Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Facebook a luat-o razna

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
ma tot minunez cum am trait eu pina acum fara FB si restul prostiilor de acest fel! poate pentru ca am trait tot timpul printre oameni si am avut multi prieteni?

#56
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 11:41, said:

Tsunnnami spune
Multe, dar nu înseamnă că și are dreptate. Lăsând la o parte că nu am cerut un translator.

Edited by onisifor12, 02 July 2022 - 11:51.


#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 11:34, said:

Dacă ăia chiar sunt prieteni, faceți un grup de discuții pe Whatsup sau Telegram.
.............
Sau chiar, puteti afla cu uimire, ca de ceva vereme s-a inventat telefonul! si nu mai e cu impulsuri sau minute scumpe ca pe vremuri!

#58
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 11:41, said:

E complicat să scoți ceva fără erori, iar cei de la Facebook preferă să nu se complice.
Ceea ce este normal. Cum ar fi să verifice manual un miliard de comentarii pe oră?

#59
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 02 iulie 2022 - 11:40, said:

Expertii.


Daca exista motive, sa se ocupe. Cel mai rau e cand oamenii buni nu fac nimic Posted Image

Expertii ? :))) Ce raspuns frumos...Expertii :)))...experti in ce ?

Hai sa-ti spun eu unde duce restrictionarea libertatii de exprimare...la razboi civil. Aia de dreapta sunt radicalizati nu de dreapta ci de stanga...si cu cat restrictionezi dreptul la libera exprimare mai mult, cu atat mai mult se vor radicaliza. Sunt consecinte cand vine vorba de libertate. Noi am avut o revolutie

Le si vedem in SUA. Ce inseamna conservator ? Nu vor schimbare, sunt pentru status quo. "Progresistii" sunt cei care vin cu schimbarile...de ceva timp au adoptat o noua metoda. Nu mai stau la discutii. Sa vezi cand se decid si ceilalti sa nu mai stea discutii, sa vezi ce frumos o sa fie in SUA.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 02 iulie 2022 - 11:50, said:

...experti in ce ?
In domeniul in discutie... medical in exemplul tau. Mai ai multe intrebari de gradi ? Posted Image
Hate-ul nu face parte din libertatile de exprimare, deci falsa dilema.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 11:53.


#61
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttytysor, on 02 iulie 2022 - 11:49, said:

Sau chiar, puteti afla cu uimire, ca de ceva vereme s-a inventat telefonul! si nu mai e cu impulsuri sau minute scumpe ca pe vremuri!
Sau și mai uimitor și mai grav: s-a inventat bunul simț, amabilitatea, celălalt obraz etc. Zero impulsuri. E gratis. E superofertă clipă de clipă, la începutul fiecărei clipe.

#62
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttytysor, on 02 iulie 2022 - 11:47, said:

ma tot minunez cum am trait eu pina acum fara FB si restul prostiilor de acest fel! poate pentru ca am trait tot timpul printre oameni si am avut multi prieteni?

Mulți cred că pe Facebook e socializarea, doar e rețea de socializare, nu? :D Partea proastă e că în realitate este opus. Nu e socializare o rețea în care nu ne vedem iar interacțiunea este între imagine ideale ale nostre, pe care le proiectam în mediul online.

Si stai așa că încă nu s-a impus metaversul.

#63
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 02 iulie 2022 - 11:51, said:

In domeniul in discutie... mai ai multe intrebari de gradi ? Posted Image
Hate-ul nu face parte din libertatile de exprimare, deci falsa dilema.

Tu nu vrei sa recunosti...dar, hate speech nu inseamna restrictionarea dreptului la opinie. "hate speech" nu inseamna ce decid ei ca e hate speech. Nu asta inseamna.

https://www.dailymai...-Elon-Musk.html

Foarte frumos nu ?

Ei decid ce e corect. Mai, e o responsabilitate destul de mare...sa speram ca au dreptate, altfel, pot sa radicalizeze lumea...Cum a inceput deja sa se intample....interzicerea avorturilor in SUA...care, btw, e o masura nepopulara in SUA.

Edited by jimi91, 02 July 2022 - 11:58.


#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 02 iulie 2022 - 11:57, said:

hate speech nu inseamna restrictionarea dreptului la opinie.
Ai definit bine pe wiki. Instigarile, ura nu intra la opinie.

View Postjimi91, on 02 iulie 2022 - 11:57, said:

Cum a inceput deja sa se intample....interzicerea avorturilor in SUA...
In statele rosii sau religioase. Dar hai sa nu mai divagam de la subiect.

Edited by andreic, 02 July 2022 - 12:08.


#65
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 02 iulie 2022 - 12:06, said:

Ai definit bine pe wiki. Instigarile, ura nu intra la opinie.


In statele rosii sau religioase. Dar hai sa nu mai divagam de la subiect.

Nu stiu ce e pe wikipedia....

Au dat recent o noua lege in Romania, au adoptat legea UE cand vine vorba de anti-discriminare. In acea lista e listata si opinie. Discriminare pe baza de opinie. Deci, daca eu vreau sa am o opinie, care sa zicem e controversata, teoretic, eu ar trebui sa fiu protejat sa-mi exprim acea opinie.
Si bineinteles ca depinde locul, timpul si modul cum iti exprimi acea opinie. Adica, contextul conteaza.

Unde conteaza contextul in cazul lui Tsunami ?

Doi la mana, au trecut doar 30 de ani de la revolutie...cum este posibil sa nu vezi ce fac astia ? Ca fac abuz de putere, ca ei decid ce e corect si ce nu e corect, ca ei decid ce e hate speech si ce nu e hate speech. Ba mai mult, cum sa nu stii unde duce restrictionarea acestor drepturi.

Hai sa te iau altfel...de ce ai nevoie pentru a-ti schimba parerea ? Daca sa zicem, luam un caz ipotetic....daca eu pot sa-ti demonstrez ca extrema stanga (care nu e stanga apropo, astia sunt pe modelul nationalistilor de la noi, doar ca sunt pentru propriul grup) duce la radicalizare, ti-ai schimba pozitia ? Ai fi dispus sa-ti schimbi pozitia ?

Edited by jimi91, 02 July 2022 - 12:21.


#66
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
De când cu Ucraina vs Rusia is foarte stricti. "Omor" aprinde instant beculetul roșu și o repetare poate duce automat la sancțiuni. Totul făcut de către un program, nu sunt moderatori pentru așa ceva.
Ar trebui să îți schimbi expresia, cât de curând nu o să poți să mai accesezi contul.

#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

View Postjimi91, on 02 iulie 2022 - 12:15, said:


Unde conteaza contextul in cazul lui Tsunami ?

Ti s-a explicat că un algoritm, în momentul de față, nu poate înțelege contextul unei discuții. Se uită după cuvinte cheie și analizează o frază simpla.

Altfel, dacă "mergem să omoram unguri" n-ar fi fost o întrebare retorică, ci un indemn cât se poate de real, nu crezi că ar fi fost normala suspendarea? Nu de altceva, dar așa ceva ar fi infracțiune conform codului penal de la noi (și probabil și din State). Așa că algoritmul a decis să fie precaut și să aplice suspendarea. Când vom avea algoritmi capabili să înțeleagă o conversație, poate altfel vor sta lucrurile.

#68
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Facebook pierde milioane lunar de conturi lunar. E in decadere. Eu cred ca de 5 luni nici nu am mai intrat pe el.
Pleaca de pe el, da-l incolo

#69
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 12:23, said:

Ti s-a explicat că un algoritm, în momentul de față, nu poate înțelege contextul unei discuții. Se uită după cuvinte cheie și analizează o frază simpla.

Altfel, dacă "mergem să omoram unguri" n-ar fi fost o întrebare retorică, ci un indemn cât se poate de real, nu crezi că ar fi fost normala suspendarea? Nu de altceva, dar așa ceva ar fi infracțiune conform codului penal de la noi (și probabil și din State). Așa că algoritmul a decis să fie precaut și să aplice suspendarea. Când vom avea algoritmi capabili să înțeleagă o conversație, poate altfel vor sta lucrurile.

Din ce stiu, de pe alte platforme...conteaza daca primesti raport. Atunci se activeaza algoritmul.
Practic, gloata decide...ei decid ce e ok si ce nu e ok. Algoritmul e doar o unealta.

#70
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
INGSOC!

#71
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

View Postjimi91, on 02 iulie 2022 - 12:39, said:



Din ce stiu, de pe alte platforme...conteaza daca primesti raport. Atunci se activeaza algoritmul.
Practic, gloata decide...ei decid ce e ok si ce nu e ok. Algoritmul e doar o unealta.

Aia e... dacă știi că audiența e cum e, eviți locul. Sau ai discuții private.

#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 10:23, said:

Recidivist, cum se zice pe la noi Posted Image

Nope, prima suspendare acum 1 saptamana cred, urmatoarea acum 2 zile, asta de vreo 10 ani de cand am cont

O sa ies de pe "Stiati ca..", multi pro-rusi, pro-Ceausescu, xenofobi p-acolo, probabil de acolo vine

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 11:54, said:

s-a inventat bunul simț, amabilitatea, celălalt obraz etc.

si tot tu zici:

View Postonisifor12, on 02 iulie 2022 - 11:04, said:

ești mult prea neserios, chiar nesimțit aș putea spune.

:lol:

Ai si exemple pentru care ma faci nesimtit sau vorbesti sa te afli-n treaba?
Ca tot vorbesti de bun simt.
Eu fac pariu ca n-ai, cum n-au nici cei care ti-au apreciat textul

View Postgeorge_alexandru, on 02 iulie 2022 - 12:23, said:

Ti s-a explicat că un algoritm, în momentul de față, nu poate înțelege contextul unei discuții. Se uită după cuvinte cheie și analizează o frază simpla.

Altfel, dacă "mergem să omoram unguri" n-ar fi fost o întrebare retorică, ci un indemn cât se poate de real, nu crezi că ar fi fost normala suspendarea? Nu de altceva, dar așa ceva ar fi infracțiune conform codului penal de la noi (și probabil și din State). Așa că algoritmul a decis să fie precaut și să aplice suspendarea. Când vom avea algoritmi capabili să înțeleagă o conversație, poate altfel vor sta lucrurile.

D-asta am si explicat romana / engleza, insa cum ai zis, o fi vreunul care e suparat ca nu-s xenofob

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate