Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat achizitionare un laptop din 13 variante

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salut, gasesti un resigilat misto - Laptop ASUS X415EA-EK613, ce vine echipat cu procesor Intel Core i3-1115G4 pana la 4.1GHz, ecran de 14", Full HD, 8GB memorie RAM, stocare SSD 256GB, placa grafica integrata Intel UHD Graphics

https://altex.ro/lap...613/#resigilate

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 15:05, said:

Prea de tot, eu o folosesc zilnic intre mai multe. Si cica se sterg nealimentate dupa 2 ani. Numai grija asta n am avut o.

Aberezi grav de tot.

Edited by ericmario, 01 July 2022 - 19:21.


#21
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, ai 2 variante aici, AMD si INTEL la preturi foarte bune: Laptop ASUS M515DA-BQ1243, AMD Ryzen 3 3250U pana la 3.5GHz, 15.6" Full HD, 4GB, SSD 256GB, AMD Radeon Graphics, Free Dos, gri https://altex.ro/lap...DQaAkNqEALw_wcB

https://ro.store.asus.com/x415fa.html

#22
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postericmario, on 01 iulie 2022 - 19:14, said:

Aberezi grav de tot.

Esti tare in argumente la 39k de postari.

View PostMariusEXxTREME, on 01 iulie 2022 - 19:19, said:

Salut, ai 2 variante aici, AMD si INTEL la preturi foarte bune: Laptop ASUS M515DA-BQ1243, AMD Ryzen 3 3250U pana la 3.5GHz, 15.6" Full HD, 4GB, SSD 256GB, AMD Radeon Graphics, Free Dos, gri https://altex.ro/lap...DQaAkNqEALw_wcB

https://ro.store.asus.com/x415fa.html

Pe asta l-am trecut si eu pe lista intre timp, cat m-am mai uitat si pe Altex, sper sa fie ok cu rabla la ei ca se plangeau ieri ca a fost dificil cu masinile de spalat, nu sh ce probleme cu codurile.

View Postpateu_98, on 01 iulie 2022 - 18:22, said:

Asta nu e buget de laptop pentru prelucrare video nici la nivel de amator.


Daca insisti sa cauti la 1200 de Roni laptop incearca la Second Hand poate gasesti pe unu care are nevoie de bani si vinde un laptop capabil
Da Nou cu garantie in magazin nu gasesti cum vrei tu

Nu-mi trebuie laptop pt procesare efecte Avatar III. Se pare ca n-ai inteles. Ce ma-sa sa fac cu o mitraliera cand nu-imi trebuie nici macar pistol ?

View PostVladVladd, on 01 iulie 2022 - 18:49, said:

Salut, gasesti un resigilat misto - Laptop ASUS X415EA-EK613, ce vine echipat cu procesor Intel Core i3-1115G4 pana la 4.1GHz, ecran de 14", Full HD, 8GB memorie RAM, stocare SSD 256GB, placa grafica integrata Intel UHD Graphics

https://altex.ro/lap...613/#resigilate

Ideea era - insa nimeni nu citeste partea introductiva - sa-l fi testat cineva inainte de recomandare - si ca rezistenta, robustete, anduranta deoarece am adunat o mica herghelie de laptopuri - cele vechi ft rezistente (IBM, Acer, Asus, HP, Toshiba) insa depasite fiecare moral, si-au trait vremea, iar cele mai noi - foarte fragile sau slabute tehnologic (HP, Lenovo) - s-au defectat la 4-5 ani dupa cumparare - cu exceptia unui Acer care e pt avion si calatorii, 12", e micut pt lucrat acasa pe el - Acer inca mai merge ok dupa 4 ani.

Nu are sens o achizitie de acest gen, iarasi. Cam asta era ideea.

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 19:23.


#23
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 17:59, said:

Am nevoie maxima de hibernare, asa lucrez de peste 20 de ani, sunt ft mobil si pe unde merg trebuie sa plece de unde a ramas, fiecare. Hibernarea este esentiala pt mine.
pai poti sa faci hibernare si pe ssd, nu te opreste nimeni. oricum nimeni nu a zis ca nu se poate face, ci ca nu prea face ca nu e nevoie
daca tu vrei poti sa faci cate hibernari doresti

View Postericmario, on 01 iulie 2022 - 19:14, said:

Aberezi grav de tot.
aici sunt si eu de acord: initiatorul abereaza la greu. nimeni nu face hibernare si lasa laptop-ul nefolosit 2 ani
oricum in 2 ani nefolosit poate sa se blocheze cooler-ul de la ventilar sau sa se umfle bateria

#24
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postrexx, on 01 iulie 2022 - 20:59, said:

pai poti sa faci hibernare si pe ssd, nu te opreste nimeni. oricum nimeni nu a zis ca nu se poate face, ci ca nu prea face ca nu e nevoie
daca tu vrei poti sa faci cate hibernari doresti


aici sunt si eu de acord: initiatorul abereaza la greu. nimeni nu face hibernare si lasa laptop-ul nefolosit 2 ani
oricum in 2 ani nefolosit poate sa se blocheze cooler-ul de la ventilar sau sa se umfle bateria

Sa se blocheze cooler-ul de la ventilar sau sa se umfle bateria ?????????????????????????????

Eu cred ca tu vanezi postari ...

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 21:25.


#25
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 19:41, said:

Nu-mi trebuie laptop pt procesare efecte Avatar III. Se pare ca n-ai inteles. Ce ma-sa sa fac cu o mitraliera cand nu-imi trebuie nici macar pistol ?

Sa ma corecteze cineva daca gresesc da eu nu cre ca poti face editare video la nivel de amator cu procesor dual core

Da daca ma insel si tu sti mai bine atuncea cumpara laptopul cu garantia mai lunga si review bune de la clienti care au cumparat ca nu cred ca se gaseste un user aicea pe forum sa aiba un laptop dual core la 1200 de roni

#26
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postpateu_98, on 01 iulie 2022 - 22:43, said:

Sa ma corecteze cineva daca gresesc da eu nu cre ca poti face editare video la nivel de amator cu procesor dual core

Da daca ma insel si tu sti mai bine atuncea cumpara laptopul cu garantia mai lunga si review bune de la clienti care au cumparat ca nu cred ca se gaseste un user aicea pe forum sa aiba un laptop dual core la 1200 de roni

N-ai habar deloc ce vorbesti, ai plecat slobod si nu te mai opresti ....

Editare video se facea si cu 486, 586 si Pentium I-IV si cu Pentium D, primul procesor cu doua nuclee - In 2005 cand a aparut, ca doar n-astepta youtube în februarie 2005 procesoarele multi-core de dragul tau si nici clipurile video create chiar de utilizatori n-au asteptat quad core...

Edited by Malineanu, 01 July 2022 - 23:08.


#27
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Cred ca topicul ar trebui inchis, initiatorul oricum nu tine cont de nici un sfat sau parere, pentru ca el stie mai bine, e agresiv si refractar la orice sfat, si il ia la perpules pe oricine indrazneste sa ii faca o recomandare. Ca sa nu zic nesimtit.

#28
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posts1lviu86, on 02 iulie 2022 - 08:54, said:

Cred ca topicul ar trebui inchis, initiatorul oricum nu tine cont de nici un sfat sau parere, pentru ca el stie mai bine, e agresiv si refractar la orice sfat, si il ia la perpules pe oricine indrazneste sa ii faca o recomandare. Ca sa nu zic nesimtit.

Ca si tine, cativa au fost offtopic, in loc sa recomande ce am rugat, au venit cu comentarii legate de alegere si de persoana. Incalcare de regulament.

Ca si tine.

Comentarii ca e imposibila o alegere in 1200 lei din lista respectiva sau alta.

Orientati va la un topic de 5000 Ron,  aici era de 1200.

Si nu mai bagati in cap omului sa cumpere ceva nedorit si nesolicitat.

Asta e reclama agresiva si e interzisa prin lege, indiferent ce interese ascundeti.

#29
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 23:07, said:

N-ai habar deloc ce vorbesti, ai plecat slobod si nu te mai opresti ....

Editare video se facea si cu 486, 586 si Pentium I-IV si cu Pentium D, primul procesor cu doua nuclee - In 2005 cand a aparut, ca doar n-astepta youtube în februarie 2005 procesoarele multi-core de dragul tau si nici clipurile video create chiar de utilizatori n-au asteptat quad core...

Eu am avut Mai multe laptopuri eftine de fabricatie recente si procesoarele dual core m au nemultumit rau, abia se misca cu 2 taskuri light si de asta am zis ca nu e potrivit la editare video

Daca vrei sa cumperi numai decat din lista ta de laptopuri pusa Mai sus eu iti recomand LP-12  Laptop ASUS X515KA cu procesor Intel® Pentium® Silver N6000, 15.6", Full HD, 4GB, 256GB SSD, Intel® UHD Graphics, No OS, Slate Grey ca procesoru quad core este bun pentru editare video

Da vezi ca are 4gb ram lipita pe placa Dee baza si cre ca merge sa maresti maxim la 12gb

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
@OP:

Quote

Asta e reclama agresiva si e interzisa prin lege, indiferent ce interese ascundeti.

Sincer, nu stiu unde ai vazut tu reclama agresiva. Daca iti spune cineva ca nu poti cumpara o masina OK cu 1000 de euro, dar nu-ti recomanda o marca de masina mai scumpa, e reclama agresiva? :w00t:

Iti doresc succesuri, sa cumperi un laptop cat mai bun in banii aia, dar e greu de crezut ca o sa te satisfaca vreunul din lista aia. Mai bine suplimentezi bugetul si iei ceva decent, sau te folosesti de teancul de laptopuri pe care deja le ai pana mai strangi bani.

#31
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 17:59, said:

Habar n-am , Lenovo, ma uit diseara - oricum ii pare rau ca a dat atat pe el si s-a dus displayul.
Ai dat atâta pe el și nu știi nici măcar ce e ?
Ce făcea marmotica intre timp?

Edited by elbjorn, 03 July 2022 - 00:03.


#32
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postelbjorn, on 03 iulie 2022 - 00:02, said:

Ai dat atâta pe el și nu știi nici măcar ce e ?
Ce făcea marmotica intre timp?
Esti iarasi confuz, citeste bine.

View Postpufonel, on 02 iulie 2022 - 23:56, said:

@OP:


Sincer, nu stiu unde ai vazut tu reclama agresiva. Daca iti spune cineva ca nu poti cumpara o masina OK cu 1000 de euro, dar nu-ti recomanda o marca de masina mai scumpa, e reclama agresiva? Posted Image

Iti doresc succesuri, sa cumperi un laptop cat mai bun in banii aia, dar e greu de crezut ca o sa te satisfaca vreunul din lista aia. Mai bine suplimentezi bugetul si iei ceva decent, sau te folosesti de teancul de laptopuri pe care deja le ai pana mai strangi bani.

N-am cerut decat o alegere a unui laptop dintr-o lista de 13, daca tu vrei sa fii offtopic - din partea mea ai liber. Nu ma interesa ca-s toate neplacute de cine stie cine, ma interesa care este mai robust dintre ele, citeste atent inainte sa se atinga tastatura de tine.

View Postpateu_98, on 02 iulie 2022 - 13:52, said:

Eu am avut Mai multe laptopuri eftine de fabricatie recente si procesoarele dual core m au nemultumit rau, abia se misca cu 2 taskuri light si de asta am zis ca nu e potrivit la editare video

Daca vrei sa cumperi numai decat din lista ta de laptopuri pusa Mai sus eu iti recomand LP-12  Laptop ASUS X515KA cu procesor Intel® Pentium® Silver N6000, 15.6", Full HD, 4GB, 256GB SSD, Intel® UHD Graphics, No OS, Slate Grey ca procesoru quad core este bun pentru editare video

Da vezi ca are 4gb ram lipita pe placa Dee baza si cre ca merge sa maresti maxim la 12gb

Au schimbat sellerii intre timp lista tare de tot si chiar am ales de dimineata un quad core cu 8 GB, au avut grija in preajma validarii voucherelor sa se bulibaseasca totul - si specificatii si preturi - iar eu am zis pe de alta parte sa fac ce zic toti pe aici, sa merg totusi pe SSD, chiar sunt curios daca va fi o schimbare a vitezei in detrimentul spatiului de stocare.

Multi s-au laudat ca cu SSD nu mai ai nevoie de hibernare cat de rapid se deschide, eu tot am nevoie de hibernare, sper la 8 GB DDR4 sa incapa hyberfil.sys in RAM fara swap cu SSD.

Si n-am habar cat scriu zilnic, cu HDD chiar nu m-a preocupat. dar sper sa aiba ceva viata SSD-ul.

Un SSD mic e ca o cilindree mica la masina, va avea de suferit deoarece n-o sa fortezi niciodata un motor puternic, mereu cele mici sunt fortate.

Edited by Malineanu, 05 July 2022 - 15:29.


#33
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
Malineanu eu zic c ai ales bine laptopu cu 4 nuclee si  8 gb ram si SSD
Mai tarziu poti sa pui inca 8 gb sa ai 16 si ca sa protejezi SSD ul poti sa montezi si un HDD pe care sa scri fara sa afectezi viata la SSD

#34
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 09.02.2017
Bună  am achiziționat un laptop  modelul acesta si nu înțeleg de ce nu merge de exemplu Netflix în 4k?   youtube merge în 4k.      https://www.emag.ro/...6/pd/DK6LJ9MBM/

Edited by precupromulus, 06 July 2022 - 07:15.


#35
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Teapa mare cu noul laptop, plastic de rahat , decolorat si cu irizatii, nu-mi vine sa cred ca asa arata un laptop nou in 2022, nu mai exista deloc suruburi, acumulatorul nedetasabil, driverele nu se instaleaza , se blocheaza tot timpul - hard reset nu am cum sa-i dau... Iar SSD-ul asta nu se misca cine stie ce mai rpd ca HDD-ul ... Vorbim de un laptop in varsta de 4 ore, cand s-o mai aduna soft in start-up ...

Prima impresie ar fi ca-s de pastrat modelele de acum cativa ani, la asta fara suruburi nu-s sigur daca nu i se rup clipsurile dupa prima desfacere ...

#36
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Sa inteleg ca nu esti multumit de Asus?
Deci nu pot sa cred asa ceva.Posted Image Posted Image
Retur cu el si cauta iar.
Din pacate ieftin si bun nu exista indiferent de numele producatorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate