Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Samsung Odyssey G3 24" 144hz sau ASUS TUF VG259Q?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
DumitrwC

DumitrwC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2022
Voiam să fac upgrade monitorului meu de 60hz(Samsung TD391) care nu prea mai face fata la jocuri FPS și nu e foarte fluid, după ce am făcut un upgrade pcului meu pentru ca am crezut că nu face față, de la 80-140fps in csgo, acum la 250-450, tot nu este o diferență foarte mare.
Iar ca sa mă incadrez Intr un buget care sa nu mă lase cu buzunarele goale, am găsit doua opțiune care par interesante și nu sunt atât de expert să știu care ar merita.

Prima opțiune pe care am găsit o ar fi Odyssey G3, care are review-uri decente, pret bun pentru ce oferă, dar am văzut păreri împărțite despre fluiditate și are și destul de multișor ghosting.

A doua opțiune fiind cel de la ASUS, la un preț relativ asemănător, tot 144hz, ecranul fiind IPS și având destul de mult bleeding fata de prima varianta, dar ghostingul nu prea sesizabil.

In mare parte pierd timpul jucandu-ma când nu sunt la muncă. Mai am și un hobby din a mă juca în Photoshop/editat video uneori.

In concluzie, teorie mai înțeleg, dar am nevoie de sfaturile/ajutorul unor persoane mai înțelepte și mai experimentate in domeniu.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
LCDurile asa zise de 1ms ( sau si 0,5)  setate si fortate pe modul fast extrem au real latenta amestecata intre pixeli care variaza si la un singur frame intre 3,8 si peste 28 ms.
Pt. 1ms si 0,5 se foloseste backlight blinking la frecventa mai mare, de genul 200-288- 330 Hz etc., care e lumina stroboscopica extrem de obositoare. Frecventa ergonomica este in plaja de 100 - 120 Hz. La 140 e deja stroboscopica extrem de obositoare.
La LCDuri, datorita latentei foarte mari, nu este evident refreshul mic si el foarte obositor sub 100 Hz la CRT/SED/AMOLED/microLED/trueQDot fara LCD, insa LCDurile atunci cand se foloseste backlight blinking devin si mai obositoare, si inca foarte pervers pt. ca sursa stresului provocat nu este vizibila ca un refresh mic de CRT, dar te paleste si mai rau.
Fara backlight blinking nu faci nimic la LCD in materie de latenta, desigur 4-28 ms amestecat e mai bine decat 8-50 ms amestecat, dar oricum ai motion blur complet devastator si catastrofal. Iar cu backlight blinking tot ai motion blur foarte nasol, o catastrofa fata de un CRT/SED/AMOLED/microLED/trueQDot/ hibride QDOLED fara LCD @ 100-120 hz.
Monitoare microLED ( nu miniLED)  si trueQD fara LCD inca nu sunt disponibile comercial. QDOLEDul care exista la ora actuala e curbat si de 34", probabil nu vrei asa ceva pt. Photoshop...

Peste latenta au si laguri multiple.
Lag TFT care e panoul de tranzistori care comanda subpixelii si care din pacate exista si la AMOLED si microLED, si cei care scriu TFT in specificatii la panou fara altceva sunt imbecili.
Chiar si TFT IGZO are lag.
Apoi ai lag de procesare din monitor.
Apoi lag de interfata a monitorului.
Apoi lag de procesare grafica si de CPU...

Edited by loock, 30 June 2022 - 12:47.


#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,659
  • Înscris: 03.01.2007
Ia de 240Hz https://www.pcgarage...fresh-rate-240/

La review-ul asta https://www.pcgarage...premium-240-hz/
scrie ca a fost extrem de nemultumit de Samsung Odyssey 3 LS24AG300 deci Samsung G3 exclus.
Spoiler

Edited by FeDaYin, 30 June 2022 - 12:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate