Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Windows 10 sau alta aplicatie foloseste HDD-ul extern

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Nu pot da de multe ori Safe removal, pentru ca Windows-ul sau vreo aplicatie foloseste hard disk-ul extern.
Am tot asteptat, am dezactivat si antivirusul dar tot ceva il folosea, se vedea ca lucreaza.
I-am dat shut down la Windows si imi este teama sa nu se fi corupt ceva pe hard disk.
Am folosit hard disk-ul extern la data back-up, dar se vedea ca transferul s-a terminat, fara nici o eroare.
Cum pot vedea pe Windows 10 ce program il foloseste si sa inchid fortat acel program?
Hard disk-ul extern este Western Digital, daca conteaza cumva.
Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
https://www.dariawan...folder-windows/

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si eu patesc la fel cateodata. Nu cred ca e o anume aplicatie, ci un bug dat de svchost (servicii).

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
În Windows 10 nu mai e nevoie să dai Safe Removal. Cât timp s-a terminat copierea e safe să-l deconectezi.

#5
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Poate e "Indexing Service" care incearca sa map-eze hdd-ul? Cauta in start "Index Option" si scoate HDD-ul de acolo.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Patesc si eu chestia asta, cu Win7. Il las acolo sa mestece, se opreste in cateva minute.

View Postrickysyv, on 01 iulie 2022 - 18:14, said:

În Windows 10 nu mai e nevoie să dai Safe Removal. Cât timp s-a terminat copierea e safe să-l deconectezi.
Asta e valabil si pentru HDD care se tot invarte?

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Si mie mi se mai intampla, si o rezolv cu logout/ login. Dupa login pot da ‘Safely remove’. Nu e nevoie de reboot, care dureaza mult mai mult.

Poate fi de la Indexing Service sau antivirus activ in acel moment pe acel disc (mai ales daca se observa activitate), dar totdeauna m-am gandit ca ar putea fi si ca un program din background are directorul de lucru (‘curent’) pe acel disc dupa ce tocmai a avut ceva treaba cu el.

Personal sfatul ce sa nu mai dai ‘Safely remove’ mi se pare absolut GRESIT. ‘Safely remove’ e sfant, ca altfel cine stie cu ce te poti trezi inclusiv pierderi masive de date de pe acel disc.

#8
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postcrocko.dilul, on 02 iulie 2022 - 06:01, said:

Patesc si eu chestia asta, cu Win7. Il las acolo sa mestece, se opreste in cateva minute.

Asta e valabil si pentru HDD care se tot invarte?
E safe doar din punct de vedere al datelor,diskul nu se invarte? paletele se deplaseaza dupa disk?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate