Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Problema AC Ford Focus MK3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014
Buna seara tututor! Dupa cum spune si titlul intampin o probelma ciudata la sistemul de climatizare al masinii.

Pe partea stanga , parte soferului sistemul de racire isi face perfect treaba, de iti ingheata  mana in fata lui, dar pe partea dreapta nu funtioneaza deloc , temperatura aerului care intra fiind asemenatoare cu temperatura de afara.

Problema fiind prezenta indiferent de unde aleg sa directionez fluxul de aer,  e la fel , partea soferului totul perfect ( inghet total ) iar la pasager aer cald.
Am verificat sa nu fie depuneri pe si in carcasa filtrului de polen . Am verificat releele si sigurantele de la AC.  Nici o schimabare,

Care sa fie problema ?

Multumesc!

#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Nu functioneaza actuatorul / clapetele care directioneaza aerul.

Edited by geos, 30 June 2022 - 19:49.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Vezi mai multe despre problemele pe care le are AC la Focus 3 aici: https://forum.clubfo...art=30#p1582597

*Se verifică actuatoarele climatizării, câte unul pentru fiecare zonă si senzorii de temperatura, cate unul pe fiecare zona.

Edited by xmanyacs77, 30 June 2022 - 20:24.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Adica desfaci tot bordul... ar trebui sa iasa ceva si la o diagnoza. Macar sa sti ce cauti...

#5
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 adip1962, on 30 iunie 2022 - 20:49, said:

Adica desfaci tot bordul... ar trebui sa iasa ceva si la o diagnoza. Macar sa sti ce cauti...
Am pus diagnoza dar fara rezult.

 xmanyacs77, on 30 iunie 2022 - 20:20, said:

Vezi mai multe despre problemele pe care le are AC la Focus 3 aici: https://forum.clubfo...art=30#p1582597

*Se verifică actuatoarele climatizării, câte unul pentru fiecare zonă si senzorii de temperatura, cate unul pe fiecare zona.
Senzorii de temperatura i-am verificat si toti functionali dar la actuatoare nu ma gandit ca ar putea fi defecte. Initial am crezut ca e ceva minor ce imi scapa dar dupa ce am demontat jumate de bord azi si am primit si sfatul tau stiu la ce sa ma uit . Multumesc

 geos, on 30 iunie 2022 - 19:43, said:

Nu functioneaza actuatorul / clapetele care directioneaza aerul.
Multumes pentru sfat. Maine ma apuc sa le verific

#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Intreb nu fac misto, ai verificat sa nu fie setata pe +24 de grade temperatura pe dreapta?

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca nu ai nicio eroare pe AC, atunci senzorii de temperatura sunt OK.
Ramane doar actionarea acelor clapete care dau drumul/inchid circuitele de aer. Belea...
De regula eu am setata temp. pe 24. Ambele parti. E OK cand afara-s 35.

Edited by adip1962, 01 July 2022 - 06:01.


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Probabil clapete blocate sau motorase defecte.
Ai bagat cumva spuma de curatare prin conducte? Posted Image Daca da, e cam de rau, spuma aceea intra peste tot si strica mecanismele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate