Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

macbook 16 m1 pro

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Va salut,

Mi-a intrat de curand in cap ideea sa schimb tot setup-ul pe care il am (calculator cu windows + laptop windows) si sa trec pe un Macbook pro 16inch cu M1 pro.

M-am tot uitat zilele astea la preturi, dar observ ca ba nu e in stoc, ba cresc preturile, cerere mare Posted Image Din cei care au urmarit mai bine preturile, cat de jos a fost ca pret si cam care este pretul lui normal? Sau din cei care au cumparat, care a fost pretul de achizitie, thanks

Din ce am cautat pe internet cam asta ar fi cea mai buna varianta: https://altex.ro/lap...pd/LAPMK183ZEA/
dar este stoc epuizat

Multumesc

Edited by ReKo, 03 July 2022 - 13:41.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pretul ala e bun, sub MSRP.

E problema cu stocurile la nivel global, deci il prinzi sau nu.

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Ia-l: https://www.amazon.d...o_dp&th=1&psc=1
Doar ca are tastatura qwertz.

Edited by December, 03 July 2022 - 14:03.


#4
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pe bune? Deci pentru diferenta de 400 si ceva de lei la pret de 12.000, tu il sfatuiesti sa cumpere unul cu tastatura nemteaca? Si vreau sa vad cum il trimite in garantie la Amazon si pe cati bani si bataie de cap

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu-l trimite la amazon pentru garantie Posted Image

Ai venit pe topic sa ma certi pe mine sau ai ceva sa-i spui omului?

Edited by December, 03 July 2022 - 14:54.


#6
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
cea mai buna varianta sa cumperi cu 1tb ssd, eu am luat cu 512gb si am transferat pozele de pe o tableta si un telefon si mai am 300gb liberi, mai am de transferat de pe alt telefon 100gb plus un laptop cu windows cam 200gb, daca fac asta o sa fiu la limita, si asta doar dupa o luna, doua. Si sunt un utilizator obisnuit.. un ssd extern bun ( cel putin asa spune youtube) e  samsung xt5 cu thunderbolt 3.

#7
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Posttestme26082018, on 03 iulie 2022 - 15:02, said:

cea mai buna varianta sa cumperi cu 1tb ssd, eu am luat cu 512gb si am transferat pozele de pe o tableta si un telefon si mai am 300gb liberi, mai am de transferat de pe alt telefon 100gb plus un laptop cu windows cam 200gb, daca fac asta o sa fiu la limita, si asta doar dupa o luna, doua. Si sunt un utilizator obisnuit.. un ssd extern bun ( cel putin asa spune youtube) e  samsung xt5 cu thunderbolt 3.

Am vazut ca sunt f bune si cele de la Sandisk Extreme® Portable V2 si sunt decente la pret

#8
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
merci pentru sugestie, ieftin si bun nu mai exista, de la wd am ochit asta https://www.westernd...S51F-500G-GBANB
dar e prea scump, tot ssd-ul ala de la samsung banuiesc ca e mai decent ca si pret/calitate.

Edited by testme26082018, 03 July 2022 - 15:38.


#9
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Urmareste stocurile la pcgarage, eu de acolo am reusit sa iau anul acesta, suprinzator aproape tot timpul cand am verificat au avut stocuri mai bune ca celelalte magazine online.

#10
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Si eu as lua de minim 1 tb.
Am eu acel ssd extern sandisk si e tot timpul cald si cand nu il folosesti. Nu cred ca o sa reziste mult asa. Si vitezele nu sunt consistente. Cateodata merge cu max 40 mb/s, alteori cu 500. Ei zic ca cica merge cu 2000 lol.
Am si samsung de 2 tb si parca e mai ok nu se incalzeste asa tare si atinge cam 900 mb/s.
Dar e aiurea sa ai atarnat un ssd extern tot timpul

#11
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Avand in vedere cati bani da pe laptop, probabil isi permite ceva stocare in cloud si nu mai investeste in SSD extern care trebuie luat dupa tine mereu. Traim in 2022, totusi.
2TB in icloud costa 10 EUR/luna si ai portabilitate maxima, risc aproape nul sa pierzi datele respective...etc.

Edited by mannyx92, 04 July 2022 - 08:42.


#12
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Eu mereu umblu cu ssd uri externe pentru ca mă ajută să fac switch ul când lucrez de pe laptop sau desktop și să am continuare pe proiect. Workflow ul e următorul: materialul sta pe HDD extern și pe ssd (acolo unde îl și prelucrez). Daca se întâmplă ceva cu ssd ul am backup pe HDD extern.
Nu țin poze sau lucruri personale, strict pt munca este setup ul.

Nu știam de cloud ul de la iCloud, poate fi o sursa super sigura de ținut materialele și de transferat la nevoie, mersi de info.

Lumea asta a mac ului e noua pt mine, dar mă fascinează cu cât aflu mai multe. Abia aștept să cumpăr macbook ul de 16

#13
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Ca sa faci ce cu el? Ce stiii de arhitectura ARM? Ce stii de structura sistemului de operare macOS proprietar Apple? Ca sa stii,poate te ajuta in decizia de cumparare, pe procesoarele M nu mai poti instala Windows, in bootcamp, doar in masina virtuala, structura procesorului deocamdata nu permite.

#14
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
lightroom, Photoshop si premiere
nu ma intereseaza windows-ul ca sistem de operare

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Fa o comparatie de timp de procesare dupa ce-l cumperi.

#16
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

View PostReKo, on 04 iulie 2022 - 11:38, said:

Eu mereu umblu cu ssd uri externe pentru ca mă ajută să fac switch ul când lucrez de pe laptop sau desktop și să am continuare pe proiect. Workflow ul e următorul: materialul sta pe HDD extern și pe ssd (acolo unde îl și prelucrez). Daca se întâmplă ceva cu ssd ul am backup pe HDD extern.
Nu țin poze sau lucruri personale, strict pt munca este setup ul

Eu as zice ca daca lucrezi pe laptop cand esti on the move si cand esti acasa treci pe desktop, mai bine iei 14 pentru portabilitate, iar acasa il conectezi doar la displayul de desktop, nu vad ce sens ar avea sa ai ambele. Iar cu diferenta de bani la 14 iei varianta cu 1TB SSD.

Cel de 16 nu e deloc mic, daca te duci in Altex vei vedea diferenta intre ele, 14-le e perfect pentru a te misca cu el iar ecranul e foarte bun, 16-le daca chiar stai intr-un loc cu el si nu te deranjeaza un drum din cand in cand.

Edited by PaulFCB, 04 July 2022 - 20:38.


#17
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
PaulCFB: cel de de 16 inchi e mult mai bun, procesor/gpu/ecran/sunet/baterie/ temperaturi mai bune fata de 14, ma refer de la versiunile de baza.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgratzi858, on 03 iulie 2022 - 14:32, said:

Pe bune? Deci pentru diferenta de 400 si ceva de lei la pret de 12.000, tu il sfatuiesti sa cumpere unul cu tastatura nemteaca? Si vreau sa vad cum il trimite in garantie la Amazon si pe cati bani si bataie de cap
Nu Amazon iti ofera garantia, ci Apple. Amazon e un magaizn care re-vinde, nimic mai mult. Daca ti se strica, cei de la Apple au un sistem foarte bine pus la punct pentru grantie.

Eu personal, de cand sunt in lumea Apple ( am avut multe device uri si inca mai am), nu am vazut niciodata laptop sau desktop stricat. O singura data am vazut un iphone 12 , al unui bun prieten, care a avut probleme cu microfonul. Era la sfarsit de garantie, a raportat problema la Apple pe site , l-a trimis la Apple si in cateva zile i au trimis unul nou

View Postpaul_bh, on 04 iulie 2022 - 18:52, said:

Ca sa faci ce cu el? Ce stiii de arhitectura ARM? Ce stii de structura sistemului de operare macOS proprietar Apple? Ca sa stii,poate te ajuta in decizia de cumparare, pe procesoarele M nu mai poti instala Windows, in bootcamp, doar in masina virtuala, structura procesorului deocamdata nu permite.
La ce are nevoie sa stie de structura procesoarelor ARM si de structura SO-ului? E un simplu utilizator de aplicatii gata facute, nu programator. Din cate am inteles, omul lucreaza prelucrari foto-video sau ceva de genul, MAc OS -ul are interfata configurabila , la fel ca si Win. La ce i-ar folosi sa cunoasca ce ai insirat tu acolo, din moment ce nu e programator ci simplu utilizator de soft?
Iar daca treci de la Windows la Mac Os...niciodata, dar niciodata nu am intles, de ce unii care fac pasul , ar mai vrea pe Mac sa aibe Windows...daca chiar are nevoie de Windows, ramane pe win, nu face pasul catre Mac. Mie personal mi s-a parut total inutil acel bootcamp, nu l-am folosit niciodata si. nici nu am avut intentia sa il folosesc. Rareori mi s-a intamplat sa am nevoie acuta de Win din diferite motive, m-am descurcat foarte bine cu VM

Pe Mac, am tot ce imi trebuie la ce aplicatii utilizez. Nu am avut niciodata nevoie de Windows, nici macar nu am simtit nevoia. Am laptop de servici cu Win cu aplicatii specifice companiei.

View Posttestme26082018, on 04 iulie 2022 - 22:28, said:

PaulCFB: cel de de 16 inchi e mult mai bun, procesor/gpu/ecran/sunet/baterie/ temperaturi mai bune fata de 14, ma refer de la versiunile de baza.
14 fata de 16...au exact aceleasi procesoare si aceeasi placa de sunet, ecranul ca si structura e exact acelasi . Singurele diferete, intradevar e la baterie unde 16 o are ma mare si din specificatiile apple, cica ar tine cu cateva ore. mai mult, si ..poate la ventilatoareunde 16..poate zic...sa aibe un altfel de flux de racire. Daca te uiti pe apple.co.uk unde sunt prezentate cele doua , puse in paralale...din specificatii reiese ca sunt aproximativ identice , cu exceptia marimii ecranului si bateriei.

View Postmannyx92, on 04 iulie 2022 - 08:41, said:

Avand in vedere cati bani da pe laptop, probabil isi permite ceva stocare in cloud si nu mai investeste in SSD extern care trebuie luat dupa tine mereu. Traim in 2022, totusi.
2TB in icloud costa 10 EUR/luna si ai portabilitate maxima, risc aproape nul sa pierzi datele respective...etc.
Si cand nu ai access la internet dar totusi trebuie sa lucrezi ceva urgent? Si iti trebuie neaparat sa ajungi la un fisier mai mare? ce te faci? Chiar si in 2022 , exista situatii cand nu ai access la internet...esti in aeroport la mama naibii sau ...na...cine stie ce situatie.
daca faci doar drumul dintre casa si birou...atunci da, un SSD extern e inutil, te descurci foarte bine si cu un cloud fie el oricare ar fi. Depinde de unde isi petrece omul timpul.

Edited by cuculea, 05 July 2022 - 05:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate