Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor alimentare plita inductie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 gicupitu, on 02 iulie 2022 - 18:31, said:

La asta ma refer, pe lângă firul albastru efectiv nu pot sa îl leg cu celalalt de nul, ca nu intra apoi acolo

Ce faci tu acolo se facea pe vremea lui impuscatul.
Uite, asa se procedeaza:

https://youtu.be/u9jJqSGMB5g?t=170

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 MembruAnonim, on 02 iulie 2022 - 20:03, said:

Este aici kit priza directa cu cablu 5 fire 2,5 de 2m, ptr plite
https://www.hornbach...=vv&url=5095772
adica trifazat ?

 Mircel, on 02 iulie 2022 - 18:29, said:

Cum a zis Lol 21135: „le legi direct în tablou după siguranța dedicată”.
Unii producatori de cosnumatori mari precizeaza in mod explicit, circuit separat, fire  x.y mm2 siguranta 16 / 32.

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gicupitu, on 02 iulie 2022 - 17:51, said:

Eu nu înțeleg cum sa leg firele în stecher. Stecherul e de 16 A (la Leroy nici nu au mai mare de 16A).
Si sa iau 2 fire de la linie de ex, degeaba le unesc ca nu îmi intra în stecher în gaura sa strâng cu șurub
nu legi firele în ștecher că ia foc. Nu există ștechere schuko de 230v/32A.

Părerea mea e să chemi un electrician autorizat să-ți tragă un circuit separat că sigur nu ai circuit de 32A în casă, chiar dacă vreun Dorel ți-a pus siguranță de 32A în tablou.

 pasilla, on 02 iulie 2022 - 18:25, said:

Ai in prima poza conexiunea la monofazic.

maro + negru legate impreuna si albastru+ gri impreuna, rezulta 2 fire care se leaga in stecher + galben/verde impamantarea.
deși e corect nu e un sfat bun.

 gicupitu, on 02 iulie 2022 - 18:31, said:

La asta ma refer, pe lângă firul albastru efectiv nu pot sa îl leg cu celalalt de nul, ca nu intra apoi acolo
nici nu trebuie să intre.

Edited by DaculScoril0, 02 July 2022 - 21:00.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 DaculScoril0, on 02 iulie 2022 - 20:52, said:

deși e corect nu e un sfat bun.
Am continuat explicatiile in urmatoarea postare.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pasilla, on 02 iulie 2022 - 20:58, said:

Am continuat explicatiile in urmatoarea postare.
care e greșită cu totul.
Omul ăsta încearcă să pună o plită de 32A pe un circuit de maxim 16A pe care cine știe câți alți consumatori mai are.

Nu-i mai dați sfaturi aiurea să-și dea foc la casă.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 DaculScoril0, on 02 iulie 2022 - 21:06, said:

care e greșită cu totul.
Asa o fi, daca zici tu.

#25
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Ma da-o incolo de ea plita, daca aia consuma 7300W pentru cartofi prajiti, eu nu va mai inteleg serios ca si oameni...

#26
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Gicule daca n-ai bani de instalator,facem cheta pe Softpedia.Omule tu chiar vrei sa faci vreo prostie,ori sa stai cu ardeiu-n cur??Cheama mai,un electrician autorizat si poti face mancare pe plita aia cat doresti.Ce sfaturi sa-ti dam....sa te avem pe constiinta??  :(

#27
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Sa nu-l cheme pe Vasile. Ca poate reuseste sa-i monteze chestia aia.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 loveparade, on 02 iulie 2022 - 21:11, said:

Ma da-o incolo de ea plita, daca aia consuma 7300W pentru cartofi prajiti, eu nu va mai inteleg serios ca si oameni...

Plitele cu 4 ochiuri pe inductie au uzual 6,7-7,3 KW la care se adauga in plus si ~ 15% pt. factorul de putere de c.a. pt. ca e cu inductie nu rezistiva.
Exista plite cu 4 si 5 ochiuri si de 11 - 12 KW.

Ca si la cele pe gaz doar ochiul mare are intre 2,8- 3,5- 4,5 KW.
2.8 are ochiul mare la cele mai modeste, normal e mai puternic de atat, sunt comune de 3,5 -4,5KW.
Ochiurile medii au fiecare in parte intre 1,3 si 1,8KW, deci X 2 vin 2,6 - 3,6 KW.
Ochiul mic are intre 0,8 si 1,5 KW.
Cu valorile maxime ajung la 9,6KW plus factor de putere cand calculezi amperii deci adaugi ~ 15% in plus.
Exista si de 11 si 12 KW si cu 4 si cu 5 ochiuri.

Plitele se conecteaza monofazat din retea trifazata.
Se aduce trifazat pe 5 x 4mmp sau 5x6mmp, si se conecteaza monofazat - o faza la ochiul mare, una la un ochi mediu si cel mic, si a 3-a faza la celalalt ochi mediu.

Altfel doar pe retea monofazata, iti trebuie aprobare de la furnizor pt conexiune speciala la 40A sau 80A care sunt din ce in ce mai comune la case dar nu la bloc.

Pt 32 A monofazat se recomanda cablu de 3 x 8mmp...
Daca incarci mai mult de 4A/mmp cablul devine consumator in serie, divizor de tensiune - da cadere de tensiune, se incalzeste, incinge sau ia fac, consuma aiurea fara rost.
Poate sa sara peste 4A/mmp, nu e grav 4,5, dar e bine sa nu abuzezi.

Nu te lya dupa ce scrie pe stechere si prelungitoare.
Am facut si reclamatie ca specifica 3680W ( scosi din coor) pe prelungitoare cu cablu de 3 x 1mmp care cu 4A x 230W inseamna 920W rezistiv  si cu factor de putere de 0,85 -  782W.
Factorul de putere poate sa varieze in f de consumatori de la 0,6 pana la aproape 1.
Cu cablu de 1,5mmp ai 6A lejer, peste se incalzeste.
Cu 2,5mmp ai 10A lejer.
Cu 4mmp ai 16A, cu 6mmp - 24A, si cu 8mmp suporta lejer 32A.

Nu se folosesc riglete - iau foc - se corodeaza electrochimic si apoi iau foc.
Rigletele se folosesc pt. becuri, lustre, consumatori mici.
Se folosesc fie conectori speciali de putere, fie se strang mecanic bine cupru pe cupru, fara aluminiu in combinatie, si nelipit necositorit - fludorul se topeste si curge.

Am vazut prize care au luat foc de la riglete chiar la:
-  sora mea, folosea un dozator de apa si lua apa fiebinte cu oala de 3L...
- vecina mea care avea o banala hota de putere mica 180W, cu stecher dar priza cu riglete, si i-a luat foc apartamentul proaspat renovat cu 20000 RON atunci cu niste ani in urma, a luat foc si termopanul si izolatia cu polistiren de pe exterior, a ars si frigiderul nou, masina de spalat vase Bosch  noua, si mobilierul nou, a ars si glazura de la gresia si faianta noua, care su trebuit toate schimbate iar, inclusiv prin toata casa totul afumat, a trebuir iar zugravit si schimbat, si au inundat si pompierii deci a trebuit sa schimbe si parchetul din restul apartamentului etc.







#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pasilla, on 02 iulie 2022 - 21:10, said:

Asa o fi, daca zici tu.
nu zic eu, zice legea. Adică normativul.

 loock, on 02 iulie 2022 - 22:43, said:

Plitele cu 4 ochiuri pe inductie au uzual 6,7-7,3 KW la care se adauga in plus si ~ 15% pt. factorul de putere de c.a. pt. ca e cu inductie nu rezistiva.
Exista plite cu 4 si 5 ochiuri si de 11 - 12 KW.
[..]
corect tot ce ai zis, ar mai trebui precizat că întotdeauna, în calculele astea, se ia situația cea mai defavorabilă.
Discutăm despre simultaneitate cu altă ocazie :)

 loock, on 02 iulie 2022 - 22:43, said:

Am vazut prize care au luat foc de la riglete chiar la:
-  sora mea, folosea un dozator de apa si lua apa fiebinte cu oala de 3L...
- vecina mea care avea o banala hota de putere mica 180W, cu stecher dar priza cu riglete, si i-a luat foc apartamentul proaspat renovat cu 20000 RON atunci cu niste ani in urma, a luat foc si termopanul si izolatia cu polistiren de pe exterior, a ars si frigiderul nou, masina de spalat vase Bosch  noua, si mobilierul nou, a ars si glazura de la gresia si faianta noua, care su trebuit toate schimbate iar, inclusiv prin toata casa totul afumat, a trebuir iar zugravit si schimbat, si au inundat si pompierii deci a trebuit sa schimbe si parchetul din restul apartamentului etc.
pentru cei care cred că electrica e ceva de joacă.

#30
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
Am înțeles domnii mei.
Eu credeam ca e o chestie simpla la fel ca vechea plita, care ce e drept avea doar conexiune la 16A pe stecher și asa a mers 5 ani de zile.

Acum plita noua vad ca e mai complex, și după toate sfaturile voastre o sa apelez la un electrician.
Un fir știu sa leg și eu, dar plita și toate firele asta sunt next level.

Mulțumesc încă o data de sfaturi!
Revin cu un update de cum am rezolvat

#31
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
La plita aia tre conectata cu wago, desfaci priza si faci conexiunile, fara stecher.

Attached Files



#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 gicupitu, on 02 iulie 2022 - 17:33, said:

Am luat o plita noua pe inducție și ma bate partea de cum sa leg firele.
Idea e ca atât pt faza cat și pt nul are cate 2 fire, și sunt ambele groase de nu le pot lega la un stecher normal.

Asta si este ideea. Se folosesc fise (stechere) si prize anormale, sigure, care sa reziste curentului respectiv:
https://www.material...dBoCvkgQAvD_BwE
https://www.material...1p-n-e-230v-146

Sau legi direct in tabloul de distributie.

#33
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
ba baieti, cam teapa.
am chemat un electrician, mi a legat firele in stecher normal si in priza de 220.
siguranta e de 25A, cu fir de 4mm a zis, si a facut fix ce nu  am reusit eu sa indes firele in gaurile de la stecher. :|

 adisz, on 03 iulie 2022 - 18:29, said:

Asta si este ideea. Se folosesc fise (stechere) si prize anormale, sigure, care sa reziste curentului respectiv:
https://www.material...dBoCvkgQAvD_BwE
https://www.material...1p-n-e-230v-146

Sau legi direct in tabloul de distributie.

cu ce anume sa leg firele de la plita cu cele de la circuit?

#34
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.07.2019
Mare prostie a făcut electricianul....
La plita electrică faci conexiunile cu cleme direct în doza de aparat și pui o ieșire de cablu. Sau pui o doză aplicată unde faci conexiunile

#35
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.07.2019

 loock, on 02 iulie 2022 - 22:43, said:


Plitele se conecteaza monofazat din retea trifazata.
Se aduce trifazat pe 5 x 4mmp sau 5x6mmp, si se conecteaza monofazat - o faza la ochiul mare, una la un ochi mediu si cel mic, si a 3-a faza la celalalt ochi mediu.

Altfel doar pe retea monofazata, iti trebuie aprobare de la furnizor pt conexiune speciala la 40A sau 80A care sunt din ce in ce mai comune la case dar nu la bloc.

Pt 32 A monofazat se recomanda cablu de 3 x 8mmp...
Daca incarci mai mult de 4A/mmp cablul devine consumator in serie, divizor de tensiune - da cadere de tensiune, se incalzeste, incinge sau ia fac, consuma aiurea fara rost.
Poate sa sara peste 4A/mmp, nu e grav 4,5, dar e bine sa nu abuzezi.

Nu te lya dupa ce scrie pe stechere si prelungitoare.
Am facut si reclamatie ca specifica 3680W ( scosi din coor) pe prelungitoare cu cablu de 3 x 1mmp care cu 4A x 230W inseamna 920W rezistiv  si cu factor de putere de 0,85 -  782W.
Factorul de putere poate sa varieze in f de consumatori de la 0,6 pana la aproape 1.
Cu cablu de 1,5mmp ai 6A lejer, peste se incalzeste.
Cu 2,5mmp ai 10A lejer.
Cu 4mmp ai 16A, cu 6mmp - 24A, si cu 8mmp suporta lejer 32A.

Nu se folosesc riglete - iau foc - se corodeaza electrochimic si apoi iau foc.
Rigletele se folosesc pt. becuri, lustre, consumatori mici.
Se folosesc fie conectori speciali de putere, fie se strang mecanic bine cupru pe cupru, fara aluminiu in combinatie, si nelipit necositorit - fludorul se topeste si curge.


Tu le ai undeva notate prostiile astea și dai copy/paste? Că ai mai scris asta...

”Rigletele” sunt instrumente de măsură și e normal să ia foc dacă le folosești pe post de conexiuni electrice. Regletele sunt folosite pentru conexiuni și pot fi foarte bune inclusiv la plite.

Conductor cu secțiunea de ”8 mmp” nu există.... cel puțin nu pe plaiurile europene.

Asta cu ”4A pe mmp” e recomandarea cui? Poți lega fără probleme o plită de 7 kW cu un cablu de 5x1,5 mmp. Depinde de calcule.

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gicupitu, on 04 iulie 2022 - 10:36, said:

ba baieti, cam teapa.
am chemat un electrician, mi a legat firele in stecher normal si in priza de 220.
siguranta e de 25A, cu fir de 4mm a zis, si a facut fix ce nu  am reusit eu sa indes firele in gaurile de la stecher. Posted Image
acum, după ce a făcut electrozugravul treabă mare, cheamă și un agent de asigurări să-ți facă asigurare de incendiu.
Așa, ca să fii asigurat.

Edited by DaculScoril0, 04 July 2022 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate