Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Flori ca muscatele? Sa dureze toata vara? Sa dureze cat mai mult timp inflorite.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Muscata parfumata este cea postata de el, sunt bune de pus pe terasa fiindca gonesc si insectele.

https://ingrijireafl...lens/#gsc.tab=0

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt frumoase. Am trecut pe langa un magazin unde erau la vanzare dar nu am stiut ca sunt muscate.
In general flori frumoase am observat destule prin comert, ma intereseaza sa si reziste, ca asa sunt si zambilele frumoase dar se petrec repede.

Asa imi placeau si trandafiri cataratori pana sa observ ca se petrec repede, si la vant poti sa zici ca au incheiat sezonul ca se scutura usor.

Ai avut flori de piatra? Stii ce frumoase sunt? Seara se inchid si dimineata se deschid.

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Avea bunica ceva asemanator, noi le spuneam ghetisoare. Credeam ca flori de piatra erau unele mici, cerate, foarte rar am mai vazut si dintr-alea si nu le stiu denumirea stiintifica, daca le vad pe net ti le arat.
Unii ghetisoare le spun begoniilor, cred ca fiecare zona foloseste fel si fel de denumiri.

Edited by Cr1spy, 02 July 2022 - 18:01.


#22
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Caută ghetisoara/begonia, poate îți place.


P.s. Până am scris eu.....

Edited by aceton, 02 July 2022 - 18:15.


#23
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 MindArchitect, on 02 iulie 2022 - 16:57, said:

Am avut sporul casei, 2 ghivece, floricele foarte colorate si frumoase.
Nu stiu ce s-a petrecut cu ele.
Astea rezista toata vara? Si daca sunt la ghiveci intuiesc ca sunt perene, iarna se baga in casa ca muscatele.
Problema este ca nu prea am gasit asa ceva la vanzare, alea nu stiu de unde erau cumparate.

Da, rezista toata vara.
O planta perena este o planta care rezista iarna afara. Impatiens este perena in zona de origine sau zonele cu clima asemanatoare. In clima noastra este anuala, la fel ca si muscata. Si petunia poate fii bagata iarna in casa, dar va arata ca pixu in primavara.
Am citit acum putin si impatiens cica se poate baga iarna in casa, dar n-ar fii indicat, pentru ca efortul va fii prea mare sa ai grija de ea si exista riscul de a o pierde. Din cate am vazut, ii si cresc lastarii lungi si isi pierde forma de cupola.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
La ce ierni sînt acum în sud...
... la noi petuniile stau pe pervaz iarna, am pus în jardiniere mai adînci.
Trăiesc de la an la an, dacă mai moare una, mă duc și cumpăr și o înlocuiesc pe cea moartă.

Cam asta am descoperit noi că rezistă multe luni, cu flori înflorite, în soare puternic, că avem soare nene, toată vara, ba chiar și iarna uneori.

O singură pretenție au și ele", apa, să aibă apă, pămîntul să fie ud tot timpul.
Un parteneriat corect, ele îți bucură sufletul cu frumusețea florilor, tu" le dai apă.


Mari probleme am cu mușcatele, cu greu le țin în viață, probabil din cauza soarelui.

Ei, dacă urc 9 etaje, pe paliere găsesc multe mușcate, neglijate, crescute șui, udate cînd își aduce cineva aminte, cu pămîntul iască, vai mama lor de neglijate ce sînt, daar, arată bine, au flori, frunze sănătoase.

Este un mister pentru mine!  🙄
Parcă sînt femeile care vor bătute, nu iubite  😂

Concluzia, alea de pe palier au lumina de la răsărit, vor lumină, dar soare ioc, ori, la mine este soare toată ziua.

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Am cumparat muscata tiroleza alba cu rosu.
Si am facut rost de ceva flori de piatra.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Florile de piatra sunt anuale, fac multe seminte si daca nu zgandari prea mult pamantul, semintele vor incolti an de an.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Ma si gandeam, eu le-am plantat in ghivece.
Iarna le las in curte ca prin oras sunt plantate afara.
Cred ca iarna se ofilesc de tot si rasar primavara?

Edited by MindArchitect, 10 July 2022 - 20:39.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se ofilesc, mor, dar rasar altele din semintele depuse. Important e ca primavara sa ai rabdare.
Pentru sigurata, poti sa colectezi seminte si sa le insamantezi primavara devreme.

Edited by pasilla, 10 July 2022 - 20:45.


#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Ma gandeam sa le bag la caldura, poate raman verzi?

Am o problema ca nu pot planta seminte din cauza pisicilor, au obiceiul sa manance sau sa se aseze unde vad ei ca este verde.
Ca am cumparat pliculete de seminte din leroy merlin si cum apar floricele... cum simt ei nevoia sa se aseze pe ele.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Pe post de repelent, pentru mîțe, ungi marginea jardinierei cu puțin parfum, un parfum mai puternic la ,,aromă ".
Mîțele vor ține distanța regulamentară  😂

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate