Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Pete negre pe aragaz

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kolimari

kolimari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2012
Dupa ce am curatat aragazul, au ramas niste pete negre care nu ies cu absolut nimic.daca stiti vreo solutie de curatare?
Mersi

Edited by kolimari, 28 June 2022 - 23:37.


#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Pe emailul alb?

#3
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Cred ca sunt mici urme de arsura.Nu freca cu ceva abraziv fiindca raman zgarieturi. Poti incerca una cu unghia sa vezi daca se poate desprinde,si daca da,iti recomand Sano Forte,pe care sa il folosesti numai cu manusi .

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu uies cu soda caustica, nu ies cu nimic.
Mecanic, frecat cu buretele.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Ma-fra super mafrasol de pe emag dilutie 50/50 cu apa , aplicat cu pensula, lasat 15 minute sa acctioneze - aragaz nou
Testat pe al meu inclusiv in cuptor - nimic nu a realizat o curatare perfecta indiferent de timpul de acctionare , mafra a reusit .
Sunt "puncte" de grasime arse , pe vremuri la aragazele trainice cu email de 2 mm se scoteau petele cu varful de la cutit , nu incerca asa ceva ca intri prin tabla la acestea noi Posted Image. Pe aragazul vechi ma urcam pe capac sa zugravesc tavanul ...cel nou are sticla , nici o nadejde sa urci pe el .

#6
kolimari

kolimari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2012
Va multumesc frumos

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011

 maccip, on 29 iunie 2022 - 07:58, said:

Daca nu uies cu soda caustica, nu ies cu nimic.
Mecanic, frecat cu buretele.


Sunt diversi acizi ce consuma aragazul cu totul in cantitatea potrivita, soda caustica e apa de ploaie pe langa aia.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 29 iunie 2022 - 08:04, said:

Ma-fra super mafrasol de pe emag dilutie 50/50 cu apa , aplicat cu pensula, lasat 15 minute sa acctioneze - aragaz nou
Testat pe al meu inclusiv in cuptor - nimic nu a realizat o curatare perfecta indiferent de timpul de acctionare , mafra a reusit .
Sunt "puncte" de grasime arse , pe vremuri la aragazele trainice cu email de 2 mm se scoteau petele cu varful de la cutit , nu incerca asa ceva ca intri prin tabla la acestea noi Posted Image. Pe aragazul vechi ma urcam pe capac sa zugravesc tavanul ...cel nou are sticla , nici o nadejde sa urci pe el .
Eu curat cu triumf de aragaze aragazul si cupteorul
Am mai curatat cu spuma activa nediluata, astepti cateva minute si stergi cu buretele,clatesti bine cu apa
Vezi ca Beko da teapa la aragaze care zice ca sunt din inox. Nu e adevarat, e tabla chioara.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
E doar culoarea inoxului, atat. Valabil si pentru alti producatori.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 MembruAnonim, on 29 iunie 2022 - 23:18, said:

Vezi ca Beko da teapa la aragaze care zice ca sunt din inox. Nu e adevarat, e tabla chioara.
Si cu cele din inox real poti sa iei teapa , inoxul e de mai multe tipuri iar la aragaz ai nevoie de inox mai deosebit pentru ca sa nu te chinuie la curatare , se testeaza cu amprenta de deget ...pui efectiv degetul intr-o zona expusa si cu un servetel , capatul de tricou etc dai de 2 ori peste amprenta - daca dispare rapid e ok daca trebuie sa insisti ca apucatul e fake . Secretul acesta nu-l stiam dar am discutat cu cei care se ocupau cu asa ceva pe vremuri la Cug Cj la sectia speciala de inoxuri si au dreptate .

Edited by ldpe, 30 June 2022 - 06:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate