Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Termene si legislatie pt a deveni prosumator

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eu astept sa vad cum ne vor obliga sa le dam acces pe proprietate, ca sa citeasca acest nou contor!

De aceea se pun aparatele de masura in afara proprietatii sau la limita de proprietate sau te obliga sa le dai declaratie notariala de acces dc sunt pe proprietate, in bransamentul meu.

Edited by Courage, 04 July 2022 - 01:49.


#20
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
La fel cum dai acces nelimitat operatorului de rețea de apa și canalizare, așa vom da și operatorului de rețea electrică. Ce, la voi contorul de apa e la limita de proprietate? Ca la mine este pe proprietate privată, și pana nu le-am dus declarația notariala in formatul lor (fără modificările mele), și notat in cartea funciară, nu au vrut sa facă lucrarea.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Eu cred ca cerinta cu acest nou contor este o aplicare eronata a cerintelor programului AFM si la cei care n-au montat prin programul AFM.

Ord. 19 / 2022, Cap. IV, Art. 27 (3) ar parea ca vrea sa zica "daca este nevoie de contor de energie generata, il monteaza firma de distributie".
Nu zice ca este obligatoriu sa fie montat.
Si imi aduc aminte ca in discutiile anterioare despre programul AFM acolo aparea o referire la un astfel de contor.

Vizualizare mesajCourage, pe 03 iulie 2022 - 21:41, a scris:

Si ce se intempla cu cei care au devenit deja prosumatori si NU au acest contor?
Cine citeste acest contor?
La lista de mai sus, mai am o intrebare. Pare banala, dar fac pariu ca astia de la e-Distributie nu stiu.
In ce sens se monteaza contorul?
  • Varianta 1: cu invertorul la intrare si reteaua locala la iesire (energia exportata va fi inregistrata la 1.8.0 iar consumul de noapte al invertorului la 2.8.0)
  • Varianta 2: cu invertorul la iesire si reteaua locala la intrare (energia exportata va fi inregistrata la 2.8.0 iar consumul de noapte al invertorului la 1.8.0)


#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Tocmai ce am primit acum de la E-Distributie noul OPIS...

Citat

Buna ziua,
Pentru dosarul de utilizare sunt necesare urmatoarele documente:
  • Adresa de inaintare (cea generată de sistem când depui cererea)
  • Anexa 1,   sau Anexa 2 ( dupa caz) ( semnata si stampilata);
  • Memoriu de prezentare ( echipamentele instalate si caracteristicele tehnice ale acestora);
  • Procesele verbale la punerea in functiune // care confirma receptia la terminarea lucrarilor semnate de ambele parti ( beneficiar <-> firma instalatoare) in care sunt mentionate echipamentele aferente CEF;
  • Tabelul  reglajelor de interfata  implementate asupra invertorului fotovoltaic conform ORD ANRE 228/132 (pe 1 sau 2 trepte in functie de instalatia electrica) si / sau poze sau screenshoot-uri din aplicatie ce fac dovada implementarii acestora asupra invertorului fotovoltaic respectiv, poze din care sa reiasa seria invertorului utilizat (screenshoot din aplicatia producatorului);
  • Schema electrica monofilara a instalatiei de utilizare, inclusiv tabloul general, cu precizarea protectiilor prevazute si a reglajelor acestora semnata si stampilata de catre persoana /firma care a intocmit-o ;
  • schita BMPT din cadrul instalatiei de utilizare (intre invertor si TEG)  unde : este necesara montarea unui grup de masura  in cadrul instalatiei de utilizare intre iesirea invertorului si intrarea din TG client in care OD va monta un contor de energie electrica in vederea masurarii energie electrice produse din centrala fotovoltaica. (conform ORD ANRE 15/2022);
  • Buletinul prizei de pamant in care sa fie mentionata durata de valabilitate a buletinului;
  • Certificatele de conformitate si fisele tehnice emise de fabricant, în copie, ale invertoarelor si unitatilor generatoare cu datele si functiile corespunzatoare si, dupa caz, fisele tehnice emise de fabricant, în copie, ale instalatiei de stocare;
  • Atestatul ANRE al instalatorului,


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Eu nu inteleg ce legatura are noul contor cu ORD ANRE 15/2022 (compensarea cantitativa).

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
De fapt, nimeni nu citeste legile...

Am cerut pct de vedere ANRE.
Sa vedem dc primesc ceva...

Edited by Courage, 04 July 2022 - 16:58.


#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Am actualizat postarea cu legislatia la zi.
Puscati pe ei, ANRE!

#26
kantiarion

kantiarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.04.2008
Cam asa arata prima mea petitie ANRE:

Citat

Buna ziua,
Dupa cum vedeti am depus la dumneavoastra cererea pentru racordarea la un loc de consum existent a instalatiilor de producere a energiei electrice din surse regenerabile pe 28.06.2022 respectand prevederile ord. ANRE 19/2022 art 24

Conform art 25 (1), neprimind nici o notificare in termenul specificat consider ca documentatia depusa e corecta. (data de la care curg toate termenele fiind 28.06.2022)

Nu am primit inca factura conform articolului 25 (4).  Am primit in schimb o factura de emitere ATR care nu mai e necasar conform art 26 (1)

Prin urmare astept de la dumneavoastra:

0. Stornarea facturii SMxxxx/28.06.2022
1. Factura pentru tariful de actualizare a certificatului de racordare. Termen limita 30.06.2022
2. Efectuarea lucrarilor prevazute la art 27 daca e cazul. Termen limita 05.07.2022
3. Emiterea certificatului de racordare actualizat Termen limita 15.07.2022  

Intrucat observ ca cererea a debutat cu stangul va anunt ca nerespectarea termenilor de racordare specificati ma va determina sa depun cate o reclamatie la ANRE pentru fiecare termen depasit.

PS: am facut prima reclamatie pentru emitere factura ATR. (atasat continutul in imagine atasata):

Citat

Stimate Kanti

Reclamatia Dumneavoastra a fost inregistrata in Registrul ANRE cu numarul xxx din data 30.06.2022.
Va multumim pentru informatie, vom reveni cu informatii privind solutionarea Reclamatiei Dumneavoastra.


Cu stima,
Echipa ANRE


#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc @kantiarion pt ajutorul acordat dpdv legislativ.

#28
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Se pare ca petitia ANRE functioneaza.
Azi expira termenul dat de ANRE pt a rezolva cu certifictul de prosumator pt tatal meu, si azi am primit CER :D

#29
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Aveți idee cam cât durează în Brasov schimbarea contorului? Este al doilea mail care îl dau la Sdee și nu ma baga nimeni în seama

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Anre

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Citind stirile de mai jos, cred ca la Operatorii de Retele de Distributie (OD) lucrurile o sa mearga din ce in ce mai prost.

Practic Guvernul nu vrea sa aprobe tarife mai mari pentru serviciile de distributie, ca sa nu creasca costul kWh la consumatorii finali, din motive populiste.
Iar la nivelul actual al tarifelor de distributie, OD nu reusesc sa cumpere energie pentru consumul propriu tehnologic (CPT) pentru operarea retelelor.

https://e-nergia.ro/...-cele-ofertate/

https://www.economic...lor_600030.html

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Adica caruta scartaie din toate inchieturile.

#33
florin3222

florin3222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2022

Vizualizare mesajCourage, pe 04 iulie 2022 - 01:48, a scris:

Eu astept sa vad cum ne vor obliga sa le dam acces pe proprietate, ca sa citeasca acest nou contor!

De aceea se pun aparatele de masura in afara proprietatii sau la limita de proprietate sau te obliga sa le dai declaratie notariala de acces dc sunt pe proprietate, in bransamentul meu.

va salut, noile contoare inteligente pot fi citite de la distanta, nu mai este necesara citirea la fata locului.
folosesc un protocol de comunicare aplicat peste tensiunea de retea
"https://www.enel.ro/...indexului.html" - Contorul Smart Meter

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Deja au dat, citeste ultima modificare

#35
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Inca o zi, inca 3 petitii la ANRE pentru E-Distributie Muntenia.

1. Am un spor de putere inceput din Decembrie 2021 si sunt chiar la ultimul pas, adica de 2 luni astept contorul trifazat, dupa ce am asteptat 6 luni sa puna cutia.
2. Am depuse actele de prosumator de pe 9 iulie si... pe 12 am primit sa platesc factura emitere ATR.
Am platit, au confirmat si de atunci nimic, desi am sunat si am vorbit.

Initial mi-au spus ca documentatia e aprobata si 2 saptamani nu au emis "solutia tehnica".
Acum am aflat ca documentatia NU e aprobata si nici solutia tehnica, asa mi s-a spus telefonic.

Trebuie bombardati, alta solutie nu exista, in tara unde e mai ieftin sa nu respecti legea.

3. Am depus pentru tata actele la adresa de email dedicata din data de 14.07.2022 pt furnizare Hidroelectrica.

Edited by Courage, 04 August 2022 - 08:36.


#36
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
si eu sunt de parere ca sunt sub orice critica. Eu stau cu certificatul de prosumator si ma uit la el ca nu au venit sa-mi schimbe contorul. Am sunat la SDEE Transilvania Sud si mi-a zis o doamna ca mai intai trebuie sa semnez contractul cu furnizorul si apoi, in 48 ore, schimba contorul. Asta e clar pe langa lege. Le-am trimis sapt trecuta la hidro certificatul impreuna cu cererea la 3 adresa de mail: [email protected], [email protected] (adresa gasita pe fb) si [email protected] (adresa de aici). In fiecare mail i-am rugat sa confirme primirea documentelor, rezultatul: 0. incep sa ma gandesc serios la un actiune in instanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate