Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Legea Interoperabilității, pentru „eliminarea dosarului cu șină”, a fost adoptată de Camera Deputaților

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
Asa cum spune si titlul, se pare ca aceasta lege a fost adoptata pe 29 iunie si va intra in vigoare in a 2a jumatate a lui 2022.

https://economedia.r...ml#.Yr6AaBVBxHM

Ca sa citez:

Quote

Prin această lege, se urmărește promovarea interoperabilității în administrația publică centrală și între administrația locală și administrația centrală, dar și facilitarea accesului instituțiilor private la datele deținute de instituții publice și viceversa, cu asigurarea securității și confidențialității schimburilor de date.
Ca efect al legii, instituțiile și autoritățile publice sunt obligate să asigure prestarea serviciilor fără a solicita documente suplimentare care conțin exclusiv informații disponibile prin platforma de interoperabilitate.

Wow, eu sincer nu mai speram sa prind cat mai traiesc. "Dosarul cu sina" e un cosmar generalizat in societatea romaneasca (am fost contabil toata viata, deci credeti-ma ca stiu). Mi se pare rusinos ca in 2022 abia legiferam.

Un alt exemplu clasic de care cred ca ne-am lovit toti macar o data in viata: scoaterea unei masini din circulatie.
De ce sa mai fie necesar sa te duci sa scoti masina de la taxe si impozite dupa ce ai casat-o si ai radiat-o la DRPCIV ? Lucrul asta ar fi trebuit sa se faca automat cand scoate politia masina din baza lor de date.

De fapt, plm, de ce sa mai fie nevoie sa te duci la DRPCIV cand radierea ar putea fi facuta cu cateva clickuri direct de la centrul autorizat REMAT ?
Daca ai dus masina la REMAT , cand se genereaza certificatul de casare ar trebui sa ajunga automat la DRPCIV sa se faca radierea si apoi la Impozite si taxe sa te scoata automat de la plata.
Dar nuuuu, de ce sa nu trebuiasca sa faci separat programare online la DRPCIV (unde abia poti gasi un slot fiindca sunt ocupate toate de catre cei care rezolva acte contra cost) , si apoi sa mai pierzi timp si pe la impozite si taxe ?

Si cred ca exemple de-astea ar mai fi o gramada.

Intrebarea acum e:  "chestia asta va avea soarta cardului de sanatate sau chiar ne va usura viata?"

Edited by takillya, 01 July 2022 - 07:31.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Posttakillya, on 01 iulie 2022 - 07:18, said:

Intrebarea acum e:  "chestia asta va avea soarta cardului de sanatate sau chiar ne va usura viata?"
Da' ce, cardul de sanatate nu functioneaza? Incomplet si cu sincope, doar nu suntem Germania. Sau Estonia.

#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,285
  • Înscris: 28.07.2008

Quote

Instituțiile și autoritățile publice sunt obligate ca, în termen de cel mult 5 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să ofere servicii publice și în mod electronic prin intermediul portalurilor lor, când acest lucru este posibil.

Pariu ca vor impinge lucrurile, romaneste, pana dincolo de acest termen?Posted Image

Edited by Atreides7, 01 July 2022 - 11:42.


#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,997
  • Înscris: 30.07.2006
Laudabila initiativa.
Sa o vedem pusa si in practica, ca de obicei diavolul sta in detalii.

Vreau sa inchid un cont bancar.
"Va pot trimite formularul semnat electronic?""
"Ne pare rau, tb sa veniti fizic in agentie""

Bancile opereaza tot sub incidenta legii romanesti, nu dupa regulile interne.
Mai taie un copac pentru a da cu subsemnatul pe o amarata de cerere, basca timpul pierdut pana acolo.

Cum spunea cineva, mortii se acopera cu pamant, viii cu hartii.

Edited by marius.bunu, 01 July 2022 - 12:24.


#5
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011
Mi-am inchis conturi online, despre ce vorbesti?

#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
deci ca sa pot radia online o masina trebuie sa-mi fac cont la ghiseu  Posted Image

si de aici se ridica intrebarea: daca tot sunt la ghiseu de ce n-as rezolva direct acolo ?

Attached Files



#7
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,285
  • Înscris: 28.07.2008

View Posttakillya, on 01 iulie 2022 - 13:48, said:

deci ca sa pot radia online o masina trebuie sa-mi fac cont la ghiseu  Posted Image

si de aici se ridica intrebarea: daca tot sunt la ghiseu de ce n-as rezolva direct acolo ?
da, dar macar poti sa faci online programarea la ghiseu ca sa iti deschizi contul pentru online Posted Image

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAtreides7, on 01 iulie 2022 - 13:52, said:

da, dar macar poti sa faci online programarea la ghiseu ca sa iti deschizi contul pentru online Posted Image

am testat si faza aia, primul slot liber e peste cel putin o luna :))))))))

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,285
  • Înscris: 28.07.2008

View Posttakillya, on 01 iulie 2022 - 14:00, said:


am testat si faza aia, primul slot liber e peste cel putin o luna Posted Image)))))))
Te-o fi "aranjat" Flat...

#10
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Da' la casa de pensii v-ați făcut cont online?
Ca să descărcați un PDF, să-l completați și sa-l depuneți PERSONAL la ghișeu, adică! :lol:

#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Am crezut că fac mare brânză dacă o trec pe mama să primească pensia în cont curent.
Bun! stat la coadă câteva ore cu formularul de la CEC și bonul de ordine în mână (timp în care am văzut cum ăia puși de pază bagă diverse persoane peste rând) ca să o înscrie la un ghișeu. Registratura nu primea cererile astea, nuuuuu Posted Image

Asta era prin noiembrie anul trecut. Îmi ziceam că gata, va fi un fleac și primirea talonului online, am scăpat! Da de unde! Când au apărut normele de aplicare a legii, am constatat că trebuie să se prezinte în persoană la ghișeu.

Iar ea, recalcitrantă în materie de ”digitalizare”, mă refuză Posted Image

Deci …

Am ajuns de unde am plecat. Lună de lună o duc la vechea locuință în București pentru ca poștașul să-i înmâneze talonul.

Edited by Naoto, 01 July 2022 - 14:33.


#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttakillya, on 01 iulie 2022 - 07:18, said:

Mi se pare rusinos ca in 2022 abia legiferam.
Stai sa vezi cat dureaza implementarea ...Posted Image Posted Image


Care rusine ??? In ce tara ??

#13
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,238
  • Înscris: 05.08.2015

View Posttakillya, on 01 iulie 2022 - 07:18, said:

Wow, eu sincer nu mai speram sa prind cat mai traiesc. "Dosarul cu sina" e un cosmar generalizat in societatea romaneasca (am fost contabil toata viata, deci credeti-ma ca stiu). Mi se pare rusinos ca in 2022 abia legiferam.

Fac pariu pe 100 de lei ca la Registrul Comertului nu se va aplica

Adica, se va aplica: dosarul cu sina ramane obligatoriu :lol:

#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgarett, on 01 iulie 2022 - 14:18, said:

Da' la casa de pensii v-ați făcut cont online?
Ca să descărcați un PDF, să-l completați și sa-l depuneți PERSONAL la ghișeu, adică! :lol:
Totusi iti faci o data si gata.

#15
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
O lege inutila, majoritar, românilor le place sa stea la cozi, sa se ploconească în fața funcționarilor publici.  Sunt obișnuiți asa, majoritatea, din vremea comunistilor.   Habar nu au ce inseamna respect din partea administrației, dar daca pot fura si ei puțintel, acolo, sunt mulțumiți.  

S-au zbătut aia de la USR sa fie votată această lege degeaba.

#16
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Nu se va aplica. Comunicarea intre institutii si debandada care zace-n ele va face aceasta lege inaplicabila in practica.

Sa dispara muntii de hartii care acopera birourile oricarui functionar facand sa para ca nu-si mai vede capul de treburi? Sa fie nevoie de a se concedia functionatii care se ocupa cu primit si aranjat “hartii”? Niciodata!

Edited by tauru242, 09 July 2022 - 05:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate