Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HP-Laserjet 5-

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006
Salut prieteni!Posted Image...am tot cautat,m-am documentat in legatura cu problema mea,din pacate nimic concret! Posted Image ...am o imprimanta  HP-Laserjet 5(veche-alb-negru) ...i-am instalat drivere,functioneaza bine-la rece,am testat-o pe mai multe unitati PC, chair si pe laptop-uri...cabluri serial si paralel acelasi fenomen! De fapt ce se intampla?...cand dau print si folosesc portul paralel-LPT1-imprimanta pleca in secunda 2!...dar cand dau print folosind portul serial COM1-RS232-imprimanta pleaca dupa o "saptamana"...pana pleaca... -te plictisesti!Posted Image ...bineinteles ca isi face treaba!...nu inteleg,cum e posibil?...eu stiind ca viteza de tranfer e mult mai mare la conectarea seriala!
  Mentionez ca am incercat pe toate SO- Windows XP, Vista, 8, 7 si acum Win10!...am folosit si adaptor USB-serial!...acelasi rezultat!
Astept ceva idei,nu cred ca nu se poate gasi solutia!
Va multumesc aticipat...cu respect.Posted Image

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă merge pe lpt de ce nu o lași așa ?

#3
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Ai o setare undeva la cat sa plece job-u, time-out parca. Nu mai tin minte si nici nu mai stau sa caut ce si cum la LaserJet 5. Ca si tehnician nu consider ca au fost din echipamentele cele mai fiabile...
A stat degeaba si inca mai functioneaza. Model ´95 parca nu?

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Cum sa fie viteza de transfer mai mare pe serial unde ai 3 fire RX, TX si GND, spre deosebire de Paralel/LPT unde ai 8 linii/fire pentru date?

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022
Serial port pentru acel tip e de 1000 ori mai lent decat portul paralel. Si daca pagina de imprimat are multi MB ai de asteptat cu "saptamanile".

#6
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Posttflorin40, on 29 iunie 2022 - 15:45, said:

Ai o setare undeva la cat sa plece job-u, time-out parca. Nu mai tin minte si nici nu mai stau sa caut ce si cum la LaserJet 5. Ca si tehnician nu consider ca au fost din echipamentele cele mai fiabile...
A stat degeaba si inca mai functioneaza. Model ´95 parca nu?

...da, veche,foarte grea si a costat  destul!...la inceput am forjat-o, o perioda a stat,dupa care iar si tot asa.....trage cate 200-300 pagini fara probleme!....per total -SUPER!Posted Image ....singurul dejavantaj-este alb negru!

View Postvestale, on 29 iunie 2022 - 16:49, said:

Cum sa fie viteza de transfer mai mare pe serial unde ai 3 fire RX, TX si GND, spre deosebire de Paralel/LPT unde ai 8 linii/fire pentru date?

..din pacate, asa este!...am verrificat si eu! (traiam cu impresia ca serialul e mai iute!)...si totusi de ce are si port serial,atunci?

---din pacate actualele PC si laptopuri ,nu mai au aceste porturi serial-paralel!Posted Image

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Nu toate Pc-urile/laptopurile aveau sau au port paralel si atunci au pus si serial. E mai bine sa fie, decat sa nu fie, cel putin pentru utilizator.
Dar recunosc e prima imprimanta de care aud, cu port serial.

#8
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Postvestale, on 04 iulie 2022 - 15:54, said:

Nu toate Pc-urile/laptopurile aveau sau au port paralel si atunci au pus si serial. E mai bine sa fie, decat sa nu fie, cel putin pentru utilizator.
Dar recunosc e prima imprimanta de care aud, cu port serial.

...azi am configurat-baund rate=57600-port-serial si am obtinut o viteva de transfer de 20-25 secunde!...acum,voi vedea cum se va comporta la documente coplexe,sute de pagini, etc.
Pentru cei curiosi-cum arata,  "utilajul" uitati aici:

Attached Files


Edited by fany22, 05 July 2022 - 10:03.


#9
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Buna! Stie cineva cum se schimba reteaua wifi la o imprimanta care nu are display?
Am un Pantum P2509W pe care a trebuit sa o iau cu mine in alta locatie. A fost simplu sa o conectez la reteaua cea noua, fiindca a trebuit sa instalez driverul pe inca un laptop si conexiunea s-a facut automat si pe celelalte device-uri.
Cum fac sa o reconectez la vechea retea, pentru ca va trebui sa o duc inapoi la locatia initiala, driverele fiind deja instalate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate