Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

credeti ca pot aparea telefoane cu 2 sloturi microsd?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
exista teluri dual sim ceea ce e f. util dar la fel de utila ar fi si o capacitate de stocare mai mare.

de aici intrebarea din titlu. mi se pare ca ar fi interesanta o asa chestie. de ex. cum ar fi sa ai 2 microsd-uri de un tb fiecare si sa le bagi pe ambele in tel ca sa obtii 2 tb in total.

sau poate chiar sa faci un raid ca si pe pc. ce ziceti ar merge asta ar fi o idee buna?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
astia le scot si pe cele existente si tu vrei 2? 1 terra e destul pentru toate pozele cu pisici pe care le poti face in 5 ani de viata. intradevar cand o sa fie mai mainstream filmarile 8k, o sa fie o problema. dar nu, nu cred ca o sa se implementeze 2 sloturi sd.

#3
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
da vad si eu ca se cam scot sloturile sd dar mi se pare o pierdere de functionalitate. cu microsd ai mai multa flexibilitate in ce priveste stocarea iar cu 2 sloturi sd chiar si mai multa.

daca continua trendul asta telurile nu vor mai avea nimic altceva decat un ecran si atat.

sper totusi ca vor mai exista teluri cu microsd.

#4
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Apple cica vor sa implementeze tele, sau teluri de astea, cum le zice, cu mai multe carduri, si cu schimbator automat pentru ele, ca la CD-uri.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Backupul si stocarea suplimentara vor fi in cloud. Spatiul ocupat de sim si card e deja o risipa si vor disparea complet pentru a lasa loc unei memorii de un terra. E o directie fireasca si necesara.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabulafius43, on 28 iunie 2022 - 21:45, said:

exista teluri dual sim ceea ce e f. util dar la fel de utila ar fi si o capacitate de stocare mai mare.
Nu cred, stocarile interne la telefoanele serioase sunt suficient de mari in ziua de azi si mai ales sunt rapide, fata de sdcarduri care dorm in comparatie cu memoria interna.
Viitorul va fi fara sdcarduri, vor muri ca si cd-urile... incet dar sigur.

In plus e cea mai proasta idee sa tii date importante mutl timp pe telefon intrucat sunt vulnerabiel la furt/pierdere. Periodic trebuie sa faci backup la ce e cu adevarat important.

Edited by andreic, 28 June 2022 - 23:26.


#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Sd-urile or sa dispară din piața mainstream, cum au dispărut și dvd-urile, și cum o sa dispară și stick-urile.

Sunt și mai lente decât stocarea internă a telefonului.
În plus, in afara de cazuri specifice, lumea nu mai conectează sd-urile la dispozitive externe, totul e online acum.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu mai folosesc carduri sd de ani de zile, imi ajunge memoria interna, nici pe departe nu e plina.  Probabil vor disparea la un moment dat, impreuna cu cartele SIM si porturile de casti si de incarcare, o caramida cu geam si atat.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostpexCom, on 28 iunie 2022 - 23:24, said:

Gand la gand Posted Image

Edited by andreic, 28 June 2022 - 23:28.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postabulafius43, on 28 iunie 2022 - 21:45, said:

sau poate chiar sa faci un raid ca si pe pc. ce ziceti ar merge asta ar fi o idee buna?
In momentul de fata 5G-ul este foarte capabil sa-ti transfere date astfel incat sa trimiti pozele direct in cloud.
Plus ca nici n-ai nevoie de stocare, se poate trimite din RAM direct care orice server.

#11
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
nu mai folosesc sd la telefon de 7 ani incoace, nu ii vad folosul. backup-ul in google one bate orice sd

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006

View Postabulafius43, on 28 iunie 2022 - 21:45, said:

exista teluri dual sim ceea ce e f. util dar la fel de utila ar fi si o capacitate de stocare mai mare.

de aici intrebarea din titlu. mi se pare ca ar fi interesanta o asa chestie. de ex. cum ar fi sa ai 2 microsd-uri de un tb fiecare si sa le bagi pe ambele in tel ca sa obtii 2 tb in total.

sau poate chiar sa faci un raid ca si pe pc. ce ziceti ar merge asta ar fi o idee buna?

Nu!

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Mie imi convine (si ajunge) sa am un singur microSD. Pentru situatiile in care trebuie sa-i dau un reset telefonului apoi sa pun totul la loc pe el "din mers". O fac la juma' de an si pe el am kit-urile .apk ale aplicatiilor pe care le gasesc mai greu/nu le mai gasesc in store + ringtone-uri personalizate + mp3-uri (pentru ascultat offline). Inainte de reset pot salva pe el documente/poze din memoria interna.

Edited by __Dan__, 29 June 2022 - 06:33.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View Postandreic, on 28 iunie 2022 - 23:24, said:

Nu cred, stocarile interne la telefoanele serioase sunt suficient de mari in ziua de azi si mai ales sunt rapide, fata de sdcarduri care dorm in comparatie cu memoria interna.
Viitorul va fi fara sdcarduri, vor muri ca si cd-urile... incet dar sigur.

In plus e cea mai proasta idee sa tii date importante mutl timp pe telefon intrucat sunt vulnerabiel la furt/pierdere. Periodic trebuie sa faci backup la ce e cu adevarat important.
Se mai folosesc cd-uri? Ultima oara, acum multi ani, am folosit pentru muzica dar am trecut pe stick/telefon pentru masina. Acasa youtube/spotify.
La ce se mai folosesc? Prespunu ca nu mai exista programe/jocuri pe CD. Ramane sa inchida tomografia industria CDurilor? :D

#15
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017

View Posthorhescu, on 29 iunie 2022 - 00:28, said:

nu mai folosesc sd la telefon de 7 ani incoace, nu ii vad folosul. backup-ul in google one bate orice sd
esti asteptat intr-o vacanta in afara tarii sa ne explici cum faci tu backup in cloud in roaming

#16
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
fiecare cu alegerile lui sau ei dar eu nu inteleg frenezia asta cu salvarea in cloud. am mai spus-o de mai multe ori.

ca sa fac o analogie voi va dati portofelele (burdusite) la straini ca sa nu fie furate ori pierdute?

asa vad eu salvarea in cloud: iti dai datele tale personale care pot fi la fel de pretioase daca nu mai pretioase decat portofelele unor straini care apoi pot face orice cu ele.

pt mine cloudul e un alt trend care e negativ nu pozitiv. pt ca prefer ca ceea ce-i al meu sa ramana la mine nu sa ajunga la altii care pot fi oricum.

cat despre rapiditatea stocarii interne vs microsd cred ca se exagereaza voit. exista carduri sd rapide ca de aia exista clase de viteza pt ele. si daca ai nevoie de card rapid iti iei unul de clasa mai buna.

iar un raid ca la pc e chiar interesant pt stocarea datelor pe sd.

si in plus daca te bazezi in intregime pe cloud... ce faci daca dintr-un motiv sau altul cloudul pierde datele ori sunt furate de hackeri sau tu pierzi conexiunea la net?

eu unul ma indoiesc ca providerii din cloud isi iau masuri riguroase de securitate pt ca delasarea e la ordinea zilei peste tot.

oricum back to topic eu sper ca se va mentine microsd-ul cel putin la unele teluri si poate chiar se vor introduce multiple sloturi.

nu cred ca sunt singurul care s-a gandit la asta sunt sigur ca si altii au avut aceeasi idee ramane dosr sa fie transpusa in realitate.

#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Din punctul meu de vedere, nu are sens telefon cu 2 sloturi de card. Sloturile SIM multiple au sens fiindca unii au 2, 3 numere de telefon si e mai simplu sa le folosesti intr-un singur device decat sa cari dupa tine mai multe (cu toate ca un telefon secundar micut, folosit doar pentru apeluri, are sens).

Capacitatea unui card de memorie poate fi aleasa in functie de nevoi. Asta e avantajul fata de memoria interna, ca poti sa alegi ce capacitate vrei tu, in limitele device-ului. Recomandat e sa alegi modele de calitate, de la firme renumite, cat de mult iti permiti sa cheltui, pentru a nu avea probleme pe viitor. Totusi, orice card de memorie se poate defecta, depinde de ce noroc ai.

Pentru mine telefonul ideal e cel care suporta dual SIM, card de memorie dedicat si are USB-C 3.x Posted Image

Dupa ce mi-am pierdut toate datele din memoria interna a telefonului anul trecut (aprox. 100GB dintre care mai mult de jumatate poze si clipuri personale), am decis sa folosesc cloud-ul pentru backup de poze/video in timp real, adica sa imi salveze in cloud imediat dupa captura. Restul datelor le salvez regulat pe PC, o data pe luna.

Edited by cris2d2, 29 June 2022 - 08:24.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrobert23mg, on 29 iunie 2022 - 07:14, said:

esti asteptat intr-o vacanta in afara tarii sa ne explici cum faci tu backup in cloud in roaming

Folosind WiFi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate