Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ajutor optimizare panouri fotovoltaice pe terasa plata atipica

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare!

De cand am terminat hidroizolarea terasei, tot caut solutii pentru a optimiza ocuparea cu panouri fotovoltaice a spatiului terasei plate.
Pentru ca forma si dimensiunile terasei sunt atipice, am incercat diverse variante de asezare. Am incercat o dispunere a panourilor spre Sud, cu panourile orientate in mod orizontal dar si vertical. Din cauza umbririi reciproce, intra foarte putine panouri. Am incercat si o orientare in mod portret, dar imi fac probleme de inaltimea acestei structuri chiar si la 15gr inclinare fata de orizontala.
Apoi, mai multi dintre voi mi-ati sugerat sa incerc o inclinare Est/Vest, si ocuparea spatiului pe terasa a inceput sa fie mai mare. Am continuat cu dispunerea Est/Vest, si am incercat sa simulez cat spatiu pot sa utilizez folosind panouri de marimi diferite.

Am luat in calcul sisteme de prindere si fixare pentru acoperis plat de la D-Dome de la K2 Systems, cu o inclinare de 10 si respectiv 15grade fata de orizontala. Apoi am gasit un sistem de fixare Flatgrid de la SCHLETTER cu o inclinare de 6 sau 13grade fata de orizontala.

Daca folosesc un panou cu latimea de 1000mm latime, proiectia acestuia pe orizontala are:
  • La 6gr inclinare fata de orizontala, proiectia are 995mm
  • La 10gr inclinare fata de orizontala, proiectia are 985mm
  • La 13gr inclinare fata de orizontala, proiectia are 975mm
Panourile fotovoltaice de pana pe la 345W au o latime de 991mm. Panourile de 380-450W au o latime de 1050mm. Panourile de 550-590W au o latime de 1134mm.
Pentru spatiu de manevra intre randuri, si pentru a lua in calcul si sinele de montaj, ar fi de preferat ca panourile sa aiba latime de sub 1000 mm. 6 panouri dispuse la 10gr inclinare fata de orizontala ar avea nevoie de 5910mm, si ar ramane cu un spatiu intre randurile 1-3 si 4-6 de aproximativ 60cm, spatiu numai bun pentru trecere printre randuri.

Apoi, pe latura de 5200mm, pot dispune 3 panouri de pana la 1700mm lipite. Iarasi, panourile sub 1700mm lungime sunt panourile de pana la 345W.

Daca folosesc panouri de 345W (spre exemplu JA Solar JAM6010S10), pot sa instalez minim 18 panouri de 345W, ceea ce inseamna un minim de 6kWp. Mai ramane loc de cel putin 3 panouri in trapezul din stanga, si astfel as ajunge la 7kWp instalat.

Problema cu aceste tipuri de panouri (in dimensiuni reduse) este ca sunt foarte foarte greu de gasit pe stoc. In plus, cred ca sunt de o generatie mai veche, si nu stiu daca achizita se justifica (fata de a investi in panouri de generatie mai noua).

Aveti si alte sugestii de instalare PV, astfel incat sa pot optimiza la maxim ocuparea pe terasa? Stiu, terasa este dispusa cum nu se poate mai prost pentru instalare PV.
Stiu ca acesta dispunere inseamna o productie mai scazuta fata de orientarea ideala spre Sud, dar umbrirea reciproca a panourilor inseamna ca pot instala un sistem mic.

Va multumesc!

Schema terasei. Latura sudica este dispusa la 20gr fata de Sud (200gr).
Attached File  terasa.jpg   110.73K   28 downloads

Dispunere panouri Est/Vest. Pentru a evita umbrirea cauzata de parapet (atic H 350mm), cred ca ar fi indicat sa dispun panourile precum in schita de mai jos.
Attached File  dispunere est vest.jpg   221.34K   25 downloads

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Le pui Est-vest, dar trebuie sa lasi macar 30cm sa ai acces in jurul lor.

#3
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Ar rămâne 70cm între panourile 7 și 10 din a doua schița, adică grupez trei rânduri, las loc liber, apoi alte trei rânduri. Mai trebuie spațiu și pentru altceva? Ar fi mai bine sa las loc între fiecare doua rânduri (un rând Est, altul Vest) pentru intervenție ulterioară?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate