Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

achizitionare anvelope de vara care sa nu depaseasca 67dB

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Hankook Ventus Prime3 K125 205/60 R16 92H

Categoria de vehicule Autoturism
Sezon  Vara
Latime  205
Inaltime  60
Diametru  R16
Indice de sarcina  92 (630 kg)
Indice de viteza  H (210 km/h)
Clasa eficientei consumului de combustibil  B
Aderenta pe suprafata umeda  B
Zgomotul exterior 66 dB
Anvelopa runflat  Nu
Anvelope reinforced  Nu

Cel mai bun pret  --->aici

#20
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
astea chiar sunt excelente  la pret daca chiar o fi pe bune,ca pe alte siteuri aceasi anveloa este 450 lei.Eu am cautat ieri 3 ore la rand si nu am gasit nimic.Astea cu 66dB sint parfum.Iti multumesc mult !

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

View PostBloodRa, on 30 iunie 2022 - 05:52, said:

Fiecare cu piticii lui.
Problema este că testele de zgomot se fac la o anumită presiune, care poate să nu fie aceeași cu cea recomandată de producătorul mașinii.
In plus contează și viteza de deplasare a mașinii, pe ce mergi și condițiile atmosferice. De la o anumită viteză în sus, primordial devine zgomotul de vânt, restul sunt acoperite.
o anvelopa zgomotoasa va face mai mult zgomot in mai orice conditii de drum decat alta mai silentioasa. acest zgomot se adauga la celelalte din masina. deranjeaza mai ales cand mergi pe asfalt bun cu viteza (autostrada).

eu simt diferenta asta cand trec de pe gumele de vara care sunt mai zgomotoase pe cele de iarna. cele de vara sunt cele cu care a venit echipata masina, sunt bune, doar ca un pic zgomotoase. noroc ca eu n-am pitici din astia, bag un Highway to Hell la maxim pe sistemul audio si uit de zgomotul anvelopelor....

P.S. dupa Highway to Hell bag un Stairway to Heaven sa ma mai linistesc, tot la maxim. Posted Image Posted Image

Edited by Fane, 30 June 2022 - 13:05.


#22
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Din pct. meu de vedere,linistea este de aur la un drum mai lung !

#23
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022

View Postexcentryc, on 30 iunie 2022 - 09:44, said:



Cel mai bun pret  --->aici
am sunat acolo si mi-au spus ca le au rulate,deci nu sint noi si pretul nu corespunde

#24
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postexcentryc, on 30 iunie 2022 - 09:44, said:

Hankook Ventus Prime3 K125 205/60 R16 92H

Eu le am în versiunea K125 205/55/R16 91H. Zgomotoase!!! dar le-am luat la 150 bucata date jos de pe mașini noi, direct de la dealer, deoarece mașinile vin echipate din fabrică cu ”de vară” iar clienții cer allseazon pe mașină să scape de-o grijă. La 150 bucata, sunt fără cusur dar la preț normal, pass!

Edited by _R_A_D_U, 30 June 2022 - 15:04.


#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostLeo2006, on 29 iunie 2022 - 19:19, said:

Performanta unei anvelope nu se masoara in zgomotul la rulare.
aaah ok ... am sa tin minte asta si am sa o dau mai departe când se va ridica o problema similara.

sport național dat cu părerea .... specialiști in nimic

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
zgomotul la rulare face parte din caracteristicile unei anvelope. si diferenta intre o anvelopa silentioasa si una zgomotoasa se simte mult mai tare la masini silentioase, la troshcalete au ele destule zgomote ca sa nu mai conteze ceva zgomot in plus produs de anvelope.

#27
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View PostFang86, on 30 iunie 2022 - 14:24, said:

am sunat acolo si mi-au spus ca le au rulate,deci nu sint noi si pretul nu corespunde
Imi pare rau sa aud asta ... eu am facut o cautare pe compari.ro cu filtrele aferente si am ajuns la astea  ... eventual mai cauta si tu acolo si vezi care ti se potrivesc

#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,512
  • Înscris: 21.12.2006
Ce mașina ai și ce scrie în manual, referitor la zgomotul generat pe loc și în mers? Acel nivel de zgomot a fost calculat cu anvelopele din echiparea de fabrică. Sigur nivelul de zgomot al mașinii depășește 67 dB, așa că poți limita căutările la anvelope similare sau mai puțin zgomotoase decât cele din echiparea de fabrică. Pe lângă zgomotul de rulare ai și zgomotul motorului, dar și cel al vântului generat de aerodinamica caroseriei.

#29
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Am gasit ceva prin magazin,dar tot nehotarat si vesnic nemultumit raman.Voi le-ati lua?
Sint nehotarat pt ca:
1.nu am auzit in viata mea de Yokohama,si nici review nu gasesc pe net
2. au 68 db...  Posted Image
Cei de la magazin mi-au spus ca sint foarte silentioase.Sa-i cred pe cuvant?
Pana m-oi hotara cred ca o sa treaca vara :))

Attached Files


Edited by Fang86, 09 July 2022 - 22:23.


#30
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Daca tu nu ai auzit de brand-ul de anvelope yokohama asta nu insemana ca el nu exista, sau ca e nou, sau ca ..., in final tot google e pietenul tau, asta daca doresti. A furnizat si inca furnizeaza anvelope pentru diverse competitii auto, chiar si de formula 1, dar la noi nu au patruns prea bine pe piata din cauza ca majoritatea prefera medium-low cost, eventual chinezarii ieftine. Anvelopele yokohama nu prea sunt pe placul majoritatii (nu au reclame, nu au marketing, nu au popularitate, in anumite cazuri nu sunt gasiti nici la o simpla cautare) din cauza asta nu are popularitatea dorita astfel ca sunt cautate in special de entuziasti.
Nu stiu de 67dB, dar 68-69dB ofera pentru anumite modele de anvelope si alte brand-uri premium, iar ca sa ajungi sa scoti anvelope atit de bune costa mai mult, mult mai mult, in final ajungind ca o anvelopa sa fie mai scumpa decit multe alte modele care se cauta. Exact cum spuneam, la noi din cauza popularitatii si a chitroseniei majoritatea cauta anvelope mid spre low cost, eventual sh, a ajuns sa se caute cantitate si nu calitate. Vezi ca sunt multi care cumpara anvelope all seasons chinezarii penale sau merg cu anvelope de iarna pe timp de vara.

Sfatul meu, ia brand renumit, ia ceva de calitate si gindeste-te ca doar acel petec de 10x20cm de anvelopa este contactul tau cu asfaltul incins/inghetat care poate face diferenta intre coliziune/accident si conducere safe oricit de sofer bazat ai fi tu si cu oricit de mica viteza ai rula, nu stii cind ai nevoie sa eviti ceva sau iti distrage atentia si, ... o anvelopa buna poate face diferenta.
Uite o anvelopa cu 67dB, dar obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

#31
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
jos palaria ,clasa la franare pe asfalt umed A,iar la combustibil B.Nimic de comentat dar si o hartie cu Mihai Eminescu pt o roata,nu pare cam mult?Unii mananca 1 luna cu hartia aia.....

Eu ma cutremur doar cand ma gandesc ca unii pot da 4 hartii cu Mihai Eminescu pe 4 roti sincerPosted Image

Iar ala nu mai este obraz subtire deloc la banii aia.......

Edited by Fang86, 10 July 2022 - 09:47.


#32
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Tu ai calculele tale, eu le am pe ale mele, fiecare stie ce e prioritar pentru el, ce pune pe masa sau siguranta circulatiei. Cit de des schimbi anvelopele, citi km faci pe an? Incearca sa impaci si capra si varza, daca nu iti permiti sa iei 4 buc de anvelope bune, ia acum doar 2 buc, peste citeva luni mai ia 2 buc si 5-6 ani minim esti asigurat.
Pe mine m-au salvat niste anvelope bune si am vazut cum sunt cele naspa, din cauza asta in privinta asta nu fac compromisuri si aleg ce e mai bun desi nu fac multi km/an. Daca nu am bani la momentul achizitiei de 4 buc anvelope bune, iau acum doar 2 buc si peste 2 luni mai iau 2 buc identice.

Da, tu dai un Eminescu pe o bucata ca ai dimensiune atipica, dupa cum spuneam, obrazul subtire cu cheltuiala eminesciana se tine. Posted Image  Uite alternativa de pret la dimensiune normala (pe 55 nu 60). E si mai ieftin, dar daca vrei sa fii legal costa.

Edited by xew, 10 July 2022 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate