Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

cat costa renovarea unui apartament cu 2 camere?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
în unele cazuri, în cele mai multe cazuri, instalația aia are 50 de ani. sau a fost făcută prost de cineva în ultimii 10-20-30 ani. sau a fost cârpită prost de diverși dorei. de aia.

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postvali, on 30 iunie 2022 - 18:41, said:

10K să dai jos jegul ăla de pe pereți și să ți-l care comprest.
încă vreo 10K să refaci, dar aici depinde de tipul de gresie/faianță/parchet dorit.
instalația electrică 1.000€ cu cineva autorizat.
instalația termică vreo 2-3 mii (calorifere, centrală).
De dat jos numai in bucatarie si baie faianta ca aia? Sau de decopertat pana la caramida? Oricum, e mult.

1000k pentru electrica e putin, chiar foarte putin (manopera plus materiale), sau e OK, daca e minimalist.

Quote

după ce a dat o zi întreagă tencuiala jos, tot el o să care sacii?


Da' ce ma-sa are??? E boier? Am dat eu peste juma' de bucatarie jos la faianta, mah. Eu fiind ITist. Cu ciocanu' si bratele proprii. Am carat la fel, pe vremea aia nu era comprest, au fost cred vreo 2-3 saci pe care i-am lasat la gunoi (nu stiu cat ar lua sa ia sacii, stiu ca e obligatoriu, dar oricum nu cred ca trece de cateva sute d eeuro)

Si datul pana la caramida e cam fita, nu vad de ce ar trebui peste tot, nu se crapa atat de usor tencuiala. In restul apartamentului, daca tencuiala e OK sau e placa de beton, nu mai ai ce da jos. E o huma pe care o speli cu apa la galeata. Poate in zonele cu probleme, infltratii etc.

View Postvali, on 30 iunie 2022 - 20:44, said:

te uiți la cum arată jegul ăla, ce crezi, că instalațiile sunt impecabile?
Trebuie refacut tot, pe instalatie as da spre 2000k (sau chiar peste) la 2-3 camere, asa, aproape de cum trebuie - cateva diferentiale, 12-15 circuite etc. Nu mai stiu pretruile, zic de ce era acum cativa ani. Dar daca vrei 4-5-6 circuite, ca nu ai electrocasnice multe, atunci iesi mai ieftin. btw, voi mai mergeti pe ingropat? Ce faci daca vrei un circuit nou? Nu-mi spuneti ca sapati din nou, ca nu va cred...

View Postlaur_radu, on 01 iulie 2022 - 10:42, said:

De ce toata lumea e obsedata cu schimbatul instalatiei electrice? Va imaginati ca ca aceasta operatie afecteaza structura cladirii , probabil mai mult decat orice alta lucrare, ptca presupune taierea peretelui , daca se opteaza pt cabluri ingropate in pereti?!!
Vechile cabluri rezista destul de bine, doar ca trebuie putina atentie, sa nu folosesti de ex masina de spalat in acelasi timp cu un alt consumator mare pe acelasi traseu electric.
Cum pui tu un aer conditionat sau un calculator in dormitor, cand nu ai impamantare? Sau un instant la baie? Sau un electrocasnic cu impamanatre la bucatarie? Nu mai zic de cuptor, ca e deja SF...

Edited by aaaa4567, 01 July 2022 - 11:57.


#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View Postvladut01, on 01 iulie 2022 - 05:40, said:

Depinde de cat de mult vrei sa-l renovezi si unde e apartamentul. Cunosc pe cineva care a renovat total un apartament de 2 camere in Bucuresti acum 2 ani si a costat 30K euro. Renovarea a inclus si mobila pe comanda din toata casa, aragaz, tv, masina de spalat/uscat, frigider, etc Acum foarte posibil sa fie ceva mai mult. Totul s-a scumpit, dar euro e cam la fel.

In Bucuresti este posibil sa cumperi saci de moloz si sa-i lasi la coltul strazii.

Pentru cine se apuca de renovat nici eu n-as recomanda schimbarea instalatiei electrice. Mi-aduc aminte ca aveam calorifere electrice de 2000W si instalatia tinea foarte bine.  Cum s-a zis mai sus interupatoare, prize si tabloul electric e suficient. Schimbarea cel putin a sifonului de la baie e obligatorie. Vecinul meu de sus dupa ce si-a renovat baia sifonul de la baie a inceput sa-i faca probleme. La inceput mai timid si apoi mai seriios. A incercat sa se eschiveze, dar in final a trebuit sa sparga gresia si sa-l schimbe. Pentru cine are parchet de pe vremuri n-as recomanda schimbarea lui daca e in stare cat de buna. Cautati pe google "herringbone floor". E un model mai special care costa mai mult sa-l instalezi si e lemn nu laminat ieftin care o sa se umfle la prima picatura de apa.
Initiatorul trebuie sa spuna ce plan are cu apartamentul respectiv, pentru inchiriat sau forever home.

Ca daca discutam de bagat 30 de mii de euro intr-un apartament de inchiriat, mai bine sta cuminte si baga bani aia in titluri de stat. In cati ani de zile o sa recupereze el 30 de mii de euro investitit + cost initial apartament + taxe + tva la stat.
Eu am cumparat dulapuri din jysk ca nu este ikea in oras, am cumparat dulapuri din jysk si cred ca am platit 150 sau cat am platit montarea ca sincer mai stiu daca era 150 de lei pentru 1 dulap sau pentru 2 dulapuri.
https://jysk.ro/depo...cB&gclsrc=aw.ds

Si imi zicea tamplarul ca el pe un dulap ia cel putin dublu,  dulap la comanda. Ma gandeam care este logica? De ce ai face treaba asta?
Asa si cu mobila de bucatarie, aveam la bucatarie coltar, scaune cu spatar, inca un corp de mobila + blat de bucatarie + innca 2-3 corpuri de mobilier suspendate, le-am scos, le-am aruncat.
Daca o sa inlocuiesc vreodata mobila de bucatarie o sa pun ceva polite, modern, aerisit.

Daca este pentru chirie sa puna parchet vinil dar daca te uiti la preturile actuale este nebunie.

Da, investit bine in instalatia sanitar, sa nu se pomeneasca ca inunda pe careva.
Cumparat mobila din plastic pentru sutinut chiuveta sau direct in perete. O scriu ca om care am schimbat cateva masti de chiuveta, pica apa pe ele, se umfla. Trebuie chiuveta prinsa in perete sau de plastic.

Si pune mana si face si el. Universitatea youtube asteapta.

View Postlaur_radu, on 01 iulie 2022 - 10:42, said:

De ce toata lumea e obsedata cu schimbatul instalatiei electrice? Va imaginati ca ca aceasta operatie afecteaza structura cladirii , probabil mai mult decat orice alta lucrare, ptca presupune taierea peretelui , daca se opteaza pt cabluri ingropate in pereti?!!
Vechile cabluri rezista destul de bine, doar ca trebuie putina atentie, sa nu folosesti de ex masina de spalat in acelasi timp cu un alt consumator mare pe acelasi traseu electric.
Nu, ne imaginam ca este care sunt costurile.
Si la cum arata apartamentul pare ca a locuit acolo vreo baba care nu a renovat, nu s-a jucat pe la instalatia electrica.
Si din fericire este usor de verificat instalatia electrica, desfaci dozele si te uiti daca este ceva umblat pe acolo.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postyo9hrb, on 01 iulie 2022 - 10:11, said:


Problema nu este ca n-ar duce un curent mai mare, instalatia este dimensionata OK. Problema este ca aluminiul ala a imbatranit si la orice interventie minora in doza... se rupe. Din perete. Stiu cum este, am avut si eu apartament din ala. Si acum are o priza si lumina din dormitor nefunctionale.
In plus, dezizolarea capatului este o aventura. Izolatia aia de plastic/ PVC sau ce o fi s-a durificat de-ti blestemi copiii.
iti dau dreptate,cu aluminiu si izolatia pietrificata, am patit asa la un imobil dat in folosinta in 1966. Nu recomand sa o pastreze initiatorul

#41
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

View Postvali, on 01 iulie 2022 - 11:38, said:

în unele cazuri, în cele mai multe cazuri, instalația aia are 50 de ani. sau a fost făcută prost de cineva în ultimii 10-20-30 ani. sau a fost cârpită prost de diverși dorei. de aia.
O verifica, dar ca o regula sa spuna ce doreste a face, ca daca discutam de bagat in chirie sunt sume cheltuite.

View Postaaaa4567, on 01 iulie 2022 - 12:00, said:

1000k pentru electrica e putin, chiar foarte putin (manopera plus materiale), sau e OK, daca e minimalist.

Da' ce ma-sa are??? E boier? Am dat eu peste juma' de bucatarie jos la faianta, mah. Eu fiind ITist. Cu ciocanu' si bratele proprii. Am carat la fel, pe vremea aia nu era comprest, au fost cred vreo 2-3 saci pe care i-am lasat la gunoi (nu stiu cat ar lua sa ia sacii, stiu ca e obligatoriu, dar oricum nu cred ca trece de cateva sute d eeuro)

Si datul pana la caramida e cam fita, nu vad de ce ar trebui peste tot, nu se crapa atat de usor tencuiala. In restul apartamentului, daca tencuiala e OK sau e placa de beton, nu mai ai ce da jos. E o huma pe care o speli cu apa la galeata. Poate in zonele cu probleme, infltratii etc.


Trebuie refacut tot, pe instalatie as da spre 2000k (sau chiar peste) la 2-3 camere, asa, aproape de cum trebuie - cateva diferentiale, 12-15 circuite etc. Nu mai stiu pretruile, zic de ce era acum cativa ani. Dar daca vrei 4-5-6 circuite, ca nu ai electrocasnice multe, atunci iesi mai ieftin. btw, voi mai mergeti pe ingropat? Ce faci daca vrei un circuit nou? Nu-mi spuneti ca sapati din nou, ca nu va cred...


Cum pui tu un aer conditionat sau un calculator in dormitor, cand nu ai impamantare? Sau un instant la baie? Sau un electrocasnic cu impamanatre la bucatarie? Nu mai zic de cuptor, ca e deja SF...
Daca o face calumea, apartament cu 2 camere, tras toate traseurile, spart si facut canal, da, 1000 de euro este cam putin.
Ia de te gandeste daca tu ai face asa ceva pentru 1000 de euro. Ca si mama masini de canelat tot are momente cand zice ca trebuie sa dai nitel la dalta.

La bloc am dat jos gresia cu ciocanul si dalta. Daca aveam ciocan rotopercutor in cateva ore era gata. Daca cumperi dalta lata rezolvi si mai repede.

Pe vremea aia astupam gropi prin spatele blocului cu molozul. La urma au asfaltat.
Oricum dai telefon la ce gasesti pe olx, vin aia si ridica saci.
Saci gasesti la leroy 1leu si 2 lei, nu te apuci sa-i incarci cu varf.

De proba, sa nu fie ceva defect asuns, poate face pana la perete, apoi acopera cu glet. Dar de dat tot aia jos este o chestie inutila.
Si apoi ce face? Plateste sa incarce cu 2 straturi de glet, tencuiala, 2 straturi de lavabila.

Daca este baiat destept face cum am facut si eu la bloc.
Am decopertat singur, am vorbit cu mesterul sa dea doar 2 straturi de glet. De finisat si de dat cu vopsea lavabila, noi am dat.
Asa ia de iti imagineaza ca si finisarea costa, si cele 2 maini de vopsea lavabila.

Stai asa cu disjunctoarele alea.
Daca are impamantare inteleg sa traga circuit dedicat bucatarie, dar daca are gaze la ce naiba ii trebuie circuit dedicat pentru cuptor electric? La cat costa curentul este o aberatie. Boiler? Pai nu mai bine este centrala pe gaze?

Cine nu se pricepe, nu ca nu se pricepe, cine este comod o sa plateasca mult pentru treburi care se pot rezolva si urmaring ceva youtube.

La mine a fost o portiune la bucatarie unde nu a prins lavabila si gletul, dupa usa. Am decopertat gletul, am luat o perie de sarma.
Am pus adeziv in glet si am tras o mana de glet. Perfect. Am dat cu lavabila si gata.
Am vazut pe youtube la vancouver carpenter.

#42
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2022 - 21:33, said:

iti dau dreptate,cu aluminiu si izolatia pietrificata, am patit asa la un imobil dat in folosinta in 1966. Nu recomand sa o pastreze initiatorul
in situatii din astea peste ocean se foloseste innadirea cablului de aluminiu cu unul de cupru (pigtail electrical wires https://www.thespruc...ections-1152879 ) si nu e periculoasa daca e facuta de un electrician autorizat (vezi https://www.wirechie...g-pigtails-know ). Cu siguranta poate fii facuta mai de oricine, dar problema e ca daca ai vreun incendiu si nu a fost facuta de un electrician autorizat compania de asigurari de abia asteapta sa gaseasca un motiv sa nu-ti mai plateasca despagubiri.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poate tie
Restul ne facem instalatii pe cupru.Pa

#44
Hahaha76

Hahaha76

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2020
Salut. Renovarea unui apartament de 2 camere din Bucuresti, la sfarsitul anului 2020, pe mine m-a costat aproximativ 20 k euro.

#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
AndreY2u, ce ai mai facut cu apartamentul ?
Saptamana viitoare ar trebui sa semnez si eu contractul de achizitie a unui apartament intr-un bloc vechi comunist, care necesita o renovare totala ( instalatii electrice si sanitare, termopane, glet, gresie, faianta, parchet, etc. ), si as fi avut nevoie de niste cotatii de pret pentru diverse operatiuni ( ma refer strict la partea de manopera ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate