Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Copil de 7 ani considerat adult la cazare

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
Citeste la rubrica “politicile proprietatii” paragraful referitor la copii si paturi suplimentare. Acolo ar trebui sa scrie daca accepta, pana la ce varsta, gratuit sau contra cost,cu pat suplimentar sau nu. In functie de asta, soliciti ce doresti.
Nu stiu cum mai e la noi cu copiii (ai mei sunt adulti de mult), insa exista lanuri hoteliere prietenoase cu familiile, unde copii pana la 12 ani (chiar 16 !) beneficiaza de pat si mic dejun gratuit.
Alternativa ar mai fi sa cauti o tripla, diferenta de pret nu e asa mare ca la 2 duble.






#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cauti ceva gata amenajat, cu 2 paturi sau pat+canapea: aparthotel, apartament/garsoniera(studio) de inchiriat, hotel cu "camere" de tip: apartament, studio, duplex, camera tripla, cabanute, bungalou.
Sau, clasic, camera normala inghesuita de hotel, unde vii tu de acasa cu o salteluta gonflabila.

#21
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Nu e considerat adult, doar e introdus in sistem ca un consumator oarecare.
Consuma apa, consuma lift, consuma curent, uzeaza camera, ocupa spatiu, etc, la fel ca un adult.
Iti inteleg punctul de vedere, fiindca am trait aceeasi nedumerire, dar m-am lecuit cand am dat in chirie un imobil si cei care l-au luat aveau un copil pe care considerau ca nu trebuie sa-l treaca la intretinere, acte, etc, pe motiv ca doarme cu ei in pat. Posted Image

#22
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
Sa nu confundam locuirea permanenta si actele cu politicile hoteliere si facilitatile pe care le acorda ca sa atraga turisti!
Ca ex., Marriott nu considera adulte pers pana in 18 ani.
Sa nu mai zic cati se inghesuie la All, UAI (sau ce forme de cazare/masa exista!) in special in Turcia sau Bulgaria, tocmai pe principiul gratuitatilor pt copii!

Edited by dariuscha, 01 July 2022 - 16:14.


#23
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Aia care ofera preturi la jumate pentru copii sint in statiuni si in sezon, sau in locuri in care vine lume tot timpul. Politica lor e sa ceara pret mai mare pentru locul normal (adult) la toata lumea si asa isi scot si ei parleala cu copiii.
Pentru hotelier, copiii sint paguba curata: daca nu tinem cont de cantitatea de mancare, un copil consuma aproape dublu decat un adult:
- apa: trebuie spalat de mai multe ori decat un adult,
- strica, murdareste cearsafuri etc. (e copil!). Intr-o camera cu copil freci si stergi de doua ori mai mult decat la doi adulti - ok, in medie.
- caldura trebuie mai multa decat la adulti, ca raceste copilul. Si nu trebuie nici curent, si nici galagie.
- si chiar si la mancare: vrem pret la jumatate, dar tot trebuie farfurie, tacam, servetele, ospatar etc si pentru jumatatea aia de portie. Pretul alimentelor e doar o mica parte din pretul farfuriei: trebuie platita munca bucatarului, a ospatarului, a celui care spala, sterge (mai ales dupa copii)... Ii platesti jumatate, dar omul ala tot o farfurie spala, sau o fata de masa (care e mai murdara ca de obicei).
Si tot asa.
Din cauza asta multi hotelieri sint reticenti, pentru ca turistii se asteapta sa cheltuiasca jumatate, dar hotelierul stie ce pretentii apar la familiile cu copii, si cat are de curatat dupa aia. Nu da casa cu masa.
Asa ca hotelierul face una din doua:
- ori are dever si atunci umfla nota pentru toata lumea, iar pe aia cu copii ii lasa cum vor ei, ca si-a scos banii de la ceilalti turisti.
- ori n-are atata dever ca sa-si permita preturi mari si, in cazul asta, iti cere cam cat cheltuieste si el cu copilul tau. Probabil mai putin, ca sa nu te superi, apreciaza si el sa fii si tu multumit si sa nu piarda nici el la bani.

Ganditi-va si voi cate trageti cu proprii copii acasa, si de cate lucruri au nevoie. De ce ar trebui alti oameni sa faca aceleasi eforturi, dar la jumatate de pret?

Daca vorbiti de Marriott, la preturile alea ei ies pe plus si daca te duci cu 5 copii in camera. Dar ia du-te cu 2-3 si sa vedem ce zic daca te prind. Mai ales la micul dejun.

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcrocko.dilul, on 29 iunie 2022 - 17:22, said:

Ai cerut pareri si ti se raspunde. Daca nu-ti convin raspunsurile nu e nimeni vinovat.
Colegii nu-a zis nimic rau, si-au exprimat opiniile.
Si eu cred ca ar fi bine sa luati o camera tripla.
Daca bugetul nu permite, pentru o zi-doua rezervati dubla si anuntati intentia inainte de cazare.
In afara subiectului, pentru ca veni vorba, sper ca acasa nu doarme tot cu voi.

View Postnico99900, on 29 iunie 2022 - 18:45, said:

Scuze, vina mea. Acuma am inteles ca romanii cind merg la hotel cu copii peste 4-5 ani inchriaza apartamente sau mai multe camere, cate una pentru fiecare membru al familiei.

Daca asta ai inteles din ceea ce am spus eu inseamna ca ai o capacitate de intelegere limitata, ca sa ma exprim elegant.

#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Jafo, sunt absolut de acord cu ce spui. Am trei copii si nu am/administrez niciun hotel sau pensiune, dar trebuie sa recunosc ca ai perfecta dreptate. E bine sa vedem cu totii si punctul de vedere al partii celeilalte.

Edited by mdt, 08 July 2022 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate