Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Decizie grea

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 29 iunie 2022 - 19:36, said:

Sa te inhami la un credit la varsta de  22 de ani, inseamna ignoranta.
Aia da.
Nu e ignoranta ci e frica fata de ceva necunoscut, implantata de catre altii in mod nedrept.

Bine, eu zic ce-as face la 22 de ani cu mintea de acom si in lumea de acum.
Nu stiu ce a =s face la 22 de ani cu mintea de la 22 de ani slefuita in lumea de acum. Probabil ca mi-as lua casa, dar ar fi o prostie.
De fapt eu am 44, adica dublu si n-am nici acum casa.

#20
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu e momentul, e prea devreme sa cumperi singur.

Curand te vei plictisi de oras si vei vrea la 30 de min de bucicuresti.

La un credit daca te inhami, o sa ai viata grea, fiecare salariu taie jumate din el, vezi daca poti trai asa si sa ai si viata sociala pe care o doresti, prieteni, intimitate.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:30, said:

la batranete, cand nu mai ai chef de ceva nou, poti calatori, ca nu-ti solicita in niciun fel intelectul. Doar portofelul.
Si la ce iti mai foloseste. Nu ai baia atat aproape cat ai nevoie, e obositor, fetele sunt atactive, dar inabordabile, te irita orice...

#22
behappy99

behappy99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2022
Va multumesc frumos pentru sfaturi si opinii.

View PostCronos1, on 29 iunie 2022 - 19:24, said:

Tinere asculta un sfat goldest: F*ti, nu f*ti, vremea p**ii trece!

Nu mai zic ca, apartamentul o sa fie aspirator de fete.
Nu stiu, dar cam aveti dreptate. In mare parte pt asta o sa fie achizitionat  la care as adauga mici petreceri, sprituri cu tovarasii la o fifa si alte activitati intelectuale pana cand o sa ma leg la cap definitiv. Apartamentul pe care as vrea sa-l achizitionez e pe iuliu maniu, vizavi de liceul 8. Are 54 de mp utili + aprox 8m balcon.
Referitor la casnicie, vreau sa am propria casa atunci cand o sa ma insor, nu de alta, dar in ziua de astazi nimic nu mai e vesnic, dragostea de altadata dispare treptat si nu vreau sa ma trezesc la 40 de ani ca n-am o casa. Mentionez ca lucrand in sistemul de ordine publica beneficiez de o dobanda de 1.4% + IRCC la credit ipotecar de la CEC.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:41, said:

De fapt eu am 44, adica dublu si n-am nici acum casa.
Esti inca tanar, dar nu uita : Tic-Tac....

#24
magiadimaggio

magiadimaggio

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2022

View Postbehappy99, on 29 iunie 2022 - 17:59, said:

Va salut! Doresc sa mi achizitionez un apartament(nu garsoniera pt ca e mai ok ap in viitor) in bucuresti(militari - am mai stat in chirie in perioada liceului) si as dori sa va intreb daca mai trebuie sa astept sau sa demarez achizitia cand va fi finalizat imobilul(2 3 luni)? Am 22 de ani, stau cu parintii la 30 de min de Bucuresti, dar in viitor vreau sa ma mut singur. Momentan apartamentul l as lua doar pt zilele cand raman prin bucuresti ( facultate + distractie, iesiri cu prietenii), in general cand e nevoie de intimitate ��. Dispun de 15% avans pt un credit imobiliar la un apartament de 80-85k euro si inca o parte pt mobilat. Venitul lunar intre 5000-5500 lei din care cel putin 2000 sunt economisiti lunar, adica fix rata de la apartament. Care ar fi decizia pe care ati lua o in aceasta situatie?

Apartamentul inseamna si anumite cheltuieli in plus, economisirea iti merge atat de bine fiindca stai cu parintii dar odata ce incepi sa dai bani si ca sa ai cu ce te sterge la tre
Poti sa iti iei apartament, e o investitie buna, dar trebuie sa ai grija fiindca niciodata nu se potrivesc calculele facute acasa cu cele de la piata. Iar daca nu ai o familie ce "iti poate asigura spatele" in cazul unor probleme financiare si cheltuieli neprevazute, s-ar putea ca acel apartament momentan sa iti aduca mai multe batai de cap decat satisfactii.

#25
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
cumpara-l si be happy. Daca castigi banii astia la 22 de ani, o sa castigi mult mai mult in viitor. O sa faci upgrade cand va fi cazul, nu are rost sa iei 4 camere de acum. Succes!

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
@pastila
Tu esti mai batran si probabil de-aia visezi calatorii.
Eu nu prea am chef de plecat nicaieri. Daca nu m-as scoate nevasta-mea, nici nu as iesi.
Si in general cand ies, ma leg de evenimente muzicale, concerte, festivaluri. Mie asta-mi place.Adica daca din 24 ore, 4-6 sunt pentru muzica, e ideal.
As calatori poate in Islanda, Japonia, China sau in locuri de-astea inedite. Pe unde am mai fost prin Europa, m-am cam plictisit. Tot urcand pe munte m-am trezit si pe-acolo.
Anul asta merg in Italia, zona Cinque Terre. Am mai fost acum 8 ani si cel mai faina mi s-a parut plimbarea de o zi pe un multe de pe-acolo.
Alta data, in Istambul am gasit un club obscur unde cantau muzica live. Un fel de rock turcesc. Seara de seara am fost acolo.
La Topkapi nici n-am intrat. Am preferat sa stau afara sa mananc un cataif si sa privesc vapoarele cum trec prin stramtoarea aia.
Uimitor, extraordinar ci ca a fost Topkapiul. Ce sa zic? Nici cataiful ala n-a fost rau deloc.
:)

#27
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postursamajor, on 29 iunie 2022 - 19:52, said:

Nu, astea-s pentru imbecili. Posted Image
Ei uite ca nu m-ai nimerit. Eu nu sunt imbecil si nici n-am fost.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:50, said:

Tu esti mai batran si probabil de-aia visezi calatorii.
Eu nu prea am chef de plecat nicaieri. Daca nu m-as scoate nevasta-mea, nici nu as iesi.
Sa vezi ce chef vei avea peste cativa ani.
Eu nu mai visez calatorii, alea au fost in tinerete....din pacate nu suficiente.

Daca as fi in locul intiatorului as sparge orice destinatie.

Edited by pasilla, 29 June 2022 - 19:57.


#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ia un bitcoin și când se face 100k iei apt cu banii jos :))

#30
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 29 iunie 2022 - 19:56, said:

Sa vezi ce chef vei avea peste cativa ani.
Eu nu mai visez calatorii, alea au fost in tinerete....din pacate nu suficiente.

Daca as fi in locul intiatorului as sparge orice destinatie.
Esti zodia sagetatorului, de-aia. Eu sunt varsator.

#31
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
nu l lua daca il iei doar pe post de futelnita. cand vrei distractie mergi pe camera la hotel

#32
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postarkhangel, on 29 iunie 2022 - 19:37, said:

Ia-l acum sa fie al tau. Cand veti fi doi luati altceva impreuna.
Sau se vor muta cu chirie in apartamenul lui Posted Image Ca daca ii spune sa cotizeze si ea la rată, este badaran.

#33
behappy99

behappy99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2022
Nu pot sa zic ca sunt un fan al calatoriilor, mai ales cu aglomeratia din aeropoarte sau din trafic, dar sa fiu sincer prefer mai mult o petrecere langa oamenii cu care imparti acelasi vibe, mai ales ca trece timpul si nu mai ai aceeasi disponibilitate dpdv al timpului.
Interesul meu era daca trebuie sa mai astept in cazul in care se mai ieftinesc imobilele sau apare vreo criza imobiliara, desi ma indoiesc deoarece dezvoltatorul unde as vrea sa cumpar a zis ce nu se vinde le inchiriaza, doar ca sa nu scada pretul. Sunt constient ca rata o sa mai creasca in viitor, dar mai am sustinere si din partea alor mei cat de cat.
Initial, voiam sa-mi schimb masina, dar la cat de mult s-au scumpit masinile sh, e mai buna octavia mea pe GPL Posted Image))

View Postzile_san, on 29 iunie 2022 - 20:05, said:

nu l lua daca il iei doar pe post de futelnita. cand vrei distractie mergi pe camera la hotel
Nu pot sa zic ca il iau doar pt asta, am stat de la 14 ani pana la 21 departe de ai mei si cateodata mi-e dor de libertatea aia, asta ar fi al doilea motiv.

Edited by Dany_Darke, 29 June 2022 - 21:33.


#34
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

View Postmaccip, on 29 iunie 2022 - 19:41, said:

Aia da. Nu e ignoranta ci e frica fata de ceva necunoscut, implantata de catre altii in mod nedrept. Bine, eu zic ce-as face la 22 de ani cu mintea de acom si in lumea de acum. Nu stiu ce a =s face la 22 de ani cu mintea de la 22 de ani slefuita in lumea de acum. Probabil ca mi-as lua casa, dar ar fi o prostie. De fapt eu am 44, adica dublu si n-am nici acum casa.

F*ti, nu f*ti, vremea creditului trece.


"vârsta maximă la finalul perioadei de creditare să nu depășescă 70 de ani, în cazul unui credit de nevoi personale sau 75 de ani, în cazul unui credit ipotecar. Condiția trebuie îndeplinită și la nivelul codebitorilor."
https://www.cec.ro/p...dare-creditelor

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Yup, stiu, timpul trece insa nu reusesc sa strang banii de avans.
Am pus ceva cu pandemia, dar acum am inceput sa umblu in ei.

Ma rog, nu-i mare belea ca nevasta are beneficiu la serviciu plata chiriei si stau in conditii bune cu chirie la 600€, insa ar fi un gest frumos daca as reusi sa pun banii de avans in urmatorii 2 ani.

Nu-mi fac insa un obiectiv major din asta. Daca se aduna -bine, daca nu.. tot bine e.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
As mai astepta 5-6 luni, acum e criza, pretul apartamentelor e prea sus

Poti inchiria o garsoniera pe la €200 daca vrei sa stai singur

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate