Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum se poate propune o lege noua in Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Le recomand celor care vor pui de caini "de rasa" ieftini la cateva sute de lei sa renunte...vor primi doar tepe de la samsari. Cel mai misto e sa-ti iei un caine de la adapost, aia au vaccin, sunt castrati, sunt deja mari, nu fac pipi caca in casa, nu sunt predispusi la boli genetice, deci intretinerea lor e ieftina.

View PostEMPP, on 30 iunie 2022 - 10:01, said:

ȘI atunci cine crezi că dă bani pe javre?
Fraierii care pun botu la vrajeala cu nu am scos pedigree ca nu am avut timp, chef, rabdare, bani in plus sa dau la asociatie Posted Image Dar cainele are sigur pedigree - doar ca e acolo la asociatie . Va duceti si-l luati daca vreti Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 30 June 2022 - 10:08.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmilovme, on 30 iunie 2022 - 06:31, said:

Dar majoritatea câiniilor de pe olx nu au pedigree.
Pai atunci nu fac banul...

#21
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
lumea are prea ușor acces la câini. După o perioada decid ca totuși nu mai vor câine și ce fac? Îl abandonează pe unde apuca. Pe deasupra NESTERILIZAT. Pe mine ma deranjează suferința animalelor fără stăpân de pe străzi. Toată viața mea, m-a deranjat lucrul asta. De aia am plecat din România. Dar știu ca lucrurile astea se întâmpla chiar dacă nu le văd.

Cum de aici in UK nu sunt animale abandonate pe străzi decât in nr foarte mic ? Și imediat e preluat de cineva dacă e găsit pe străzi ?
O sa revin când ajung acasă. Sunt in tren, abia scriu.

#22
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Off topic: In uk, învățătorii vin acasă la copii sa vadă cum sunt. La noi in România la sate, copiii sunt pusi la munca, privați de educație. E normal ? Nu. Cred ca toată lumea merita și are dreptul la o viața buna, normala.
Și in uk învățătorii spun ca nu primesc destui bani pt educație și sunt oameni care s-au oferit voluntari sa strângă bani pt ce e nevoie. De ex voluntarii vând chestii nesimnificative gen felicitări, ornamente elevilor cu o lira, doua, trei ca sa strângă bani. Văd ca multe scoli sunt făcute din containere.

On topic. Prin 2014 vorbeam cu vecinii ca s-ar fi dat o lege ca fiecare proprietar de câine sa-și înregistreze câinele la primărie și ca cei fără pedigree trebuie castrați fiindcă nu au drept de monta. Am văzut ca nu s-a schimbat nimic, am crezut ca doar s-ar dori lucrul asta, dar nu încă ?


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Ca multe alte legi din Romania care sunt doar pe hartie... se mai ajunge la amenzi si procese doar daca mai musca cate un copil vreunul

atunci sar si  tonomatele de cur pentru satisfactia pulimii

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
In US este la nivel federal, cred, daca nu macar in Ohio, este interzisa vanzarea - cumpararea cainilor si pisicilor.
Daca doreai de la magazin, gen PETCO, caine si pisica il alegeai si plateai taxa de adoptie - pe chitanta scria asa. Aveau zeci de custi cu caini si pisici, cu eticheta la fiecare cat costa adoptia, pret in functie de rasa, temperament, stoc etc. De exemplu daca aveau stoc mare de pisici British Shorthair sa dau in exemplu aveau taxa mica poate 80-100$ fata de 200-250$ cat era normal.
In schimb la acelasi magazin (PETCO e o retea mare in tot US) la soareci, sobolani, pesti, serpi, broaste, dihori, etc etc etc era trecut pretul de vanzare.
La fel anunturile pe Craglist nu ziceau "vand caine cu 500$" ci "dau spre adoptie caine pentru 500$"
Cred ca se poate si la noi sa interzicem vanzarea contra cost si sa o inlocuim cu adoptia contra cost.
Problema rezolvata.

Edited by AztecWarrior, 02 July 2022 - 12:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate