Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitie proprietate (inclusiv casa) situata in extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022
Buna ziua!
Sunt interesat de achizitionarea unei proprietati la tara, insa m-am lovit de o problema total neasteptata. Din spusele proprietarului, se pare ca intreaga proprietate (incluzand casa + curti constructii, livada si vie) este in extravilan. Nu este un caz izolat, ci intreaga zona/ strada unde se afla casa, toate sunt intr-o zona extravilana (cu multiple case locuite). Nu stiu cum au fost facute actele, sau mai bine zis primaria de care apartine zona respectiva nu a facut demersurile pentru schimbare actelor conform cu normele actuale, dar asta este situatia. Proprietarul mi-a transmis ca a depus actele la primarie conform legii 17 din 2014 privind instrainarea terenurilor extravilane, insa procedura este de durata mare, 30 zile de la data depunerii, drept de preemtiune pentru vecinii directi, plus inca 45 de zile pentru cei indirecti, deci in total 75 de zile. In acelasi timp mi-a spus ca s-a interesat si ca se poate face precontract de vanzare-cumparare cu finalizare la sfarsitul celor 75 de zile, insa solicita un avans, platibil banuiesc la semnarea precontractului.
Intrebarea mea ar fi daca s-a mai izbit cineva de o situatie asemanatoare sau daca ma poate sfatui ce pot face in acest caz. Atata timp cat conform legii, atat vecinii directi cat si indirecti au drept de preemtiune, cum se poate incheia un precontract pentru aceasta proprietate?
Daca cumva am postat intr-o categorie gresita, rog redirectionarea catre zona potrivita.
Multumesc!

#2
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
precontract se poate face oricand pe orice. E de fapt promisiune de vanzare. Iti poate promite si ca iti vinde turnul eiffel. Cel mai bine este sa iti arate ce acte are si sa le arati unui notar. Eu din ce stiu in extravilan se poate construi doar ferma/grajduri etc. Nu case.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca e posibil ca in timp asa de scurt sa isi intabuleze acea proprietate.
Nu e vorba doar ca este extravilan, ci si despre o constructie ilegala.

Edited by pasilla, 02 July 2022 - 21:40.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
De ce va bateti capul cu gunoaie de astea? S-au terminat terenurile si casele? Nu corespunde ceva, NEXT! Nu iti bati capul pe banii tai

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
E posibil ca tocmai aceste "gunoaie" sa merite.
Situațiile difera de la caz la (ne)caz.

Inițiator, cere actele și intereseaza-te despre de e acolo. Succesuri.

#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Exista acte de proprietate in regula, cadastru, intabulare?

Intreb pt ca daca tot ce e acolo s-a construit stiind ca e teren extravilan, e nasol - cf legii, nu se pot face constructii rezidentiale in extravilan. E constructie noua, sau veche?

In varianta in care actele sunt in regula, ar tb facut un cadastru si scos un certificat fiscal de la Impozite si taxe - suprafetele din astea 2 acte tb sa fie identice.

cu actele de proprietate, cadastru si certificat fiscal - mers apoi la notar, si vazut ce parere are. Am vecini care au vandut bucati de extravilan prin o gaselnita a notarilor: darea in plata (faci un contract la notar prin care tu ii imprumuti vanzatorului suma X, si el gajeaza cu proprietatea in discutie, pe care o pierde pt ca nu iti da tie banii inapoi - cam asta e procedura).

In actul de proprietate ce scrie? Acolo se specifica: casa si curtea aferenta se afla in punctul X, situat in intravilanul localitatii.
Ti-a aratat un cadastru?Macar o chitanta veche de la Impozite, ca acolo scrie dc e intra sau extravilan

LE: vad ca e la tara - du-te (eventual cu proprietarul) pana la primarie, la Registrul Agricol, ar tb sa va lamureasca instant. Daca e vorba de trecut din extra in intravilan, adica de modificat PUG ul comunei, mai bine uita, e un proces de durata,

Ce utilitati sunt la casa? Daca nu ai gaz si apa/canalizare, dar in restul comunei exista, iar e o potentiala problema (adica in extravilan nu vor "trage" aceste utilitati)

Edited by irina2014, 03 July 2022 - 08:33.


#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 mg1795, on 02 iulie 2022 - 20:45, said:

Intrebarea mea ar fi daca s-a mai izbit cineva de o situatie asemanatoare sau daca ma poate sfatui ce pot face in acest caz.
Problema nu e preempțiunea, problema e că vei da banii pe o locuință construită ilegal. Ceea ce are drept consecințe lipsa recepției și lipsa întabulării. Proprietarul actual cum plătește impozitele locale? Scrie locuință pe ele sau sînt trecute la anexe agricole?
Cere-i actele casei - extras de carte funciară, decizii de impunere, chitanțe de impozit.

#8
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 irina2014, on 03 iulie 2022 - 08:27, said:

Exista acte de proprietate in regula, cadastru, intabulare?

Intreb pt ca daca tot ce e acolo s-a construit stiind ca e teren extravilan, e nasol - cf legii, nu se pot face constructii rezidentiale in extravilan. E constructie noua, sau veche?

In varianta in care actele sunt in regula, ar tb facut un cadastru si scos un certificat fiscal de la Impozite si taxe - suprafetele din astea 2 acte tb sa fie identice.

cu actele de proprietate, cadastru si certificat fiscal - mers apoi la notar, si vazut ce parere are. Am vecini care au vandut bucati de extravilan prin o gaselnita a notarilor: darea in plata (faci un contract la notar prin care tu ii imprumuti vanzatorului suma X, si el gajeaza cu proprietatea in discutie, pe care o pierde pt ca nu iti da tie banii inapoi - cam asta e procedura).

In actul de proprietate ce scrie? Acolo se specifica: casa si curtea aferenta se afla in punctul X, situat in intravilanul localitatii.
Ti-a aratat un cadastru?Macar o chitanta veche de la Impozite, ca acolo scrie dc e intra sau extravilan

LE: vad ca e la tara - du-te (eventual cu proprietarul) pana la primarie, la Registrul Agricol, ar tb sa va lamureasca instant. Daca e vorba de trecut din extra in intravilan, adica de modificat PUG ul comunei, mai bine uita, e un proces de durata,

Ce utilitati sunt la casa? Daca nu ai gaz si apa/canalizare, dar in restul comunei exista, iar e o potentiala problema (adica in extravilan nu vor "trage" aceste utilitati)

Multumesc toturor pentru raspunsuri!

Proprietarul declara ca are toate actele de proprietate in regula, carte funciara, cadastru, dar nu vrea sa-mi trimita poze dupa ele pentru ca le considera a fi informatii personale. Mi-a spus ca putem sa ne vedem la primaria comunei de care apartine si putem face acolo toate verificarile necesare.  Mai are doar certificatul fiscal de scos de la primarie. Proprietatea era la un pret foarte bun, dar acum se explica avand in vedere incurcatura asta cu extravilanul.
Cand el a cumparat in 2007, proprietatea avea casa batraneasca pe ea, pe care ulterior a reconditionat-o (intarit pereti, fundatie, etc) si au mai fost facute un garaj si o anexa pentru depozitat lemne, care nu apar pe acte, pentru ca chipurile nu te deranjeaza nimeni pe acolo. In fine, asa o fi, ca doar suntem in Romania, insa nu e ceva pe care sa te bazezi.
Ca si utilitati are doar curent electric si abonament la cablu (digi). Sursa de apa e put propriu.

Noi ne-am cam luat gandul de la proprietate, pentru ca nu ne convin situatiile incerte, plus ca sunt consumatoare de timp pentru a lamuri si trece totul in legalitate.

#9
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 radunic, on 03 iulie 2022 - 09:19, said:

Problema nu e preempțiunea, problema e că vei da banii pe o locuință construită ilegal. Ceea ce are drept consecințe lipsa recepției și lipsa întabulării. Proprietarul actual cum plătește impozitele locale? Scrie locuință pe ele sau sînt trecute la anexe agricole?
Cere-i actele casei - extras de carte funciară, decizii de impunere, chitanțe de impozit.

Nu am avut inspiratia sa cer actele cand am fost la vizionare, am aflat ulterior la telefon despre situatia cu extravilanul. Ar trebui sa ma mai deplasez o data sa le vad (pe mail nu vrea sa trimita ca sunt informatii confidentiale). Pe acte zice ca apare ca si casa de locuit. Cand el a cumparat in 2007, proprietatea avea casa batraneasca pe ea, pe care ulterior a reconditionat-o (intarit pereti, fundatie, etc) si au mai fost facute un garaj si o anexa pentru depozitat lemne, care nu apar pe acte, pentru ca chipurile nu te deranjeaza nimeni pe acolo. In fine, asa o fi, ca doar suntem in Romania, insa nu e ceva pe care sa te bazezi.
Scuze de repetitie, am dat copy-paste de la un post anterior.

#10
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 pasilla, on 02 iulie 2022 - 21:39, said:

Nu cred ca e posibil ca in timp asa de scurt sa isi intabuleze acea proprietate.
Nu e vorba doar ca este extravilan, ci si despre o constructie ilegala.

Cand el a cumparat in 2007, proprietatea avea casa batraneasca pe ea, pe care ulterior a reconditionat-o (intarit pereti, fundatie, etc) si au mai fost facute un garaj si o anexa pentru depozitat lemne, care nu apar pe acte, pentru ca chipurile nu te deranjeaza nimeni pe acolo. In fine, asa o fi, ca doar suntem in Romania...
Deci proprietatea in forma aproximativ actuala a mai fost o data tranzactionata in 2007.

#11
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 pasilla, on 02 iulie 2022 - 21:39, said:

Nu cred ca e posibil ca in timp asa de scurt sa isi intabuleze acea proprietate.
Nu e vorba doar ca este extravilan, ci si despre o constructie ilegala.

Propriatatea in forma actuala a mai fost o data tranzactionata in 2007, cand actualul a cumparat. Casa este batraneasca, intre timp a renovat-o si a mai facut doua anexe ce nu au fost trecute pe acte.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti identifica aici proprietatea si vezi daca apar ceva constructii.
Apoi cu numarul de cadastru poti scoate, in schimbul a 20 lei, un extras de carte funciara de aici si te lamuresti ce e trecut oficial acolo.

#13
mg1795

mg1795

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.07.2022

 pasilla, on 03 iulie 2022 - 16:47, said:

Poti identifica aici proprietatea si vezi daca apar ceva constructii.
Apoi cu numarul de cadastru poti scoate, in schimbul a 20 lei, un extras de carte funciara de aici si te lamuresti ce e trecut oficial acolo.

Multumesc!

#14
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Se poate cumpara teren extravilan si apoi faci plan de constructie "ferma" si alte cladiri ce suporta activitatea.
Poate fi livada sau solarii.Un solariu sau o sera.
Poti face o casa sau un grajd,nimeni nu obiecteaza la asa ceva.
Au mai fost discutii pe aici despre cum trebuie sa arate o casa sau un grajd pentru extravilan.

Poate OP vrea sa se retraga la "off grid" si atunci merita timpul pierdut !?

La tara da se poate face anumite chestii ca nu te intreaba nimeni pentru ca poate in primarie stii pe cineva.
Dar,cand se schimba sangele si interesele in primarie,poti intra in probleme.

Toate autorizatiile de cosntructie ,am inteles,se fac la Consiliul Judetean si nu la Primaria locala  DACA terenul este extravilan.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti poti face Carte de identitate cu adresa pe grajd. De aici intervin alte probleme de care nici nu iti trec prin cap, pana nu te lovesti de ele.
In plus, pentru constructiile nerezidentiale impozitele sunt foarte mari.

Edited by pasilla, 04 July 2022 - 13:56.


#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
clar! oricum, nici un cadastrist nu o sa treca in cadastru altceva decat incadrarea conform legii.

Initiator, daca reusesti sa faci un drum la primarie o sa te lamuresti, si poate afli vreo veste buna, de ex : casa si curtea sunt in intravilan, si doar livada si via sunt in extra. Atunci nu ar mai fi nici o problema, bucata de extra o cumperi prin "dare in plata"

Bafta!

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 irina2014, on 04 iulie 2022 - 18:06, said:

oricum, nici un cadastrist nu o sa treca in cadastru altceva decat incadrarea conform legii.
Chiar daca ar vrea, nu poate ca nu se pupa cu ce inregistrari au aia de la ANCPI.

#18
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Pe la mine pe acolo sunt o gramda de case locuite si case de vacante care mai tot timpul anului sunt goale.

Cum naiba au reusit acei proprietari sa isi inegistreze "grajdul" in mijlocul campului sau a parcelei de iarba verde !?
Parcela mea este inregistrata ca extravilan si priemsc toata corespondenta pe adresa pe care o am in buletin,unde sunt "chirias".

Facturile la utilitati se fac pe parcela 23,tarla 2345,sat MArginea, comuna Friguroasele,jud Judetean.
Deci se poate...

Pana cand nu se vorbeste la Primarie,se verifica la ANCPI ,adus topograful acolo de verificat si trasat terenul si gardurile si, foarte  "important" pus totul pe hartie in fata notarului,noi aici consumam energie degeaba.

Bafta

Edited by rolion, 04 July 2022 - 20:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate