Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Construire casa in regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
HomePlanning

HomePlanning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2022
Legal vorbind avem nevoie de diriginte de santier si responsabil tehnic cu executia (RTE) cand construim in regie proprie, ca avem dubla calitate, de investitor si de constsructor?

#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Da, altfel n-o să puteți face recepția imobilului

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Mi se pare o prostie ca ceri RTE la regie proprie...dirigintele de santier ar trebui sa fie suficient. Practic platesti doi oameni sa faca acelasi lucru, avand in vedere ca esti si constructor si investitor.

Edited by george_alexandru, 01 July 2022 - 09:27.


#4
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
N-ai idee câte prostii sunt în legislația construcțiilor... Pt mine a fost un calvar. Dar... totul trece

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Mai ai de platit si niste taxe la Inspectia de Stat in Constructii, niste tovarasi ce freaca menta intr-un birou.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Si care nu vin la receptie de obicei (sper sa respecte acest obicei si la mine).

#7
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde de categoria de importanta declarata in proiect. Pentru categoria D, clasa IV nu vin niciodata.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
La mine e C...dar din cate mi-a spus arhitecta, foarte rar vin la constructiile de case...trimit notificare ca se va face receptia fara ei.

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Pt categoria D mi-a spus-o chiar inspectorul ca nu se prezinta niciodata din lipsa de personal. De la mine as fi adaugat si lipsa de chef in lista de motive :). Nu au venit nici macar la fazele determinante de la partea de instalatii.

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 09:27, said:

Mi se pare o prostie ca ceri RTE la regie proprie...dirigintele de santier ar trebui sa fie suficient. Practic platesti doi oameni sa faca acelasi lucru, avand in vedere ca esti si constructor si investitor.

Ba e foarte bine ca se cere pentru ca mulți "investitori" construiesc "în regie proprie" la praduiala și vând. Și cumpărătorul habar n-are ce cumpăra.
În alte tari orice construcție noua trebuie sa aibă și 20 ani garanție. Chiar și dacă e în regie proprie.


#11
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 26.05.2017

 Scurthea211, on 01 iulie 2022 - 14:33, said:

Pt categoria D mi-a spus-o chiar inspectorul ca nu se prezinta niciodata din lipsa de personal. De la mine as fi adaugat si lipsa de chef in lista de motive :). Nu au venit nici macar la fazele determinante de la partea de instalatii.

Sa vina la faze trebuie sa ai un program de control depus la ISC pe care ei îl verifica și ți dau răspuns daca se prezintă sau nu la vreo fază.

Daca ar veni iSC la recepții la case peste 90% nu s ar recepționa și s ar lăsa cu sancțiuni, deoarece romanu indiferent de meserie e mai bun ca specialiștii în domeniu și fac reproiectare pe parcursul lucrărilor.

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
In cazul meu raspunsul inital a fost ca o sa se prezinte la 2 faze determinante si abia atunci cand am facut convocarea m-au instintat ca nu se prezinta

#13
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Conteaza mult si unde este lucrarea : urban sau rural. Plus ca multi platesc taxele la ISC, anunta inceperea lucrarilor dar nu mai transmit cererea de avizare a fazelor determinante si nici fisa sintetica cu personalul tehnic implicat in realizarea lucrarilor. In legea 10/1995 este contraventie doar daca nu anunti data inceperii lucrarilor ( 1000 lei si daca platesti in 15 zile =500 lei)

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 09:27, said:

Mi se pare o prostie ca ceri RTE la regie proprie...dirigintele de santier ar trebui sa fie suficient. Practic platesti doi oameni sa faca acelasi lucru, avand in vedere ca esti si constructor si investitor.
E o prostie pt tine, care chiar construiesti in regie proprie (aka pt tine).
Dar vezi tu, multi construiesc pe persoana fizica, care este, pe system bo$$ si pe urma vand.
Acum ceva ani, ISC-ul a venit cu o propunere legislativa care sa interzica vanzarea constructiilor in regie proprie x ani (rezonabili din cate stiu, nu 10 sau cine stie cati).
Si ghici ce, au sarit toti in capul lor ca discriminare, ca dreptul la.proprietate garantat de Constitutie "pt care s-a murit la revolutie", ca hau hau, ca bau bau.
=> RTE obligatoriu, fara discriminare dom'le.

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 14:16, said:

La mine e C...dar din cate mi-a spus arhitecta, foarte rar vin la constructiile de case...trimit notificare ca se va face receptia fara ei.
Confirm. Cazul meu a fost cu C si au dat ca nu vin.

#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Eu la ISC am platit taxa de inceput.

La incheiere/intabulare (dupa 3 ani) n-am mai platit nimic la ISC, primaria nu mi-a mai cerut nimic de la ei.

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006
Cand platesti taxa la inceput, o platesti pe valoarea aproximativa din aut de construire.
Daca la receptie aceasta valoare este modificatabde primarie in plus, trebuie sa platestindiferenta atat la primarie, cat si la ISC.

#17
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 26.05.2017

 radurus, on 08 iulie 2022 - 08:03, said:

Eu la ISC am platit taxa de inceput.

La incheiere/intabulare (dupa 3 ani) n-am mai platit nimic la ISC, primaria nu mi-a mai cerut nimic de la ei.

Depinde. La început ești obligat să plătești 0,1% și jumătate din 0,50%, urmând că la anunțul de finalizare al lucrării sa se achite diferența de jumătate din 0,5% plus eventuala regularizare daca exista diferenta de valoare între A de construire și declarația cu privire la valoarea finală emisă de primărie.
Tot demersul este încheiat atunci când obții adeverință de la ISC, cu adeverință respectiva faci recepția la terminarea lucrărilor (predând la ISC respectivul proces verbal).

#18
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Repet.
Am platit la ISC 1/7 din taxa care trebuia.
Apoi la finalizare, de la urbanism mi-a facut decizia de impunere si am adus vorba de restul taxei pentru ISC... "lasa-i in pace ca si asa iau bani degeaba" mi-a zis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate