Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cat costa renovarea unui apartament cu 2 camere?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

 vali, on 30 iunie 2022 - 19:10, said:

o persoană plătită cu 200 lei pe zi? o să dureze o săptămână.
cine cară sacii până jos? tot el? după ce a dat o zi întreagă tencuiala jos, tot el o să care sacii? cu ce îi transporți? suni o autobasculantă de pe olx sau cu serviciul de gunoi?
Pentru transport mizeria probabil as mai platii 2 persoane x 200 lei o zi, la transport nu m-am gandit oricum si acolo nu cred sa depaseasca 200 euro

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Mai mult de 350 lei/mc nu costa sa te scapi de moloz. Deci un container de 7 mc ar fi maxim 500 de euro. Asta daca mergi pe varianta cea mai scumpa. In realitate poti gasi la jumatate de pret.
Sigur nu ai cum sa depasesti 2000 de euro cu trasul de pe pereti si scapatul de moloz.
Cine a zis 10 000 nu stie ce vorbeste.
Probabil vei scapa cu 1000 de euro ca sa pregatesti totul pentru renovare.

Edited by dan1980_25, 30 June 2022 - 19:27.


#21
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Daca vrei sa schimbi si instalatia electrica, e mai ieftin sa cumperi alt apartament.

#22
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Trebuie sa calculezi suprafata peretilor.
ca ordine a operatiunilor ar trebui
- sa demolezi ce e de demolat
- scos sacii de moloz (etapa 1) / (calorifere/cada/fieratanii le poti duce la fier vechi daca ai cu ce sa le cari)
- spart pentru instalatie electrica noua
- pus cablurile noi
- spart pentru refacere instalatie sanitara
- sapa
- evacuat moloz etapa 2
- indreptat pereti
- gletuit
- gresie, faianta, parchet, lavabila
- evacuat moloz etapa 3
- montat usi (cea de la intrare trebuie in timp ce se indreapta peretii, ca sa reparte/gletuiasca si in zona usii)
- mobila, calorifere, plinta, prize, lumini

Eu am pastrat parchetul vechi pe care ulterior l-am raschetat, si am pastrat si termopanele (daca schimbi si geamurile, trebuie tot in etapa cand se lucreaza la pereti pentru indreptat, deci trebuie putina sincronizare la livrari)

La 3 camere, 64mp, am avut cam 210mp de pereti + tavane.
Etaj 4 din 4, fara lift.
In total am evacuat vreo 120 saci de moloz, o parte cu primaria, carati de mine la strada, o parte cu o firma care taxa 8lei/sac + 1 leu de etaj, deci 12lei/sac luati de sus.
De carat saci la etajul 4, i-am carat in mare parte singur, cateodata am mai primit ajutor de la prieteni, la prima transa m-au ajutat si muncitorii.

Dureaza, cine iti zice ca e 20k probabil zice de vreo firma si dupa 10 zile maxim te muti si e totul gata, altfel dureaza, e mult de facut.

#23
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Depinde unde e, in Uganda de exemplu e mai ieftin decât în New York.

#24
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ok, ține-ne la curent cu ce se întâmplă.

#25
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Exact, stăm cu sufletul la gură.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de oras. Ma mir ca citeste Zoso pe subiect dar nu ti-a zis ca materialele sunt la un pret istoric.
Deci daca poti, asteapta, ca o sa bagi in materiale cat nu recuperezi pe 1-2 ani de chirie.
Am presupus ca vrei sa-l bagi in chirie.

Vorbeste cu 1-2 mesteri, cat mai simplu, sa nu fie dala de vrea ceresit. Gletul meseriasului.
Si minimalist, sa nu comenteze careva ca am folosit cuvantul asta.
Minimalist, nu te apuca sa imbraci totul in gresie, fauabta si parchet simplu.

Parerea mea ca ar trebui sa iti cumperi un ciocan rotopercutor si te apuci singur de debarasat.

Instalatia electrica este buna? Tabloul cum arata? Asa trece acolo 1000-1500 de lei schimbat tabloul si toate prizele. Daca vrei sa te apuci de trasat canal pentru cablu si tras cupru, copex, dureaza, costa.

Pui mana si lucrezi cot la cot cu mesterul, merge mai repede si merge mai calitativ, asta in loc sa-l lasi singur.

#27
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
30.000 de euro cu electrocasnice.

#28
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Depinde cat faci tu din treaba , ce materiale folosesti, ce finisaje gen gresie faianta, parchet. Minim 12-15.000 E

#29
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Ala-i apartament comunist, doua camere confort 2, nedecomandat? Bucataria si baia cu latime de 1.5m?
Vezi ca instalatia electrica e, de regula, din aluminiu. Intenc. Recomand schimbare, daca tot renovezi.

#30
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 MindArchitect, on 30 iunie 2022 - 19:56, said:

Instalatia electrica este buna? Tabloul cum arata?
te uiți la cum arată jegul ăla, ce crezi, că instalațiile sunt impecabile?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 yo9hrb, on 30 iunie 2022 - 20:37, said:

Ala-i apartament comunist, doua camere confort 2, nedecomandat? Bucataria si baia cu latime de 1.5m?
Vezi ca instalatia electrica e, de regula, din aluminiu. Intenc. Recomand schimbare, daca tot renovezi.
Salut costa electricianu si instalatoru. Ia mult.
Dupa care adaugi materialele.

#32
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Ce preț are?

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021

 vali, on 30 iunie 2022 - 20:44, said:

te uiți la cum arată jegul ăla, ce crezi, că instalațiile sunt impecabile?
Urmaresc canale de youtube si am reparat si eu destule cat sa inteleg ca mai bine sa fie vechi si neumblate in loc de noi si carpite.

Daca este instalatia originala este bine, doar pune un tablou nou, schimba prizele si intrerupatoarele si gata.
Acum ce sa faca? Sa schimbe firele de Al sa treaca pe cupru?
Pai merita treaba asta doar daca montezi cuptor electric, plita. Altcumva? Poate toate consuma mai putin.

Tin minte ca aveam in lustra de la bloc 3 becuri, 75W si 2 de 100W, acum cel mai mult am 2 becuri philips de 15W!? Cred ca zic bine.
Televizorul? Am cumparat LCD-uri.

Acum eu iti urmaresc canalul de youtube si pe mine m-a costat 1000 de lei sa trag inca o teava la scurgerea de pe acoperis, am vazut ca ai cumparat si tu ceva asemanator. Eu am dat cu tot cu montare.
Ce vreau sa zic? Isi cumpara un ciocan rotopercutor, ii fac si recomandare ceva de la leroy merlin, am daramat o hazna si ce naiba nu am spart. Se apuca singur de dat jos faianta, gresia, scoate parchetul.
Apoi cumpara un spaclu si decoperteaza, face economie.

La urma vorbeste cu ce echipe de mesteri gaseste, ca si mie primi mesteri imi ziceau aproape pret dublu.
Si la urma ne intreaba. Baieti? Este bun gletul ala mai ieftin de la leroy merlin? Si noi zicem, da, dar ai grija sa fie gletul ALB si nu gletul maroniu ca apoi dai 1-2 maini in plus de vopsea lavabila sa acopere.

Eu ma uit la garsoniere in genul ala, vreau sa cumpar ceva sa renovez eu. Am bani, preturile scad.
In nici un caz nu cumparam vreo garsoniera sau apartament dala renovat de un electro-zugrav.

La urma chemat o echipa de pe olx, doar sa ridice saci plini de moloz si treaba lor. Ca daca te apuci tu sa duci molozul pe undeva, nu conteaza ca vrei sa umpli o groapa la tara. La Craiova iti confisca masina cu totul si iti dau o amenda de nu valoreaza masina.

Edited by MindArchitect, 30 June 2022 - 23:05.


#34
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Depinde de cat de mult vrei sa-l renovezi si unde e apartamentul. Cunosc pe cineva care a renovat total un apartament de 2 camere in Bucuresti acum 2 ani si a costat 30K euro. Renovarea a inclus si mobila pe comanda din toata casa, aragaz, tv, masina de spalat/uscat, frigider, etc Acum foarte posibil sa fie ceva mai mult. Totul s-a scumpit, dar euro e cam la fel.

In Bucuresti este posibil sa cumperi saci de moloz si sa-i lasi la coltul strazii.

Pentru cine se apuca de renovat nici eu n-as recomanda schimbarea instalatiei electrice. Mi-aduc aminte ca aveam calorifere electrice de 2000W si instalatia tinea foarte bine.  Cum s-a zis mai sus interupatoare, prize si tabloul electric e suficient. Schimbarea cel putin a sifonului de la baie e obligatorie. Vecinul meu de sus dupa ce si-a renovat baia sifonul de la baie a inceput sa-i faca probleme. La inceput mai timid si apoi mai seriios. A incercat sa se eschiveze, dar in final a trebuit sa sparga gresia si sa-l schimbe. Pentru cine are parchet de pe vremuri n-as recomanda schimbarea lui daca e in stare cat de buna. Cautati pe google "herringbone floor". E un model mai special care costa mai mult sa-l instalezi si e lemn nu laminat ieftin care o sa se umfle la prima picatura de apa.

Edited by vladut01, 01 July 2022 - 05:54.


#35
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006

 MindArchitect, on 30 iunie 2022 - 23:03, said:

Daca este instalatia originala este bine, doar pune un tablou nou, schimba prizele si intrerupatoarele si gata.
Acum ce sa faca? Sa schimbe firele de Al sa treaca pe cupru?
Pai merita treaba asta doar daca montezi cuptor electric, plita. Altcumva? Poate toate consuma mai putin.
Problema nu este ca n-ar duce un curent mai mare, instalatia este dimensionata OK. Problema este ca aluminiul ala a imbatranit si la orice interventie minora in doza... se rupe. Din perete. Stiu cum este, am avut si eu apartament din ala. Si acum are o priza si lumina din dormitor nefunctionale.
In plus, dezizolarea capatului este o aventura. Izolatia aia de plastic/ PVC sau ce o fi s-a durificat de-ti blestemi copiii.

#36
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
De ce toata lumea e obsedata cu schimbatul instalatiei electrice? Va imaginati ca ca aceasta operatie afecteaza structura cladirii , probabil mai mult decat orice alta lucrare, ptca presupune taierea peretelui , daca se opteaza pt cabluri ingropate in pereti?!!
Vechile cabluri rezista destul de bine, doar ca trebuie putina atentie, sa nu folosesti de ex masina de spalat in acelasi timp cu un alt consumator mare pe acelasi traseu electric.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate