am facut fasting destul de indelungat, si anume undeva la 36-48 ore timp in care nu am mancat nimic, doar baut apa si atat.
Nu simti mare lucru, mai greu este dupa primele ore cand corpul este obisnuit sa ceara mancare, fiindca asta e defapt senzatia de foame... corpul iti cere fiindca stie ca e momentul sa-i dai, nu neaparat ca are nevoie.
Fact: in timpul unui fasting in care nu mancasem undeva la 24ore, am jucat cateva runde de ping-pong si observasem ca era chiar mult mai vioi.

Edited by AndyM, 03 July 2022 - 20:18.


#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Despre Fortrans este vorba.

Bine ca m-am uitat pe pliantul de la fortarans, mie mi-a fost spus fara fructe cu seminte, fara seminte.
Si ce am zis? Lasa ca fac salata din coji de rosii, ardei, castravete fara seminte.
Deci nu este bine.
"În cele 3 zile anterioare explorării se interzice consumul de vegetale - salată verde, spanac, fructe şi legume cu coajă şi seminţe (roşii, struguri, pepene roşu, ardei, căpşune, fructe de pădure, kiwi, seminţe de in, susan, mac), cereale integrale, paine neaga, cărbune medicinal, uleiuri laxative, preparate medicamentoase pe bază de fier. Puteti consuma:"

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
24 de ore inainte sa nu mananc nimic a fost indicatia la mine. Eu m-am ambitionat si nu am mancat 48 de ore, dar cu toate astea o portiune de colon avea niste mucus si era sa ma cert cu doctorita pe tema asta.

Daca ti-e foame bea un pahar de apa, dar nu exagera deoarece te deshidrateaza. Fortransul contine electroliti si doar pentru asta poti bea 4 litri intr-un timp atat de scurt, o sa vezi ca dupa el te simti mult mai bine.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 AndyM, on 03 iulie 2022 - 20:18, said:

Asta este doar in mintea ta, si tu iti induci starea asta.
Am avut cateva perioade in care am facut fasting destul de indelungat, si anume undeva la 36-48 ore timp in care nu am mancat nimic, doar baut apa si atat.
Nu simti mare lucru, mai greu este dupa primele ore cand corpul este obisnuit sa ceara mancare, fiindca asta e defapt senzatia de foame... corpul iti cere fiindca stie ca e momentul sa-i dai, nu neaparat ca are nevoie.
Fact: in timpul unui fasting in care nu mancasem undeva la 24ore, am jucat cateva runde de ping-pong si observasem ca era chiar mult mai vioi.
ce-i ala?

#9
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013
Deci nu trebuie sa mai mănânci de la ora 16:00 pana a 2-a zi când ai consultația, și tu te întrebi cum o sa reziști fără sa mori de foame în alea 18-20 de ore din care 8 le dormi? Sa te rogi sa nu ai parte de vreun război sau știu eu, ca nu cred ca ramai în viata prea mult.

 tytysor, on 03 iulie 2022 - 20:56, said:

ce-i ala?

Denumirea mishto și cool pentru post.

#10
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Legendele spun ca exista o persoana care a fost marcata cu pregatire coresponzatoare.
Mai degraba fa-ti griji cum o sa reusesti sa bei lichidele alea pentru curatat intestinul.
Eu am pus zeama de citrice si de portocale si tot a fost un chin ultimul litru jumate.
Adauga si ca o sa stai pe toaleta pana elimini grosul, iar dupa si sub forma lichida. Fix la mancare o sa iti fie gandul.

#11
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Daca nu ai probleme cu rinichii poti folosi "picoprep" in loc de fortrans. E mai usor de luat

#12
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

 Ford4, on 03 iulie 2022 - 22:59, said:

Daca nu ai probleme cu rinichii poti folosi "picoprep" in loc de fortrans. E mai usor de luat
a facut sotia săptămână trecuta.doctorul ia spus sa ia picoprep...4 plicuri dupa un orar stabilit de el.a ,,mancat,, numai zeama de la cateva legume fierte.

#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Acum 3 ani mi s-a recomandat asa ceva.
Mi-a fost teama de procedura in sine.
Acum vad ca se face si sub anestezie.
Poate incerc...
https://adevarul.ro/...cf00/index.html

#14
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ai probleme cu glicemia, scade cat stai nemancat? Ca altfel nu vad ce probleme ar fi pentru un om normal sa stea fara mancare 1, 2, chiar 3 zile, fara probleme.

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Daca bei doua cani cu zeama de varza dimineata, pe stomacul gol (dar sa nu parasesti incinta in urmatoarele ore ca murdaresti blugii) se curata instalatia de zici ca e spalata cu apa de izvor. Posted Image

Edited by Olteanul_sfios, 05 July 2022 - 11:44.


#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 03 iulie 2022 - 19:26, said:

Cine de pe aici a facut o colonoscopie?
.................
tu urmeaza sa faci una, sau doar asa de plictiseala intrebi?

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Si daca scaunul nu este curat, se mai vad urme de alimente?
Apos dar cu urme de alimente?

#18
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Initiator, iti faci prea multe probleme!
Respecta cu strictete schema de pregatire prescrisa de medic si totul va fi OK.
Din experienta personala, iti sugerez:
- sa alegi metoda de ,,sedare profunda" pentrul efectuarea colonoscopiei;
- sa stabilesti  mai inainte cu medicul eliminarea polipilor depistati ca si potential agresivi, odata cu colonoscopia, ca sa nu mai repeti inca o data toata pregatirea.
Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate