Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Preschimbare permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Vin si eu cu o intrebare.

Imi expira permisul in cateva luni si as vrea sa merg la Politie in Pipera ca sa obtin altul.  Am facut examenul medical, deci am deja fisa.  Precizez ca doresc sa preschimb permis romanesc tot cu permis romanesc. Deci nu e vreun caz special.

Am inteles ca taxa de permis (89 de lei) nu se mai poate plati la ghiseu.

Ce nu stiu este daca au program si dupa-amiaza (dupa ora 17) pentru ca eu doar atunci pot ajunge. Pe net am gasit informatii un pic contradictorii. A fost cineva de curand ? Ma poate lamuri ?

Multumesc anticipat.

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
L-am schimbat eu de doua saptamani.

Intrii pe ghiseul.ro https://www.ghiseul....m92aXpvcmllIn0=
Mergi la permise si platesti taxa de 89 de lei. Printezi dovada platii si o pui la dosar

+ trebuie sa iti faci o programare online, cand sa te prezinti cu dosarul la politie.

Eu am facut la Cluj, nu stiu sa-ti zic programul, am fost la ora 9. Aici sincer nu te pot ajuta.

Bafta!

Edited by GaBogdan, 01 July 2022 - 09:08.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Merge si fara programare. Iti iei bon de ordine din hol.  A fost un amic in Pipera de curand insa a uitat sa intrebe de program  :(((

#4
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.02.2017
Intri la ei pe site completezi formularul https://www.drpciv.r...ngDriverLicence si ai calendar unde iti poti alege ziua si ora vad ca au program de la 07:30 pana la 15:36

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Tocmai ti-am spus ca nu e nevoie neaparata de programare. Motiv pentru care nici nu o sa o fac. Vroiam doar sa stiu orarul.  O sa incerc sa ajung intr-o pauza de pranz. Asta e.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Deci tu preferi sa te plimbi pe drum si sa astepti pe acolo, posibil sa nu rezolvi in acea zi, in loc sa intri pe internet si sa te programezi ca sa scapi in 5-10 min ?
Nu prea inteleg rationamentul...

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 09:37, said:

Tocmai ti-am spus ca nu e nevoie neaparata de programare. Motiv pentru care nici nu o sa o fac. Vroiam doar sa stiu orarul.  O sa incerc sa ajung intr-o pauza de pranz. Asta e.
Nu mai bine faci programarea, si mergi intr-o pauza de pranz? ( daca ai programare dureaza 5 min, ia dosarul, iti face o poze, semnezi si iti da o dovada )

Degeaba mergi pana acolo, nu rezolvi nimic si te intorci inapoi. + cu bon de ordine sigur nu rezolvi nimic intr-o pauze de pranz

Edited by GaBogdan, 01 July 2022 - 10:35.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMagicwisewolf, on 01 iulie 2022 - 10:25, said:

Deci tu preferi sa te plimbi pe drum si sa astepti pe acolo, posibil sa nu rezolvi in acea zi, in loc sa intri pe internet si sa te programezi ca sa scapi in 5-10 min ?
Nu prea inteleg rationamentul...


Da, pentru ca daca ma programez, tinand cont de traficul absolut haotic din Bucuresti, este (foarte) posibil sa nu pot ajunge la ora stabilita.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Dosarul fiind de fapt fisa medicala.
Ca pe langa fisa, mai scoti din portofel permisul si buletinul, iar daca platesti taxa pe ghiseul.ro, nici nu iti cer ceva, doar te intreaba unde ai platit, ca se verifica in sistem. Si mai e formularul pe care il completeaza pe loc persoana din acel birou unde faci poza.
Pe scurt, chiar m-am simtit ca am lucrat civilizat la aceste capitole, cu schimbare de CI, emitere de Pasaport, shimbare de permis. Trebuie sa recunosc ca Politia a evoluat multicel si frumos in ultimii ani. Fara cozi, circ pe hol, plimbat aiurea de la ghiseu la ghiseu, cum era pe vremuri...

#10
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 10:36, said:

Da, pentru ca daca ma programez, tinand cont de traficul absolut haotic din Bucuresti, este (foarte) posibil sa nu pot ajunge la ora stabilita.
Si crezi ca rezolvi cu bon de ordine? Tinand cont de traficul absolut haotic din Bucuresti + de ceilalti oameni care au programare sau au luat bon de ordine cu mult timp inaintea ta?
Chiar nu vad logica Posted Image)

Anyway, your call!

Noi am incercat sa iti zicem solutia cea mai buna in cazul de fata, tu faci ce vrei, permisul meu e schimbat :D

Edited by GaBogdan, 01 July 2022 - 10:41.


#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 10:36, said:



Da, pentru ca daca ma programez, tinand cont de traficul absolut haotic din Bucuresti, este (foarte) posibil sa nu pot ajunge la ora stabilita.

Pai si daca te duci intr-o pauza de pranz, ai sanse mai mari, cu acelasi trafic ?
Nu e mai bine sa te programezi intr-o pauza de pranz, daca tot ai incredere ca rezolvi in acea pauza ?
Asa, macar mergi la sigur si stii ca ai rezolvat in maxim 10 min.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca mergi la Pipera,se poate fara programare. Am fost acum doua saptamani. Si eu lucrez de dimineata pana dupa amiaza, asa ca am cerut zi libera, m-am intors la lucru dupa ce am terminat, au anulat (rupt) cererea de concediu si dupa trei zile a venit permisul tot la munca.


Bine, eu le-am legat in sensul ca am facut si vizita medicala in aceeasi zi.

Edited by e_bulu, 01 July 2022 - 10:49.


#13
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.02.2017

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 10:36, said:



Da, pentru ca daca ma programez, tinand cont de traficul absolut haotic din Bucuresti, este (foarte) posibil sa nu pot ajunge la ora stabilita.
Daca nu ajungi la ora si minutul programarii nu e un capat de lume, eu ma programasem in jur de ora 13:00 la politie si am ajuns la 11:00 asta ca a trebuit sa fac si fisa medicala in acea zi, ma asteptam sa dureze mai mult la fisa medicala. M-am dus la ghiseul pentru programari online i-am dat numele si zis ca am la 13:00 programare asta ca nu ma gasea pe prima pagina la ei, si in maxim 10 minute am rezolvat.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Ok, atunci o sa fac programare in ziua in care decid sa merg.  Am uitat sa spun ca permisul expira in Decembrie insa nu vreau sa astept pana atunci  :)

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Programare https://www.drpciv.ro/drpciv-booking/
Taxa 89 lei on line
Trebuie intrat pe DRPCIV din localitatea de unde esti pentru a vedea programul

Nu merge fara programare ! ca stai ca Mihai Viteazul la Viena , la 11.30 am fost programat chiar azi , 2 persoane din fata mea care nu aveau programare au plecat fluierand de acolo ...
Cam 2 minute dureaza , de ce sa fi mai catolic decat Papa ?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ldpe asa a fost si cand am preschimbat eu permisul in toamna 2019. Deci nu e nici o noutate.
Fara programare pe siteul drpciv sau bon de ordine  degeaba stai la coada, te respinge

Taxa 89 lei o platesti la Posta sau la sucursala Cec. Faci o copie de la chitanta si o anexezi la dosar cu sina

#17
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 09:28, said:

Merge si fara programare. Iti iei bon de ordine din hol.  A fost un amic in Pipera de curand insa a uitat sa intrebe de program  Posted Image((
Dacă-ți faci programare afli exact și programul că doar nu o să se poată face programare în afara programului de lucru. Dar dacă ții neapărat să demonstrezi că nu e nevoie de programare poți să mergi la ei și „la ghici” și o să aflii tu atunci dacă merită alocate 3 minute pentru programare.

Edited by exqusit_drunk, 01 July 2022 - 12:28.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogotta, on 01 iulie 2022 - 09:28, said:

Merge si fara programare. Iti iei bon de ordine din hol.  A fost un amic in Pipera de curand insa a uitat sa intrebe de program  :(((
iei metroul, ce masina??? nu mai stim sa mergem pe jos de la metrou Aurel Vlaicu pana la sediul lor? nu e mult de mers,faci miscare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate