Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termene si legislatie pt a deveni prosumator

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
@Courage - de oameni ca tine e nevoie in politica romaneasca, cand intri da un semn sa te votez, bafta!

#38
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Later edit: după ce am făcut sesizare pe distribuție-energie.ro se pare ca s au mișcat cei de la Bv. Doar ce am fost sunat de un reprezentant al lor care, cu un dezarmant discurs, mi a comunicat ca în cursul zilei de astăzi o sa vina cineva sa mi schimbe contorul, cererea fiind tratata 'cu prioritate', ba chiar o sa primesc un răspuns pe mail care o sa l aiba în CC și pe directorul sucursalei.

#39
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Later edit 2:  asa cum ziceam am trimis la 3 adrese de mail la hidroelectrica. La doamna Stanculescu am trimis azi, tot azi, am primit și contractul.

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu tot astept certificatul de prosumator de mi s-a urat.
Am trimis petitie ANRE, reclamatii etc

Nu se misca nimic!
Am aflat ca dosarul e aprobat, dar se lucreaza de 2 saptamani la "solutia tehnica"?

WTF? Ce solutie tehnica?

#41
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
E penurie de contoare. Deci, daca ai prins legea cu contorul de productie, e de asteptat, aparent.
Am 2 vecini in situatia asta.

#42
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Hm...înainte să fac reclamaţii, am discutat direct cu un domn de la "serviciiul de contoare" (nu stiu denumirea departamentului)  si mi-a zis pe un ton foarte calm ca "urmeaza sa vina si sa nu-mi fac griiji, dar ca, momentan nu au cartele". La 3 zile dupa ce am depus sesizare serviciul central s-au gasit contoare si cartele

Fara reclamatii nu faci nimic. Nu e treaba mea  ca nu au ei contoare, legea e clara.

Edited by dogsgame, 11 August 2022 - 21:36.


#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Atat s-a putut…

https://stirileprotv...tate-de-an.html

#44
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Din ce inteleg, din neputiinta ANRE si a OD, vom trece in cealalta parte a problemei.

Citat dintr-un posibil OUG.

Quote

(1) În termen de 3 luni de la intrarea în vigoare a prezentei legi, Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei stabilește o procedură de notificare simplă pentru racordările la rețea, prin care instalațiile sau unitățile de producție agregate ale prosumatorilor de energie din surse regenerabile și proiectele demonstrative cu o putere electrică inferioară sau egală cu 10,8 KW, ori echivalentă pentru conexiunile diferite de conexiunile trifazice, se racordează la rețea în urma transmiterii unei notificări operatorului de distribuție.

(2) În termen de 15 zile de la notificare, operatorul de distribuție poate refuza racordarea la rețea solicitată sau poate propune un punct alternativ de racordare la rețea, din rațiuni justificate corespunzător de siguranță sau de incompatibilitate tehnică a componentelor sistemului; în cazul unei decizii pozitive a operatorului de distribuție sau în absența unei decizii din partea acestuia, în termen de o lună de la notificare, instalația sau unitatea de producție agregată poate fi conectată.


#45
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.05.2004

View Postsparkyson, on 03 iulie 2022 - 23:09, said:

Dar care e scopul?
- Sa nu injectezi neautorizat?
- Sa taxeze productia?
- Sa intarzie si mai mult procesul?
- Toate cele de mai sus?
- Niciunul?

din ce am auzit de la cineva care instaleaza panouri, unii prosumatori cu sistem de 3kw ar fi luat cumva curent din retea si pus ca venind din panouri si faceau gen 50kw cand ei aveau sistem de 3. nu stiu daca e fezabil sau nu, ca nu am cunostintele tehnice necesare pe zona aceasta.

Edited by danyro, 31 August 2022 - 09:46.


#46
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Uraaaa!

Acum mi-au pus si mie contorul de bransament!

Doreau sa imi puna si pe cel de productie PV, dar le-am zis ca nu am nici cutie BMPT montata si nici nu e loc pt el, asa ca au rasuflat usurati si au notat pe acte "nu e loc pentru contor abonat".

View Postdanyro, on 31 august 2022 - 09:46, said:

din ce am auzit de la cineva care instaleaza panouri, unii prosumatori cu sistem de 3kw ar fi luat cumva curent din retea si pus ca venind din panouri si faceau gen 50kw cand ei aveau sistem de 3. nu stiu daca e fezabil sau nu, ca nu am cunostintele tehnice necesare pe zona aceasta.
De fapt prosumatorul si-a schimbat sistemul fara sa anunte, dar asta e o crima fara pagube.

Attached Files


Edited by Courage, 01 September 2022 - 12:54.


#47
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Contorizează fiecare faza import/export sau face suma... net metering?
Contorul ala pt PV ar fi fost tot asa mare ca cel care l-a montat la branșament?

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Contorul de PV e exact la fel.

Nu stiu ce sa iti raspuns si mai ales nu stiu cum as putea verifica net metering.

#49
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Un consumator care sa tragă pe o faza mai mult decât produce sistemul pe o faza și urmărit înregistrările contorului . De ex, sistemul pe produce câte 1kw pe fiecare faza, iar tu ai un consumator de 3kw pe o faza. Dacă contorul nu înregistrează nimic ai net metering, dacă înregistrează export 2 și import 2... atunci nu.

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am si eu contor exact ca cel din poza si sper ca al tau are aceleasi setari ca si al meu.

E din acela "bun", favorabil pentru prosumatori cu bransament trifazat.

Daca la un moment dat ai asa:
  • export 1 kW pe L1
  • export 1 kW pe L2
  • import 1 kW pe L3
Dupa o ora, rezultatele vor fi urmatoarele
  • Contorul "bun" inregistreaza 1 kWh export in registrul 2.8.0 si nu platesti nimic, primesti bani de la Furnizor pentru 1 kWh.
  • Contorul "rau" inregistreaza 2 kWh export in registrul 2.8.0 si 1 kWh import in registrul 1.8.0 si primesti bani pentru 2 kWh exportat dar PLATESTI pentru 1 kWh importat.


#51
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Saptamana trecuta a fost depus de catre instalator dosarul la OD (E-Distributie) pentru emiterea certificatului de racordare.
Astazi a venit o echipa de la OD, a facut poze la contorul existent, la invertor, panouri, instalatie electrica exterioara etc... si atat. Mi-au spus ca urmeaza sa emita certificatul de racordare. I-am intrebat de ce nu monteaza si contorul pt fotovoltaice, precum si cel pt prosumator. Mi-au raspuns ca aceste contoare se vor monta abia dupa imi vor emite certificatul de racordare, apoi dupa ce voi face contractul de prosumator cu furnizorul (Hidroelectrica) si dupa ce furnizorul ii instiinteaza pe ei ca sunt prosumator!!!
Din ce stiu eu, pana acum, odata cu emiterea certificatului de racordare se monta si contorul inteligent cu dublu sens... s-a schimbat ceva intre timp? Ei imi spuneau ca asa a fost si pana acum!

#52
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Azi am primit certificatul de racordare... a durat 6 zile de la depunerea documentatiei.

#53
andrei_2006

andrei_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Ca sa deschid o cerere de prosumator, in portalul E-Distributie selectez "Cerere de racordare Producători"?

Attached Files


Edited by andrei_2006, 26 October 2022 - 13:18.


#54
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate