Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Ceausescu, erou sau criminal?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#541
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
De ziua lui Ceausescu 50 -60 de entuziasti stau in jurul mormantului....
Comenteaza, unii memoreaza...
dar nu toti au trait acea perioada, insa  e de bonton sa fi activ social, nu conteaza partea....

Evident apare -din intamplare - un reporter...
si la TV-uri este de bonton sa vorbesti de nostalgia Ceausesciana....

----------------

Reporter:
Ați scandat la Revoluție împotriva lui Nicolae Ceaușescu?

Bărbat:
Păi da, am scandat... Ceaușescu nu uita, vreau pantofi din pielea ta. Ceaușescu de Crăciun este porcul cel mai bun. De Crăciun ne-am luat porția și rația de libertate.

Reporter:
Când v-ați schimbat părerea?

Bărbat:
La începutul anilor 2000.

Edited by althea, 11 September 2022 - 08:41.
editare la cerere


#542
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Fără etichete, vă rog.

#543
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021
Pe Ceaușescu l-a "stricat" Elena. Dacă tovarășu' ar fi avut în jurul lui consilieri de elită, care să-l facă să înțeleagă lumea în care trăiește și care să îl îndrume în direcția bună, poate că alta era soarta României... oricum era un patriot, așa analfabet și încăpățânat cum era... partea bună e că pe timpul lui se mai știa de frică, nu prea existau delapidări, te mânca pușcăria la cea mai mică abatere... acum, nu se mai știe de frică, se fură ca'n codru...

Totuși, nu subscriu la acea ideologie și nu sunt de acord cu trecutul de dinainte de '89!
A fost un regim criminal!

#544
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UOD-b-dBJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#545
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

 heartu, on 29 septembrie 2022 - 22:07, said:

Pe Ceaușescu l-a "stricat" Elena. Dacă tovarășu' ar fi avut în jurul lui consilieri de elită, care să-l facă să înțeleagă lumea în care trăiește și care să îl îndrume în direcția bună, poate că alta era soarta României... oricum era un patriot, așa analfabet și încăpățânat cum era... partea bună e că pe timpul lui se mai știa de frică, nu prea existau delapidări, te mânca pușcăria la cea mai mică abatere... acum, nu se mai știe de frică, se fură ca'n codru...

Totuși, nu subscriu la acea ideologie și nu sunt de acord cu trecutul de dinainte de '89!
A fost un regim criminal!
Glumiti matale???

#546
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021

 tytysor, on 29 octombrie 2022 - 23:07, said:

Glumiti matale???

Nu, chiar deloc... însă mă referisem la delapidările mai mari, cine avea curajul să le facă? Se dădeau ani grei... nu că nu existau delapidări defel, nu asta am vrut să spun! :huh:

#547
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

 heartu, on 29 septembrie 2022 - 22:07, said:

Dacă tovarășu' ar fi avut în jurul lui consilieri de elită, care să-l facă să înțeleagă lumea în care trăiește și care să îl îndrume în direcția bună, poate că alta era soarta României...
Si un pic de ajutor specializat.

 heartu, on 29 septembrie 2022 - 22:07, said:

…. oricum era un patriot, așa analfabet și încăpățânat cum era...
Cam ca si cei ce si-au dat viata pe la Plevna, Marasesti sau Cotul Donului?

 heartu, on 29 septembrie 2022 - 22:07, said:

Totuși, nu subscriu la acea ideologie și nu sunt de acord cu trecutul de dinainte de '89!
A fost un regim criminal!
Eu nu te cred.

#548
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021

 Fane, on 30 octombrie 2022 - 00:27, said:

a. Si un pic de ajutor specializat.

b. Cam ca si cei ce si-au dat viata pe la Plevna, Marasesti sau Cotul Donului?

c. Eu nu te cred.

a. Asta este părerea d-tale...

b. Patriotismul îmbracă o mulțime de forme, nu sunt toate identice... nimeni nu neagă patriotismul tovarășului, decât d-ta! :shock:

c. E problema d-tale ce crezi, eu am prins acele vremuri și vorbesc în cunoștință de cauză, nu sunt adeptul acelui regim, însă nici fanatic nu sunt, să nu recunosc anumite realizări...

#549
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 heartu, on 30 octombrie 2022 - 00:15, said:

Nu, chiar deloc... însă mă referisem la delapidările mai mari, cine avea curajul să le facă? Se dădeau ani grei... nu că nu existau delapidări defel, nu asta am vrut să spun! Posted Image

Se dadea mai mult decat ani grei de puscarie....
In epoca Ceauşescu  în Romania au fost condamnaţi la moarte şi executaţi prin împuşcare 104 oameni,
intelectuali sau infractori de drept comun.
Cunoscut este cazul lui Ion Râmaru sau al lui Gheorghe Ştefănescu, botezat şi „Bachus”,
afaceristul inculpat care a vândut milioane de litri de vin contrafăcut.
Ultimul condamnat care a murit prin executia plutonului de execuţie a fost Ion Pistol,
cetăţean condamnat la pedeapsa cu moartea de Tribunalul Judeţean Teleorman,
pentru omor deosebit de grav. Execuţia lui s-a desfăşurat pe data de 12 mai 1987.

Eliberare conditionata si munci obstesti pentru violatori si criminali nu se obisnuiau

Edited by vio69c, 01 November 2022 - 23:49.


#550
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,589
  • Înscris: 06.03.2021

 vio69c, on 01 noiembrie 2022 - 23:48, said:

Se dadea mai mult decat ani grei de puscarie....
In epoca Ceaușescu  în Romania au fost condamnați la moarte și executați prin împușcare 104 oameni,
intelectuali sau infractori de drept comun.
Cunoscut este cazul lui Ion Râmaru sau al lui Gheorghe Ștefănescu, botezat și „Bachus”,
afaceristul inculpat care a vândut milioane de litri de vin contrafăcut.
Ultimul condamnat care a murit prin executia plutonului de execuție a fost Ion Pistol,
cetățean condamnat la pedeapsa cu moartea de Tribunalul Județean Teleorman,
pentru omor deosebit de grav. Execuția lui s-a desfășurat pe data de 12 mai 1987.

Eliberare conditionata si munci obstesti pentru violatori si criminali nu se obisnuiau

Păi încearcă să le explici la @tytysor și @Fane, că ei probabil că au auzit de vremurile alea din povești... :)

#551
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006
Draguta, mare atentie, se pare ca ai probleme cu intelegerea unui text pe care-l citesti!

In alta ordine de idei, era vorba de delapidari, iar ramaru nu se ocupa cu asta!

P.S. Stefanescu nu a fost numit niciodata ''Bachus''!

Edited by tytysor, 02 November 2022 - 07:05.


#552
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 tytysor, on 02 noiembrie 2022 - 07:04, said:

Draguta, mare atentie, se pare ca ai probleme cu intelegerea unui text pe care-l citesti!

In alta ordine de idei, era vorba de delapidari, iar ramaru nu se ocupa cu asta!

P.S. Stefanescu nu a fost numit niciodata ''Bachus''!
Filmul secretul lui Bachus nu despre Stefanescu era vorba? Vinul cum era contrafacut?

#553
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
O vecina, inginer la IVV (Intreprinderea Viei si Vinului) a fost bagata in puscarie pentru ca l-a servit (gratis) pe secretarul de partid, dar nu l-a servit (gratis) pe comandantul militiei, var cu un ofiter superior de securitate. O greseala de neiertat. Interesant e ca s-a intamplat in 1984 (anul, nu cartea).
Filmele din perioada bolsevica au avut ca scop infierarea "bisnitarilor" si inflamarea proletariatului si, ca rezultat, dragostea netarmurita pentru partidul unic care avea grija de omul sarac si cinstit.
Suna cunoscut, nu?

#554
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Din tot blocul comunist european, a fost cel mai „paradist“ in ce priveste cultul personalitatii.El chiar credea ca poporul il iubeste si paradele astea sunt autentice si nu regizate.Imi amintesc de ovizita de lucru a „toarasului“ la combinatul unde lucram, cand a trebuit sa vopsim copacii in verde ca sa dea bine cand ateriza cu elicopterul.
    Si-a inceput cariera ca si un criminal cand era in cadrul armatei la colectivizare,omorand multi tarani care nu erau de acord si a ramas un criminal terminand cu infometarea propriului popor ca si in Korea de Nord de unde a luat lumina.

#555
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 Natural4living, on 02 noiembrie 2022 - 22:20, said:

Din tot blocul comunist european, a fost cel mai „paradist“ in ce priveste cultul personalitatii.El chiar credea ca poporul il iubeste si paradele astea sunt autentice si nu regizate.Imi amintesc de ovizita de lucru a „toarasului“ la combinatul unde lucram, cand a trebuit sa vopsim copacii in verde ca sa dea bine cand ateriza cu elicopterul.
Si-a inceput cariera ca si un criminal cand era in cadrul armatei la colectivizare,omorand multi tarani care nu erau de acord si a ramas un criminal terminand cu infometarea propriului popor ca si in Korea de Nord de unde a luat lumina.

Colectivizarea s-a terminat in 1961
Ceausescu a condus din 1965
Gheorghe Gheorghiu Dej a sărbătorit încheierea procesului de colectivizare a agriculturii prin organizarea unei plenare speciale a CC al PMR la 23-25 aprilie 1962

Am lucrat la o intreprindere pe traseul vizitelor de lucru, erau anume restrictii, anume pregatiri, dar vopsire pomilor mi se pare neverosimila

#556
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 vio69c, on 03 noiembrie 2022 - 00:44, said:

Colectivizarea s-a terminat in 1961
Ceausescu a condus din 1965
.

In anii 50 era general in armata.Eu la perioada aia m-am referit.Cat priveste vopsirea pomilor era adevarat,ca se inbâcseau din cauza fumului de la otelarii si deveneau gri.

#557
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006
Draguta, a condus din 1965, dar a avut serviciu si mai inainte! te-ai repezit degeaba, idolul tau a fost implicat in reprimarea unor tarani care nu vroiau sa beneficieze de munca in comun la CAP.

#558
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 tytysor, on 03 noiembrie 2022 - 09:24, said:

Draguta, a condus din 1965, dar a avut serviciu si mai inainte! te-ai repezit degeaba, idolul tau a fost implicat in reprimarea unor tarani care nu vroiau sa beneficieze de munca in comun la CAP.
Cne a lucrat la CAP au pensie acum,restul nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate